Рішення № 4799474, 11.06.2009, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.06.2009
Номер справи
1524-2009
Номер документу
4799474
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

11.06.2009

Справа №2-4/1524-2009

11.06.2009 р. м. Сімферополь Справа № 2-4/1524-2009

За позовом Кримського ЗАТ з туризму та екскурсіях «Кримтур», (м. Сімферополь, вул. Шмідта,9)

до відповідача Феодосійської міської Ради, (м. Феодосія, вул. Земська,4)

про змінення умов договору землі.

За зустрічним позовом Феодосійської міської Ради, (м. Феодосія, вул. Земська,4)

до відповідача Кримського ЗАТ з туризму та екскурсіях «Кримтур», (м. Сімферополь, вул. Шмідта,9)

Третя особа Феодосійське міське управління земельних ресурсів, ( м. Феодосія, вул. Галерейна,7А)

про розірвання договорів оренди землі.

Суддя І.К. Бєлоглазова

представники:

Від позивача (відповідача за зустрічним позовом) – представник Руденко Н.О. за дор. від 16.02.09р

Від відповідача (позивача за зустрічним позовом) – представник Сахновський П.В. від 15.12.08р

Третя особа (по зустрічному позову) - представник не з’явився

Суть спору: Кримське ЗАТ по туризму та екскурсіях, м. Сімферополь, звернулося до Господарського суду АРК з позовом до Феодосійської міської ради по зміну умов договору оренди землі та встановлення факту своєчасної та повної оплати оренди землі за 2008 р. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач на підставі договору оренди землі є орендарем земельних ділянок в межах міста Феодосія. Рішенням 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.08 р. № 1698 було затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Феодосія з 01.01.09 р. Рішенням 41 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 28.11.08 р. № 1842 булі встановлені нові ставки орендної плати за землю з 01.01.09 р. Посилаючись на Закон України „Про державний бюджет України на 2008 р.”, Закон України „Про оренду землі” та зазначені рішення, відповідач вирішив внести зміни в існуючі договори оренди, укладені з позивачем, шляхом укладення додаткової угоди від 18.02.09 р., у яких розмір орендної плати пропонується збільшити починаючи з 01.01.08 р. Позивач вважає, що це суперечить ст..ст.15, 30 Закону України „Про оренду землі”, ст..ст.632, 651 ЦКУ, ч.1 ст. 188 ГКУ. Крім того, зміни до договору оренди набирають силу після їх державної реєстрації. Позивач зауважує, що відповідно до Конституції України закони та інші нормативно – правові акти не мають зворотної сили у часі, отже норми закону діють з моменту набрання ним чинності, але не раніше моменту офіційного опублікування.

28.04.09 р. позивач своєю заявою (а.с.71-72) змінив позовні вимоги, заявою від 02.06.09 р. просить не приймати до уваги ці зміни та, уточнюючи позовні вимоги, просить змінити умови договору оренди землі від 23.11.04 р., реєстр. № 000401900828, договору оренди землі від 05.04.05 р. реєстр. № 040501900036, договору оренди землі від 01.02.06 р. реєстр. №040601900011, укладених між Феодосійської міською радою та Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”, зобов’язавши Феодосійську міську раду укласти з Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” додаткові угоди про оренду землі від 23.11.04 р., реестраційний №000401900828, договору оренди землі від 05.04.05 р. реєстраційний №040501900036, договору оренди землі від 01.02.06 р. реєєстраційний № 040601900011 з урахуванням протоколів розбіжностей до цих додаткових угод.

Крім того, позивач просить встановити, що податок з оренди землі за період 2008 р. за договором оренди землі від 23.11.04 р., реєстр. № 000401900828, договором оренди землі від 05.04.05 р. реєстр. № 040501900036, договором оренди землі від 01.02.06 р. реєстр. №040601900011, сплачений Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” своєчасно в повному обсязі та не підлягає перегляду.

Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що згідно зі ст.. 189 ГКУ, ст.. 632 ЦК України ціна договору у випадках, встановлених законом, може встановлюватися або регулюватися уповноваженим органом державної влади. Оскільки Законом України „Про державний бюджет на 2008 р.” було встановлено новий мінімальний розмір ставки за оренду земель державної та комунальної власності, який не може бути меншим 3-кратного розміру земельного податку для земель несільськогосподарського призначення, зміна умов договору не залежала від волевиявлення сторін. З метою приведення у відповідність до чинного законодавства укладених договорів оренди землі Феодосійська міська рада спрямувала позивачеві додаткові угоди до них. Протоколи розбіжностей, запропоновані позивачем, суперечать чинному законодавству та не можуть бути підписані.

