1
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 03 вересня 2009 року | м. Полтава | Справа № 2а-44873/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Л.О. Єресько, при секретарі - В.А. Магді за участю: представника позивача: Левченко Д.В. , відповідача: ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
30 квітня 2009 року Полтавський міський центр зайнятості (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення допомоги по безробіттю в сумі 8393 грн. 84 коп. В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що за перод з 12.03.2007 року по 18.10.2007 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 6093 грн. 36 коп, а за період з 25.11.2008 року по 26.02.2009 року - у розмірі 2300 грн. 48 коп. Разом з тим, в період отримання допомоги по безробіттю в порушення вимог ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відповідач був зареєстрований як фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності. Тому отримані ним кошти в загальній сумі 8393 грн. 84 коп. підлягають стягненню. Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. У своїх запереченнях посилався на те, що хоча і був зареєстрований як фізична особа- суб'єкт підприємницької діяльності, ніякої підприємницької діяльності не здійснював та доходів від неї не отримував. Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків. Судом встановлено, що 17.10.2006 року відповідач був зареєстрований в Полтавському міському центрі зайнятості як особа, що шукає роботу, що підтверджується персональною карткою ОСОБА_1 № НОМЕР_3 24.10.2006 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського міського центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітнього з виплатою матеріальної допомоги. В поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує. Наказом Полтавського міського центру зайнятості відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. 27.11.2007 року відповідач подав заяву про відмову від послуг служби зайнятості. Таким чином, за період з 12.03.2007 року по 18.10.2007 року відповідачем було отримано допомогу по безробіттю в загальному розмірі 6093 грн. 36 коп., що підтверджується довідкою Полтавського міського центру зайнятості № 165009242 від 05.03.2009 року. 25.11.2008 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Полтавського міського центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітнього з виплатою матеріальної допомоги. У поданій заяві відповідач власноручно зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не уклав договір цивільно-правового характеру тощо. Таким чином, за період з 25.11.2008 року по 26.02.2009 року відповідачем було отримано допомогу по безробіттю у загальному розмірі 2300 грн. 48 коп., що підтверджується довідкою Полтавського міського центру зайнятості № 165009248 від 05.03.2009 року. Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу. Судом встановлено, що відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_1 (отримана позивачем 27.02.2009 р.)ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 12.03.2007 року. Згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи підприємця серії В02 № 410721ОСОБА_1 зареєстрований Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 12.03.2007 року, про що зроблено запис за № 25880000000014592 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2). Державну реєстрацію відповідача припинено 14.05.2009 року, про що у свідоцтві наявна відмітка. Протягом періоду з 12.03.2007 року по 14.05.2009 року відповідачем до Державної податкової інспекції у м. Полтаві подавались відповідні декларації про доходи та звіти суб'єкта малого підприємництва-фізичної особи-платника єдиного податку, копії яких долучені до матеріалів справи. Відповідно до пункту 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Однак, всупереч вказаній нормі Закону, відповідач не повідомив Полтавський міський центр зайнятості про те, що він зареєстровувався як суб'єкт підприємницької діяльності. Таким чином, відповідачу з 12.03.2007 року допомога по безробіттю виплачувалась у порушення вимог Закону, а повторно статус безробітного та допомога по безробіттю були призначені на підставі наданих відповідачем неправдивих відомостей. Згідно пункту 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг особі внаслідок умисного невиконання нею обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послугу. Крім того, відповідно до пункту 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці України від 20.11.2000 р. № 307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Судом встановлено, що Полтавським міським центром зайнятості 05.03.2009 року за № 42 було видано наказ про повернення коштів ОСОБА_1, який направлено відповідачу та отримано ним 16.03.2009 року, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення та квитанцією Укрпошти ФН 1601004248 від 12.03.2009 року. На момент розгляду справи судом кошти на розрахунковий рахунок позивача від ОСОБА_1не надходили. Суд не приймає доводи відповідача щодо неотримання останнім доходів від здійснення своєї підприємницької діяльності, оскільки вказані доводи не спростовують сам факт порушення ОСОБА_1 встановленого ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”обов'язку своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг. Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Згідно з частиною 2 статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та законними, а тому підлягають задоволенню. Відповідно до пункту 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються., На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 12, 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці України від 20.11.2000 року № 307, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Полтавського міського центру зайнятості (36037, м. Полтава, вул. Леніна, 91, р/р 37176165603202 банк: УДК в Полтавській області м. Полтава МФО 831019, ЗКПО 22534038) виплачену допомогу по безробіттю в сумі 8393 (вісім тисяч триста дев'яносто три) грн. 84 (вісімдесят чотири) коп. Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Повний текст постанови виготовлено 08 вересня 2009 року.
Суддя Л.О. Єресько