Ухвала суду № 47079336, 16.07.2015, Апеляційний суд Волинської області

Дата ухвалення
16.07.2015
Номер справи
158/2565/14-ц
Номер документу
47079336
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 158/2565/14-ц Головуючий у 1 інстанції: Костюкевич О.К. Провадження № 22-ц/773/1084/15 Категорія: 47 Доповідач: Русинчук М. М.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2015 року місто Луцьк

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:

головуючого - судді Русинчука М.М.,

суддів - Осіпука В.В., Матвійчук Л.В.,

при секретарі Губарик К.А.,

з участю: представника позивача ОСОБА_1.

представників відповідача ОСОБА_2. ОСОБА_3,

представника третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом прокурора Ківерцівського району в інтересах держави в особі Волинської обласної державної адміністрації до головного управління Держземагентства у Волинській області, ОСОБА_5, реєстраційної служби Ківерцівського районного управління юстиції про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсною державної реєстрації права власності на земельну ділянку, повернення земельної ділянки до земель державної власності,

за апеляційною скаргою відповідача головного управління Держземагентства у Волинській області на рішення Ківерцівського районного суду від 02 червня 2015 року,

В С Т А Н О В И Л А:

Рішенням Ківерцівського районного суду від 02.06.2015 року позов прокурора Ківерцівського району в інтересах держави в особі Волинської обласної державної адміністрації задоволено.

Визнано недійсними та скасовано накази головного управління (далі - ГУ) Держземагентства у Волинській області за № ВЛ/0721885800:06:000/00000763 від 25.12.2013 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» та за № ВЛ/0721885800:06:000/00001160 від 19.02.2014 року «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) у власність для ведення особистого селянського господарства, розташовану за межами населених пунктів Прилуцької сільської ради Ківерцівського району, та яким надано у власність ОСОБА_5 вищевказану земельну ділянку площею 0,25 га (кадастровий номер 0721885800:06:000:1692).

Зобовязано реєстраційну службу Ківерцівського районного управління юстиції (далі - РУЮ) у Волинській області скасувати рішення індексний номер: 12280203 від 09.04.2014 року про державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку загальною площею 0,25 га (кадастровий номер 0721885800:06:000:1692) та свідоцтво про право власності на земельну ділянку ОСОБА_5 серії та номер: 20202786, видане 09.04.2014 року, шляхом внесення запису про скасування державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку до Державного реєстру прав на нерухоме майно.

Зобовязано ОСОБА_5 повернути до земель державної власності земельну ділянку загальною площею 0,25 га (кадастровий номер 0721885800:06:000:1692).

Стягнуто з ГУ Держземагентства у Волинській області, ОСОБА_5 реєстраційної служби Ківерцівського РУЮ Волинської області в дохід держави судовий збір у розмірі по 243 грн. 60 коп. з кожного.

Не погоджуючись з рішенням суду відповідач головне управління Держземагентства у Волинській області подав апеляційну скаргу в якій, покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просив скасувати оскаржуване рішення суду та ухвалити нове рішення про відмову в позові.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, виходячи з такого.

Судом встановлено, що наказом ГУ Держземагентства у Волинській області №ВЛ/0721885800:06:000/00000763 від 25.12.2013 року ОСОБА_5 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населених пунктів Прилуцької сільської ради Ківерцівського району орієнтовно площею 0,25 га у власність для ведення особистого селянського господарства (а. с. 13 зворот).

На підставі вказаного наказу приватне підприємство «Владар» на замовлення ОСОБА_5 виготовило проект землеустрою. Наказом названого державного органу №ВЛ /0721885800:06:000/00001160 затверджено цей проект та вказану земельну ділянку розміром 0,25 га з кадастровим номером 0721885800:06:000:1692 надано у власність ОСОБА_5 (а.с.24 зворот).

Відповідно до ст. 66 ЗК України до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх підїздних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд.

Згідно з ч. 4 ст. 122 цього Кодексу центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи можуть передавати у власність чи користування земельні ділянки виключно сільськогосподарського призначення державної власності.

