Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2009 р. Справа № 22-а-7621/09
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду в складі :
Головуючого судді Сіренко О.І.
Суддів Григоров А.М.
Подобайло З.Г.
За участю секретаря Касян В.Ю.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Харкові апеляційну скаргу Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області на постанову господарського суду Полтавської області від 10 грудня 2008 року по справі№10/49-08/5018 за позовом Благодійного фонду «Укртатнафта-Віта»доКременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання нечинними з моменту винесення податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач, благодійний фонд «Укрнафта-Віта»звернулось до суду з позовом до Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області. Просило визнати нечинними з моменту винесення податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ від 13.12.2007 р. № 0004922401/0/2978, від 08.02.2008 р. № 0004922301/1/454, від 22.04.2008 р. № 0004922301/2/1319 в частині визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 134 867,00 грн., в тому числі 89 911,00 грн. основний платіж та 44 956,00 грн. штрафна (фінансова) санкція.
10 грудня 2008 року постановою господарського суду Полтавської областi задоволено позовні вимоги «Укртатнафта-Віта».
Визнано нечинними з моменту винесення податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ від 13.12.2007 р. № 0004922401/0/2978, від 08.02.2008 р №0004922301/1/454, від 22.04.2008 р. № 0004922301/2/1319, за якими Благодійному фонду «Укртатнафта –Віта» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 147 964,00 грн., в тому числі 98 642,00 грн. основний платіж та 49 322,00 грн. штрафна (фінансова) санкція.
На зазначену постанову Кременчуцькою об’єднаною державною податковою інспекцією в Полтавській області подано апеляційну скаргу, в якій остання просить скасувати постанову господарського суду Полтавської області від 10 грудня 2008 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: п.п. 7.11.1 п. 7 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», абз. 3 ст. 7 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», ч. 2 ст. 9 КАС України.
Колегія суддів вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем Кременчуцькою об»єднанню державною податковою інспекцією Полтавської області було здійснено виїзну планову документальну перевірку з питань дотримання вимог Благодійного фонду «Укртатнафта –Віта» податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004 р. по 30.06.2007 р., що підтверджується актом № 774/23-120/25663954 від 05.12.2007 р..
За висновками перевірки відповідачем встановлено порушення з боку Благодійного форду «Укртатнафта –Віта» вимог пп.. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про податок оподаткування прибутку підприємств" та ст. 1. ст. 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації", зокрема : не включення до складу доходів відповідних звітних періодів доходів, що отримані з інших джерел, ніж визначені пп.. 7.11.2-7.11.7 Закону.
За результатами зазначених висновків позивачу визначили суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за спірним податковим повідомленням-рішенням від 13.12.2007 р. № 0004922301/0/2978 в загальній сумі 147 964,00 грн., в тому числі 98 642,00 грн. основний платіж та 49 322,00 грн. штрафна (фінансова) санкція.
Задовольняючи позовні вимоги Благодійного фонду «Укртатнафта-Віта», суд першої інстанції виходив з того, що заперечення та документи, надані відповідачем, не містять доказів того, що спірні рішення прийняті на підставі, в порядку та у спосіб, визначений Законом. Оскільки відповідач не довів суду, що позивач отримував доходи з інших джерел, ніж дозволені даній неприбутковій організації за приписами п.п. 7.11.3 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», при визначенні бази оподаткування податком на прибуток Кременчуцької ОДПІ була застосована методика, не передбачена чинним законодавством.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції.
Судом встановлено, що Благодійний фонд «Укртатнафта –Віта» створений і діє на підставі Закону України № 531/97 –ВР від 16.09.1997 р. «Про благодійництво і благодійні організації».
Згідно довідки про включення до ЄДРПОУ № 25/10310 від 05.11.1998р. –організаційно –правова форма –благодійний фонд, основний вид діяльності –благодійна діяльність.
У п. 2.4.1 акту перевірки зазначено, що благодійний фонд « Укртатнафта –Віта» зареєстрований у Кременчуцькій ОДПІ як неприбуткова організація код 0005.
Відповідно до абзацу другого підпункту 7.11.9 пункту 7.11 статті 7 Закону №334/94-ВР та ст. 1, 4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації»від 16.09.1997 року №531/97- ВР (із змінами та доповненнями) (далі по тексту - Закон №531/97-ВР). внаслідок чого не включено до складу оподаткованих доходів, доходи які повинні оподатковуватися на загальних підставах, що призвело до несплати в бюджет податку на прибуток на загальну суму 89911 грн., а саме по періодах: за ІУ кв. 2004р.- 8175 грн., за І кв. 2005р. - 7754 грн., за 11 кв. 2005р. - 3660 грн., за 111 кв. 2005р. - 2515 грн., за ІУ кв. 2005р. -18014 грн., за І кв. 2006р. - 14575 грн., за II кв. 2006р. -6960 грн., за III кв. 2006р.- 3227 грн., за ІУ кв. 2006р. - 5599 грн., за І кв. 2007р. - 11403 грн., за II кв. 2007р. - 8029 грн.
