Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2009 р. справа № 2а-11265/09/0570
час прийняття постанови: 11.55 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Могильницького М.С.
при секретаріФенделєвій В.Є.,
за участю:
представника позивача Бережного Р.В.,
представникавідповідача Ковальової Н.Я.,
розглянувши адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Торезантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 395 від 4 грудня 2008 року,
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Торезантрацит» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 395 від 4 грудня 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність прийнятого відповідачем рішення.
Позивач зазначає, що він сплатив поточні страхові внески за липень 2008 року, а не недоїмку, пеню чи штрафні (фінансові) санкцій, як вважає відповідач. Рішення відповідача не відповідає вимогам ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». На оскаржуване рішення позивачем до УПФУ у м. Торезі Донецької області та до Пенсійного воду України були подані скарги про визнання рішення відповідача недійсним, але було прийнято рішення про залишення скарги без задоволення.
Тому просить суд визнати недійсним та скасувати рішення № 395 від 4 грудня 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмки) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, встановлених цією статтею. Відповідно до ч. 5 ст. 106 зазначеного Закону у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пні та фінансових санкцій у порядку їх календарної черговості їх виникнення.
Відповідач зазначає, що тільки такий порядок зарахування забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів роботи до страхового стажу, у разі якщо страхувальник має борги зі сплати страхових внесків. Тобто до страхового стажу включаються періоди по мірі сплати боргів у чіткому календарному порядку. Іншого порядку зарахування платежів законодавством не передбачено.
Тому просить суд у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні обґрунтуванням позовних вимог. Просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду пояснення аналогічні запереченням проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача та представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Торезантрацит» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 29.04.2003 року /а.с. 41/; включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 32366906 /а.с. 40/; діє на підставі Статуту, затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України від 20.01.2006 року /а.с. 33-39/.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
4 грудня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області було прийнято рішення № 395 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, відповідно до якого відповідач застосував до позивача суму штрафу у розмірі 662158.34 грн. та нарахував пеню у розмірі 137360.24 грн. за період з 20.08.2008 року по 02.12.2008 року /а.с. 7/.
Відповідно до зазначеного рішення № 395 до Державного підприємства «Торезантрацит» було застосовано штраф у розмірі 50% в залежності від кількості днів затримки.
Позивач 19 грудня 2008 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зі скаргою на прийняте рішення Управлінням Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області № 395 від 4 грудня 2008 року, але рішенням про результати розгляду скарги від 27 січня 2009 року за № 1164/08 скаргу було залишено без задоволення /а.с. 26-27, 28-29/.
Також, позивач 9 лютого 2009 року звернувся зі скаргою про визнання оскаржуваного рішення недійсним до правління Пенсійного фонду України, на що отримав рішення від 16.04.2009 року № 6748/0910 про результати розгляду скарги, яким позивачу у задоволенні скарги відмовлено /а.с. 30-31, 32/.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць.
Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
20 серпня 2008 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень 2008 року. Страхові внески у розмірі 3722953.25 грн. (4%, 33.2%) за липень 2008 року підлягали сплаті позивачем до 20 серпня 2008 року /а.с. 8/.
Так, платіжними дорученнями від 20 серпня 2008 року за №№ 245, 50, 242, 53, 364, 359, платіжними дорученнями від 21 серпня 2008 року за №№ 207, 164, 203, 159, 263, 390, 260, 385, платіжними дорученнями від 22 серпня 2008 року за №№ , 2/785, 5/1097, 3/939, 1/999, 5/1099, 3/938, 1/1003, 2/789, платіжними дорученнями від 28 серпня 2008 року за №№ 33/1209, 33/1192, 2/818, 13/211, 14,485, 5/1057, 23/340, 31/364, 24/436, 12/232, 3/970, 22/396, 11/307, 21/372, 1/1024, 175, 274, 407, 33/1214, 33/1197, 13/212, 14/484, 2/822, 3/969, 5/1059, 31/365, 23/339, 12/234, 24/426, 22/395, 11/308, 21/371, 182, 286, 1/1028, 402 /а.с. 10-25/.