Згідно п. 1 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №513, до розмежування земель державної та комунальної власності формування земельних ділянок із земель запасу, не переданих у власність та користування, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певної категорії може здійснюватися за результатами інвентаризації земель, проведеної за рішенням сільських, селищних, міських рад у межах населених пунктів, райдержадміністрації за їх межами.

Пунктом 2 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 року №513 визначено мету проведення інвентаризації, в ході проведення інвентаризації земель зміна їх цільового призначення не проводиться.

ДП Волинський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою на підставі договору №1156 від 29.07.2011 року на замовлення управління агропромислового розвитку Ківерцівської РДА розроблено проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області, який в подальшому затверджено розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 28.12.2012 №573 «Про затвердження проектів землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів» (а.с.25-46).

Вказаним проектом встановлено, що на земельному масиві орієнтовною площею 23 га, з якого громадянам відводились земельні ділянки за рахунок земель запасу Прилуцької сільської ради, в тому числі і ОСОБА_5, розміщені чотири земельні ділянки площею 0,25 га кожна, на яких знаходяться артезіанські свердловини.

В проекті міститься експлікація земель за проектом розмежування земель державної та комунальної власності за межами Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області, згідно якого вказані вище артезіанські свердловини розташовані на земельних ділянках №1-225а, 1-245, 1-249, 1-250, площею по 0,25 га кожна, що за категорією земель відносяться до земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення. Вказане також підтверджується експлікацією земель за формами власності та категоріями земель за межами населених пунктів Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області, згідно якої до земель державної власності відноситься 1 га земель категорії промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення (а.с.26-37).

Також, розміщення вказаних земельних ділянок з артезіанськими свердловинами підтверджується схемою планування території Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області, розробленою ліцензованою організацією ТОВ Глорі плюс на замовлення Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області, яка погоджена прилеглими сільськими радами, Ківерцівською та Луцькою міськими радами, Головним управлінням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської ОДА, начальником відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Ківерцівської РДА, начальником управління земельних ресурсів у Ківерцівському районі і затверджена рішенням сесії Прилуцької сільської ради від 07.07.2011 року №7/3 (а.с.47).

З топографо-геодезичного плану земельної ділянки (а.с.50) та розяснення до нього, наданого начальником відділу Держземагентства у Ківерцівському районі (а.с.53-54) встановлено, що одна із артсердловин (обєкт №1 у вказаному розясненні) знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0721885800:06:000:1692, яка надана у власність ОСОБА_5 (а.с.57)

Наведене також підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою перевірки Державної інспекції сільського господарства у Волинській області від 29.12.2014 року № 01-12/4725.

Таким чином, оскільки, на час прийняття оспорюваних наказів ГУ Держземагентства у Волинської області відповідно до статті 65 ЗК України дана земельна ділянка визначена землею запасу не наданою у власність або постійне користування за межами населеного пункту (артсвердловина) та відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення, тому суд прийшов до правильного висновку, що накази ГУ Держземагентства у Волинській області є незаконними та підлягають скасуванню як такі, що прийняті з порушенням вищевказаних норм діючого земельного законодавства, в тому числі поза межами повноважень ГУ Держземагентства у Волинській області, наданих ч. 4 ст. 122 ЗК України.

Статтею 393 ЦК України передбачено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

На підставі наведених вище наказів ГУ Держземагентства у Волинській області, 08.04.2014 року реєстраційною службою Ківерцівського РУЮ проведено державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку, на підставі чого відповідачу ОСОБА_5 видано свідоцтво на право власності №20202786 від 09.04.2014.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Оскільки, реєстраційною службою Ківерцівського РУЮ реєстрація права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку кадастровий №0721885800:06:000:1692 здійснювалась на підставі наказу ГУ Держземагентства у Волинській області №ВЛ/0721885800:06:000/00001160 від 19.02.2014 року, який є незаконним, тому до скасування підлягає і рішення про державну реєстрацію зазначеного права власності.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, державним реєстратором до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 158 ЗК України, земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Згідно із ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути це майно.

