Ухвала суду № 4758882, 03.07.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2009
Номер справи
2а-3329/08/1270
Номер документу
4758882
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

  Суддя-доповідач - Міронова Г.М.   Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.

 

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 УХВАЛА   

Іменем України

03 липня 2009 року № 2-а-3329/09/1270

зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді:  Міронової Г.М.

суддів:    Горбенко К.П., Яманко В.Г.   

при секретарі

Білоус К.І.

розглянувши апеляційну скаргу

Кредитної спілки «Фінансово-Кредитна компанія «Капітал-Сервіс»

на постанову

Луганського окружного адміністративного суду

від

22 жовтня 2008 року

у адміністративній справі

№ 2-а-3329/09

за позовом до

Кредитної спілки «Фінансово-Кредитна компанія «Капітал-Сервіс» Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції  в Луганській області

про

визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0001041710/0 від 31.07.2007 року,

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2008 року Кредитна спілка «Фінансово-Кредитна компанія «Капітал-Сервіс» (надалі - КС ФКК «Капітал-Сервіс»)  звернулася до суду із вищевказаним позовом.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року у задоволенні позову Кредитної спілки «Фінансово-Кредитна компанія «Капітал-Сервіс» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0001041710/0 від 31.07.2007 року було відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову Луганського окружного адміністративного суду скасувати і прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено наступне.

З 31.05.2007 року по 13.07.2007 року відповідачем було проведено виїзну планову документальну перевірку КС «ФКК «Капітал-Сервіс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 року по 31.03.2007 року. В ході перевірки було встановлено, що 22.02.2007 року КС «ФКК «Капітал-Сервіс» було продано автомобіль за суму 163229, 47 коп., який за актом експертної оцінки коштує 195875, 36 грн. Податковий орган вважає різницю у вартості автомобіля вартістю безоплатно отриманого товару, яка підлягає оподаткуванню на підставі абзацу «е» пп. 4.2.9. п. 4.2 статті 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб». Крім того, працівниками позивача в касі установи були отримані кошти на відрядження, але звітів про витрати цих коштів до бухгалтері здано не було, особи від позивача звільнилися. Результати перевірки оформлені актом № 1931/221-26497707 від 27.07.07 року На підставі акту перевірки Алчевською об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкове повідомлення-рішення № 0001041710/0 від 31.07.2007 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з прибуткового податку з громадян в розмірі 17 934 гривень (з яких основний платіж 5978 грн., штрафні санкції 11 956 грн.).

Сторони до суду не з'явилися, були повідомлені належним чином.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Колегія суддів зазначає, що одним із принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах є законність. Частина 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, колегія суддів погоджується із застосуванням судом першої інстанції приписів Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Насамперед, колегія суддів вважає за необхідне визначити основні терміни, відповідно до приписів вищезазначеного Закону.

Податок - податок з доходів фізичних осіб, оподаткування - порядок, пов'язаний з визначенням об'єкта оподаткування, обчисленням та сплатою (утриманням) податку з доходів фізичних осіб; платник податку (у відповідних відмінках) - платник податку з доходів фізичних осіб.

Податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим   органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.   

Додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку його працедавцем (самозайнятою особою), якщо такий дохід не є заробітною платою чи виплатою, відшкодуванням чи компенсацією за цивільно-правовими угодами, укладеними з таким платником податку. Виплата (надання) платнику податку додаткових благ третьою особою від імені та/або за дорученням працедавця (самозайнятої особи) за її рахунок прирівнюється до надання таких додаткових благ таким працедавцем (самозайнятою особою).

Дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Відповідно до п. 3.4 ст. 3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» при нарахуванні доходів у будь-яких негрошових формах об'єкт оподаткування визначається як вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який розраховується за такою формулою:К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент такого нарахування. Вартість такого нарахування визначається виходячи із звичайної ціни, збільшеної на суму:податку на додану вартість, якщо особа, яка здійснює таке нарахування, є платником податку на додану вартість; акцизного збору, якщо надається підакцизний товар. У такому ж порядку визначається об'єкт оподаткування для сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк.

Колегія суддів зазначає, що згідно  п.4.2.  ст. 4 вищезазначеного Закону, до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються:   доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору; доходи від продажу об'єктів прав інтелектуальної (промислової) власності; доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творами науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами) (далі - роялті), у тому числі одержувані спадкоємцями власника такого нематеріального активу; сума (вартість) подарунків у межах, що підлягають оподаткуванню згідно з нормами статті 14 цього Закону; сума пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення відповідно до закону, страхових внесків (премій), пенсійних вкладів, сплачена будь-якою особою  - резидентом, іншою ніж платник податку, за такого платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуються .   

