Постанова № 47111839, 08.12.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2011
Номер справи
2а-1870/7430/11
Номер документу
47111839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КОПІЯ

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2011 р. Справа № 2a-1870/7430/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловик С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 2а-1870/7430/11

за позовом Торгівельно-комерційної фірми "Тополя" у формі товариства з обмеженою відповідальністю

до Державної податкової інспекції в місті Суми

про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Торгівельно-комерційна фірма "Тополя" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі по тексту позивач, ТКФ "Тополя") звернулась з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Суми (далі по тексту відповідач, ДПІ в м. Суми), в якому просить суд скасувати та визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0006441502/0/55767 від 13 липня 2011 р., про збільшення грошового зобовязання по платежу орендна плата за землю в сумі 1 651, 12 грн.

Свої вимоги ТКФ "Тополя" обґрунтовує тим, що орендна плата за землю на 2011 рік була розрахована згідно поданої декларації в розмірі середньої ставки земельного податку, що складає 1 % від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки. Вказаний розмір орендної плати визначений договором на право тимчасового користування землею № 51 від 08 липня 1996 р., укладеного з Сумською міською радою і може бути збільшений лише шляхом внесення відповідних змін до договору.

На переконання позивача, посилання ДПІ в м. Суми при збільшенні розміру орендної плати за землю на норми Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року, є безпідставними, оскільки положеннями ст. 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, в звязку з чим, мінімальний розмір орендної плати, визначений цим Кодексом, може бути застосований лише до орендних відносин, які виникли після набрання ним чинності.

З огляду на наведені обставини, позивач вважає податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми про збільшення грошового зобовязання по платежу орендна плата за землю в сумі 1 651, 12 грн. безпідставним та таким, що підлягає скасуванню.

ДПІ в м. Суми з позовними вимогами не погодилась, в запереченні на адміністративний позов (а.с. 17-18) зазначила, що з 01 січня 2011 року всі питання, повязані з оподаткуванням, регулюються Податковим кодексом України згідно якого, плата за землю (земельний податок та орендна плата за землю) набула статусу загальнодержавного податку і не може бути меншою встановленого розміру. Оскільки повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів та інших обовязкових елементів цих платежів належить виключно ОСОБА_1 України, потреба погоджувати мінімальний розмір орендної плати за землю з органами місцевого самоврядування та вносити відповідні зміни до договорів на користування земельною ділянкою, відсутня.

З вищезазначених підстав, ДПІ в м. Суми вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення обґрунтованим та законним, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання також не зявився, подав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою, згідно ст.ст. 12, 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні адміністративного позову ТКФ "Тополя" відмовити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що Торгівельно-комерційна фірма "Тополя" у формі товариства з обмеженою відповідальністю зареєстрована виконавчим комітетом Сумської міської ради 02.11.1994 року та є платником податків і зборів.

Відповідно до договору на право тимчасового користування землею № 51 від 08 липня 1996 року (а.с. 7), укладеного з Сумською міською радою, позивачу була надана в тимчасове користування земельна ділянка загальною площею 0,05 га. за адресою: м. Суми, вул. Тополянська, 69. Зазначена земельна ділянка була надана строком на 25 років на умовах оренди під розміщення та обслуговування магазину. Згідно п. 2.1 договору ТКФ "Тополя" зобовязувалось щорічно вносити плату за землю у вигляді орендної плати в розмірі середньої ставки земельного податку.

Виконуючи умови вказаного договору, позивачем була розрахована орендна плата на 2011 рік, розмір якої склав 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки або 2 476, 69 грн., про що ДПІ в м. Суми була подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с. 10-11).

Так, з метою зясування питань дотримання вимог податкового зобовязання, а саме: повноти та правильності обчислення податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-квітень 2011 року, на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України та наказу ДПІ в м. Суми № 3120 від 15.06.2011 року (а.с. 30) головним державним податковим інспектором Коробкою О.В. проведена документальна невиїзна перевірка ТКФ "Тополя".

За результатами вказаної перевірки, відповідачем 30 червня 2011 року складений акт № 4975/152/21100272 (а.с. 34-35), згідно якого ДПІ в м. Суми дійшла висновку про порушення позивачем п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-квітень 2011 року на суму 1 651, 12 грн.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем 13 липня 2011 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006441502/0/55767 (а.с. 37), яким ТКФ "Тополя" збільшено грошове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб на суму 1 651, 12 грн.

Отже, правовою підставою для скасування податкового повідомлення-рішення, позивач визначає положення Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, умови договору на право тимчасового користування землею, яким встановлений розмір орендної плати за землю та порядок його зміни, а також положення ст. 58 Конституції України згідно якої, норми Податкового кодексу України не можуть розповсюджуватись на орендні правовідносини, які виникли до набрання ним чинності 01 січня 2011 року.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд не може погодитись з доводами позивача, з огляду на таке.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Порядок справляння плати за землю з 01 січня 2011 року визначається Податковим кодексом України (далі ПК України).

Так, підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків.Відповідно до п.п. 14.1.72, 14.1.73, 14.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно п. 288.1, 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Тобто, з 01 січня 2011 р. мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.

Виходячи з положень вказаних норм, на переконання суду, розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди. В той же час, орендна плата є формою загальнодержавного податку "плата за землю" і не може залежати від умов договору, оскільки відносини оподаткування регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не допускають диспозитивності. Принципові засади такого регулювання містяться в статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом

Отже, оскільки податковим органом збільшено грошове зобовязання по орендній платі за землю у звязку із зміною розміру загальнодержавного податку відповідно до закону, то необхідність сплати такої форми плати за землю, як орендна плата, у новому розмірі виникла у позивача незалежно від умов договору оренди та внесення змін до нього.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми № 0006441502/0/55767 від 13 липня 2011 р. відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в звязку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Торгівельно-комерційної фірми "Тополя" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкового повідомлення-рішення № 0006441502/0/55767 від 13 липня 2011 року відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.В. Воловик

З оригіналом згідно

Суддя С.В. Воловик