Постанова № 47022764, 17.07.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.07.2015
Номер справи
826/17100/13-а
Номер документу
47022764
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 липня 2015 року 15:17 № 826/17100/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі Новик В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомПублічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013 року № 0000494310 в частині, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Укрсоцбанк» (надалі - позивач або ПАТ «Укрсоцбанк») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників (надалі - відповідач або Міжрегіональне ГУ Міндоходів) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013 року № 0000494310 в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6 460 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на протиправність податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013 року № 0000494310 в частині застосування до ПАТ «Укрсоцбанку» штрафних санкцій на суму 6 460 грн., відповідно до п. 118.1 ст. 118 Податкового кодексу України, за несвоєчасне подання (а саме: в межах трьох робочих днів) до контролюючих органів повідомлень про відкриття 19-ти рахунків платникам податків, оскільки дана вимога п. 69.2 ст. 69 Податкового кодексу України та п. 2.1 п. 2 Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та фінансових установах до органів державної податкової служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2012 року № 426, щодо повідомлення відповідних податкових інспекцій про відкриття рахунків юридичним особам (а саме: ТОВ «Галс Фудз Україна», Відокремлений структурний підрозділ «Санаторій-профілакторій «Мрія» Державного закладу «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров'я», Київська обласна профспілкова організація профспілки працівників культури України, ПрАТ «СК «АХА Страхування», ПП «ІС-Сервіс», КП Бюро технічної інвентаризації м. Донецька, ПрАТ «БК «Житлопромбуд-8», ПрАТ СК «К «Ю Бі І Україна», ТОВ «Промавтогаз», ПП «Інтер'єр-ательє», ТОВ «НВП «Залізничавтоматика», ПрАТ «СК «Арсенал», ТОВ «ПСМК») та фізичним особам-суб'єктам підприємницької діяльності (ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5) були виконані Банком належним чином. Що ж до посилань відповідача на той факт, що вказані повідомлення про відкриття рахунків первинно подавалися банком до контролюючих органів, де платники податків не перебували на обліку, то нормами чинного законодавства України не передбачено обов'язку Банку по перевірці відомостей щодо чинності (актуальності) обліку платників податків у податкових органах.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.11.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2014 року, у задоволенні позову ПАТ «Укрсоцбанк» відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.03.2015 року за ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2014 року та постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.11.2013 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

Відповідно до ч. 1 ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.

Висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи (ч. 5 ст. 227 КАС України).

Суд касаційної інстанції, скасовуючи судові рішення судів попередніх інстанцій та направляючи справу на новий судовий розгляд, виходив з того, що суди обох інстанцій не дослідили питання щодо правомірності застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6 460 грн. в розрізі із виявленими під час проведення перевірки порушеннями. Зокрема, судами не досліджувалось термінів та порядку направлення фінансовою установою, з огляду на вимоги чинного законодавства, інформації про відкриття або закриття рахунків 19 спірних рахунків платників податків на адресу податкового органу. Крім того, суди обох інстанцій не встановили чи відноситься до обов'язків банку перевірка відомостей, що зазначаються платниками податків при подачі таких до банківської установи.

На думку Вищого адміністративного суду України, вищевказані обставини та фактичні дані залишилися поза межами дослідження судами першої та апеляційної інстанцій, а тому підлягають з'ясуванні в ході нового розгляду даної справи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2015 року справу № 826/17100/13-а прийнято до провадження суддею Скочок Т.О. та призначено останню до судового розгляду у судовому засіданні на 18.05.2015 року.

У судовому засіданні, призначеному на 18.05.2015 року, суд своєю протокольною ухвалою, у відповідності до норми ст. 55 КАС України, замінив відповідача Міжрегіональне ГУ Міндоходів його правонаступником - Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників (надалі - Міжрегіональне ГУ ДФС).

У судове засідання 01.07.2015 року у призначене судове засідання з'явилися представники сторін.

Представник позивача у даному судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, підтримавши доводи, викладені у письмових додаткових поясненнях, в яких зазначено про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013 року № 0000494310 в цілому. Зокрема, за твердженнями останнього, за результатами проведення документальної перевірки ПАТ «Укрсоцбанк» з питання дотримання ним вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків за період лютий 2011 року - травень 2013 року (результати якої оформлені актом від 23.08.2013 року № 1036/43-10/00039019) встановлено допущення позивачем фактів порушення п. 69.2 ст. 69 Податкового кодексу України, а саме6 випадки несвоєчасного повідомлення податкового органу про відкриття/закриття рахунків платників податків, всього по 39-ти рахункам.

