Постанова № 4763263, 11.02.2009, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
11.02.2009
Номер справи
2-а-91/2009
Номер документу
4763263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 2-а-91/2009

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

11 лютого 2009 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Таніча Л.М.

при секретарі Данилко Л.В.

за участю:

позивача ОСОБА_1.

представника відповідача Коміссарової О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в помешканні суду в м.Добропілля адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про визнання протиправними дій відповідача та стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

В С Т А Н ОВ И В:

16 січня 2009 рокуОСОБА_1. звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради (Далі Добропільське УПСЗН) про визнання протиправними дій відповідача та стягнення недорахованих сум соціальної допомоги по догляду за дитиною за період з квітня по грудень включно 2007 року, та з січня - по грудень включно 2008 року в загальному розмірі 7832 грн.93 коп.

В судовому засіданні позивачкаОСОБА_1.. в обгрунтування позовних вимог зазначила, що 10 березня 2007 року вона народила доньку ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації народження відділу реєстрації актів цивільного стану по м.Добропілля зроблено актовий запис № 89 від 20 березня 2007 року. Донька проживає разом з нею і вона здійснює за дитиною догляд.

З квітня 2007 року вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і знаходиться на обліку в Добропільському УПСЗН, де отримує соціальну допомогу по догляду за дитиною до трирічного віку, як працюючій жінці.

Вона вважає, що відповідач безпідставно не доплачує їй щомісячну грошову допомогу, в розмірі прожиткового мінімуму, як це передбачено в ст..43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратам, зумовленими народженням та похованням», дію якої визнано чинною рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року. З цих причин Добропільське УПСЗН не доплатило, починаючи з квітня по грудень включно 2007 року соціальну допомогу в розмірі 3079 грн.13 коп., та починаючи з січня по грудень включно 2008 року в розмірі 4753 грн.80 коп., а всього 7832 грн.93 коп.

На її письмове звернення відповідач відмовився задовольнити вимоги, про перерахунок зазначеної соціальної допомоги за 2007-2008 роки.

Позивачка просить суд визнати протиправними бездіяльність відповідача Добропільського УПСЗН, щодо відмови в сплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановленого для дітей віком до шести років за 2007,2008 роки в розмірі прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років, починаючи з квітня 2007 року, Визнати, що своєю протиправною бездіяльністю, відповідач, Добропільське УПСЗН завдав їй матеріальної шкоди в розмірі 7832 грн.93 коп., зобов'язати відповідача компенсувати їй заподіяну матеріальну шкоду пов'язану з недоплатою щомісячної соціальної допомоги за 2007-2008 роки в загальному розмірі 7832 грн.93 коп., а також зобов'язати відповідача, починаючи з січня 2009 року виплачувати їй допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років.

Представник відповідача Добропільського УПСЗН, виступаюча за довіреністю спеціаліст управління Коміссарова О.О. в судовому засіданні позов не визнала обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

Представник відповідача вважає, що вимоги позивача щодо виплати соціальної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму застосовуватись не можуть, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», передбачено, що ці виплати здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму для, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Виходячи з Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» , та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», (Пункт 23 розділ II) дія частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ях з дітьми» були призупинена, а тому застосуватись не може. Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного Кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України». У разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.

Представник відповідача вважає, що управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, як розпорядник бюджетних коштів самого нижчого рівня, здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у Законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Позивачка отримувала соціальну допомогу в повному обсязі і підстав для задоволення її позову не має.

Крім того представник відповідача вважає, що позивачем пропущений річний строк звернення з позовом до адміністративного суду, що є підставою для відмови у позові.

 

Вислухавши доводи позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши та проаналізувавши в сукупності надані по справі докази, суд вважає, що позов ОСОБА_1. підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд вважає, що спір як правовідносини, що виникли між позивачемОСОБА_1. та Добропільським УПСЗН слід розглядати із застосуванням норм статей Конституції України,  Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,Законів України «Про Державний бюджет на 2007 та 2008 роки», з урахуванням роз'яснень викладених в Рішеннях Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року та № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.

Судом враховано, що починаючи з 1 січня 2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за місцем роботи застрахованої особи не виплачується, а всі справи передані до відповідного територіального Управління праці та соціального захисту населення для здіснення вказаної допомоги виключно у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

У відповідності до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», станом на 1 січня 2007року, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

 Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19 грудня .2006 року, дію частини першої статті 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ... здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

 Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», визнано не конституційними.

