Постанова № 4819509, 18.05.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2009
Номер справи
2а-5337/09/0570
Номер документу
4819509
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2009 р.                                                                       справа № 2а-5337/09/0570

час прийняття постанови: 15.20 година

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Могильницького М.С.

при секретарі                                                  Асмановій Е.Е.

за участю:

представників позивача                                         Смольнякової А.І., Чернишової Г.Л.

представника відповідача                                         Троніц М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

адміністративну справу

за позовом                                                             Амвросіївської митниці

до                     Контрольно-ревізійного управління в

Донецькій області

про визнання неправомірною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 16.07.2008 №08-10/2485 в частині відшкодування коштів за виплату надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливих завдань, надбавки водіям за класність та доплати водіям за ненормований робочий день на загальну суму 59485,55 грн., за виплату матеріальної допомоги на суму 7586,66 грн., за виплату відпускних на суму 1631,12 грн., за зайве перерахування внесків до державних цільових фондів на загальну суму 24872,05 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Амвросіївська митниця, звернулась до суду з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області (далі – КРУ в Донецькій області) про визнання неправомірною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 16.07.2008 №08-10/2485 в частині відшкодування коштів за виплату надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливих завдань, надбавки водіям за класність та доплати водіям за ненормований робочий день на загальну суму 59485,55 грн., за виплату матеріальної допомоги на суму 7586,66 грн., за виплату відпускних на суму 1631,12 грн., за зайве перерахування внесків до державних цільових фондів на загальну суму 24872,05 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 09.06.2008 по 02.07.2008 КРУ в Донецькій області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Амвросіївської митниці за період з 01.01.2007 по 01.05.2008, за результатами якої складено акт ревізії від 02.07.2008 №08-13/014. Амвросіївською митницею 03.07.2008 до відповідача направлені заперечення до акту ревізії. Відповідач 17.07.2008 направив на адресу митниці висновки на заперечення, за змістом яких жодне із зауважень Амвросіївської митниці до уваги прийняте не було. Поряд з цим, ще до розгляду заперечень Амвросіївської митниці по суті, 16.07.2008 КРУ в Донецькій області до Амвросіївської митниці була направлена вимога від 16.07.2008 №08-10/2485 «Щодо усунення порушень, виявлених ревізією». Тим самим відповідачем порушений п. 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, а також ст. 12 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».

Також позивач зазначив, що висновки вимоги КРУ в Донецькій області від 16.07.2008 №08-10/2485 щодо усунення порушень, виявлених ревізією, ґрунтуються на положеннях акту ревізії, а саме: на аркуші 10 розділу 5 акту зазначено:

-          вибірковою ревізією дотримання законодавства при встановленні посадових окладів, надбавок та доплат в окремих відділах митниці встановлено, що відповідно до наказів начальника митниці, в порушення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 №767 «Про умови оплати праці посадових осіб та працівників митної служби», посадовим особам митниці, які безпосередньо не здійснюють митний контроль та митне оформлення, не займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, встановлено надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі більш 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років на загальну суму 46064,18 грн. (8 посадових осіб загального та господарсько-експлуатаційного відділів, відділу по роботі з особовим складом);

-          працівникам митниці (водіям, яким присвоєні спеціальні звання), безпідставно встановлено надбавку за класність та доплату за ненормований робочий день, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України №767, чим порушено ст. 8 Закону України «Про оплату праці», п. 13 Положення про спеціальні звання працівників і курсантів навчальних закладів митної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.2003, та п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №767 на загальну суму 13421,37 грн.

Амвросіївська митниця не згодна із вказаним і вважає даний висновок передчасним та помилковим. В обґрунтування зазначив, що правовою підставою для встановлення посадовим особам митної служби надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливих завдань є Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 №767 «Про умови оплати праці посадових осіб та працівників митної служби» та розроблений на її виконання Порядок установлення надбавок посадовим особам та працівникам митної служби, затверджений наказом Державної митної служби України від 22.06.2006 №523, згідно з якими начальникам митниць надано право установлювати надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи. Згідно з довідкою про зайво нараховану та виплачену надбавку за високі досягнення в праці по Амвросіївській митниці за період з 01.01.2007 по 01.05.2008 відповідач вважає, що зазначена надбавка була зайво нарахована та виплачена 8 посадовим особам митниці. У той же час, як вбачається з положень про відповідні відділи, вказані посадови особи виконували обов’язки по розробці локальних нормативних актів митниці, зокрема посадових інструкцій, наказів, Правил внутрішнього трудового розпорядку, Колективного договору тощо. Крім того, вказані посадові особі на виконання окремих доручень Державної митної служби України задіяні в нормотворчій роботі при підготовці пропозицій до проектів відповідних положень, порядків, які в подальшому затверджуються наказами Державної митної служби України, Постановами Кабінету Міністрів України. Отже, як зазначає позивач, кожен з перерахованих працівників згідно зі своїх посадових інструкцій за період, що перевірявся, розробляв проекти локальних нормативно-правових актів, а тому згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №767 мали право одержувати надбавку в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання і вислугу років.

Щодо встановлення надбавок за класність та доплату за ненормований робочий день водіям, позивач зазначив, що відповідно до класифікатора професій посада водія належить до категорії робітників. Умови оплати праці встановлюються Постановою КМУ № 767 від 31.05.2006 та наказом Держмитслужби № 772 від 18.11.2003 та враховуючи те, що водії – це робітники, зайняті обслуговуванням митних органів, забезпеченням здійснення митної справи і мають спеціальні звання, водіям встановлюється щомісячна надбавка за класність та доплата за ненормований час у розмірі 25% тарифної ставки за відпрацьований час. Враховуючи наведене позивач наголошує на тому, що надбавка за класність для водіїв є обов’язковою та разом з доплатою за ненормований час – правомірно встановленою.

Крім того, в акті ревізії та у вимозі вказано, що безпідставне нарахування працівникам митниці вищезазначених надбавок, призвело до зайвого нарахування та сплати матеріальної допомоги на суму 7586,66 грн. та відпускних на суму 1631,12 грн. Також в цих документах зазначено, що внаслідок безпідставного нарахування та сплати заробітної плати, зайво перераховано внесків до державних цільових фондів (нарахування на заробітну плату) на загальну суму 24872,05 грн. так, вказані надбавки та доплати виплачувалися співробітникам митниці в межах бюджетних асигнувань, передбачених кошторисом митниці на 2007 та 2008 роки. Перевищення бюджетних асигнувань по виплаті заробітної плати, в тому числі щодо виплат по надбавкам і доплатам, немає. Цей факт, як зазначає позивач, знайшов своє відображення і в акті ревізії на сторінці 9, де зазначено, що касові видатки у 2001-2008 роках за КЕКВ 1110, 1120 відповідають отриманому фінансуванню.

Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на те, що при проведенні ревізії Маріупольської митниці посадовими особами відповідача було виявлено порушення діючого законодавства у відповідності до вимог закону.

Відповідач посилався на те, що встановлення надбавок, передбачених наказом Міністерства праці та соціальної політики водіям, що мають спеціальні звання та оплата праці, яких здійснюється відповідно до умов оплати праці працівників митної служби, суперечить вимогам ст. 8 Закону України «Про оплату праці», п.п. 2, 5 Постанови КМУ №767 від 31.05.2006 «Про умови оплати праці посадових осіб та працівників митної служби».

Також відповідачем не сприймалися посилання позивача на накази Держмитслужби, оскільки до її повноважень належить видавати накази лише на основі та на виконання актів законодавства в межах своїх повноважень до яких не відноситься затвердження умови оплати праці працівників установ, що фінансуються з бюджету.