Зазначені порушення, як досліджено перевіркою, встановлено при аналізі операцій по отриманню членських внесків від ЗАТ «Укртатнафта»та правомірності застосування до них пільгового режиму оподаткування в частині їх витрачання, внаслідок чого занижено доходи і інших джерел, що підлягають оподаткуванню на загальну суму у розмірі 359 643 грн., а саме: на утримання нерухомості, яка належить ЗАТ «Укртатнафта»на загальну суму у розмірі 344 643 грн. Благодійним фондом укладено з ЗАТ «Укртатнафта» договір на безоплатне користування будівлею від 01.02.2001р. №23/8/1600. згідно п. 1.1 якого ЗАТ «Укртатнафта»передала Фонду в безоплатне тимчасове користування будівлю санаторію-профілакторію. розташовану за адресою: М.Кременчук, вул. Л.Чайкіної, 17, а у відповідності до п.2.2 Договору, Фонд зобов'язувався використовувати будівлю санаторія-профілакторія для надання благодійної допомоги за програмою «Здравоохорона та лікування»і за рахунок внесків на благодійність відшкодовувати витрати |на реконструкцію будівлі, всі види ремонтів, опалення, електрозабезпечення, холодне та гаряче водозабезпечення. послуги зв'язку. Термін дії договору до 31.12.2006 року. Фондом з ЗАТ «Укртатнафта» укладено Договір позички №23/8/1600 від 19.12.2006р., предметом ;якого є надання в тимчасове користування будівлі санаторію-профілакторію, розташованого за адресою м. Кременчук, вул. Л.Чайкіної, 17. первинною вартістю 296 002,63 грн. (в подальшому - майно), з терміном користування майном до 01.12.2007 року. Як зазначено в акті перевірки, за даними бухгалтерського обліку Благодійного фонду, будівля за адресою вул. Л.Чайкіної, 17 не використовувалася за цільовим призначенням, тобто для надання благодійної допомоги за програмою «Здравоохорона»а передана в безоплатне тимчасове користування ЗАТ "Лікарня "Нафтохімік". згідно Договорів про спільну діяльність від 03.02.2001р. №1 та від 03.02.2006р. №1.
Протягом періоду, що перевірявся, від ЗАТ «Укртатнафта»Благодійному фонду надійшло грошових коштів (як членські внески) у розмірі 6 692 677,41 грн., які Фонд обліковував в повному обсязі як безповоротну фінансову допомогу в ряд.2.3 "Доходи, отримані у вигляді коштів або майна від проведення основної діяльності" Податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями. Грошові кошти, які отримувались від ЗАТ «Укртатнафта»згідно договорів № 23/8/1600 від 01.02.2001 року та від 19.12.2006 року не є безповоротною фінансовою допомогою, так як за користування цими коштами необхідно здійснити певну компенсацію, а саме здійснити оплату на утримання нерухомості, яка належить благодійнику на праві власності водопостачанням, електроенергією, послуги зв'язку, вивіз сміття та інше.
Відповідно п.п.7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону №334/94-ВР у випадку, якщо неприбуткова організація отримує дохід з джерел інших ніж визначені п.п.7.11.2 - 7.11.7, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток. Благодійним фондом до складу доходів із інших джерел не включено доходи, які необхідно включити до розділу II код рядка 10 "Сума доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню" податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями затверджений Наказом ДПАУ від 03.04.2003 року №153. зареєстрований в Мін'юсті 16.04.2003 року за № 309/7630. Так, за перевіряємий період БФ "Укртатнафта Віта" з членських внесків, отриманих від ЗАТ "Укртатнафта" витрачено на утримання приміщення, яке належить благодійнику (АТ "Укртатнафта") грошових коштів у розмірі 349 990,56 грн. Дана операція не може вважатись для БФ "Укртатнафта-Віта" безоплатною фінансовою допомогою, так як кошти витрачені на утримання майна, яке належить благодійнику, тобто здійснювалась відповідна компенсація благодійнику (розшифровка грошових коштів, отриманих в перевіряємому періоді від благодійника ЗАТ "Укртатнафта" у вигляді членських внесків відображено в акті перевірки №774).
