Постанова № 4734180, 29.04.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2009
Номер справи
2-а-6401/08/2070
Номер документу
4734180
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків, вул. Мар"їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"29" квітня 2009 р.                                                                                 № 2-а-6401/08/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

Суддів П"янової Я.В., Панченко О.В.

за участю секретаря судового засідання Свіргун О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ЗАТ "Теплоелектроцентраль - 3"

до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові

провизнання податкового повідомлення-рішення недійсним ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ЗАТ "Теплоелектроцентраль-3", звернувся до суду з позовом про визнання недійсним податкових повідомлень-рішень спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Харкові № №0000470813/0 від 28.09.2006 р., №0000470813/1 від 24.10.2006 р., №0000470813/2 від 05.12.2006 р., №0000550813/2 від 05.12.2006 р , №0000470813/3 від 19.02.2007 р., №0000550813/3 від 19.02.2007 р.

В обґрунтування позову позову позивач зазначив, що оскаржені податкові повідомлення рішення винесено відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України з підстав викладених у позові.

Представник відповідача в судове засідання з’явився та з позовними вимогами позивача не погодився у повному обсязі вказавши, що оскаржене податкове повідомлення рішення є законним та обґрунтованим.

Судом встановлено, що в період з 15.08.06 р. по 12.09.06 р. відповідачем була проведена планова виїзна перевірка підприємства позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.05 р. по 30.06.06 р., за результатами якої був складений акт № 1634/43-0/30657701 від 19.09.06 р. На підставі вищевказаного акту відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000470813/0 від 28.09.06 р. про застосування до позивача штрафу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання із збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію у 2005 -2006 роках в розмірі 1287323,85 грн.

В якості підстави для застосування санкцій відповідач посилається на порушення позивачем вимог, передбачених ч.2 п.8 "Механізму справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію", затвердженого Постановою КМУ №2002 від 24.12.03 р. із змінами та доповненнями.

Платник податків скористався правом адміністративного оскарження вищевказаного податкового повідомлення-рішення і звернувся із скаргою до Спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків м. Харкова. Первинна скарга платника відповідачем була залишена без задоволення і, як пояснив представник відповідача в судовому засіданні, з метою доведення нового граничного терміну сплати податкових зобов'язань відповідачем було прийняте нове податкове повідомлення-рішення № 0000470813/1 від 24.10.06 р., в якому розмір застосованих фінансових санкцій був таким же, що і в оскарженому податковому повідомленні-рішенні (документи по оскарженню податкового повідомлення-рішення в межах процедури адміністративного оскарження до Спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків м. Харкова сторонами не надані, але їх наявність не заперечується).

Зважаючи на те, що Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначений вичерпний перелік підстав для прийняття нового податкового повідомлення (повідомлення-рішення) і не передбачено прийняття нового податкового повідомлення-рішення в разі незадоволення скарги платника податків і без проведення додаткового донарахування податків та/або фінансових санкцій, то у відповідача не було законного права приймати нове податкове повідомлення-рішення № 0000470813/1 від 24.10.06 р.

При подальшому оскарженні в межах процедури адміністративного оскарження позивачем була подана до ДПА Харківської області повторна скарга від 01.11.06 р. Рішенням від 28.11.06 р. за результатами розгляду скарги оскаржене податкове повідомлення-рішення № 0000470813/0 від 28.09.06 р. було залишено без змін, а скарга без задоволення. Також даним рішенням був збільшений розмір штрафних санкцій (50%) на суму 6328,21 грн.

З урахуванням результатів розгляду скарги відповідачем були прийняті нові податкові повідомлення-рішення № 0000470813/2 від 05.12.06 р. про застосування до позивача штрафу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання із збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію у 2005 -2006 роках в розмірі 1287323,85 грн. та № 0000550813/2 від 05.12.06 р. про застосування фінансових санкцій в розмірі 6328,21 грн.

При подальшому оскарженні позивачем була направлена скарга від 11.12.06 р. до ДПА України. Рішенням від 07.02.07 р. скарга платника була залишена без задоволення, а оскаржені податкові повідомлення-рішення без змін.

З урахуванням результатів розгляду повторної скарги ДПА України відповідачем були прийняті нові податкові повідомлення-рішення від 19.02.07 р. № 0000470813/3 та № 0000550813/3, аналогічні податковим повідомленням-рішенням від 05.12.06 р. № 0000470813/2 та № 0000550813/2.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 26 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів) належить збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію.

Відповідно до положень ст. 1 вказаного закону, ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Особливі види мита справляються на підставі рішень про застосування антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів, прийнятих відповідно до законів України.

Розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію встановлюються Кабінетом Міністрів України разом з Національною комісією регулювання електроенергетики України.

Таким чином, за змістом викладених вище нормативних приписів Закону України «Про систему оподаткування» прямо передбачено що до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів) належить збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію.