Всього позивачем сплачено страхових внесків за липень 2008 року на суму 3952244.38 гривень, з яких 4% та 33.2% склала сума у розмірі 3722953.25 гривень.
Як вбачається з платіжних доручень на сплату страхових внесків у розмірі 4% та у розмірі 33.2%, мав факт несвоєчасної сплати позивачем суми страхових внесків в розмірі 1589160.82 грн. на 1 календарний день (сплата здійснена 21 серпня 2008 року), в розмірі 140 229 грн. на 2 календарних дні (з 21 серпня 2008 року по 22 серпня 2008 року); в розмірі 1704357.43 грн. на 8 календарних днів (з 21 серпня 2008 року по 28 серпня 2008 року).
З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 20 серпня 2008 року по 28 серпня 2008 року здійснював поточні платежі за липень 2008 року.
Як вбачається із зазначених вище платіжних доручень в кожному з них позивачем зазначене призначення платежу.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;
при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до п. 10.1. зазначеної Іеструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є:
- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Як встановлено судом, строк простроченої сплати страхових внесків за липень 2008 року у сумі 1589160.82 грн. склав 1 календарний день, у сумі 140 229 грн. 2 календарних дні, та у сумі 1704357.43 грн. склав 8 календарних днів у звязку з чим штраф повинен розраховуватись у розмірі 10% від суми своєчасно несплачених страхових внесків.
Так, сума страхових внесків у загальному розмірі 3433747.25 грн. сплачена позивачем із затримкою на 8 календарних днів, тобто 10% від цієї суми складає 343374.73 грн.
Таким чином, сума штрафу за оскаржуваним рішенням складає 343374.73 грн.
Стосовно нарахування позивачу пені суд зазначає наступне.
Пеня за несвоєчасну сплату сум страхових внесків відповідно до п. 8 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» повинна розраховуватись наступним чином: 0.1% х 1589160.82 грн. х 1 день = 1589.16 грн.; 0.1% х 140229 грн. х 2 днів = 280.46 грн.; 0.1% х 1704357.43 грн. х 8 днів = 13634.86 грн.
Таким чином, загальна сума пені за рішенням № 395 від 04.12.2008 року складає 15504.48 грн.
Відповідач не оскаржує то факт, що позивач самостійно визначив призначення платежу в платіжних дорученнях з вказівкою граничного терміну сплати, тому суд вважає, що дії позивача не суперечать вимогам вказаного закону.
Суд не приймає посилання відповідача на частину 5 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з огляду на те, що відповідно до абзацу 2 пункту 9 даної статті відповідальність передбачена за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків. Аналіз зазначених норм доводить, що обєктом застосування штрафу та нарахування пені є сплачена платником сума внесків, а не погашена сума недоїмки.
Таким чином, відповідач зарахував поточні платежі, сплачені за період з 20 серпня 2008 року по 28 серпня 2008 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах, а поточні платежі сплачені в меншій сумі.
Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.
Таким чином, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного визначення суми штрафу та пені.
Відповідачем помилково визначено базу для нарахування штрафів та пені, тому суд приходить до висновку, що спірне рішення, винесене відповідачем є частково недійсним.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 1.70 грн.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства «Торезантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 395 від 4 грудня 2008 року - задовольнити частково.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області винесене відносно Державного підприємства «Торезантрацит» № 395 від 4 грудня 2008 року про стягнення суми штрафу в розмірі 662158.34 грн. та нарахування пені в розмірі 137360.24 грн. частково недійсним на суму штрафу в розмірі 318783.61 грн. та на суму нарахованої пені в розмірі 121855.76 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Торезантрацит» (86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, 88, код ЄДРПОУ 3236690632276912) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1.70 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 12 серпня 2009 року в присутності представника позивача та представника відповідача. Повний текст постанови складений 17 серпня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.