На оплату за судові експертизи по кримінальних справах, порушених відносно ЗАТ "Укртатнафта" на загальну суму 15 000 грн. Благодійним фондом з членських внесків, отриманих від ЗАТ "Укртатнафта" проведено їх оплату на підставі виписки із протоколу засідання правління ЗАТ "Укртатнафта" від 14.05.2007р. №96-2/78 по питанню №13 вирішено "погодитись з перерахуванням членських внесків в БФ "Укртатнафта-Віта" в розмірі 15000 грн". Оплата проводилась на підставі рахунків, які судовий експерт Ліхтіна Л.Р. (іпн. 2333612082) пред'являла платнику ЗАТ «Укртатнафта". Грошові кошти перераховувались з рахунку БФ "Укртатнафта-Віта" платіжними дорученнями від 11.05.07р. №3534, №3535. №3536, які не є для БФ Укртатнафта - Віта" безоплатною фінансовою допомогою оскільки витрачені на користь благодійника.
Згідно ст.1 Закону №531/97-ВР "благодійники - фізичні та юридичні особи, які здійснюють благодійництво в інтересах набувачів благодійної допомоги" та визначених у ст.4 основних напрямах благодійництва та благодійної діяльності.
Відповідно акту перевірки № 774 та на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1.
статті 17 Закону України від 21.12.2000р. №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами і доповненнями) до Благодійного фонду "Укртатнафта-Віта" застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 49 322 грн. по податку на прибуток.
На підставі наявних матеріалів справи, з'ясовано, що для надання благодійної допомоги за програмою "Здравоохорона та лікування" БФ "Укртатнафта-Віта" отримав будівлю санаторію-профілакторію за адресою вул. Лізи Чайкіної, 17, згідно договорів укладених з ЗАТ "Укртатнафта" (№23/8/1600 від 01.02.2001р., №23/8/1600 від 19.12.2006р.) та заключив Договора про спільну діяльність №1 від 03.02.2001р. та № 1 від ОЗ.02.2006р. з ЗАТ "Лікарня "Нафтохімік". Так. в акті перевірки від №673/23-1120/31069675 "Про результати виїзної планової перевірки Закритого акціонерного товариства "Лікарня "Нафтохімік" з питань дотримання вимог податкового, та іншого законодавства за період з 01.04.2005р. по 30.06.2006р." зазначено, що підприємство користується в комерційних цілях будівлею, розташованою за адресою м. Кременчук, вул. Л.Чайкіної 17. Користування будівлею здійснюється безоплатно, на балансі підприємства будівля не рахується, витрат по утриманню будівлі не здійснюється.
Відповідно до п.п.2.2.1. вищевказаних договорів благодійний фонд "Укртатнафта-Віта" зобов'язався передати в безоплатне тимчасове користування будівлю санаторія –профілакторію, який знаходиться за адресою м. Кременчук, вул. Л.Чайкіної, 17, для його реконструкції під лікарню з метою надання кваліфікованої, спеціалізованої медичної допомоги та відновленню стану здоров'я працівникам, інвалідам та пенсіонерам юридичних осіб-членів Фонду та членів їх сімей та малозабезпеченим категоріям населення терміном 5 років, а відповідно п.п.2.2.2 даних Договорів - за рахунок внесків на благодійність утримувати споруду санаторію - профілакторію та належну територію, сплачувати витрати на
теплопостачання, каналізацію, послуги зв'язку, вивіз побутових відходів на основі укладених договорів з відповідними організаціями, установами.
В свою чергу ЗАТ "Лікарня "Нафтохімік" зобов'язалось використовувати передане в безоплатне користування будівлю санаторію-профілакторію у відповідності із його призначенням та на умовах визначених договорами для надання кваліфікованої, спеціалізованої медичної допомоги та відновлення стану здоров'я робітникам, інвалідам та пенсіонерам юридичних осіб - членів Фонду та членам їх сімей та малозабезпеченим верствам населення.
Проте, в періоді , що перевірявся, позивачем таких послуг не надавалось, про що свідчить відсутність ліцензій на такі види діяльності, як діяльність лікувальних закладів широкого профілю та спеціалізованих (вид діяльності за КВЕД 85.11.1) і медична практика (85.12.0), згідно Довідки №002/3216 від 09.11.2004р. про включення до Державного реєстру підприємств і організацій України.
