ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2009 року Справа № 23/291/08-АП
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Добродняк І.Ю. (доповідач)
суддів - Бишевська Н.А., Коршун А.О.
при секретарі - Гулая О.Г.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя
на постанову господарського суду Запорізької області від 27 жовтня 2008 року
у справі № 23/291/08-АП (категорія статобліку 2.11.13)
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «УкрСпецТрейдКоорпорейшн»
до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя
про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.07.08р. № 0000022201/3,-
ВСТАНОВИЛА :
Товариство з обмеженою відповідальністю «УкрСпецТрейдКоорпорейшн» звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000022201/3 від 23.07.08, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 12423,00 грн. за порушення ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» до 01.01.08 строк розрахунків, щодо імпортних операцій резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, встановлювався протягом 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу. Оскільки авансовий платіж здійснено 16.08.07, 90-денний термін розрахунків настав 15.11.07 і, дійсно, позивачем порушено строки розмитнення імпортної продукції, однак станом на 01.01.08 продукція не була розмитнена і розрахунки по зазначеній імпортній операції не завершені. З 01.01.08 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків іноземній валюті», який передбачив обмеження загального розміру нарахованої пені за порушення термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями та збільшив законодавчо встановлений термін зарахування виручки в іноземній валюті (термін відстрочення імпортних поставок) до 180 днів. Листом від 23.11.07 № 23963/7/22-5018 ДПА України роз'яснила, що у разі не завершення розрахунків за експортними (імпортними) операціями резидентів станом на 01.01.08 на них будуть поширюватись 180-денний термін розрахунків. Таким чином, якщо б платник податків завершив операції по розрахунках за експортно-імпортними операціями у 2007 році з порушенням 90-денного терміну, то до нього потрібно було застосувати штрафні санкції, а у разі не завершення цих операцій до 01.01.08, на нього поширюються норми Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». Крім того, податкове повідомлення-рішення виставлено відповідачем 16.01.08 - коли вже не існувало відповідальності за виявлене порушення. Ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Постановою господарського суду Запорізької області від 27.10.08 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000022201/3 від 23.07.08 в сумі 8181,00 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Постанова мотивована тим, що відповідачем неправильно визначено період прострочення, у зв'язку з чим неправомірно нарахована штрафна (фінансова) санкція за період з 21.11.07 по 18.12.07 в сумі 8181,00 грн., оскільки датою імпорту є не дата оформлення вантажної митної декларації, а дата фактичного перетину митного кордону. Визначальним є початковий момент перебування товару під митним контролем - момент фізичного перетину товаром митного кордону держави.
Не погодившись із винесеною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на те, що судом неправильно застосовано норми права при винесенні оскаржуваної постанови, просить оскаржувану постанову скасувати в частині визнання протиправним рішення ДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.07.08 № 0000022201/3 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8181,00 грн., в іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін. Відповідач зазначає, що датою імпорту у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, слід вважати дату завершення оформлення вантажної митної декларації. Відповідно до Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою правління Національного банку України від 13.12.06 № 445, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України, тобто є нормативним актом, здійснення поставки - є оформлення вантажної митної декларації або виконання нерезидентом усіх зобов'язань щодо поставки, покладених на нього договором.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені судом належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, які знаходяться в матеріалах справи. За таких обставин неприбуття у судове засідання представників означених вище осіб не перешкоджає судовому розгляду справи.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, відповідачем з урахуванням результатів розгляду поданих позивачем в порядку ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» скарг винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000022201/3 від 23.07.08, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 12423,00 грн. за порушення ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Підставою для винесення означеного рішення стали висновки, зроблені відповідачем під час проведеної позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «УкрСпецТрейдКоорпорейшн» з питання дотримання вимог валютного законодавства за період з 16.08.07 по 18.12.07, за результатами якої складений акт від 26.12.07 № 2571/2201/31757217.
Перевіркою встановлено порушення ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» під час виконання укладеного позивачем імпортного контракту № 84/К-2004 від 20.10.04 з нерезидентом - фірмою «SEVEMAT OY», Фінляндія, у зв'язку з чим відповідачем нарахована пеня за порушення термінів розрахунків в сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 12423,00 грн. за період з 15.11.07 по 18.12.07 (останній день періоду, що перевірявся).
Відповідно до вказаного контракту позивачем здійснено передплату в сумі 40000,00 дол. США за автомобілі Toyota FJ Cruiser (2 шт.) згідно інвойсів № 67890 від 15.08.07 на суму 20000,00 дол. США та № 67891 від 15.08.07 на суму 20000,00 дол. США, що підтверджено платіжним дорученням в іноземній валюті № 16-к від 16.08.07 у сумі 40000,00 дол. США.