Таким чином, з моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає чинність. Починаючи з 9 липня.2007 року дію статті 15 Закону України відновлено в редакції, що передбачає допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З урахуванням наведеного, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку уОСОБА_1. виникає за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

На підставі ст..15 ч.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, розмір щомісячної допомоги, яку відповідач Добропільське УПСЗН на користьОСОБА_1., за період з липня по грудень включно 2007 року повинен був нараховувати, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму встановлений для дітей віком до шести років, встановлених Законом «Про Державний бюджет України на 2007 рік складає:

Прожитковий мінімум встановлений Фактично сплачена Недорахована

для дітей віком до шести років за Добропільським УПСЗН сума допомоги

2007 р. щомісячна допомога

Липень 463,00(за 21 д. 324,09) - 129,03. = 195,06

Серпень 463,00 грн. - 132,64 = 330,36

Вересень 463,00 - 134,45 = 328,55

Жовтень 470,00 - 136,13 = 333,87

Листопад 470,00 - 140,05 = 329,95

Грудень 470,00 - 144,10 = 325,90

Оскільки дію ч. 1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» поновлено з 9 липня 2007 року, розмір недорахованої суми допомоги за липень 2007 року буде складати: 463.00 : 31 (кількість днів у місяці) = 15 грн.43 коп.на один день

 х 21 (31 -10) = 324 грн.09 коп. - 129 грн.03 коп.(фактично сплачено) = 195 грн.06 коп., що відображено у вищезазначеному розрахунку.

Всього загальний розмір недоплати соціальної допомоги за 2007 рік складає 1966 грн.72 коп.

Позовні вимогиОСОБА_1. в цій частині позову є обгрунтованими, та підлягають задоволенню, оскільки дії відповідача Добропільського УПЗСН про нарахування та виплату виплат є протиправними і порушують права позивача на отримання допомоги за 2007 рік..

Щодо стягнення недоплачених сум допомоги по догляду за дітьми до трьох років починаючи з 1 січня 2008 року, порядок розрахунку та розмір є іншим.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності.

З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку що вимогиОСОБА_1. про стягнення сум допомоги по догляду за дитиною до 3-х років за 2008 років задоволенню не підлягають. Підстави для визнання дій відповідача Добропільського УПЗСН протиправними, в частині відмови доплати допомоги за 2008 рік на користь ОСОБА_1. відсутні.

Суд не може погодитись з запереченнями відповідача, щодо пред'явлених позовних вимог про стягнення недоплачених сум допомоги за 2007 рік, виходячи з наступного.

У відповідності до ст.3 Конституції України, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

При цьому ч.2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

При цьому відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат не можуть бути причиною у відмові в позові, з огляду на те, що суд своє рішення ухвалює в межах норм діючого законодавства незалежно від наявності коштів Державного бюджету України.

Суд вважає безпідставними доводи представника відповідача, про порушення позивачкою строку позовної давності в один рік, виходячи з наступного.

До матеріалів цивільної справи долучено офіційний лист Добропільського УПСЗН від 22 грудня 2008 року № 4291/08, в якому зверненняОСОБА_1. від 19 грудня 2008 року про перерахунок доплати на утримання дітей до 3-х років за 2007-2008 роки було відхилено. (а.с.10.) Час, з якого позивачці стало відомо про її порушене право слід визнати починається з 22 грудня 2008, тобто з дня офіційної відмови в задоволенні її вимог. Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом 16 січня 2009 року, тобто в передбачений ст.99 КАС України строк звернення до адміністративного суду.

У відповідності до принципу верховенства права та законності - суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави.

Згідно роз'яснень викладених у Постанові Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя», - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач - УПЗСН Добропільської міської Ради повинен виплатити позивачці недораховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років починаючи з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1966 грн.72 коп., а дії відповідача щодо відмови у перерахунку зазначеної суми за 2007 рік слід визнати протиправними.

Керуючись ст. ст. 2,6,8,9,69,94,104,159,160,163 КАС України, ст..3 , ч. 2 ст. 19 , ч. 3 ст. 51 Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Законами України «Про Державний бюджет України на 2007, 2008 роки» суд,

П О С Т А Н О В И В:

 Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради Донецької області задовольнити частково..

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради щодо відмови в нарахуванні, призначенні та виплаті Іваненко Марії Богданівні допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку на за період з липня по грудень включно 2007 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради, розрахунковий рахунок 35416025001528, банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002, з державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу за липень-грудень 2007 року в розмірі 1966 (одна тисяча дев'ятсот шістдесят шість) грн.72 коп.

В решті позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького  апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Добропільльский міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова в повному обсязі буде складена до 17 лютого 2009 року.

Головуючий: суддя підпис/ Л.М.ТАНІЧ.