Під час перевірки відділом фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Полтавській області направлено запит від 28.11.2006р. №112/35-10 до Управління містобудування та архітектури Кременчуцького міськвиконкому по питаннях: чи отримувалися дозволи або рішення на проведення реконструкції будівлі за адресою вул. Л.Чайкіної. 17 для надання кваліфікованих лікувально-профілактичних послуг. У відповіді від 01.12.2006р. №48-4077 повідомлено про те, що ЗАТ "ТНФК"Укртатнафта" зверталось до Управління містобудування та архітектури міськвиконкому з проханням про можливість та умови виконання реконструкції будівлі оздоровчого комплексу "Славутич" по вул. Л.Чайкіної, 17 під житловий будинок. Кременчуцька міська санітарно-епідеміологічна станція в своєму висновку № 1483/03-01 від 05.06.2006 року не погодила дану реконструкцію.
Зазначені порушення встановлено при перевірці цільового витрачання БФ '"Укртатнафта-Віта" членських та добровільних внесків, які надійшли для проведення благодійної діяльності, затвердженої статутом Благодійного фонду "Укртатнафта-Віта". В перевіряємому періоді Фондом перераховано грошові кошти Кременчуцькій філії ВАТ "Полтаваобленерго" (код 25717118, М.Кременчук) за постачання електроенергії на загальну суму 30708.87 грн. та теплової енергії на загальну суму 157418,54 грн., КП "Кременчукводоканал" (код 03361655, М.Кременчук) за надані послуги з водопостачання та каналізації на загальну суму 47097,76 грн.. Кременчуцькому КАТП-1628 (код 03351898, М.Кременчук) за надані послуги із збирання та вивезення твердих побутових відходів на загальну суму 220,14 грн.. ВАТ "Укртелеком" Полтавська філія (код 01186975, М.Кременчук) за послуги зв'язку санаторію-профілакторію на загальну суму 72341,96 грн., за придбані товари (миючі засоби, транформатор, електричні лампочки, фарби, цемент та інше) на суму 8152,43 грн., за виконані роботи (встановлення лічильників, пломбування приладу обліку теплоенергії) на загальну суму 33723,22 грн.. за надані послуги (заміна електролічильників та трансформаторів струму, реєстрація та прийняття водолічильника на облік, узгодження проектної документації) на загальну суму 327,61 грн. (дані наведено в додатку до акта перевірки) і судовому експерту Ліхтіній Л.Р. (іпн. 2333612082) на оплату за судові експертизи по кримінальних справах в сумі 15000 грн.
Приймаючи до уваги те, що на утримання майна та оплату за судові експертизи Благодійним фондом використані членські внески не за призначенням, чим порушено абзац "б" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону №334/94-ВР, статтю 1 Закону №531/97-ВР, в якій зазначено, що благодійники - фізичні та юридичні особи, які здійснюють благодійництво в інтересах набувачів благодійної допомоги та статтю 4, в якій визначено здійснення благодійництва та благодійної діяльності по основних напрямах. Згідно п.п.2.3 ст.2 Статуту БФ "Укртатнафта-Віта" одною із основних форм благодійної діяльності є фінансування конкретних цільових програм, в даному випадку надання благодійної допомоги за програмою "Здравоохорона". Тому Фондом неправомірно віднесено витрати до Податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами та організаціями (рядок 9.2.1 "Витрати, що здійснюються неприбутковою установою для проведення благодійної діяльності") таких звітних періодів, а саме: за III кв. 2004р. у розмірі 5348 грн., за ІУ кв. 2004р. - 32699 грн., за І кв. 2005р. - 31016 грн., за II кв. 2005р. - 14639 грн., за III кв. 2005р. - 10061 грн., за ІУ кв. 2005р. - 72057 грн., за 1 кв. 2006р. - 58300 грн., за II кв. 2006р. - 27840 грн., за III кв. 2006р.-12906 грн., за ІУ кв. 2006р. - 22397 грн., за І кв. 2007р. - 45612 грн., за II кв. 2007р. -32115 грн.
Відповідно до вимог абзацу "б" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону №334/94-ВР визначено, що цей абзац відноситься до пункту 7.11 "Оподаткування неприбуткових установ і організацій" і застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є: "...б) благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними в результаті культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України «Про об»єднання громадян», науково –дослідними установами та вищими навчальними закладами Ш-1У рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями - заповідниками;..."
З огляду на вищезазначене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права, тому підлягає скасуванню на підставі п. 4 ч.1 ст. 202 КАС України.
Керуючись ст.ст. 195, 196, ст. 198, п.4 ч. 1ст. 202, ст. 205, ст. 207, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області –задовольнити.
Скасувати постанову господарського суду Полтавської області від 10 грудня 2008 року.
Прийняти нову постанову, якою в позові Благодійного фонду «Укртатнафта-Віта»відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 30 квітня 2009 року
Головуючий – Сіренко О.І.
Судді – Григоров А.М.
Подобайло З.Г.