Крім того, відповідач зазначав, що наявність в посадових інструкція посадових осіб митної служби функцій розроблення проектів нормативно-правових актів та проведення експертизи проектів таких актів в окремих положеннях про відділи та посадових інструкціях не є підставою для встановлення надбавок та виплат, якщо вони не підтвердженні відповідним виконанням таких функцій.

З огляду на викладене, відповідач вважає висновки акту ревізії та вимогу про усунення порушень такими, що складені у відповідності до вимог діючого законодавства, та просив суд у задоволенні позовних вимог Амвросіївської митниці відмовити у повному обсязі.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Під час надання пояснень дотримувався позиці, викладеній у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою „Камертон”.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, заперечень та наданих пояснень суд встановив наступне.

Позивач, Амвросіївська митниця, є юридичною особою та включена до ЄДРПОУ за №20397407, підпорядковується Державній митній службі України (а.с. 6-12).

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Відповідач КРУ в Донецькій області діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України №111 від 09.01.2001.

Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби відповідно до ст. 2 вказаного Закону, є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550.

Так, з 09.06.2008 по 02.07.2008 Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області проводилася планова ревізія фінансово-господарської діяльності Амвросіївської митниці за період з 01.01.2007 по 01.05.2008, за результатами якої складений акт від 02.07.2008 за № 08-13/014 (а.с. 13-21).

Вказаним актом, у тому числі, були встановлені порушення вимог законодавства, а саме:

1.          Встановлено порушення п. 2 Постанови КМУ №767: посадовим особам митниці, які безпосередньо не здійснюють митний контроль та митне оформлення, не займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, встановлено надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі більш 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років на загальну суму 46064,18 грн. (у 2007 році на суму 20802,26 грн., у 2008 році – 25261,92 грн.).

2.          Працівникам митниці (водіям), яким присвоєні спеціальні звання, безпідставно встановлено надбавку за класність та доплату за ненормований робочий день, які не передбачені постановою №767, чим порушено ст. 8 Закону України «Про оплату праці», п. 13 Положення про спеціальні звання працівників і курсантів навчальних закладів митної служби, затвердженого постановою КМУ від 16.06.2003 № 900 та п. 5 Постанови КМУ «Про умови оплати праці посадових осіб та працівників митної служби» від 31.05.2006 №767 на загальну суму 13421,37 грн. (у 2007 році на суму 10146,89 грн., у 2008 році – 3274,48 грн.).

3.          Зайво нараховано та сплачено матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення на суму 7586,66 грн. (у 2007 році на суму 4517,66 грн., у 2008 році – 3069 грн.), чим порушено вимоги п. 8 «Порядку обчислення середньої заробітної плати», затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 №100.

4.          Зайво нараховано та сплачено заробітної плати за час відпустки на суму 1631,12 грн. (у 2007 році на суму 1399,10 грн., у 2008 році – 232,02 грн.).

5.          Відповідні порушення призвели до зайвого перерахування до державних цільових фондів нарахувань на заробітну плату на загальну суму 24872,05 грн.

07.07.2008 позивачем було направлено заперечення до акту ревізії (а.с. 28-30).

Листом №08-10/2498 від 17.07.2008 КРУ в Донецькій області надало позивачу висновки на заперечення до акту ревізії фінансово-господарської діяльності Амвросіївської митниці, яким у задоволенні заперечень до акту відповідачем було відмовлено (а.с. 31-35).

16.07.2008 за №08-10/2485 КРУ в Донецькій області на ім’я начальника Амвросіївської митниці було направлено вимогу щодо усунення недоліків, виявлених у результаті проведеної ревізії (а.с. 36).

Судом встановлено, що за період з 01.01.2007 по 01.05.2008 позивачем працівникам митниці (водіям), яким присвоєно спеціальні звання працівників митної служби, нараховувались та сплачувались надбавки за ненормований час та класність.

Згідно з вимогами ст. 8 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95 – ВР встановлено, що держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, регулювання фондів оплати праці працівників підприємств-монополістів згідно з переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, а також шляхом оподаткування доходів працівників.

Умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадку, передбаченого частиною першою статті 10 цього Закону.

Схеми посадових окладів, розміри щомісячних надбавок за спеціальне звання та вислугу років посадових осіб митної служби затверджено Постановою КМУ №767 від 31.05.2006 «Про умови оплати праці посадових осіб та працівників митної служби».

Відповідно до пункту 2 зазначеної Постанови надано право Голові Державної митної служби, начальникам регіональних митниць, митниць, спеціалізованих митних установ та організацій у межах затвердженого фонду оплати праці:

1) установлювати посадовим особам митної служби:

-          посадові оклади відповідно до схем, зазначених у додатках 1-6;

-          щомісячні надбавки за спеціальне звання та вислугу років у розмірах, зазначених у додатках 7-8;

-          посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 3-7 відсотків нижче передбаченого схемою посадового окладу відповідного керівника;

-          надбавку за знання та використання в роботі однієї західноєвропейської мови - у розмірі 10 відсотків, двох і більше мов - 25 відсотків посадового окладу; однієї східної мови - 15 відсотків, двох і більше мов, одна з яких східна, - 35 відсотків посадового окладу;

-          надбавку за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи: керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, інспекторам, спеціалістам у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років, а посадовим особам, які безпосередньо здійснюють митний контроль та митне оформлення, проходять службу в митній варті, підрозділах з боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил, виконують обов'язки із справляння мита та інших платежів, безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів, що передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років;

службовцям - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи та порушення трудової дисципліни така надбавка скасовується або розмір її зменшується;

щомісячну надбавку за особливі умови служби в митних органах, спеціалізованих митних установах та організаціях у розмірі залежно від стажу служби: понад 5 років - до 30, понад 10 років - до 50, понад 15 років - до 70, понад 20 років - до 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання;

2) здійснювати посадовим особам митної служби (крім заступників керівників митних органів, спеціалізованих митних установ і організацій, керівників структурних підрозділів та їх заступників):

доплату за виконання обов'язків тимчасово відсутніх посадових осіб таких само категорій персоналу (за відсутності у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, перебуванням у відпустці без збереження заробітної плати, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у частково оплачуваній відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку чи у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку) - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу за основною роботою з використанням на цю мету до 50 відсотків посадового окладу відсутньої посадової особи;

доплату за виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника або заступника керівника структурного підрозділу – у розмірі різниці між фактичним посадовим окладом тимчасово відсутнього керівника або заступника керівника структурного підрозділу (без урахування надбавок та доплат) і посадовим окладом посадової особи, яка виконує обов'язки тимчасово відсутнього керівника або заступника керівника структурного підрозділу, за умови, що посадова особа, яка виконує обов'язки тимчасово відсутнього, не є його заступником за штатним розписом;

3) здійснювати преміювання посадових осіб та працівників митної служби відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також з нагоди державних, професійних свят і ювілейних дат в межах коштів, передбачених на преміювання в кошторисі відповідного органу, установи чи організації, та економії коштів на оплату праці, починаючи з 1 січня 2007 р. – у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці;

4) надавати посадовим особам митної служби матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірах, що не перевищують середньомісячної заробітної плати посадової особи.

Преміювання керівників митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, підпорядкованих Державній митній службі, установлення їм надбавок і доплат, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням Голови Державної митної служби в межах видатків, затверджених на оплату праці.

Преміювання посадових осіб та працівників митної служби, установлення їм надбавок, доплат, надання матеріальної допомоги провадиться в порядку, що визначається Державною митною службою.

