Ухвала суду № 4780316, 08.09.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2009
Номер справи
2а-6994/09/0570
Номер документу
4780316
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - суддя Ісаєнко Ю. А.

Суддя-доповідач - Яманко В. Г.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

8 вересня 2009 року справа № 2-а-6994/09/0570

зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Яманко В. Г.

суддів: при секретарі судового засідання

 Міронової Г. М.  Лях О. П.  Асєєвої Я. В.

за участю представників від:

позивача

ОСОБА_1. - за дов. № 05/05/08 від 5 травня 2008 року,

першого відповідача другого відповідача

не з'явився, повідомлений належним чином, ОСОБА_2- за дов. № 28 від 2 березня 2009 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

  Державної податкової інспекції у м. Краматорську

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від

4 червня 2009 року (повний текст постанови виготовлений 9 червня 2009 року)

по адміністративній справі

№ 2-а-6994/09/0570 (суддя Ісаєнко Ю. А.)

за позовом  

Товариства з обмеженою відповідальністю "КСІ-У"

до

1) Державної податкової інспекції у Семенівському районі Чернігівської області, 2) Державної податкової інспекції у м. Краматорську

про

визнання дій неправомірними та недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КСІ-У"  30 квітня 2009 року звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. спр. 4-6) до державної податкової інспекції у Семенівському районі Чернігівської області, державної податкової інспекції в м. Краматорську про визнання неправомірними дій посадових осіб ДПІ у Семенівському районі Чернігівської області щодо проведення перевірки за дотриманням СПД порядку розрахунків за товари (послуги) від 18 березня 2009 та складання акту перевірки від 24 березня 2009 року, визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001202304 від 1 квітня 2009 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 4 червня 2009 року (арк. спр. 49-58) позовні вимоги ТОВ "КСІ-У" були задоволені частково, визнано недійсним та скасоване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001202304 від 1 квітня 2009 року, в іншій частині позовних вимог було відмовлено.  

З вказаним судовим рішенням не погодився другий відповідач - ДПІ у м. Краматорську та подав апеляційну скаргу (арк. спр. 60-61), в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Представник другого відповідача під час судового розгляду підтримав вимоги апеляційної скарги.

Позивач під час судового розгляду проти апеляційної скарги відповідача заперечував, просив суд залишити її без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін.

Перший відповідач був своєчасно повідомлений про день та час слухання, але можливістю бути присутнім на судовому розгляді не скористався.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» є юридичною особою зареєстрованою виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 9 листопада 2005 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію (арк. спр. 8). За довідкою статистики ТОВ «КСІ-У» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за № 33792358 (арк. спр. 10).

Частиною 7 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року чітко визначено, що позаплановими перевірками вважаються також (наряду з видами перевірок за частиною 6 цієї ж статті) перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду. За частиною 8 цієї ж статті позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Тобто, перевірка суб'єктів підприємницької діяльності з питань дотримання порядку здійснення розрахунків встановленого Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є позаплановою виїзною та здійснюється на підставі наказу податкового органу.

В матеріалах справи відсутній наказ про проведення посадовими особами ДПІ у Семенівському районі Чернігівської області позапланової перевірки 18 березня 2009 року залу гральних автоматів, який належить ТОВ «КСІ-У» та розташований за адресою: АДРЕСА_1. Згідно заперечень ДПІ у Семенівському районі Чернігівської області на позов (арк. спр. 20-24) перевірка ТОВ «КСІ-У» була плановою відповідно до статті 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тому не потребувала видання наказу на її проведення, в підтвердження чого першим відповідачем був наданий план проведення перевірок на березень 2009 року (арк. спр. 30). До справи надані направлення ДПІ у Семенівському районі Чернігівської області на перевірку № 56, 57 від 18 березня 2009 року (арк. спр. 25-26).  

Недотримання порядку оформлення підстав для проведення перевірки позбавляє суб'єкта владних повноважень можливості посилатися на акт перевірки як належний доказ щодо обставин встановлених під час перевірки.

18 березня 2009 року посадовими особами ДПІ у Семенівському районі Чернігівської області була здійснена перевірка ТОВ «КСІ-У», а саме залу гральних автоматів розташованого за адресою: АДРЕСА_1 з питань дотримання порядку проведення розрахунків за послуги, а саме за надані послуги ігрових автоматів. В приміщенні, яке належить позивачу, посадовими особами податкового органу було встановлено наявність 5 гральних автоматів, розрахунки за користування якими здійснювалися за єдиним реєстратором розрахункових операцій підключеним до цих автоматів. Тобто, розрахунки за надані послуги здійснювалися через зареєстрований, опломбований реєстратор розрахункових операцій МІНІ 600,02 МЕ (реєстраційне посвідчення № 0515004073 від 14 січня 2009 року видане ДПІ у м. Краматорськ, заводський номер НОМЕР_1 фіскальний НОМЕР_2). В залі гральних автоматів також знаходилася книга обліку розрахункових операцій на реєстратор розрахункових операцій зареєстрована ДПІ у м. Краматорськ. За результатами перевірки був складений акт № 2518011/2320/33792358 від 18 березня 2009 року з додатком (арк. спр. 27-28, 37-39), який був зареєстрований 24 березня 2009 року після його отримання (арк.. спр. 43)за місцем реєстрації ТОВ «КСІ-У» в ДПІ у м. Краматорську за № 0119/05/15/23/33792358. Перевірка була проведена в присутності ОСОБА_3. - керівника залу та Курпас Т. В. - оператора.

