Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2009 р. справа № 2а-2177/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стирана В.В.
при секретарі Цурганової Г.В.
за участю:
представника позивача
Лісневського С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Ленінського району міста Донецька
в інтересах держави в особі
Державної податкової інспекції у Ленінському
районі міста Донецька
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне
українсько – німецьке підприємство «Імпекссервіс –
04»
про стягнення податкового боргу
В С Т А Н О В И В
Прокурор Ленінського району міста Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне українсько – німецьке підприємство «Імпекссервіс – 04» про стягнення податкового боргу.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідачем була надана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки за 2008 рік у якій самостійно визначений розмір податкового зобов’язання у сумі 95812,49 грн. (з березня по 9150,62 грн. на місяць).
ТОВ «Спільне українсько – німецьке підприємство «Імпекссервіс –04» повинне сплачувати орендну плату за земельну ділянку, однак у порушенні норм закону підприємство не сплатило суму орендної плати за жовтень – листопад 2008 року, внаслідок чого у підприємства виник податковий борг у сумі 18301,24 грн.
Таким чином, це податкове зобов’язання згідно п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” вважається узгодженим з дня подання декларації. Відповідач своєчасно та у повному обсязі суму узгодженого податкового зобов’язання не сплатив, у зв’язку з чим має податковий борг у розмірі 18301,24 грн.
Просив стягнути з відповідача податковий борг з орендної плати за земельні ділянки у розмірі 18301,24 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню за наступних підстав.
На підставі п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено функції представництва інтересів держави у суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 ЗУ „Про прокуратуру” підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб. Що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Згідно ст. 2 ЗУ „ Про державну податкову службу в Україні ”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
На підставі п. 11 ст. 10 Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач ДПІ у Ленінському районі міста Донецька є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому ЗУ „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідач ТОВ «Спільне українсько-німецьке підприємство «Імпекссервіс -04» є юридичною особою.
Станом на момент звернення до суду у відповідача існує податковий борг з орендної плати за земельні ділянки у розмірі 18301,24 грн., який утворився на підставі податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності 2008 рік.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1 ЗУ “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до ст. 1 ЗУ „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 ЗУ „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 ЗУ „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 ЗУ „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Наявність узгоджених податкових зобов’язань відповідача підтверджується податковою декларацією орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік від 15.01.2009 року.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 ЗУ „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: на адресу відповідача були направлені податкові вимоги № 1/724 від 03.12.2008 р. та № 2/7 від 12.01.2009 р.
Суми, яки визначені податковими вимогами, відповідачем сплачені не були.
У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 ЗУ „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Прокурора Ленінського району міста Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне українсько – німецьке підприємство «Імпекссервіс – 04» про стягнення податкового боргу, задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне українсько – німецьке підприємство «Імпекссервіс –04» (83048 м. Донецьк, вул. Університетська буд. 77 к. 505 ЄДРПОУ 33006182) заборгованість по орендній платі земельної ділянки (р/р № 33214812700009, код платежу 13050200, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687064 отримувач місцевий бюджет Ленінського району міста Донецька ) у розмірі 18301 (вісімнадцять тисяч триста одна) грн. 24 коп.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 14 квітня 2009 року у присутності представника позивача.
Повний текст постанови виготовлений 19 квітня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Стиран В.В.