Крім того, за змістом наведених положень законодавства вбачається, що законодавець, встановлюючи приналежність збору у вигляді цільової надбавки до загальнодержавних податків та зборів, поряд з цим відносить до компетенції Кабінету Міністрів України разом з Національною комісією регулювання електроенергетики України встановлення механізму справляння останньої.

Так, у відповідності до названих законодавчих приписів, справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію регламентується Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2003р. №2002 «Про затвердження Механізму справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну і теплову енергію» (далі - Постанова КМУ №2002), Постановою Кабінету Міністрів України №89 від 22.01.2005р. (далі - Постанова КМУ № 89), «Про затвердження Порядку зарахування та використання надходжень від збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію» із змінами та доповненнями та Постановою Кабінету Міністрів України №2043 від 26.12.2003р. (далі - Постанова КМУ №2043), «Про затвердження Порядку використання надходжень від збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію», яка діяла до 22.01.2005р.

Відповідно до: п.6 Постанови КМУ № 2002 розрахунок збору за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, подається до податкових органів протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом;

п.8 Постанови КМУ № 2002 податкове зобов'язання із збору за базовий податковий (звітний) період сплачується протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання розрахунку;

п.9 платники збору несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків, повноту і своєчасну сплату збору згідно із законодавством;

п. 10 контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків, за повнотою та своєчасністю сплати збору здійснюється органами державної податкової служби відповідно до законодавства.

Вказаний механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на \ електричну та теплову енергію є - діючим.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" (далі - Закон), збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію належить до загальнодержавних податків і зборів.

Статтею 7 Закону передбачено, що ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до законів України про оподаткування і не змінюються протягом бюджетного року, за винятком випадків, пов'язаних із застосуванням антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів відповідно до законів України.

Згідно ч.З ст.1 Закону України "Про систему оподаткування" ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Згідно з ч. 4 ст.1 вище зазначено Закону передбачено, що розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію встановлюється Кабінетом Міністрів України разом з Національною комісією регулювання електроенергетики України.

Суд зазначає, що в порушення вимог Закону, розмір збору за період, що перевірявся, встановлювався НКРЕ самостійно (постанова від 29.12.2004 р. №1262 "Про збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію на 2005 рік" та постанова від 21.12.2005 р. №1170 "Про збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію на 2006 рік" що суперечить діючому законодавству. До того ж Постановою НКРЕ від 11.01.2006 р. №15 "Про внесення змін до постанови НКРЕ від 21.12.2005 р. №1170" Комісія, всупереч вимогам ст.7 Закону, змінювала розмір збору протягом року

Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньо економічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно положень ст.. 9 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надані Верховною Радою України.

Аналізуючи вище зазначені положення законодавства, суд приходить до висновку, що оскільки законодавець передбачив окремий порядок оподаткування збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію визначений Законом України «Про систему оподаткування», то в даному випадку відсутня можливість застосування механізмів, встановлених Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (у даному випадку нарахування штрафних (фінансових) санкцій) при порушенні зобов'язань платниками податків щодо порядку, розміру та строків сплати такого збору оскільки в спірних правовідносинах перевагу мають не норми Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» норми якого є загальними, а мають приписи Закону України «Про систему оподаткування» які є спеціальними.

Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, як передбачено п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

У відповідності до п.1.2, 1.5 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами": податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, а штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податку у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Штрафні санкції, у відповідності до п. 17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" накладаються на платників податків у розмірах, визначених цією статтею, в тому числі п.п.17.1.7, п. 17.1 ст.17 згідно якого у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф.

Але розмір збору за період, що перевірявся, встановлювався НКРЕ (постанова № 1262 від 29.12.04 р. "Про збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію на 2005 рік" та постанова № 1170 від 21.12.05 р. "Про збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію на 2006 рік"). До того ж, постановою НКРЕ № 15 від 11.01.06 р. "Про внесення змін до постанови НКРЕ від 21.12.2005 р. № 1170" змінювався розмір збору протягом року.

Однак, строки та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію визначені постановою Кабінету Міністрів України №2002 від 24.12.2003 р., а не законами про оподаткування.

Порушення строків сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2003 р. №2002 не є порушенням податкового законодавства, тому до нього штрафні санкції, передбачені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону застосовані з порушенням діючого законодавства та перевищенням компетенції органом державної податкової служби.

За таких обставин суд вважає, що порушення строків сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2003 р. №2002 не є порушенням податкового законодавства, тому до позивача штрафні санкції, передбачені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовані з порушенням діючого законодавства та перевищенням компетенції органом державної податкової служби.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства "Теплоелектроцентраль - З" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові визнання податкового повідомлення-рішення недійсним - задовольнити у повному обсязі

Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові № 0000470813/0 від 28.09.2006 року, № 0000470813/1 від 24.10.2006 року № 0000470813/2 ВІД 05.12.2006 року, № 0000550813/2 від 05.12.2006 року .

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у строк встановлений ч.5 ст.186 КАС України.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови виготовлено 30.04.2009 року

Головуючий суддя                                                                       Спірідонов М.О.

Судді П"янова Я.В.

Панченко О.В.