У судовому засіданні судом було досліджено положення про відділ по роботі з особовим складом Амвросіївської митниці, затверджене наказом Амвросіївської митниці №109 від 20.03.2003, накази про внесення змін до наказу митниці №109 від 23.09.2005 №507 та від 29.12.2006 №573, положення про загальний відділ Амвросіївської митниці, затверджене наказом Амвросіївської митниці №318 від 02.08.2007, накази про внесення змін до Положення про відділ по роботі з особовим складом митниці №317 від 01.08.2007 та №584 від 11.11.2008, положення про до господарсько-експлуатаційний відділ Амвросіївської митниці, затверджений наказом Амвросіївської митниці від 26.12.2007 №577, посадові інструкції працівників загального відділу Амвросіївської митниці, посадові інструкції працівників відділу по роботі з основним складом Амвросіївської митниці, посадові інструкції працівників господарсько-експлуатаційного відділу Амвросіївської митниці (а.с. 37-81).

Згідно із зазначеними положеннями про структурні підрозділи Амвросіївської митниці встановлено, що, зокрема, до повноважень загального відділу митниці, відділу по роботі з особовим складом, господарсько-експлуатаційного відділу, віднесено належне оформлення документів, що стосуються фінансово-господарської діяльності Амвросіївської митниці, здійснення контролю за їх виконанням, проведення відповідних нарад, здійснення аналітичної роботи, забезпечення належного рівня професійного розвитку працівників служби та інші. Зазначені функції також знайшли своє відображення у відповідних положення посадових інструкції працівників структурних підрозділів, які є обов’язковими для виконання.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 №767 «Про умови оплати праці посадових осіб та працівників митної служби» надбавка за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи установлюється керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, інспекторам, спеціалістам у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років, а посадовим особам, які безпосередньо здійснюють митний контроль та митне оформлення, проходять службу в митній варті, підрозділах з боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил, виконують обов'язки із справляння мита та інших платежів, безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів, що передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Митного Кодексу України, законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, виданих на основі та на виконання Конституції України, цього Кодексу та законів України.

Відповідно до Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 №731, нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, повинні бути зареєстровані Міністерством юстиції України. В конкретному випадку нормативно-правові акти, видані Амвросіївською митницею не зачіпають прав, свобод і законних інтересів громадян і не носять міжвідомчий характер, отже не підлягають державній реєстрації.

На підставі п. 1.4 наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2005 №34/5 «Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів» нормативно-правовий акт – офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.

До нормативно-правових актів відноситься інструкція, наказ, положення, постанова, правила, рішення, розпорядження.

Судом не приймаються доводи відповідача щодо встановлення надбавки особам, які не здійснювали відповідні види робіт, визначені Постановою КМУ №767, оскільки позивачем до суду було надано відповідні нормативні акти, що були розроблені структурними підрозділами Амвросіївської митниці, які введені в дію та використовуються в роботі митної служби, зокрема, Інструкції з охорони праці при роботі з бензиновими тримерами, посадові інструкцій, колективні договори та інші.

Також, суд зазначає, що зазначені надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи посадовим особам Амвросіївської митниці були встановлені на підставі наказів Амвросіївської митниці №150 від 29.03.2007 та №106 від 06.03.2008 з визначенням посади працівника відповідного структурного підрозділу митниці.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог Амвросіївської митниці в частині визнання незаконних висновків КРУ в Донецькій області щодо незаконної виплаті посадовим особам митниці, які безпосередньо не здійснюють митний контроль та митне оформлення, не займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі більш 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років на загальну суму 46064,18 грн.

Що стосується вимог позивача про визнання незаконними висновків КРУ в Донецькій області щодо незаконного нарахування та виплати працівникам митниці (водіям) надбавки за ненормований робочий час та класність суд зазначає наступне.

Так, судом встановлено, що дійсно відповідно до Класифікатору професій (ДК 003:2005), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 12.11.2005 №375, посаду водія віднесено до категорії працівників. Умови оплати праці водіїв автомобілів органів митної служби визначено Постановою КМУ №767 від 31.04.2006 та наказом Державної митної служби №772 від 18.11.2003 « Про впорядкування умов оплати праці працівників регіональних митниць, митниць, спеціалізованих митних управлінь, які не мають спеціальних звань» зі змінами внесеними наказом Держмитслужби України №710 від 28.07.2005.

