№ 2-а-85/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2009 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Таніча Л.М.
при секретарі Данилко Л.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1.
представника відповідача Жорової Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в помешканні суду в м.Добропілля адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про визнання протиправними дій відповідача та стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н ОВ И В:
12 січня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради (Далі Добропільське УПСЗН) про визнання протиправними дій відповідача та стягнення недорахованих сум соціальної допомоги по догляду за дитиною за період з січня по грудень включно 2007 року в загальному розмірі 3919 грн.19 коп., та за січень - по липень включно 2008 року в розмірі 2802 грн.32 коп.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1., змінивши розмір позову, шляхом виключення зі своїх вимог про стягнення допомоги за 2008 рік, зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації народження відділу реєстрації актів цивільного стану по м.Добропілля зроблено актовий запис № 194 від 15 грудня 2005 року. Син проживає разом з нею і вона здійснює за дитиною догляд.
Вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і починаючи з квітня 2007 року перебуває на обліку в Добропільському УПСЗН, де отримує соціальну допомогу по догляду за дитиною до трирічного віку, як працюючій жінці.
Вона вважає, що відповідач безпідставно не доплачує їй щомісячну грошову допомогу, в розмірі прожиткового мінімуму, як це передбачено в ст..43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратам, зумовленими народженням та похованням», дію якої визнано чинною рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року. З цих причин Добропільське УПСЗН не доплатило, починаючи з липня по грудень включно 2007 року соціальну допомогу в розмірі 1982 грн.60 коп. грн.19 коп.
На її письмове звернення відповідач відмовився задовольнити вимоги, про перерахунок зазначеної соціальної допомоги за 2007 рік.
Позивачка просить суд визнати протиправними бездіяльність відповідача Добропільського УПСЗН, щодо відмови в сплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановленого для дітей віком до шести років за 2007 рік, в розмірі прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років, починаючи з липня по грудень включно 2007 року, визнати дії Добропільського УПСЗН протиправними, та стягнути на її користь допомогу на утримання дитини за 2007 рік в розмірі 1982 грн.60 коп.
Представник відповідача Добропільського УПСЗН, виступаюча за довіреністю спеціаліст управління Жорова Н.А. в судовому засіданні позов не визнала обґрунтовуючи свої заперечення наступним.
Представник відповідача вважає, що вимоги позивача щодо виплати соціальної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму застосовуватись не можуть, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», передбачено, що ці виплати здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму для, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Представник відповідача вважає, що управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, як розпорядник бюджетних коштів самого нижчого рівня, здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у Законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Позивачка отримувала соціальну допомогу в повному обсязі і підстав для задоволення її позову не має.
Крім того представник відповідача вважає, що позивачем пропущений річний строк звернення з позовом до адміністративного суду, що є підставою для відмови у позові.
Вислухавши доводи позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши та проаналізувавши в сукупності надані по справі докази, суд вважає, що позов ОСОБА_1. підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд вважає, що спір як правовідносини, що виникли між позивачкою ОСОБА_1 та Добропільським УПСЗН слід розглядати із застосуванням норм статей Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,Закону України «Про Державний бюджет на 2007рік», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року.
Судом враховано, що починаючи з 1 січня 2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за місцем роботи застрахованої особи не виплачується, а всі справи передані до відповідного територіального Управління праці та соціального захисту населення для здіснення вказаної допомоги виключно у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
У відповідності до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», станом на 1 січня 2007 року, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19 грудня 2006 року, дію частини першої статті 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ... здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», визнано не конституційними.
Таким чином, з моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає чинність. Починаючи з 9 липня.2007 року дію статті 15 Закону України відновлено в редакції, що передбачає допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням наведеного, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку уОСОБА_1. виникає за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
На підставі ст..15 ч.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, розмір щомісячної допомоги, яку відповідач Добропільське УПСЗН на користьОСОБА_1., за період з липня по грудень включно 2007 року повинен був нараховувати та сплатити, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років, згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік, що складає:
Прожитковий мінімум встановлений Фактично сплачена Недорахована
для дітей віком до шести років за Добропільським УПСЗН сума допомоги
2007 р. щомісячна допомога
Липень 463,00 - 129,03. = 337,97
Серпень 463,00 . - 132,64 = 330,36
Вересень 463,00 - 134,45 = 328,55
Жовтень 470,00 - 136,13 = 333,87
Листопад 470,00 - 140,05 = 329,95
Грудень 470,00 - 144,10 = 325,90
Всього загальний розмір недоплати соціальної допомоги за липень- грудень включно 2007 рік складає 1982 грн.60 коп.
Позовні вимогиОСОБА_1. є обгрунтованими, та підлягають задоволенню, оскільки дії відповідача Добропільського УПЗСН про відмову у перерахуванні та виплаті щомісячної допомоги є протиправними і порушують права позивача на отримання допомоги за 2007 рік..
Суд не може погодитись з запереченнями відповідача, щодо пред'явлених позовних вимог про стягнення недоплачених сум допомоги за 2007 рік, виходячи з наступного.
У відповідності до ст.3 Конституції України, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
При цьому ч.2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
При цьому відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат не можуть бути причиною у відмові в позові, з огляду на те, що суд своє рішення ухвалює в межах норм діючого законодавства незалежно від наявності коштів Державного бюджету України.
Суд вважає також безпідставними доводи представника відповідача, про порушення позивачкою строку позовної давності в один рік, виходячи з наступного.
До матеріалів цивільної справи долучено офіційний лист Добропільського УПСЗН від 17 грудня 2008 року № 4187/08, в якому звернення ОСОБА_1. від 9 грудня 2008 року про перерахунок доплати на утримання дітей до 3-х років за 2007 рік було відхилено. (а.с.9.) Час, з якого позивачці стало відомо про її порушене право слід визнати починається з 17 грудня 2008, тобто з дня офіційної відмови в задоволенні її вимог. Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом 12 січня 2009 року, тобто в передбачений ст.99 КАС України строк звернення до адміністративного суду.
У відповідності до принципу верховенства права та законності - суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави.
Згідно роз'яснень викладених у Постанові Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя», - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач - УПЗСН Добропільської міської Ради повинен виплатити позивачці недораховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років починаючи з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1982 грн.60 коп., а дії відповідача щодо відмови у перерахунку зазначеної суми за 2007 рік слід визнати протиправними.
Керуючись ст. ст. 2,6,8,9,69,94,104,159,160,163 КАС України, ст..3 , ч. 2 ст. 19 , ч. 3 ст. 51 Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради Донецької області,- задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради щодо відмови в нарахуванні, призначенні та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку на за період з липня по грудень включно 2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради, розрахунковий рахунок 35416025001528, банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002, з державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу за липень-грудень 2007 року в розмірі 1982 (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят дві) грн.60 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Добропільльский міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова в повному обсязі буде складена до 18 лютого 2009 року.
Головуючий: суддя /підпис/ Л.М.ТАНІЧ.