ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2015 року м. Київ К/800/65944/14
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С.,суддівМаслія В. І., Стрелець Т. Г.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року у справі за позовом прокурора Хмельницького району Хмельницької області в інтересах ОСОБА_4, ОСОБА_5, в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради Хмельницького району до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції, третя особа: Районне кооперативно-державне міжгосподарське будівельно-монтажне об'єднання "Райагробуд" про визнання дій незаконними, визнання недійсним та скасування запису,
встановив:
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся прокурор Хмельницького району Хмельницької області в інтересах ОСОБА_4, ОСОБА_5, в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради з позовом до Державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації про визнання дій незаконними, визнання недійсним та скасування запису.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року, позов задоволено: визнано незаконними дії державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації при внесенні змін до установчих документів; визнано недійсним та скасовано запис № 16681050004000218 від 28 квітня 2012 року в частині доповнення статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", а саме: п.п. 1.5, в якому зазначено, що об'єднання є правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК-21.
Не погоджуючись з рішеннями судів, третя особа звернулась з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що прокуратурою Хмельницького району Хмельницької області на підставі звернень мешканців гуртожитку, розташованого за адресою АДРЕСА_1, - та відповідно до норм Конституції України та Закону України "Про прокуратуру" проведено перевірку правомірності дій державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації при внесенні запису № 16681050004000218 від 28 квітня 2012 року.
В результаті перевірки встановлено, що відповідачем вчинено запис № 16681050004000218 від 28 квітня 2012 року, яким внесено зміни до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", а саме: доповнено статут п.п. 1.5, в якому зазначено, що об'єднання є правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК - 21.
Підставою внесення відповідних змін до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" слугувало те, що в травні 2007 року Хмельницьке районне кооперативно-державне міжгосподарське будівельно-монтажне об'єднання "Райагробуд" звернулось до суду із позовними вимогами до державного реєстратора про визнання дій незаконними та зобов'язання зареєструвати у встановленому порядку зміни до установчих документів, а саме: що позивач є правонаступником Хмельницького МПМК-21.
Рішенням Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року зобов'язано Державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації розглянути питання щодо реєстрації змін до установчих документів, а саме: доповнення до статуту, затвердженого протоколом загальних зборів трудового колективу районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" № 1 від 12 лютого 2007 року про доповнення пункту 1 статуту районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" підпунктом 1.5 в наступній редакції: РКДМ БМО "Райагробуд" являється правонаступником МПМК -21.
В рішенні зазначено, що, надавши оцінку відповідності поданих позивачем документів на підтвердження правонаступництва Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", з урахуванням того, що відповідно до статті 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади, а також документи, подані позивачем для реєстрації змін до установчих, документів вбачається, що вони відповідають вимогам Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
На виконання рішення суду 28 квітня 2012 року Державним реєстратором Хмельницької РДА Хмельницької області вчинено запис № 16681050004000218, яким внесено зміни до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд," а саме: доповнено статут п.п.1.5, в якому зазначено, що об'єднання є правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК - 21.
Не погоджуючись із вказаним діями, прокурор звернувся до адміністративного суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції вказав, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, що, враховуючи відсутність доказів складання передавального акту МПМК - 21, його затвердження та нотаріальне посвідчення, а також рішення про правонаступництво, запис № 16681050004000218 від 28 квітня 2012 року, вчинений державним реєстратором Хмельницької районної державної адміністрації про внесення зміни до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", а саме: доповнення його п.п. 1.5 правонаступництво МПМК - 21, - не відповідає вимогам ст. 59 ГК України, ст. 107 ЦК України.
Колегія суддів погоджується з висновками судів.
Згідно із ч. 1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (далі - Закон) єдиною підставою для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи є рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, яким затверджені зміни до установчих документів.
Згідно із ст. 30 Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених ч. 1 ст. 27 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є невідповідність установчих документів вимогам ч. 3 ст. 8 цього Закону, відповідно до приписів якої установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.
В силу ст. 37 ЦК Української РСР від 18 липня 1963 року юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання). При злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов'язки) переходить до нововиниклих юридичних осіб. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи її майно (права і обов'язки) переходить до останньої. Майно переходить в день підписання передаточного балансу, якщо інше не передбачене законом або постановою про реорганізацію. Порядок ліквідації і реорганізації юридичних осіб визначається законодавством Союзу РСР і постановами Ради Міністрів Української РСР. Порядок ліквідації і реорганізації кооперативних та інших громадських організацій може бути визначений їх статутами (положеннями).
Статтею 38 цього Кодексу припинення державних організацій, що є юридичними особами, провадиться тим органом, за рішенням якого вони утворюються.
Згідно із ст. 39 ЦК Української РСР кооперативні, а також державно-колгоспні та інші державно-кооперативні організації, що є юридичними особами, припиняють свою діяльність на підставах, зазначених у законі і в статутах (положеннях) цих організацій. Громадські організації, що є юридичними особами, припиняють свою діяльність на підставах, зазначених в їх статутах. Реорганізація (злиття, поділ, приєднання) державно-колгоспних, інших державно-кооперативних, кооперативних та інших громадських організацій, що є юридичними особами, допускається тільки за рішенням загальних зборів їх членів або зборів уповноважених.
З аналізу вказаних норм випливає, що, вирішуючи питання про правонаступництво, потрібно мати на увазі, що запис в установчих документах про правонаступництво має суттєве значення для визначення правонаступництва. Однак суттєве значення мають також фактично здійсненні організаційно-економічні перетворення, з яким законодавство пов'язує перехід майнових прав та обов'язків, а саме: рішення власника (власників), підписання передаточного або розподільчого акту чи балансу.
Між тим, відповідно до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", зареєстрованого в Хмельницькому виконавчому комітеті районної ради народних депутатів 29 грудня 1991 року № 148, останнє є новоствореним орендним підприємством, а державне підприємство Хмельницьке МПМК-21 перестало існувати 21 січня 1988 року.
Відповідно до довідки регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області від 28 березня 2005 року державна частка у статутному фонді Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" відсутня.
Окрім того, як встановлено судами, третя особа не надала суду передавального акту МПМК - 21, оригіналу наказу Хмельницького облагробуду № 16а від 22 січня 1988 року, за яким Хмельницьке МПМК-21 реорганізовано в районне кооперативно-державне міжгосподарське будівельно-монтажне об'єднання "Райагрострой".
Таким чином, висновки судів про відсутність доказів правонаступництва третьої особи відповідають фактичним обставинам справи, встановленим на підставі повної і всебічної перевірки доказів та правильного їх аналізу.
За таких обставин колегія суддів погоджується з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, що запис № 16681050004000218 від 28 квітня 2012 року вчинений державним реєстратором Хмельницької районної державної адміністрації про внесення зміни до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", а саме: доповнено статут п.п.1.5, що об'єднання є правонаступником МПМК - 21, не відповідає вимогам ст. 59 ГК України, ст. 107 ЦК України, а відтак державний реєстратор діяв не у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», Цивільного кодексу України, Цивільного кодексу Української РСР, Господарського кодексу України та Закону України «Про господарські товариства».
Оскільки висновки судів ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, то скаргу третьої особи слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив :
Касаційну скаргу Районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: