Постанова № 475836, 19.02.2007, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
19.02.2007
Номер справи
12/1-7
Номер документу
475836
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" лютого 2007 р.

Справа № 12/1-7

14 год. 40 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі

при секретарі судового засідання

За позовом: Тернопільського обласного комунального підприємства "Профілактична дезинфекція" в Чортківському районі, м.Чортків,

до відповідача: Державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області, м.Чортків

про: визнання протиправною відмову державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області та зобов'язання видати свідоцтво платника єдиного податку за ставкою 10 відсотків з 01 січня 2007р.

За участю представників сторін:

позивача:

відповідача: Коцюк В.М. - старший державний податковий інспектор, довіреність від 29.12.2006р. №8906/10-014

Суть справи:

Тернопільське обласне комунальне підприємство "Профілактична дезинфекція" в Чортківському районі, м. Чортків, надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Державної податкової інспекції у Чортківському районі, м. Чорктів, надалі відповідач, про визнання протиправною відмову державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області та зобов'язання видати свідоцтво платника єдиного податку за ставкою 10 відсотків з 01 січня 2007р.

Позивач в обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що податковий орган неправомірно відмовив в задоволенні заяви про видачу свідоцтва платника єдиного податку обгрунтовуючи тим, що засновник Тернопільського обласного комунального підприємства "Профілактична дезинфекція" в Чортківському районі не є суб'єктом малого підприємництва і його частка в позивача перевищує 25%. В підтвердження вимог додає лист ДПІ у Чортківському районі від 22.12.2006р. №8357/15-01, свідоцтва про право сплати єдиного податку від 10.03.2006р., 24.12.2004р., довідку про взяття на облік платника податків від 21.08.2001р. №114/28-12, Статут ТОКП "Профілактична дезинфекція" в Чортківському районі, постанови господарського суду Тернопільської області від 03.04.2006р. по справі №14/60-819, від 07.11.2005р. по справі №12/185-2591, ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 30.01.2006р. по справі №12/185-2591.

Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримує.

У поданому запереченні на позов від 13.02.2007р. №1069/10-014 ДПІ в Чортківському районі позовні вимоги заперечує, посилаючись на те, що оскільки засновники (органи державної влади та органи місцевого самоврядування) державних та комунальних підприємств не є суб’єктами малого підприємництва і їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків то дія Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” на зазначені підприємства не поширюється. Також, в обґрунтування своїх заперечень посилається на Наказ ДПА України від 23.06.2006р. №352 „Про затвердження Узагальнюючого податкового роз’яснення щодо застосування положень Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін в судових засіданнях, судом встановлено.

Згідно Статуту Тернопільського обласного комунального підприємства «Профілактична дезинфекція», затвердженого розпорядженням голови Тернопільської обласної ради №185 від 23.06.2001р. та зареєстрованого Управлінням економіки Чортківської міської ради за №02739593ю0010129 від 23.07.2001р. –Обласне комунальне підприємство «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі є заклад санітарно-епідемічного профілю системи Міністерства охорони здоров’я України, створеного відповідно до Закону України «Про підприємництво»та Закону України «Про підприємства в Україні», є правонаступником Чортківського районного підприємства «Профілактична дезинфекція».

Підприємство засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ і міст області, засновником якого є Тернопільська обласна рада, яке і їй підпорядковане. Органом галузевого управління є Тернопільське обласне комунальне об’єднання «Профілактична дезинфекція».

Згідно положень розділу 5 Статуту майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.

Майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області, яке є в управлінні обласної ради і закріплене за ним на правах оперативного управління. З дозволу обласної ради підприємство має право продавати і передавати своє майно іншим підприємствам, організаціям, установам, здавати його в оренду, надавати безоплатно в тимчасове користування, здійснювати інші господарські операції.

Відповідно до свідоцтва Тернопільське обласне комунальне підприємство «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа 23.07.2001р.

Згідно довідки ДПІ в Чортківському районі Тернопільське ОКП «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі взяте на облік як платника податків 21 серпня 2001 року за №114/28-12.

З метою отримання свідоцтва про сплату єдиного податку у 2007 році позивач по справі звернувся до податкового органу з відповідною заявою.

Однак, ДПІ в Чортківському районі на адресу Тернопільського ОКП «Профілактична дезинфекція»був направлений лист від 22.12.2006р. №8357/15-01, яким відповідача не переведено на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на 2007 рік і з 01.01.2007р. буде перебувати на загальній системі оподаткування, мотивуючи тим, що засновники (органи державної влади та органи місцевого самоврядування) державних та комунальних підприємств не є суб’єктами малого підприємництва і їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків, а тому дія Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва»на Тернопільське ОКП «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі не поширюється.

Вказана відмова податкового органу оспорюється позивачем в судовому порядку, разом із зобов’язанням видати свідоцтво про право сплати єдиного податку.

Дослідивши зібрані по справі докази та оцінивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Тернопільського ОКП «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі слід задовольнити, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як підтверджено матеріалами справи позивач перебував на спрощеній системі оподаткування у 2005-2006 роках, що підтверджується свідоцтвами про право сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва-юридичною особою №1916000495 від 24.12.2004р. та №1916000629 від 10.03.2006р., які видавалися Чортківською МР ДПІ.

При розгляді адміністративних справ №12/185-2591 та №14/60-819 було досліджено та встановлено ряд обставин, які мають значення при розгляді даної справи, а саме підтвердження відсутності створеного статутного фонду в підприємства, визначено неправомірність застосування податковим органом п. 7 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва».

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справи, у яких беруть участь ті самі сторони або особа, щодо якої встановлено ці обставини. А тому, факти, встановленні даними судовими рішеннями мають преюдиційне значення для суду при вирішенні адміністративної справи між тими самими сторонами.

Згідно пункту 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності», надалі Указ №727/98, для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов’язкових платежів за попередній звітний (податковий) період.

Орган державної податкової служби зобов’язаний протягом десяти робочих днів видати безоплатно свідоцтво про право сплати єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову.

Мотивуючи відмову у видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2007 рік Чортківською МР ДПІ взято до уваги Наказ ДПА України №352 від 23.06.2006р. «Про затвердження Узагальнюючого податкового роз’яснення щодо застосування положень Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва».

В положеннях даного Роз’яснення зазначено, що згідно ст.ст. 63, 78 Господарського кодексу України комунальне підприємство –це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади, утворюється органом, який є представником власника –відповідної територіальної громади і виконує його функції та майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання або на праві оперативного управління.

Виходячи із зазначених роз’яснень відповідач стверджує, що незалежно від наявності чи відсутності статутного фонду, єдиним засновником (учасником) державних та комунальних підприємств є відповідно держава чи територіальна громада в особі уповноважених органів, відтак їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків.

Так, згідно пункту 7 Указу №727/98 його дія не поширюється, зокрема на суб’єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам –учасникам та засновникам даних суб’єктів, які не є суб’єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків.

Системний аналіз положень Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства та Господарського кодексу України дає підстави вважати, що статутним фондом є грошові кошти, цінні папери, інше майно, внесені учасниками, засновниками юридичної особи, шляхом придбання її акцій, часток.

Як вбачається з розділу 5 Статуту відповідача, джерелом формування майна підприємства, є доходи, отримані від проведення дезробіт; надання платних послуг населенню, торгово-посередницької діяльності; кредити банків та інші кредитори; амортизаційні відрахування; доходи від цінних паперів; благодійні внески, пожертвування; придбання майна іншого підприємства, організації; інше майно і грошові кошти, набуті на підставі, на заборонених чинним законодавством, дотації з бюджету.

Матеріалами справи, а саме реєстраційною карткою форми №6 про підтвердження відомостей про юридичну особу та Статутом Тернопільського ОКП «Профілактична дезинфекція»в Чорктівському районі підтверджено, що форма власності підприємства є комунальна, статутний фонд на момент створення підприємства засновником – Тернопільською обласною радою не був створений, частка статутного фонду засновника відсутня (не вносилися ні вклади у грошовому виразі, ні майно для забезпечення діяльності підприємства), статутний фонд не сформований, а в установчих документах позивача не міститься відображення поняття статутного фонду.

Доказів, в підтвердження викладених ДПІ в Чортківському районі заперечень не представлено.

Відповідно до статті 71 Кодексу Адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимог та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а саме податковим органом не доведено наявності у позивача статутного фонду, що є обов’язковою умовою для відмови у переході на спрощену систему оподаткування п. 7 Указу №727/98.

За таких обставин, позивач повністю відповідає критеріям, що обумовлені ст. 1 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва»та ст. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва»для визначення суб’єкта малого підприємництва, щодо яких може запроваджуватися спрощена система оподаткування, у тому числі за ставкою 10%.

Разом з тим, щодо посилання ДПІ в Чортківському районі при наданні відмови у видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку на «Узагальнююче податкове роз’яснення щодо застосування спрощено системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктами малого підприємництва з державною, комунальною та іншими формами власності»суд зазначає, що відповідно до п.п. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обгрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта.

Дане визначення надається також в Порядку надання роз’яснень окремих положень податкового законодавства, затвердженого Наказом ДПА України №176 від 12.04.2003р.

За таких обставин, позовні вимоги Тернопільського ОКП «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі підлягають до задоволення як такі, що ґрунтуються на вимогах законодавства, підтвердженні матеріалами справи та не спростовані належними та допустимими доказами податковим органом.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судове рішення, ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Стаття 258 КАС України передбачає, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.

Разом з тим, судовий збір, сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, повертається ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69–71, 158, 161-163 КАС України, господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області у застосуванні Тернопільським обласним комунальним підприємством «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі спрощеної системи оподаткування.

3. Зобов’язати Державну податкову інспекцію в Чортківському районі видати Тернопільському обласному комунальному підприємству «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі, м. Чортків, вул. Ст. Бандери,58А, код 21133136, свідоцтво платника єдиного податку за ставкою 10 відсотків з 01 січня 2007р.

4. Стягнути з Державного бюджету на користь Тернопільського обласного комунального підприємства «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі, м. Чортків, вул. Ст. Бандери,58А, код 21133136, р/р 260033475 в ТОД «Райффайзен банк Аваль», МФО 338501, - 3 грн. 40 коп. в повернення сплаченого судового збору.

5. Виконавчий лист видати за заявою Тернопільського обласного комунального підприємства «Профілактична дезинфекція»в Чортківському районі.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі „23” лютого 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя