Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/464
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10.09.2009 р. 12 год. 09 хв. № 2а-4793/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
за позовомЗаступник прокурора Дарницького району м. Києва
до Товариство з обмеженою відповідальністю "Комакс"
простягнення заборгованості (недоїмки) по внесках на загальнообов'язковедержавне пенсійне страхування у розмірі 13 192,29 грн.
За участю представників сторін
позивача (прокуратури): Пахар Ю.С.(дов. від 17.04.2009р. №310 р-09)
позивача: Беляєва Н.М. (дов. від 25.08.2009р. №2816/08)
відповідача: не прибув
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 10.09.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась заступник прокурора Дарницького району міста Києва в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комакс»про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 11813,93 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначав, що у відповідача існує заборгованість по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Відповідачем порушено вимоги ст.ст. 14, 15, п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Відповідач в судове засіданні прибув, заперечень на позовну заяву не надав. Процесуальні документи суду, були направлені відповідачу поштою, на адресу, яка зазначена в свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи.
В судовому засідання позивачем було надано заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої, позивач просить суд, стягнути з відповідача заборгованість на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 13192,29 грн. за період з червня 2008 року по липень 2009 року включно.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комакс»є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
Підприємство має заборгованість перед Пенсійним фондом України, яка виникла в зв’язку з несплатою відповідачем внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 13192,29 грн.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», (далі Закон № 1058-IV), страхувальниками є роботодавці підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 вказаного Закону, є календарний місяць.
Як визначає п. 6 ст. 20 цього Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п. 1 ст. 19 Закону №1058-IV, страхові внески до солідарної системи нараховуються:
для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
З 01 січня 2006 р. розмір збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначений пунктом 3 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», становить 31,8 відсотка згідно із Законом України від 20.12.2005р. № 3235-ІУ "Про державний бюджет на 2006 рік».
Необхідно також зазначити про те, що відповідно до ст. 92 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»установлено, що у 2007 році збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у пунктах 1, 2, 3 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» становить 33,2 відсотка.
Обчислення та сплата страхових внесків у 2007 році здійснюється у порядку та відповідності до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п. 1 та п. 2 ст. 106 цього Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону № 1058-IV, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 зазначеного Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як встановлює п. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
У разі наявності у платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, то зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до п. 8 Постанова правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року N 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за N 64/8663, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
Враховуючи той факт, що заборгованість перед Пенсійним фондом України виникла, в зв’язку з несплатою Товариством з обмеженою відповідальністю «Комакс»внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, Управлінням виписана та вручено відповідачу вимоги про сплату боргу:
від 03.11.2008р. №ЮЮ-354УП У на суму боргу 1629,76 грн.
від 01.10.2008р. №ЮЮ-354УП У на суму боргу 1548,80 грн.
від 01.12.2008р. №ЮЮ- 354-УП У на суму боргу 1629,76 грн.
від 02.01.2009р. №ЮЮЮ- 354УП на суму боргу 988,5 грн.
від 02.02.2009р. №ЮЮЮ- 354-УП на суму боргу 959,20 грн.
від 02.03.2009р. №ЮЮ-354-УП на суму боргу 1023,24 грн.
від 05.05.2009р. №ЮЮ-354-УП на суму боргу 495,97 грн.
від 01.04.2009р. №ЮЮ –354 УП на суму боргу 476, 56 грн.
від 01.07.2009р. №ЮЮЮ –354УП У на суму боргу 1004,86 грн.
Даний факт підтверджується копіями корінців вимог та повідомленнями про вручення поштової кореспонденції, які додаються до матеріалів позовної заяви.
Заборгованість станом на 20.03.2009р. не погашена і складає –13192,29 грн.
Щодо позовної вимоги про забезпечення позову шляхом накладення арешту на п/р №260094315 АППБ «Аваль», МФО 300335 та п/р №372085 ТОВ «Партнер Банк», МФО 339339, суд відмовляє з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо:
1) існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;
2) неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів;
3) необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому;
4) очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 13192,29 грн.
Однак, з наведених позивачем суду обставин не вбачається жодних підстав, які б унеможливили захист його прав, свобод та інтересів без вжиття відповідних заходів.
Також з матеріалів справи судом не встановлено обставин, які б вказували на очевидну небезпеку заподіянню шкоди правам, свободам та інтересам позивача. Окрім того, не додано доказів того, що невжиття заходів до забезпечення позову якимось чином може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду, а також очевидних ознак протиправності дій суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити частково, оскільки у позивача наявні докази існування податкового боргу у відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі та примусового стягнення кошти в рахунок погашення боргу в сумі 13192,29 грн. з ТОВ «Комакс».
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 112, 117, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Комакс»(02099, мКиїв вул. Зрошувальна, 14, р/р №260094315 АППБ «Аваль», МФО 300335, п/р 372085 ТОВ «Партнер Банк», МФО 339339 ) на користь управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі міста Києва заборгованість в розмірі 13192,29 грн. (тринадцять тисяч сто дев’яносто дві грн. 29 коп.) на р/р 256063012602 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код 26087926, код ЄДРПОУ 26087926, код платежу 50020100.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.