Рішенням КСУ від 22.05.08 р. п.8 розділу II Закону України „Про державний бюджет на 2008 р. та про внесення змін у деякі законодавчі акти України» було визнано неконституційним та втратило свою силу з 22.05.08 р., а до цього була правомірною та обов’язковою до виконання. До того ж, діє п.п.5 ст. 2 Закону України „Про внесення змін у деякі законодавчі акти України” від 03.06.08 р. № 309- VI та ч.ч.4,5 ст. 21 Закону України „Про оренду землі”, якими змінено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які знаходяться у державній або комунальній власності. Враховуючи викладене, просить у позові відмовити. Стосовно п.2 позовних вимог щодо встановлення своєчасної та повної опати оренди землі за 2008 р просить провадження у справі припинити у зв’язку з непідвідомчістю господарським судам.

Крім того, 02.06.09 р. Феодосійська міська рада заявила зустрічний позов до Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” про розірвання договорів оренди землі, мотивуюи свої вимоги тим, що п.8 розділу II Закону України „Про державний бюджет на 2008 р. та про внесенн змін в деякі законодавчі акти України” в Закон України „Про оренду землі” були внесені зміни та з 01.01.08 р. встановлено новий мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної форми власності. На підставі цього закону сесія Феодосійської міської ради своїми рішеннями встановила нові розміри орендної плати за земельні ділянки. З метою приведення у відповідність до чинного законодавства раніше укладених договорів оренди землі з Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”, керуючись ст.. 181 ГКУ Феодосійська міська рада оформила та спрямувала орендарю відповідні додаткові угоди до договорів оренди землі. Порушуючи умови п12 договорів оренди землі, вимоги ч.1,7 ст 193 ГКУ, ч. 1 ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.. 629 ЦКУ, орендар не підписав ці додаткові угоди, тобто, на думку Феодосійської міської ради, відмовився від виконання умов договору у частині сплати належної орендної плати. Посилаючись на п.35 договорів Феодосійська міська рада просить розірвати договори оренди землі, укладені з Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” та зобов’язати Кримське ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” повернути орендовані земельні ділянки територіальній громаді у особі Феодосійської міської ради.

Кримське ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” зустрічні позовні вимоги не визнало, у відзиві посилається на те, що є сумлінним орендарем, який не порушує умов договору. Додаткові угоди, отримані від Феодосійської міської ради пропонують внести зміни в розмір орендної плати з 01.01.08 р. у зв’язку зі змінами ставок орендної плати за рішенням сесії Феодосійської міськой ради №1698 від 2.08.08 р. та №1842 від 28.11.08 р., які були введені в дію з 01.01.09 р. Крім того, позивач за зустрічним позовом посилається на п.8 розділу II Закону України „Про державний бюджет на 2008 р. та про внесення змін в деякі законодавчі акти України”, який рішенням КСУ від 22.05.08 р. №10-рп/2008 визнаний неконституційним. За таких обставин Кримське ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” вважає, що не може погодитися з запропонованими змінами починаючи з 01.01.08р. У 2008 році орендна плата вносилася у розмірі, встановленому сторонами за взаємною згодою. Вважаючи, що порушень умов договору не допускав, просить у зустрічному позові відмовити.

Представник третьої особи за зустрічним позовом Феодосійське міське управління земельних ресурсів у судове засідання не з’явився , письмових пояснень по суті спору не надав. Про день та час слухання справи був сповіщений належним чином рекомендованою кореспонденцією.

У судовому засіданні оголошувалася перерва.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, суд -

встановив:

15.03.05 р. між Феодосійською міською радою та Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіям „Кримтур” укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,3688га строком до 25.02.2054 р. для будівництва та обслуговування турістично - оздоровчого комплексу „Золотий пляж”. Сторони погодили розмір орендної плати в сумі 18 187,23 грн. Договір пройшов державну реєстрацію 05.04.05 р. за №040501900036.

05.11.04 р. сторони уклали договір оренди земельної ділянки площею 3,9865 га строком до 29.10.2014 р. для обслуговування діючої філії Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіям „Кримтур” ТОК „Золотий пляж”. Розмір орендної плати визначено у сумі 27 436, 26 грн за рік (п.9)

Договір зареєстровано у Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України”, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 23.11.04 р. за №000401900828.

29.12.05 р. сторонами було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0570 га строком до 29.04.2054 р. для реконструкції та розширення турістично – оздоровчої бази. Розмір орендної плати сторонами узгоджено у сумі 749,85 грн на рік. Даний договір зареєстровано в Державному реєстрі земель 01.02.2006р під № 040601900011.

