Постанова № 4726090, 07.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2009
Номер справи
2а-11222/09/0570
Номер документу
4726090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 07 вересня 2009 р. справа № 2а-11222/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючогосудді Галатіної О.О. при секретаріМичак О.С. В С Т А Н О В И В:ПозивачДонецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Віліс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені. В обґрунтування позову позивач зазначив, що як свідчить звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, що наданий відповідачем до Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 95 осіб. Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості одного робочого місця.

Таким чином, згідно ст. 19 Закону відповідач у 2008 році повинен був працевлаштувати 4 інваліди. Фактично ж за даними звіту працювало 3 інваліди.

Отже, відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Згідно розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 р. становить 7946,76 грн.

Станом на 25.06.2009 р. сума нарахованої пені складає 219,39 грн.

З огляду на це, просив суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році в сумі 7727,37 грн. та пеню у сумі 219,39 грн., що разом становить 7946,76 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, на їх задоволенні наполягав.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, надав суду письмові заперечення на позовну заяву, у яких зазначив, що ТОВ «Віліс» щомісяця, починаючи з травня 2008 року по грудень 2008 року повідомляло звітами за формою державної статистичної звітності № 3-ПН Макіївський міський центр зайнятості про наявність 1 вільного робочого місця, на якому можна використовувати працю інваліда. Але у 2008 р. Державна служба зайнятості, органи Мінсоцзахисту, громадські організації інвалідів не направляли до їх підприємства інвалідів для працевлаштування.

Тому просив у задоволенні позову відмовити.

Під час судового засідання були досліджені: звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 р., наданий відповідачем, розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 р., розрахунок суми пені на заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 р., довідка АБ № 045050 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Дослідивши наявні докази у справі, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку про наступне.

Позивач, Донецьке обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів є юридичною особою, зареєстрований 14.08.1991 р. виконавчим комітетом Донецької міської ради, включений до ЄДРПОУ за № 13492430, що підтверджується довідкою Управління статистики у м. Донецьку за № 045050.

Відповідач, ТОВ «Віліс» є юридичною особою, зареєстрований 29.12.1998 р. виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області, включений до ЄДРПОУ за № 24327088, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 за № 722539.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки Управління статистики у місті Макіївки за № 02-24-0338, основними видами діяльності відповідача є, діяльність з організації азартних ігор, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту, оптова торгівля паливом, інші види оптової торгівлі.

Відповідач здійснює свою діяльність відповідно до Статуту, затвердженого загальними зборами учасників ТОВ «Віліс».

Як свідчить звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, наданий відповідачем до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 9.02.2009 р., середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу по ТОВ «Віліс» у 2008 році становила 95 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 3 особа, кількість інвалідів штатних працівників, які мають працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 4 особи. Середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві у 2008 році складала 7727,37 грн. Сума нарахованих штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інваліда, повинна складати 7727,37 грн. Нарахована пеня за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій з урахування облікової ставки НБУ, що діяла на той момент 12,0%, за 71 діб складає 219,39 грн. ТОВ «Віліс» не виконало норматив по працевлаштуванню інвалідів за 2008 рік та не сплатило штрафні санкції в сумі 7727,37 грн., та пеню в сумі 219,39 грн., разом 7946,76 грн.

Згідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р.,

звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Датою надходження звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою - дата на поштовому штемпелі. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Судом встановлено, що відповідач у 2008 році надавав звітність про зайнятість і працевлаштування інвалідів до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, інформував Макіївський міський центр зайнятості про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів у формі 3-ПН .

В матеріалах справи наявні звіти про наявність вакансій з травня 2008 року по грудень 2008 року, в яких вказано, що в ТОВ «Віліс» маються вакантні місця «Черговий ігорного залу», «Касир ігорного залу».

Особи з обмеженими фізичними можливостями з метою працевлаштування у 2008 році центром на підприємство не направлялись через те, що не давали згоди на працевлаштування за цією вакансією.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що відповідач виконав всі вимоги закону. Обов'язок відповідача створити робочі місця для інвалідів не супроводжується його обов'язком їх працевлаштувати, органом працевлаштування не приймались заходи, щодо працевлаштування інвалідів на робочі місця на ТОВ «Віліс», а також не встановлено фактів відмови відповідача у працевлаштуванні направлених на вакантні посади інвалідів.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «Віліс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, та пені не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Віліс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені - відмовити у повному обсязі.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 7 вересня 2009 року.

Повний текст постанови складений та підписаний 12 вересня 2009 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Галатіна О.О.