Постанова № 4726123, 04.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2009
Номер справи
2а-11571/09/0570
Номер документу
4726123
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-11571/09/0570

час прийняття постанови: 15 г. 15 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Буряк І. В.

при секретарі                                                  Могілевському А.А.

за участю представників сторін:

позивача:          Білецької О.О. (довіреність № 05/05/08 від 05.05.2008 р.)

відповідача-1:                                         Гусарової О.В. (довіреність б/н від 14.08.2009 р.)

відповідача-2:                                         Романенко О.М. (довіреність № 28 від 02.03.2009р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву                                         Товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У»

до                     Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька;

Державної податкової інспекції в м. Краматорську

про                     визнання неправомірними дій, визнання недійсним рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» (надалі – позивач, ТОВ «КСІ-У») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції в Будьонівському районі м. Донецька (надалі — відповідач-1, ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька) та Державної податкової інспекції в м. Краматорську (надалі – відповідач-2, ДПІ у м. Краматорську) про визнання дій посадових осіб ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька щодо проведення планової перевірки за дотриманням суб’єктом підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 08.04.2009 р. та складання за результатами чого Акту перевірки неправомірними та визнання недійсним Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001622304 від 27.04.2009 р.

Позов мотивовано наступним:

- перевірка підприємства позивача здійснена з порушенням вимог діючого законодавства України, а саме Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР;

- факти встановлені під час перевірки не відповідають дійсним обставинам справи, а тому висновки постановлені на підставі таких фактів не можуть вважатись обґрунтованими, з огляду на що, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняте за результатами перевірки не може вважатись правомірним.

У судовому засіданні від 07.08.2009р., на підставі ч. 2 ст. 150 КАС України, оголошувались перерви до 14.08.2009р. 28.08.2009р., 03.09.2009р. та 04.09.2009р.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач-1 надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що перевірка ТОВ «КСІ-У» була здійсненна відповідно до діючого законодавства, а саме ст. ст. 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-XII, а тому порушення в діях посадових осіб ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька відсутні.

Представник відповідача-1 проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити.

Відповідач-2 надав заперечення на позовну заяву за змістом яких вимоги позивача спростовує, вважаючи, що перевірка ТОВ «КСІ-У» була проведена правомірно, з урахуванням вимог чинного законодавства, а саме ст. ст. 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.04.2009р., № 0001622304 прийнято правомірно, та в межах діючого законодавства.

Представник відповідача-2 проти задоволення позовних вимог заперечував, просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі, з мотивів, викладених у запереченнях на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

08 квітня 2009 року співробітниками ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька була проведена перевірка Структурного підрозділу “Залу гральних автоматів” ТОВ “КСІ-У” (за адресою: м. Донецьк, вул. Октября, 16-а) з питань дотримання позивачем вимог законів України, в тому числі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95-ВР.

Відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до частини 1 та частини 6 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону, при цьому Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок та умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок встановлені Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.

          Відповідно до ст. 11-2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених Законом України “Про державну податкову службу в Україні” та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Податкова перевірка позивача здійснена державними податковими інспекторами згідно з планом-графіком перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у готівковій та безготівковій сфері та хронометражних обстежень на квітень 2009 року ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька на підставі направлень № 131 від 01 квітня 2009 року та № 132 від 01 квітня 2009 року. (копії перелічених документів наявні в матеріалах справи).

Таким чином, перевірка ТОВ «КСІ-У» була здійснена ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

За результатами перевірки Структурного підрозділу “Залу гральних автоматів” ТОВ “КСІ-У” (за адресою: м. Донецьк, вул. Октября, 16-а) відповідачем-1 був складений Акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, зареєстрований в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання 16 квітня 2009 року за № 0170/05/15/23/33792358, на підставі якого ДПІ у м. Краматорську прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001622304 від 27.042009 р., яким до ТОВ «КСІ-У» за порушення п.1.3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та на підставі пункту 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та згідно з п.2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1360,00 гривень.

Згідно вказаного акту перевірки встановлено, що у залі знаходяться чотири гральних автомата, які підключені до електромережі, функціонують та знаходяться у робочому стані, але не переведені у фіскальний режим РРО.

Пунктом 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. При цьому ч. 3 даної статті встановлено обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Згідно п.2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансова санкція у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За змістом ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано визначення наступних понять:

державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій— перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій та їх модифікацій, які відповідають вимогам нормативних актів України, сертифіковані у державній системі сертифікації на відповідність вимогам діючих державних стандартів і дозволені для застосування у сфері, визначеній зазначеним Законом;

фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти;

реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;

розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001р. № 121 «Про переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» (із врахуванням змін внесених у додаток до вказаної постанови постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2006р. № 803 щодо термінів переведення) на Міністерство фінансів промислової політики України покладено обов’язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам’ятовуючих пристроїв (фіскальної пам’яті) для оснащення автоматів, що вже діють у строк до 31.12.2006р.

Відповідно до Наказу ДПА України від 10.09.2008р. № 581«Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп’ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

Тобто, саме з даного моменту у суб’єктів господарювання виникає об’єктивна можливість дотримання положень вказаної вище постанови.

Натомість до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій був відсутній визначений зразок реєстратора розрахункових операцій, що забезпечував би технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматам.

Разом із тим, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп’ютерно касової системи «Фіскал» суб’єкти господарювання зобов’язані використовувати зазначену систему.

З наданих до матеріалів справи позивачем документів, а саме:

- контракту купівлі-продажу № 290 від 09.04.2007р. (ТОВ «КСІ-У» покупець, ЗАТ «Флінт і К» Російська Федерація).

-вантажної митної декларації від № 60-46 від 17.04.2007р.

- актів приймання-передачі від 30.04.2007р. (копії перелічених документів наявні в матеріалах справи).

Вбачається, що позивачем у квітні 2007р. були придбані у ЗАТ «Флінт і К» гральні автомати, відповідно специфікації та згідно вказаної вантажної митної декларації імпортовані на територію України.

Дані ігрові автомати типу KSIGameMachine у кількості чотирьох одиниць, встановлені у приміщені позивача, введені в експлуатацію 30.04.2007р. та були об’єктом перевірки ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька.

Заперечень, що саме вказані гральні автомати типу KSIGameMachine, які імпортовані на підставі контракту № 290 від 09.04.2007р. та введені в експлуатацію 30.04.2007р., використовувались позивачем, відповідачами надано не було.

Суд звертає увагу, що згідно висновків спірного акту перевірки, ідентифікувати номерний код даних автоматів неможливо, оскільки перевіряючими дану обставину не встановлено.

Тобто, судом встановлено, що наявні у позивача гральні автомати введені в експлуатацію до включення комп’ютерно-касової системи «Фіскал» у Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій.

Крім того, у ході розгляду справи судом з’ясовано, що у позивача наявний реєстратор розрахункових операцій типу MINI-600.02ME.

У Довідці № 00000000838 від 06 червня 2007 року про опломбування реєстратора розрахункових операцій, зазначено, що конструкція та програмне забезпечення РРО MINI-600.02 ME відповідають документації виробника (копія наявна в матеріалах справи).

Відповідно до Реєстраційного посвідчення № 0515003766 від 06.06.2007 року ДПІ у м.Краматорську здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій MINI-600.02 ME, що належить Позивачу.

Наказом ДПА України № 341 від 08.06.2007 року, електронний контрольно-касовий апарат MINI-600.02ME включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та призначений для використання у казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів.

Відповідно до вимог ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх належних заходів для недопущення господарського правопорушення.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо здійснення позивачем всіх необхідних заходів для дотримання правил ведення господарської діяльності із використанням гральних автоматів, в частині забезпечення проведення операцій через реєстратор розрахункових операцій, що передбачений законодавством для даного виду господарської діяльності, на момент ведення таких гральних автоматів в експлуатацію.

Відтак відсутність вини у діях суб’єкта господарювання виключає застосування відповідальності щодо нього.

Відповідно до частини 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі даної норми суд вважає, що відповідачем-1 та відповідачем-2 не надано належних та допустимих доказів в обґрунтування правомірності прийняття спірного рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій, а надані відповідачами докази, на думку суду, спростовуються встановленими у ході розгляду справи обставинами.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» задовольнити частково:

- у задоволенні позову про визнання дій посадових осіб Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька щодо проведення планової перевірки за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 08.04.2009 р. та складання за її результатами Акту перевірки від 16.04.2009р. неправомірними – відмовити;

- позовні вимоги про визнання недійсним Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001622304 від 27.04.2009 року — задовольнити:

визнати недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001622304 від 27.04.2009 року.

2. Стянути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» (84323, м. Краматорськ вул. Ювілейна 70 ЄДРПОУ 33792358) 1.70грн. судових витрат.

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 04 вересня 2009 року.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст виготовлено 09.09.2009р.

          Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Буряк І. В.