П. 12 договорів передбачено можливість щорічно переглядати розмір орендної плати у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів в наслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п.33 усіх зазначених договорів зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку.

18.02.09 р. Феодосійська міська рада підготувала та спрямувала орендарю Кримське ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” додаткову угоду до зазначених договорів оренди землі, про внесення змін у п.п.1,9,33,43 догорів.

Розглянув додаткові угоди, позивач Кримське ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” погодився із запропонованою зміною п.1,33,43 договорів.

П.9 договорів орендар виклав у своїй редакції шляхом підписання протоколів розбіжностей до додаткових угод. Але згоди зі спірних умов сторонами не досягнено, спір передано на розгляд суду.

З матеріалів справи вбачається, що розбіжності сторін при внесенні змін до договорів оренди землі від 23.11.04 р. №000401900828, від 05.04.05 р. №040501900036, від 01.02.06 р. №040601900011 стосуються визначення початку строку внесення змін щодо розміру орендної плати.

Орендодавець у додатковій угоді від 18.02.09 р. до договору від 01.02.06 р. п. 9 договору викладає в наступній редакції: „Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. (включно),-у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 2 393,47 грн. (Дві тисячі триста дев'яносто три гривні 47 коп.), у тому числі: ділянка №1 - 713,84 грн. (Сімсот тринадцять гривен 84 коп.), ділянка №2 - 1 679,63 грн. (Одна тисяча шістсот сімдесят дев'ять гривен 63 коп.), починаючи з 01.01.2009 р. у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 6 333,84 грн. (Шість тисяч триста тридцять три гривні 84 коп.), у тому числі: ділянка №1 - 1 889,04 грн. (Одна тисяча вісімсот вісімдесят дев'ять гривен 04 коп.), ділянка №2 - 4 444,80 грн. (Чотири тисячі чотириста сорок чотири гривні 80 коп.) за рік."

П. 9 договору від 23.11.04 р. Феодосійська міська рада у додатковій угоді від 18.02.09 р. пропонує викласти у наступній редакції: „Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. (включно), у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 87 574,89 гри. (Вісімдесят сім тисяч п'ятсот сімдесят чотири гривні 89 коп.), починаючи з 01.01.2009 р. у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 151 516,95 гри. (Сто п'ятдесят одна тисяча п'ятсот шістнадцять гривен 95 коп.) за рік."

У додатковій угоді від 18.02.09 р. до договору оренди землі від 05.04.05 р. п. 9 договору викладено у наступній редакції: „Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. (включно), у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 58 052,56 грн. (П'ятдесят вісім тисяч п'ятдесят дві гривні 56 коп.), починаючи з 01.01.2009 р. у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 128 039,71 грн. (Сто двадцять вісім тисяч тридцять дев'ять гривен 71 коп.) за рік .''

Позивач, не заперечуючи проти змін розміру орендної плати згідно з додатковими угодами, починаючи з січня 2009 р., вважає, що зміни не мають зворотної сили та не можуть бути введені з 01.01.08 р.

Відповідно до ч.1 ст. 651 ЦКУ зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічну норму містить ч.1 ст. 188 ГКУ.

Договори оренди землі, у які пропонується внести зміни, передбачають, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (п.33).

Спеціальний закон, що регулює правовідносини щодо оренди землі – Закон України „Про оренду землі” - у ст..ст.21,30 теж передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної т комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю”). Ст. 19 Закону України „Про плату за землю» містить аналогічну норму.

Відповідно до ч.3 ст. 653 ЦКУ у разі зміни або розірвання договору зобов’язання змінюються або припиняються з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.

Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов’язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Позивач не заперечує внести відповідні зміни до договорів щодо розміру орендної плати, починаючи з 01.01.09 р.

Розмір орендної плати за період з 01.01.08 р. по 31.12.08 р. визначений існуючими вищевказаними договорами, домовленість сторін про зміну умов договору в цій частині не досягнута. Феодосійською міською радою не надано доказів своєчасного звернення до орендаря стосовно внесення змін у договори з врахуванням Закону України „Про державний бюджет на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та ч.4,5 ст. 21 Закону України „Про плату за землю” від 03.06.08 р. Внесення змін у закон, який регулює спірні правовідносини, тільки надає сторонам підстави для порушення питань про внесення відповідних змін у договір, але до досягнення згоди діють існуючи умови договору.

Посилання позивача на п.8 розділу II Закону України „Про державний бюджет на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” суд не приймає до уваги, оскільки рішенням КСУ від 22.05.08 р. №10-рп/2008 у справі №1-28/2008 ця норма визнана неконституційною та на момент підготовки додаткової угоди та розгляду справи втратила силу.