Отже, до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається  дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо (за винятками, передбаченими пунктом 4.3 цієї статті), а саме у вигляді:   вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також суми знижки з ціни (вартості) товарів (послуг), що перевищує звичайну, розраховану за правилами визначення звичайних цін (у розмірі такої знижки), крім випадків, передбачених пунктом 4.3 цієї статті.

Таким чином, відповідно до п.п. 4.2.15. п. 4.2.ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої розраховується згідно з пунктом 9.10 статті 9 цього Закону;

Оподаткування сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк.

Податковим агентом платника податку при оподаткуванні сум, отриманих на відрядження або під звіт, не повернутих таким платником податку протягом встановленого підпунктом 9.10.3 цього пункту строку, є особа, що надала такі суми, а саме:

а) на відрядження у сумі перевищення над сумою витрат платника податку на таке відрядження, розрахованою згідно з підпунктом 5.4.8 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР );

б) під звіт для здійснення окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх надала, у сумі перевищення над сумою фактичних витрат платника податку на здійснення таких дій.

Сума податку, нарахована на суму такого перевищення, утримується особою, що надала такі кошти, за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) платника податку за відповідний місяць, а при недостатності суми такого доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців, до повної сплати суми такого податку.

Якщо платник податку припиняє трудові або цивільно-правові відносини з особою, що надала такі кошти, то така сума податку утримується за рахунок останньої виплати оподатковуваного доходу під час проведення остаточного розрахунку, а при недостатності суми такого доходу непогашена частина податку включається до складу податкового зобов'язання платника податку за наслідками звітного податкового року.

Якщо повне утримання такої суми податку є неможливим внаслідок смерті платника податку або визнання його за рішенням суду безвісно відсутнім або померлим, то така сума утримується при нарахуванні доходу за останній для такого платника податку податковий період, а в непогашеній частині визнається безнадійною до сплати.   

Якщо платник податку не повертає суму надміру витрачених коштів протягом звітного місяця, на який припадає такий граничний строк, то така сума підлягає оподаткуванню за правилами, встановленими підпунктом 9.10.1 цього пункту, та платник податку сплачує штраф, встановлений абзацом першим цього підпункту.   

Відповідно до п.17.2 ст. 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є: для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент;

Таким чином, як правильно зазначено судом першої інстанції і з чим не може не погодитися колегія суддів, особи, які несуть фінансову відповідальність за порушення норм цього Закону. Фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону є такі особи: при порушенні правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника податку, що здійснюються особами, визначеними цим Законом податковими агентами, - такі особи;

Крім того, колегія суддів зазначає, що згідно приписів ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, за загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна надати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

В адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Оскільки таких справ найбільше з-поміж інших справ, то фактично загальним є правило про те, що тягар доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень. Колегія суддів відзначає, що у даному конкретному випадку податковий орган довів правомірність і законність прийнятого ним рішення.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на приписи ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, де, зокрема, зазначено: якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Слід зазначити, що дана норма Кодексу адміністративного судочинства України спрямована на дисплінування осіб, які беруть участь у справі. Суд не може ухвалювати свої рішення на основі припущень. Тому якщо особа стверджує про певну обставину, вона має довести це доказами. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.   

Таким чином, позивачем не було надано належних доказів щодо доведення обставин, на яких ґрунтуються вказані позовні вимоги.

На підставі вищевикладеного, судова колегія вважає, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційних скарг висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого у справі судового рішення відсутні.  

Повний текст виготовлено 10 липня 2009 року.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Кредитної спілки «Фінансово-Кредитна компанія «Капітал-Сервіс» - залишити без задоволення.

 Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року у справі № 2-а-3329\09 за позовом кредитної спілки «Фінансово-Кредитна компанія «Капітал-Сервіс» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0001041710/0 від 31.07.2007 року - залишити без змін.

  Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом одного місяця з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції - Вищого адміністративного суду України, а в разі виготовлення повного тексту у відповідності до ч. 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня виготовлення повного тексту.

Головуючий: Г.М.Міронова  

Судді:   В.Г.Яманко

К.П.Горбенко