Відповідно до п.3.1 контракту поставка товару здійснюється обумовленими партіями протягом 90 календарних днів з моменту надходження грошових коштів на валютний рахунок продавця - нерезидента.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в редакції яка діяла до 01.01.08, імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Тобто законодавчо встановлений термін надходження імпортної продукції за вказаною вище операцією - 14.11.07.
Згідно вимог ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» порушення резидентами термінів, передбачених ст.ст.1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
Як вбачається з матеріалів справи, імпортна продукція надійшла з порушенням законодавчо встановленого терміну:
автомобіль легковий Toyota FJ Cruiser, код товару - 8703241000, інвойс № 67890 від 15.08.07 - взятий митницею (митниця на кордоні) під митний контроль 13.11.07, дата завершення митного контролю - 21.11.07, про що свідчить вантажна митна декларація № 112000005/7/018244.
Відповідачем на підставі ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» нарахована пеня за період з 15.11.07 по 21.11.07 в сумі 2121,00 грн.
Імпортна продукція згідно інвойсу № 67891 - автомобіль легковий Toyota FJ Cruiser -надійшла на територію України 21.11.07р., про що свідчить відмітка Ужгородської митниці «під митним контролем» на інвойсі № 67891 від 15.08.07.
На момент перевірки автомобіль легковий Toyota FJ Cruiser не розмитнено та не надано для перевірки належним чином оформлену вантажно-митну декларацію типу ІМ 40 «Імпорт» або ІМ-75 «Відмова на користь держави» або ІМ-76 «Знищення або руйнування» на вказаний автомобіль. Ліцензія Національного банку України про перевищення термінів розрахунків за вказаною імпортною операцією відсутня. Також відсутні висновки Торгово-промислової палати або іншого уповноваженого органу (експертної організації) про визначення ціни імпортної продукції у зв'язку з ДТП.
Для перевірки надані довідка УДМ УМВС м. Вінниці від 22.11.07 про дорожньо-транспортну пригоду та лист органу із сертифікації продукції - ДП Запорізький РДЦСМС.
У зв'язку з викладеними обставинами за порушення ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» відповідачем нарахована пеня у сумі 10302,00 грн. (за період з 15.11.07 по 18.12.07 - останній день періоду, що перевірявся).
З 1 січня 2008 року згідно із Законом України від 31.05.07 «Про внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»» збільшено строк зарахування виручки в іноземній валюті (відстрочення імпортних поставок) до 180 днів.
Колегія суддів, виходячи з фактичних обставин справи, ст. 58 Конституції України, норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, погоджується з висновком суду першої інстанції, що положення Закону України від 31.05.07 «Про внесення змін в Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»» на спірні правовідносини не розповсюджуються, оскільки встановлений діючим на момент виникнення спірних правовідносин законодавством 90-денний термін розрахунків за експортними (імпортними) операціями резидентів станом на 01.01.08 вже закінчився.
Разом з тим, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції щодо визначення терміну нарахування пені, виходячи з того, що датою імпорту є дата фактичного перетину митного кордону - дата взяття товару митницею на кордоні під митний контроль.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» момент здійснення експорту (імпорту) - момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.
Відповідно до п. 2 ст.1 Митного кодексу України ввезення товарів і транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів і транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України у відповідному напрямку.
Встановлений законодавством України порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України становлять митні правила (п.18 ст.1 Кодексу).
Переміщення товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях - переміщення товарів через митний кордон України при здійсненні експортно-імпортних операцій, а також інших операцій, пов'язаних із ввезенням товарів на митну територію України, вивезенням товарів за межі митної території України або переміщенням їх митною територією України транзитом. При переміщенні товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях оформляється вантажна митна декларація (п.23 ст.1 Митного кодексу України).
Порядок переміщення через митний кордон України товарів і транспортних засобів, митне регулювання, пов'язане з встановленням та справлянням податків і зборів, процедури митного контролю та оформлення, боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил, спрямовані на реалізацію митної політики України, становлять митну справу ( ст.3 Митного кодексу України).
Відповідно до ст.40 Митного кодексу України усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю.
Митний контроль, як зазначено в п.15 ст.1 Митного кодексу України - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Митний контроль передбачає проведення митними органами мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до цього Кодексу, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Митний контроль товарів, транспортних засобів перевізників у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється цілодобово відповідно до типових технологічних схем пропуску через державний кордон України автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч.2, 3 ст.40 Митного кодексу України).