Що стосується рішень Феодосійської міської ради 37 сесії 5 скликання від 29.08.08 р. №1698 „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосія” та 41 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 28.11.08 р. №1842 „Про введення ставок орендної плати за землю”, то ці рішення введені в дію з 01.01.09 р. та посилання на них, як на підставу для внесення змін до договорів з 01.01.08 р., є хибним.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що первісні позовні вимоги щодо внесення змін у п.9 договорів оренди землі (з врахуванням уточнень) підлягають задоволенню в редакції позивача. Друга вимога первісного позову стосовно встановлення факту своєчасної та у повному обсязі сплати орендних платежів за землю у 2008 році не підлягає розгляду у господарських судах України, оскільки відповідно до ст.. 12 ГПКУ спори про встановлення фактів не підвідомчі господарським судам. В цій частині провадження у справі підлягає припиненню на підставі п.1 ст. 80 ГПКУкраїни.

Що стосується зустрічного позову, то Феодосійською міською радою не надано доказів невиконання обов’язків за зазначеними договорами оренди землі з боку Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”. П. 35 договору передбачає, що строк дії договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї сторони внаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених цим договором. Але підписання додаткової угоди про внесення змін до договору з протоколом розбіжностей не свідчить про невиконання обов’язків за договором. Такий спосіб захисту своїх прав є цілком законним. Право на захист своїх прав не може бути обмежено ніяким договором.

Таким чином, зустрічний позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати суд покладає на сторони згідно з правилами ст.. 49 ГПКУ.

На підставі викладеного, керуючись ст.. ст.49, п. 1 . ст.. 80, 82-84, суд -

ВИРІШИВ:

1. Первісний позов Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіях «Кримтур» задовольнити частково.

2. Змінити п.9. договору оренди землі від 01.02.06 р. реєстраційний номер 040601900011, укладеного між Феодосійською міською радою та Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”, виклавши його відповідно до додаткової угоди від 18.02.09 р. в редакції позивача Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”: „Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем, починаючи з 01.0.09 р. у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 6333,84 грн (шість тисяч триста тридцять три гривні вісімдесят чотири копійки), у тому числі: ділянка №1 – 1889,04 грн (одна тисяча вісімдесят дев’ять гривень чотири копійки), ділянка№2 – 4444,80 грн (чотири тисячі чотириста сорок чотири гривні вісімдесят копійок) за рік.”

3. Змінити умови п.9 договору оренди землі від 23.11.04 р., реєстраційний номер 000401900828, укладеного між Феодосійською міською радою та Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”, виклавши його відповідно до додаткової угоди від 18.02.09 р. в редакції позивача Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”: „Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з 01.01.09р у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 151516,95 грн. (сто п’ятдесят одна тисяча п’ятсот шістнадцять гривень 95 коп.) за рік»

4. Змінити умови п.9 договору оренди землі від 05.04.05 р., реєстраційний номер 040501900036, укладеного між Феодосійською міською радою та Кримським ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”, виклавши його відповідно до додаткової угоди від 18.02.09 р. в редакції позивача Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіям „Кримтур”: „Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем починаючи з 01.01.09р у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 128039,71 грн. (сто двадцять вісім тисяч тридцять дев’ять гривень 71 коп.) за рік»

5. Стягнути з Феодосійської міської ради ( м. Феодосія, вул. Земська,4, банківськи реквізити суду невідомі) на користь Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”, ( м. Сімферополь, вул. Шмідта,9, р/р 26003314341 КБ «МТБ», м. Сімферополь, МФО 384748, ОКПО 02648828) 42,50 грн. витрат на державне мито та 59 грн витрат на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу.

6. В частині позовних вимог щодо визнання своєчасної та повної оплати орендних платежів за 2008 р провадження у справі припинити.

7. Повернути з Державного бюджету України (р/р 3115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку отримувача ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь) на користь Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур”, (м. Сімферополь, вул. Шмідта,9, р/р 26003314341 КБ «МТБ», м. Сімферополь, МФО 384748, ОКПО 02648828) 42,50 грн. витрат на державне мито, сплачених платіжним дорученням № 121 від 13.03.09 р., та 59 грн витрат на інформаційно - технічне забезпечення процесу, сплачених платіжним дорученням № 122 від 13.03.09 р.

7. У задоволенні зустрічного позову Феодосійської міської ради до Кримського ЗАТ по туризму та екскурсіях „Кримтур” про розірвання договорів оренди землі та повернення орендованих земельних ділянок відмовити.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Білоглазова І.К.