Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2009 р. справа № 2а - 8268/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретарі Усатюк Я.О.
за участю представника позивача Тернинко С.М.,
за участю представника відповідача Кузьменкова О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’ян» про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’ян» про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 40077,29 грн., у тому числі: з податку на прибуток у розмірі 33024,75 грн., з комунального податку у розмірі 77,98 грн., з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 911,76 грн., штрафні санкції за порушення норм по регулюванню обігу готівки у розмірі 6062,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 16.04.2009 р. відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 40077,29 грн., що складається з:
- з податку на прибуток у розмірі 33024,75 грн.;
- комунального податку у сумі 77,98 грн.;
- податку з доходів фізичних осіб у сумі 911,76 грн.;
- штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки у сумі 6062,80 грн.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/979 від 20.11.2008 року і № 2/1063 від 30.12.2008 року, але станом на 16.04.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з податку на прибуток у розмірі, з комунального податку, з податку з доходів фізичних осіб, штрафні санкції за порушення норм по регулюванню обігу готівки.
Представник позивача у судовому засіданні зменшив розмір позовних вимог зазначивши, що станом на 11.06.2009 року заборгованість підприємства становить 6974.56 грн. з яких:
- 911,76 грн. – заборгованість з податку з доходів фізичних осіб,
- 6062,80 грн. – заборгованість з штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного
Судом встановлено, що ТОВ «Слов’ян» є юридичною особою, знаходиться на обліку у Слов’янській ОДПІ, як платник податків (а.с.6).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 11.06.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 911,76 грн., з штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки у сумі 6062,80 грн., що підтверджується довідкою про заборгованість перед бюджетом станом на 11.06.2009 року, розрахунком суми позову (40,41)
Відповідачем зазначені суми податкового боргу визнаються, що підтверджується заявою представника відповідача Кузьменкова А.В. від 16.06.2009 р.
Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок з доходів фізичних осіб є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Щодо податку з доходів фізичних осіб таким законом є Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб”, відповідно до п. 1.13 ст. 1 якого податок - податок з доходів фізичних осіб; оподаткування - порядок, пов'язаний з визначенням об'єкта оподаткування, обчисленням та сплатою (утриманням) податку з доходів фізичних осіб; платник податку (у відповідних відмінках) - платник податку з доходів фізичних осіб; податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Згідно п. 2.1 ст. 2 Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб”, платниками податку є, у тому числі, резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування резидента, у відповідності до п. 3.1 ст. 3 цього Закону є загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; іноземні доходи.
Згідно п. 4.1. ст. 4 Закон України „Про податок з доходів фізичних осіб” загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.
Ставка податку у період утворення податкової заборгованості у відповідача становила 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2-7.3 цієї статті.
Відповідач є податковим агентом і тому у відповідності до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 вищевказаного Закону має утримувати податок від суми доходу за його рахунок, використовуючи встановлену ставку податку. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 911,76 грн. складається із суми основного платежу – 303,92 грн. та штрафних санкцій у сумі 607,84 грн., що підтверджується довідкою про заборгованість перед бюджетом та розрахунком суми позову.
Заборгованість у розмірі 607,84 утворилась внаслідок накладення штрафних санкцій на відповідача, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу у розмірі 607,84 грн. Позивачем було прийнято податкове повідомлення –рішення 0001911740/0 від 10.12.2008 року (а.с.11).
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 911,76 грн.
На підставі ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” позивачем 28.11.2008 року була проведена планова виїзна перевірка відповідача в межах повноважень, визначених Положенням про ведення касових операцій в національній валюті в Україні.
За результатами перевірки Слов’янською ОДПІ складений акт №8781\23-3-34009100 від 03.12.2008 року (а.с. 12-26), яким встановлено наступні порушення відповідачем, а саме:
- у порушення п.п. 2.8 п.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління національного банку України № 637 від 15.12.2004 року встановлено перевищення ліміту залишку готівки в касі в сумі 3031,40 грн.
Позивачем 12.12.2008 року за порушення вищевказаних вимог закону було прийняте рішення № 0004262343 від 12.12.2008 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 6062,80 грн. (а.с.12).
Відповідачем у встановлений законом строк штрафні (фінансові) санкції сплачені не були.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/979 від 20.11.2008 року і № 2/1063 від 30.12.2008 року, але станом на 16.04.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено. Також позивачем було прийняте рішення № 24-014-6/17 від 04.02.2009 року про внесення активів до податкової застави (а.с.32).
Суми, які визначені податковими вимогами відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суму позову визнав у повному обсязі, суд задовольняє позовні вимоги Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’ян» про стягнення податкового боргу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’ян» про стягнення податкового боргу.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов’ян» (84121, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Генерала Батюка, 2а\65, ЄДРПОУ 34009100) на користь державного бюджету податкову заборгованість у сумі 6974 (шість тисяч дев’ятсот сімдесят чотири) грн. 56 грн. з яких:
- заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 911,76 грн. на розрахунковий
рахунок № 33216800700075, код платежу 110110100, одержувач – ВДК м. Слов'янська та Слов'янського району, ОКПО 34686605, банк – УДК в Донецькій області, МФО – 834016;
- заборгованість з штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки
у сумі 6062,80 грн. на розрахунковий рахунок № 31118104700075, код платежу 21080900, одержувач – ВДК м. Слов'янська та Слов'янського району, ОКПО 34686605, банк – УДК в Донецькій області, МФО – 834016
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.