За правилами ст.43 Митного кодексу України товари і транспортні засоби перебувають під митним контролем з моменту його початку і до закінчення згідно з заявленим митним режимом.
У разі ввезення на митну територію України товарів і транспортних засобів митний контроль розпочинається з моменту перетинання ними митного кордону України.
Митний контроль закінчується у разі ввезення на митну територію України - після здійснення у повному обсязі митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України.
Митне оформлення - виконання митним органом дій (процедур), які пов'язані із закріпленням результатів митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, і мають юридичне значення для подальшого використання цих товарів і транспортних засобів (п.14 ст.1 Митного кодексу України).
Метою митного оформлення відповідно до ст.70 Митного кодексу України є засвідчення відомостей, одержаних під час митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, та оформлення результатів такого контролю, а також статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів і транспортних засобів. Митне оформлення здійснюється посадовими особами митного органу.
Відповідно до ст.72 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню.
Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.
Вантажна митна декларація згідно з Положенням про вантажну митну декларацію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1997 № 574, в редакції на момент спірних відносин, є заява, що містить відомості про товари та інші предмети і транспортні засоби та мету їх переміщення через митний кордон України або про зміну митного режиму щодо цих товарів, а також інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування митних платежів.
Відповідно до пп. 3.2 п. 3 Порядку замовлення, видачі, зберігання, обліку та використання особистих митних забезпечень інспекторів, затвердженого наказом Державної митної служби України від 17.11.1998 № 723, штамп «Під митним контролем» (тип 2) носить застережно-заборонний характер: означає, що вантаж або транспортний засіб взято під митний контроль і будь-яке розпорядження ним (переміщення, перевезення, навантаження, розвантаження та ін.) без дозволу митниці забороняється.
Відтиск штампа проставляється на CMR, товаросупровідних документах, у тому числі тих, що підтверджують вартість та кількість вантажу, перевізних документах, вантажних маніфестах, інвойсах або на документах, що їх заміняють.
Він може проставлятися на документах, що передбачають певні операції з вантажами чи транспортними засобами, які перебувають під митним контролем. У цьому разі він означатиме, що на такі операції потрібен окремий дозвіл митниці.
Згідно ст. 212 Митного кодексу України митний склад - митний режим, відповідно до якого ввезені з-за меж митної території України товари зберігаються під митним контролем без справляння податків і зборів і без застосування до них заходів нетарифного регулювання та інших обмежень у період зберігання. Перелік операцій, які можуть проводитись з товарами, які перебувають у режимі митного складу встановлений ст. 215 цього ж Кодексу.
Знаходження товару під митним контролем означає, що товар не пропущений через митну територію України.
Відповідно до ч.2 ст.78 Митного кодексу України митне оформлення вважається завершеним після виконання митним органом митних процедур, визначених ним на підставі цього Кодексу відповідно до заявленого митного режиму.
Відповідно до п.8 Положення про вантажну митну декларацію ВМД вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах особистої номерної печатки інспектора митниці, що здійснив митне оформлення товару.
Оформлена ВМД засвідчує надання суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності права на розміщення товарів у визначений митний режим і підтверджує права та обов'язки зазначених у ВМД осіб щодо здійснення ними відповідних правових, фінансових, господарських та інших операцій.
Дозвіл митного органу на переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення після проведення митних процедур визначається п.35 ст.1 Митного кодексу України як пропуск товарів і транспортних засобів через митний кордон України і означає дозвіл використовувати товари у визначеному митному режимі, у тому числі в режимі імпорту.
Виходячи з наведених правових норм в їх сукупності, ввезення товарів та митну територію України вважається здійсненим з моменту оформлення відповідної вантажної митної декларації у порядку, встановленому Положенням про вантажну митну декларацією.
Таким чином у разі відсутності належним чином оформленої вантажної митної декларації після закінчення законодавчо встановлених термінів ввезення товару на митну територію України з резидента стягується пеня, передбачена ст.4 Закону України «Про порядок розрахунків в іноземній валюті».
В даному випадку відповідачем, виходячи з фактичних обставин справи, правильно визначено період нарахування пені відповідно до ст.4 Закону України «Про порядок розрахунків в іноземній валюті» у зв'язку з чим правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000022201/3 від 23.07.08 відсутні.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова суду першої інстанції відповідно до ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя задовольнити.
Постанову господарського суду Запорізької області від 27.10.08 у справі № 23/291/08-АП скасувати.
Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю «УкрСпецТрейдКоорпорейшн» в задоволенні позову.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги.
Постанову складено у повному обсязі 22.09.09