У зв'язку із зазначеним, внаслідок того, що земельна ділянка ОСОБА_5 відповідачем надана у власність органом державної влади, який не має на це законних повноважень, земельна ділянка підлягає поверненню до державної власності.

Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, судом встановлено, що земельні ділянки, які знаходяться під артсверловинами площею 0, 25 га мали цільове призначення земель промисловості і зміна цільового призначення вказаної земельної ділянки на землі ріллі сільськогосподарського призначення не могло бути проведено шляхом інвентаризації земель (оскільки вказаний порядок визначення цільового призначення землі можливий щодо земель, в яких взагалі відсутнє цільове призначення). Крім цього, технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки території колишнього «Луцького мясокомбінату» та території Прилуцької сільської ради Ківерцівського району за межами населених пунктів, на яку посилаються відповідачі та представник третьої особи, в оригіналі суду надано не було, а тому висновок суду про неправомірну зміну відповідачем цільового призначення земельної ділянки із подальшою передачею її у власність ОСОБА_5 є обґрунтованим.

Враховуючи правові позиції Верховного Суду України у справі №6-32цс15, відповідно до яких згідно з частиною третьою статті 20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється згідно з Порядком зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2008 року № 502 та за ініціативою власників.

Обов'язковою умовою дотримання встановленої процедури зміни цільового призначення земельної ділянки є складання або перепогодження (у випадку якщо зміні цільового призначення підлягає вся земельна ділянка, а не її частина) проекту відведення земельної ділянки з місцевими органами виконавчої влади (районним (міським) органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом містобудування й архітектури та охорони культурної спадщини), а також підлягає державній землевпорядній експертизі.

Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок може здійснюватись виключно відповідно до вимог закону та у встановленому порядку, порушення якого має наслідком скасування таких розпоряджень (стаття 21 ЗК України).

Відповідно до п. а ч. 1 ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

За таких обставин, суд виходить з того, що оскільки надана у власність відповідачу ОСОБА_5 земельна ділянка площею 0, 25 га не є земельною ділянкою із цільовим призначенням для сільськогосподарських потреб (не є ріллею), а відноситься до земель із цільовим призначенням земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення, оскільки на вказаній земельній ділянці знаходиться артсвердловина із відповідною санітарною зоною поблизу неї, зміни цільового призначення не було проведено, а тому надання такої земельної ділянки у власність належить до виключних повноважень обласної державної адміністрації, у звязку з чим вона не могла бути передана наказами ГУ Держземагентства у Волинській області.

На підставі наведеного накази ГУ Держземагентства у Волинській області за № ВЛ/0721885800:06:000/00000763 від 25.12.2013 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» та за № ВЛ/0721885800:06:000/00001160 від 19.02.2014 року «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) у власність для ведення особистого селянського господарства, розташовану за межами населених пунктів Прилуцької сільської ради Ківерцівського району, та яким надано у власність ОСОБА_5 вищевказану земельну ділянку площею 0,25 га (кадастровий номер 0721885800:06:000:1692) підлягають до скасування.

Відповідно слід зобовязати реєстрацій службу Ківерцівського РУЮ у Волинській області скасувати рішення індексний номер: 12280203 від 09.04.2014 року про державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку загальною площею 0,25 га (кадастровий номер 0721885800:06:000:1692) та свідоцтво про право власності на земельну ділянку ОСОБА_5 серії та номер: 20202786, видане 09.04.2014 року, шляхом внесення запису про скасування державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку до Державного реєстру прав на нерухоме майно та зобовязати ОСОБА_5 повернути до земель державної власності земельну ділянку загальною площею 0,25 га (кадастровий номер 0721885800:06:000:1692).

На підставі наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстави для його зміни чи скасування відсутні.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу відповідача головного управління Держземагентства у Волинській області відхилити.

Рішення Ківерцівського районного суду від 02 червня 2015 року в даній справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий:

Судді: