суддя-доповідач 1 інстанції –Могильницький М.С.
суддя - доповідач - Радіонова О.О.
ДОНЕЦЬКІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2009 року справа № 2-а-3128/09/0570
У приміщенні суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого: Радіонової О.О.
суддів: Горбенко К.П., Юрченко В.П.
при секретарі судового
засідання
за участю представників сторін:
від позивача Петріва Т.В.
від відповідача 1:
від відповідача2: Шептульовій С.Ю.
Білецька О.О.представник за дов.
не з»явився
Романенко О.М. представник за дов.розглянувши апеляційну скаргу у відкритому судовому засіданніДержавної податкової інспекції у м.Краматорську Донецької областіна постановуДонецького окружного адміністративного судувід27 квітня 2009 рокупо справі№ 2-а-3128/09/0570 (суддя Могильницький М.С.)за позовомТОВ «КСІ-У» м.Краматорськ Донецької областідоДПІ в м. Суми
ДПІ в м.Краматорську Донецької областіпрозастосування штрафних санкцій
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» м. Краматорськ Донецької області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ в м.Суми та ДПІ в м. Краматорську Донецької області про визнання дій посадових осіб ДПІ м.Суми щодо проведення планової перевірки за дотриманням СПД порядку проведення розрахунків за товари (послуги) від 12.12.2008р. неправомірними, визнання не чинним акта перевірки від 12.12.2008р. № 0041/05/15/23/33792358 від 02.02.2009р. та визнання не чинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000472304 від 10.02.2009р.
В процесу розгляду справи позивач свої вимоги уточнив ( а.с.36) та просив суд визнати незаконними дії податкової служби щодо проведення перевірки та складання акту за її результатами та визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2009 року (арк. справи 68-72) позов задоволено частково, в наслідок чого визнано недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) № 0000472304 від 10 лютого 2009 року, прийняте у відношенні ТОВ «КСІ-У» в частині застосування штрафних санкцій на суму 4420,00 грн.
В задоволенні решти вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач 2 ДПІ у м. Краматорську Донецької області (арк. справи 75-77) просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та розглянути справу за участю представника відповідача 2, посилаючись на те, що норми діючого законодавства свідчать про необхідність застосування реєстраторів розрахункових операцій саме при здійснення розрахункової операції, тобто приймання від покупця готівкових коштів, платіжних чеків, жетонів, тощо.
Крім того, апелянт посилається на те, що виходячи з аналізу ст. 2 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР гральний автомат є різновидом реєстратора розрахункових операцій і в ньому повинні бути реалізовані фіскальні функції. На думку апелянта, оскільки отримання послуги на гральному автоматі є можливим тільки після проведення розрахункової операції безпосередньо на ігровому автоматі, то застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 4420,00 грн. відповідно до п.2 ст. 17 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР є цілком обґрунтованим та правомірним.
Відповідач 1 у судове засідання не з»явився, був повідомлений про час, місце та дату розгляду справи належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» є юридичною особою зареєстрованою виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 9 листопада 2005 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію (а.с.4). За довідкою статистики ТОВ «КСІ-У» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за № 33792358 (а.с 10).
12 грудня 2008 року посадовими особами податкової інспекції м.Суми Лавриком І.В. та Гризуном В.М. у відповідності до направлень була здійснена позапланова виїзна перевірка ТОВ «КСІ-У», а саме залу гральних автоматів розташованого за адресою: м.Суми, вул. Соборна,46 з питань дотримання порядку проведення розрахунків за послуги, а саме за надані послуги ігрових автоматів.
За результатами перевірки посадовими особами ДПІ у м.Суми на підставі направлень на бланку перевірки ДПІ в м.Суми був складений акт №№ 0041/05/15/23/33792358 від 12 грудня 2008 року (арк. спр. 13-17). До акту перевірки був складений посадовими особами ДПІ у м. Суми розрахунок наявної готівки по розрахункових операціях (а.с.48-37) та за наслідками перевірки ДПІ в м. Краматорську прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) від 10.02.2009р. № 0000472304 (а.с.18).
В приміщенні, яке належить позивачу, посадовими особами податкового органу була встановлена наявність 13 гральних автоматів, що застосовуються позивачем грального бізнесу належать до реєстраторів розрахункових операцій – автоматів з продажу товарів (послуг), які в автоматичному режимі здійснюють видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів і забезпечують відповідний облік їх кількості та вартості. Як зазначено у акті перевірки у зв»язку із настанням 01.01.1997р. терміну переведення суб»єктів господарювання на розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, має застосовувати гральні автомати, які оснащені фіскальною пам»яттю і працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій, в той же час 13 гральних автоматів підприємства позивача не оснащені фіскальною пам»яттю і не працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій.
В залі гральних автоматів також знаходилася книга обліку розрахункових операцій №0515003949р/5640-1 від 24.04.2008р., про що зазначено у акті перевірки.
В ході перевірки було встановлено ряд порушень, в тому числі не оснащення фіскальною пам»яттю гральних автоматів та не переведення їх в режим роботи РРО. За вказане порушення була застосована фінансова санкція згідно розрахунку( а.с.42) у сумі 4420,00 грн.
За пунктом 2 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" сума фінансових санкцій склала за цим порушенням 4420 грн. з розрахунку 340 (20 неоподатковуваних мінімумів громадян) х 13 гральних автоматів.
Згідно ст. 2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій – це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Одним із видів автоматів з продажу послуг є гральний автомат. Однак закон вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування (п. 3 ст. 3 Закону), відповідно гральні автомати, які не забезпечують реалізації фіскальних функцій не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Згідно зі ст. 11 вказаного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Відповідно до змін, внесених у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. N 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 N 803), термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.
Тобто, з 01.01.2007 р. суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п. 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Згідно абзацу третього статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)…
Стосовно вимог податкового органу про наявність вмонтованих реєстраторів розрахункових операцій в самих гральних автоматах, то постановою Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 7 лютого 2001 року № 121 був встановлений термін фіскалізації гральних автоматів з 31 грудня 2006 року та доручено Міністерству промислової політики України забезпечити у строк до 1 грудня 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють. До цього часу Міністерством промислової політики України доручення не виконано.
Згідно до ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Враховуючи наведене, судова колегія погоджує висновок суду першої інстанції про те, що всі реєстратори розрахункових операцій, що використовуються позивачем в гральних залах, включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями реєстраційних посвідчень і їх використання в господарській діяльності по наданню послуг у сфері грального бізнесу є правомірним, а відтак застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій в цій частині є безпідставним.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Краматорську Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від27 квітня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-3128/09/0570 – залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвалипроголошена у судовому засіданні 28 липня2009 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України безпосередньо протягом одного місяця з дня її проголошення.
Ухвала складена у повному обсязі та підписана колегією суддів 31 липня 2009р.
Головуючий суддя О.О.Радіонова
Судді К.П.Горбенко
В.П.Юрченко
Згідно з оригіналом.
Суддя: О.О.Радіонова