Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2009 р. справа № 2а-12014/09/0570
12 год. 30 хв. зал судового засідання № 1
. з участю представника позивача Лищук І.В., представника Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька Присяжного С.М., представників Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області Зеленова А.С. та Саєнко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «трейд хауз АКС» до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення бюджетного відшкодування,
в с т а н о в и в :
У липні 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю «трейд хауз АКС» звернулося в суд з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що подало декларацію з податку на додану вартість за березень 2009 року, у якій сума податку розрахована згідно з пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» і має від’ємне значення.
Тому, відповідно до пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від’ємне значення, то залишок від’ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.7.4 ст.7 Закону товариство подало: декларацію, де заявило суму 54058 грн. до бюджетного відшкодування; заяву про повернення суми бюджетного відшкодування; розрахунок суми бюджетного відшкодування.
З 20 квітня по 15 травня 2009 року відповідачем проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку товариства з питань достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 15 травня 2009 року № 3042/15-213/32804896, в якому зазначено, що бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 54 058 грн., задеклароване платником у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2009 року, відповідає сумі бюджетного відшкодування. Однак порушено пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», у зв’язку з чим відповідно до пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 вказаного Закону підприємство добровільно відмовляється від отримання суми заниження в розмірі 450 грн. як бюджетного відшкодування.
В порушення вимог пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону податковий орган у п’ятиденний термін після закінчення перевірки висновок органу державного казначейства із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не надав.
Просив стягнути з Державного бюджету на користь товариства суму бюджетної заборгованості податку на додану вартість за березень 2009 року у розмірі 53 608 грн.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що суму бюджетного відшкодування, що просить стягнути розрахував з урахуванням висновку, що міститься в акті перевірки, наступним чином: 54 058 грн. - 450 грн. = 53 608 грн. Позовні вимоги підтримав та просив стягнути з Державного бюджету України бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 53 608 грн.
Представник Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька проти задоволення позову заперечував, зокрема зазначав, що виходячи з вимог Закону України «Про податок на додану вартість» право на відшкодування виникає при надходженні податку на додану вартість до Державного бюджету України від платника податку – продавця, бюджетне відшкодування – сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв’язку з надмірною сплатою податку. Існує прямий взаємозв'язок між сплатою, надходженням до бюджету податку на додану вартість та його відшкодуванням. При цьому зазначені етапи нерозривно пов’язані між собою: сплата податку, включення відповідних сум до податкового кредиту з податку на додану вартість та наступне відшкодування податку за рахунок коштів, що були сплачені у вигляді податку. Процедура відшкодування податку на додану вартість підприємствам визначена Порядком взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03 серпня 2004 року №451/501/132. Відшкодування здійснює Державне казначейство України згідно з отриманими реєстром та висновками Департаменту контрольно-перевірочної роботи та Головного управління податкової міліції Державної податкової адміністрації України, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку. Вважав, що відсутні підстави для відшкодування з бюджету податку на додану вартість. Просив відмовити в задоволенні позову.
Представники Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області зазначали, що в порядку, передбаченому Порядком взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03 серпня 2004 року №451/501/132, висновків та реєстру на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок товариства з обмеженою відповідальністю «трейд хауз АКС» від Державної податкової адміністрації України до органів державного казначейства не надходило. Просив відмовити в задоволенні позову.
Судом встановлено, що ТОВ «трейд хауз АКС» як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Київському районі міста Донецька, є платником податку на додану вартість, що сторонами не оспорюється.
17 квітня 2009 року товариство подало до податкового органу декларацію з податку на додану вартість за березень 2009 року, у якій сума податку має від’ємне значення та зазначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню – 54 058 грн.
В той же день товариство подало заяву про повернення суми бюджетного відшкодування за розрахунок суми бюджетного відшкодування, п'яті основні аркуші вантажних митних декларацій, які підтверджують суму бюджетного відшкодування.
За результатами проведеної Державною податковою інспекцією у Київському районі міста Донецька документальної невиїзної (камеральної) перевірки товариства з питань достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за період з 20 квітня 2009 року по 15 травня 2009 року, складено акт від 15 травня 2009 року № 3042/15-213/32804896, в якому зазначено висновок податкового органу про те, що бюджетне відшкодування податку на додану вартість у сумі 54 058 грн., що задеклароване у податковій декларації за березень 2009 року, відповідає сумі бюджетного відшкодування. Вказано на порушення пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», у зв’язку з чим відповідно до пп. 7.7.7 п.7.7 ст.7 вказаного Закону підприємство добровільно відмовляється від отримання суми заниження в розмірі 450 грн. як бюджетного відшкодування.
Після закінчення перевірки податковий орган висновок органу державного казначейства із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не надав.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про податок на додану вартість», який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Пунктом 1.8 ст. 1 вказаного Закону визначено, що бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону.
Відповідно до пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п.7.7.4. п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Підпунктом 7.7.5 п.7.7 ст. 7 вказаного Закону передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Підпунктом 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону визначено, що якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.
Податковий орган як суб’єкт владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, у тому числі за бюджетним відшкодуванням, повинен діяти у спосіб, передбачений законом.
Податковий орган, встановивши, що бюджетне відшкодування податку на додану вартість, що задеклароване у податковій декларації платника податків, відповідає сумі бюджетного відшкодування, в порушення вимог п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» до органу державного казначейства висновок про відшкодування позивачу суми податку на додану вартість не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, на який посилаються відповідачі в запереченнях проти позову, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03 серпня 2004 року №451/501/132, зокрема, з метою забезпечення координації дій органів державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України.
Недотримання суб’єктами владних повноважень вказаного Порядку не може бути підставою для відмови в поверненні платнику податку з бюджету суми податку на додану вартість у зв'язку з надмірною сплатою.
Згідно зі ст. 48 Бюджетного кодексу України в Україні в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій, зокрема, з коштами державного бюджету.
Відповідно до п. 4.1 та п. 4.2 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України 02 липня 1997 №209/72, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів (форма наведена в додатку 2) або за рішенням суду. Висновки подаються не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення терміну відшкодування податку на додану вартість, установленого чинним законодавством.
Оскільки позивачем дотримані вимоги Закону України «Про податок на додану вартість» для отримання суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а податковий орган за результатами перевірки достовірності заявленої суми прийшов до висновку про відповідність зазначеної в декларації суми сумі бюджетного відшкодування, однак в порядку встановленому законодавством відповідний висновок до органу державного казначейства надано не було, тому суд приходить до висновку про те, що вказана позивачем сума підлягає відшкодуванню шляхом стягнення з Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «трейд хауз АКС» до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення бюджетного відшкодування задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «трейд хауз АКС» (р/р 26005060009068 у Донецькому РУ Приватбанка МФО 335496 ЄДРПОУ 32804896) бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 53 608 (п’ятдесят три тисячі шістсот вісім) грн.
Присудити товариству з обмеженою відповідальністю «трейд хауз АКС» здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 536 (п’ятсот тридцять шість) грн. 08 (вісім) коп. з Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову складено в повному обсязі 31 серпня 2009 року.