Постанова № 4798608, 30.04.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2009
Номер справи
2а-3761/09/0570
Номер документу
4798608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 квітня 2009 р.                                                                       справа № 2а-3761/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Головіної К.І.

при секретарі                                                  Кутафіній К.Ю.

за участю представника позивача                                                  Щербинки Ю.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» в особі структурної одиниці Димитрівської геологорозвідувальної експедиції Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Красноармійська об’єднана державна податкова інспекція Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» в особі структурної одиниці Димитрівської геологорозвідувальної експедиції Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» про стягнення податкового боргу у розмірі 185463,72 грн., у тому числі: з податку на додану вартість у розмірі 168682,32 грн., з податку з власників транспортних засобів у розмірі 9588,99 грн., з земельного податку у розмірі 7192,41 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 10.02.2009р. відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 185463,72 грн., що складається з:

- податку на додану вартість у сумі 168682,32 грн. (в тому числі основний платіж – 167037 грн., пеня – 1645,32 грн.);

- податку з власників транспортних засобів у сумі 9588,99 грн.;

- земельного податку у сумі 7192,41 грн. (в тому числі основний платіж – 6970,42 грн., штрафні санкції – 221,99 грн.).

Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/27 від 12.02.2005 р. і № 2/53 від 15.03.2005р., але станом на 10.02.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено.

Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобів, земельного податку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі, також у заяві зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.

Судом встановлено, що Виробниче об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» є юридичною особою, знаходиться на обліку у Красноармійській ОДПІ, як платник податків (а.с.10).

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Красноармійська ОДПІ Донецької області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Станом на 10.02.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 168682,32 грн., з податку з власників транспортних засобів у розмірі 9588,99 грн., з земельного податку у розмірі 7192,41 грн., що підтверджується копіями податкових декларацій, розрахунками суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, розрахунками земельного податку (а.с.24-37).

Відповідачем зазначені суми податкового боргу визнаються, що підтверджується відгуком на позовну заяву заявою в.о. генерального директора Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» від 28.04.2009р.

Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавними податками.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Щодо податку на додану вартість, то таким законом є Закон України „Про податок на додану вартість”, згідно з п. 1.6 ст. 1 якого податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.

Наявність податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 168682,32 грн. підтверджується копіями податкових декларацій (а.с.27-36), відповідно до яких відповідачем у рахунок погашення податкового боргу не сплачено податок на додану вартість у розмірі 167037 грн..

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу по податковому зобов’язанню нараховується пеня.

Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок на додану вартість у розмірі 167037 грн., позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 1645,32 грн., що підтверджується розрахунком (а.с. 5).

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 168682,32 грн. ( в тому числі податкове зобов’язання – 167037 грн., пеня – 1645,32 грн.).

Щодо податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та інших самохідних машин і механізмів, то відповідно до ст. 1 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування. Згідно з ч.5 цього ж Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідно до ст. 6 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Наявність податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 9588,99 грн. підтверджується розрахунками суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (а.с. 24-25), відповідно до яких відповідач мав сплатити суму у розмірі 9588,99 грн.

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 9588,99 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Наявність заборгованості з земельного податку юридичних осіб підтверджується розрахунком податкового боргу (а.с.37-38), відповідно до якого відповідач мав сплатити забаргованість з земельного податку у розмірі 6970,42 грн.

Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати земельного податку, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.

Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були порушені вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині несвоєчасної сплати земельного податку. Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Згідно повідомлення – рішення № 0000011840/0 від 13.01.2009 року позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати земельного податку у розмірі 221,99 грн., яке оскаржено не було (а.с.38)

Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку на землю 7192,41 грн., в тому числі – податкове зобов’язання 6970,42грн., штрафні санкції – 221,99 грн.

Загальна сума податкової заборгованості відповідача перед бюджетом становить 185463,72 грн.

Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Суми, які визначені податковими вимогами (а.с.15,16), відповідачем сплачені не були.

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив узгоджені суми податкового боргу, суму позову визнав у повному обсязі, суд задовольняє позовні вимоги Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» в особі структурної одиниці Димитрівської геологорозвідувальної експедиції Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» про стягнення податкового боргу у розмірі 185463,72 грн.

На підставі вищевикладеного, ст. 1, п.п. 3.1.1.п. 3.1. ст. 3, п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, п. 5.1 ст. 5, п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5, ст. 6, п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17, п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”; ст. 2, п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”; ст. 14, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”; ст. 67 Конституції України; п.1.6. ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість”, ст. 1,2,5,6 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, ст.ст. 1, 14, 17 Закону України „Про плату за землю”; ч.3 ст. 72 КАС України, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позов Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» в особі структурної одиниці Димитрівської геологорозвідувальної експедиції Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» про стягнення податкового боргу.

Стягнути з Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» в особі структурної одиниці Димитрівської геологорозвідувальної експедиції Виробничого об’єднання шахтної геології та технічного буріння «Укрвуглегеологія» (85300, Донецька область, м. Красноармійськ, вул. Дніпропетровська,130-а, код ЄДРПОУ 33161800, р/р 26152301622218, № 26000301622218 в філії відділення «Промінвестбанку» м. Красноармійськ, МФО 334497) до державного бюджету заборгованість:

- з податку на додану вартість на суму 167037 (сто шістдесят сім тисяч тридцять сім) грн. та пеню на суму 1645 (одну тисячу шістсот сорок п’ять) грн 32 коп. на р/р № 31112029700060 отримувач: державний бюджет - управління державного казначейства у м. Красноармійськ, банк отримувача: УДК в Донецькій області (код за ЄДРПОУ 34686579), МФО 834016;

- з податку з власників транспортних засобів на суму 9588 (дев’ять тисяч п’ятсот вісімдесят вісім) грн. 99 коп. на р/р № 33213807700060 отримувач: державний бюджет - управління державного казначейства у м. Красноармійськ, банк отримувача: УДК в Донецькій області (код за ЄДРПОУ 34686579), МФО 834016;

- з земельного податку на суму 6970 (шість тисяч дев’ятсот сімдесят) грн. 42 коп. та штрафну санкцію на суму 221 (двісті двадцять одну) грн. 99 грн. на р/р № 33210811700060 отримувач: державний бюджет - управління державного казначейства у м. Красноармійськ, банк отримувача: УДК в Донецькій області (код за ЄДРПОУ 34686579), МФО 834016.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Головіна К.І.