Відповідно до пунктів зазначеного наказу Держмитслужби України визначено схему місячних тарифних ставок робітників, зайнятих обслуговуванням регіональних митниць, митниць та спеціалізованих митних управлінь, а також схеми місячних окладів робітників наскрізних професій, зокрема, до яких належать водії автомобілів та автобусів (у тому числі спеціальних).

Згідно з вимогами п. 4 наказу Держмитслужби України № 710 визначено, що місячні тарифні ставки застосовуються як для водіїв оперативних автомобілів, яким присвоюються персональні звання, так і неоперативних автомобілів. Водіям вантажних та легкових автомобілів, автобусів встановлюється щомісячна надбавка за класність у таких розмірах: водіям 2-го класу – 10 відсотків, водіям 1-го класу – 25 відсотків встановленої тарифної ставки за відпрацьований час. Крім того, водіям легкових автомобілів, зайнятих обслуговуванням регіональних митниць, митниць, спеціалізованих митних управлінь, встановлюється доплата за ненормований робочий день у розмірі 25 відсотків тарифної ставки за відпрацьований час.

Відповідно до додатку 4 до Колективних договорів між адміністрацією та професійною організацією Амвросіївської митниці на 2007 та 2008 роки посада водії віднесена до переліку посад з ненормованим робочим днем.

З огляду на викладене, суд вважає, що встановлення Амвросіївською митницею надбавки водіям транспорту, що обслуговує Амвросіївську митницю, надбавок за класність та доплати за ненормований робочий день, було проведено у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про оплату праці» та Постанови КМУ №767 від 31.05.2006.

Таким чином, не знайшло свого підтвердження частина вимоги, де вказано, що безпідставне нарахування працівникам митниці вищезазначених надбавок призвело до зайвого нарахування та сплати матеріальної допомоги на суму 7586,66 грн. та відпускних на суму 1631,12 грн., а також, що внаслідок безпідставного нарахування та сплати заробітної плати, зайво перераховано внесків до державних цільових фондів (нарахування на заробітну плату) на загальну суму 24872,05 грн.

На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;          

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 цієї ж статті КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб’єкт владних повноважень не довів правомірності його дій та не надав доказів, які б спростовували доводи позивача.

Таким чином, позовні вимоги позивача до КРУ в Донецькій області підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору за приписами статей 87, 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Амвросіївської митниці до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання неправомірною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 16.07.2008 №08-10/2485 в частині відшкодування коштів за виплату надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливих завдань, надбавки водіям за класність та доплати водіям за ненормований робочий день на загальну суму 59485,55 грн., за виплату матеріальної допомоги на суму 7586,66 грн., за виплату відпускних на суму 1631,12 грн., за зайве перерахування внесків до державних цільових фондів на загальну суму 24872,05 грн. – задовольнити в повному обсязі.

Визнати недійсною вимогу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 16.07.2008 №08-10/2485 в частині відшкодування коштів за незаконну виплату надбавки за високі досягнення в праці у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років та надбавки, не передбачені умовами оплати працівників митних органів (за ненормований робочий час та класність) на загальну суму 59,48 тис.грн.

Визнати недійсною вимогу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 16.07.2008 №08-10/2485 в частині відшкодування коштів за зайве нарахування та сплати матеріальної допомоги на суму 7,59 тис.грн. і відпускних на суму 1,63 тис.грн.

Визнати недійсною вимогу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 16.07.2008 №08-10/2485 в частині відшкодування коштів за зайво перераховані внески до обов’язкових фондів на загальну суму 24,78 тис.грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Амвросіївської митниці (ідентифікаційний код 20397407) судові витрати в сумі 3,40 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 18 травня 2009 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений та підписаний 23 травня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Могильницький М.С.