| Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.09.2009 р. № 2-а- 10425/08/2070 Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Курило Л.В., при секретарі - Сеник О.С., за участі представника позивача -ОСОБА_1, відповідача -ОСОБА_2, представника відповідача -ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Балаклійського районного центру зайнятості Харківської області - робочого органу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю ,- В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Балаклійського районного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3561 грн. 59 коп. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 02 вересня 2005 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Балаклійського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки №201302205090200001. 09 09 2005 року відповідачем подана заява про надання статусу безробітного. Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 09 09 2005 року № НТ050909 з 09 09 2005 року наданий статус безробітного і відповідно до п.п.2, 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»призначена виплата допомоги по безробіттю з 09.09.2005р. по 29.08.2007р. у розмірі, встановленому законодавством. Загальна сума виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю склала 5953,81 грн. Гр. ОСОБА_2 не повідомив Балаклійський районний центр зайнятості про своє працевлаштування в період з з 01.07.2006 року по 30.03.2007р. на ДНВП «Рікас». На даний час відповідачем кошти в сумі 3561,59 грн. не повернуті. Представник позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити. Відповідач та його представник в судовому засіданні проти позову заперечували та просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Суд, вислухавши думку представника позивача, відповідача та його представника, дослідивши матеріали справи, встановив наступне. Судом встановлено, що 02 вересня 2005 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Балаклійського районного центру зайнятості. Відповідно до наказу Балаклійського районного центру зайнятості від 09 09 2005 року № НТ050909ОСОБА_2 надано статус безробітного. (а.с 13). 19 10 2007 року за вих. № 3317-02/01 управлінням Пенсійного фонду України в Балаклійському районі м. Харкова направлено запит до Балаклійського районного центру зайнятості про направлення уточнюючої довідки про перебування на обліку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, а також повідомлено, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_2 перебував на обліку в РЦЗ з 09 09 2005 року по 29 08 2007 року, а по звіту персоніфікованого обліку по заробітній платі ОСОБА_2 значиться як працюючий в ДНВП «Рікас»з 01 07 2006 року по 31 12 2006 року. ( а.с. 14). Листом від 20.02.2009 року за вих. №935-02/01 Управління Пенсійного фонду України в Харківський області повідомило Балаклійський районний центр зайнятості, що згідно трудової книжки ОСОБА_2 перебував на обліку в Балаклійському РЦЗ з 09.09.2005р. по 29.08.2007р., а по наданим даним персоніфікованого обліку УПФУ в Солом'янському районі м. Києва по заробітній платі ОСОБА_2 значився, як працюючий в ДНВП «Рікас»з 01.07.2006р. по 31.12.2006р. ( а.с. 72) 31 07 2008 року за вих. № 1676 Балаклійським РЦЗ Харківської області на адресу ОСОБА_2 направлено копію витягу із наказів про прийняття рішення по особі від 10 07 2008 року щодо відшкодування коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 3561грн. 59 коп., та повідомлено про необхідність повернути кошти ( а. с. 16)
Статтею 18 Закону України «Про зайнятість населення»визначено, що для реалізації державної політики щодо зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з : Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Частиною 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного. Відповідно до ч.2 ст. 36 вказаного Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Частиною 3 ст. 36 зазначеного Закону визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. Постановою КМУ від 20.03.2006 р. № 357 був затверджений Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Зазначений Порядок визначає механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітного. Центри зайнятості під час проведення перевірки взаємодіють з органами державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, державними реєстраторами, управліннями праці та соціального захисту населення, відділами (управліннями) субсидій шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, та під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами, ведення особистого селянського господарства тощо. Порядок обміну інформацією між зазначеними органами та центрами затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 12.07.2006 р. № 259/407, Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.07.2006 р. № 9-3, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 26 липня 2006 р. за № 876/12750 має назву «Порядок обміну інформацією між Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України» У повідомленні, направленному органами Державної податкової служби органам Пенсійного фонду України зазначені відомост і про нарахування заробітної платиОСОБА_2 ( (а.с 15) Згідно п. 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого Постановою КМУ від 20 03 2006 року № 357, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених із дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Згідно з абз.7 пп.1, п.20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 02 2007 р. №219, ОСОБА_2 був знятий з обліку з припиненням виплати допомоги по безробіттю з причини працевлаштування відповідно до пп. «1»п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Відповідно до п. 7 даного Порядку рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства. Рішення Балаклійського районного центру зайнятості Харківської області щодо повернення коштів гр. Вербицьким Л.І. не оскаржено згідно чинного законодавства. Відповідач не надав до суду доказів щодо сплати суми боргу у повному обсязі. За таких обставин суд доходить висновку про обгрунтованість та доведеність позовних вимог та вважає позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі. Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 4 ст.94 КАС України. Керуючись ст. ст. 86, 94, 160 -163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Балаклійського районного центру зайнятості Харківської області - робочого органу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити у повному обсязі. Стягнути з ОСОБА_2, 01 09 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, на користь Балаклійського районного центру зайнятості Харківської області - робочого органу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ( р\р37174300900021 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код за ЄДРПОУ 22683086) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3561 грн. ( три тисячі п'ятьсот шістьдесят одна грн. )59 коп. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 19 09 2009 року.
Суддя Курило Л.В.