В ході перевірки було встановлено проведення розрахункових операцій через гральні автомати, які не зареєстровані в органах державної податкової служби і не переведені у фіскальний режим роботи в порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". За пунктом 2 статті 17 вказаного закону сума фінансових санкцій склала за цим порушенням 1700 грн. з розрахунку 340 (20 неоподатковуваних мінімумів громадян) х 5 гральних автоматів (арк. спр. 36).

На підставі акту перевірки ДПІ у м. Краматорську було прийнято спірне рішення № 0001202304 від 1 квітня 2009 року (арк. спр. 14) про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1700 грн., вручене позивачу 1 квітня 2009 року (арк. спр. 34).

Щодо вказаного порушення колегія суддів визначає, що, як встановлено безпосередньо перевіркою ці 5 гральних автоматів мали один на всіх реєстратор розрахункових операцій зареєстрований належним чином, який був перевірений податковим органом та порушень стосовно застосування цього реєстратору встановлено не було.

Щодо вимог податкового органу про наявність вмонтованих реєстраторів розрахункових операцій в самих гральних автоматах колегія суддів зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 7 лютого 2001 року № 121 був встановлений термін фіскалізації гральних автоматів з 31 грудня 2006 року та доручено Міністерству промислової політики України забезпечити у строк до 1 грудня 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють. До цього часу Міністерством промислової політики України доручення не виконано.

ДПІ у м. Краматорську в апеляційній скарзі посилається на Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199, та те, що за наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року № 340, з прийняттям якого втратив чинність наказ ДПАУ від 10 вересня 2008 року № 581, до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему моделі «Фіскал», модифікації 2160.04.02, для застосування в залах гральних автоматів, проте вказаний наказ № 340 від 1 липня 2008 року втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 27 серпня 2009 року N 461.

При перевірці посадовими особами не було встановлено порушення у вигляді незастосування комп'ютерно - касової системи моделі «Фіскал» у залі гральних автоматів та фінансова санкція визначалася не з цих підстав, а за пунктом 2 частини 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Згідно вказаної норми закону, у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого  або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій податковими органами застосовується фінансова санкція у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При перевірці було встановлено, що зал гральних автоматів обладнаний зареєстрованим, опломбованим, переведеним у фіскальний режим реєстратором розрахункових операцій МІНІ 600,02 МЕ, який включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Податковий орган наполягає на застосуванні саме компютерно-касової системи «Фіскал» у залах гральних автоматів, в той час як за пунктом 2 частини 1 статті 17 вказаного Закону не визначено, що фінансові санкції застосовуються за не застосування компютерно-касової системи. Відповідач в скарзі посилається на те, що наявний у позивача реєстратор розрахункових операцій не придатний до застосування в залах гральних автоматів, оскільки не забезпечує фіскалізацію кожного грального автомату, хоча й підключений до всіх 5 автоматів та фіксує здійснення усіх розрахункових операцій.

Відсутність фіскалізації кожного грального автомату за статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не визначена як порушення, яке тягне за собою застосування фінансових санкцій у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. З цього приводу колегія суддів зазначає, що безпосередньо гральні автомати до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій не внесені. Діючим законодавством не передбачено, що саме гральні автомати є реєстраторами розрахункових операцій, які повинні бути зареєстровані, опломбовані та переведені в фіскальний режим.  

З огляду на викладене та з врахуванням того, що за частиною 1 статті 195 КАС України перегляд даного судового рішення за відсутності інших апеляційних скарг здійснюється в межах апеляційної скарги ДПІ у м. Краматорську, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для визнання недійсним рішення № 0001202304 від 1 квітня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1700 грн. та відповідно залишає без змін постанову суду, а скаргу - без задоволення.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Краматорську на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 червня 2009 року в адміністративній справі № 2-а-6994/09/0570 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 червня 2009 року в адміністративній справі № 2-а-6994/09/0570 - залишити без змін.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п'ять днів складання судового рішення у повному обсязі.

 Вступна та резолютивна частини ухвали складені та підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 8 вересня 2009 року.

 Ухвали набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 8 вересня 2009 року.

Головуючий: В.Г.Яманко

Судді: Г.М.Міронова

  О.П.Лях