Суд у судовому засіданні 01.07.2015 року на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвалив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши наявні у справі документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Під час розгляду даної справи судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Укрсоцбанк» з питань дотримання ним вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників за період лютий 2011 року - травень 2013 року, був складений акт № 1036/43-10/000390019 від 23.08.2013 року, в якому зафіксовано порушення: п. 69.2 ст. 69 Податкового кодексу України та пп. 2.1 п. 2 Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та фінансових установах до органів державної податкової служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2012 № 426, що полягає у несвоєчасному поданні Банком повідомлень про відкриття або закриття рахунків платників податків - юридичних осіб (у тому числі відокремленому підрозділу юридичної особи) та фізичних осіб-підприємців до відповідних податкових органів, всього за 39-ма рахунками, в тому числі:

- повідомлення про відкриття рахунку ТОВ «Галс Фудз Україна» (податковий номер - 37462096, номер рахунку НОМЕР_6, дата відкриття рахунку - 22.03.2013 року, дата повідомлення - 07.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку Відокремленому структурному підрозділу «Санаторій-профілакторій «Мрія» Державного закладу «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров'я» (податковий номер - 26510744, номер рахунку НОМЕР_7, дата відкриття рахунку - 09.04.2013 року, дата повідомлення - 07.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку Київській обласній профспілковій організації профспілки працівників культури України (податковий номер - 02605061, номер рахунку НОМЕР_8, дата відкриття рахунку - 12.04.2013 року, дата повідомлення - 07.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ПрАТ «СК «АХА Страхування» (податковий номер - 20474912, номер рахунку НОМЕР_9, дата відкриття рахунку - 05.02.2013 року, дата повідомлення - 13.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ПП «ІС-Сервіс» (податковий номер - 37356578, номер рахунку НОМЕР_10, дата відкриття рахунку - 30.04.2013 року, дата повідомлення - 13.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (податковий номер - НОМЕР_12, номер рахунку НОМЕР_11, дата відкриття рахунку - 25.04.2013 року, дата повідомлення - 13.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку Комунальному підприємству Бюро технічної інвентаризації м. Донецька (податковий номер - 03336670, номер рахунку НОМЕР_13, дата відкриття рахунку - 30.04.2013 року, дата повідомлення - 13.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ПрАТ «БК «Житлопромбуд-8» (податковий номер - 05409952, номер рахунку НОМЕР_14, дата відкриття рахунку - 05.04.2013 року, дата повідомлення - 14.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ПрАТ з ІІ СК «К «Ю Бі І Україна» (податковий номер - 25395057, номер рахунку НОМЕР_15, дата відкриття рахунку - 18.02.2013 року, дата повідомлення - 14.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ТОВ «Промавтогаз» (податковий номер - 36607792, номер рахунку НОМЕР_16, дата відкриття рахунку - 30.01.2013 року, дата повідомлення - 14.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ПП «Інтер'єр-ательє» (податковий номер - 32053729, номер рахунку НОМЕР_17, дата відкриття рахунку - 13.05.2013 року, дата повідомлення - 21.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 (податковий номер - НОМЕР_3, номер рахунку НОМЕР_18, дата відкриття рахунку - 25.04.2013 року, дата повідомлення - 21.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 (податковий номер - НОМЕР_4, номер рахунку НОМЕР_19, дата відкриття рахунку - 29.04.2013 року, дата повідомлення - 22.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку приватному підприємцю Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 (податковий номер - НОМЕР_5, номер рахунку НОМЕР_20, дата відкриття рахунку - 21.05.2013 року, дата повідомлення - 28.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ТОВ «НВП «Залізничавтоматика» (номер рахунку НОМЕР_21 (валюта рос. рубль), дата відкриття рахунку - 21.05.2013 року, дата повідомлення - 28.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ТОВ «НВП «Залізничавтоматика» (податковий номер - 30655683, номер рахунку НОМЕР_22 (валюта євро), дата відкриття рахунку - 21.05.2013 року, дата повідомлення - 28.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ТОВ «НВП «Залізничавтоматика» (номер рахунку НОМЕР_23 (валюта рос. рубль), дата відкриття рахунку - 21.05.2013 року, дата повідомлення - 28.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ПрАТ «СК «Арсенал» (податковий номер - 33908322, номер рахунку НОМЕР_24, дата відкриття рахунку - 05.04.2013 року, дата повідомлення - 28.05.2013 року);

- повідомлення про відкриття рахунку ТОВ «ПСМК» (податковий номер - 36853512, номер рахунку НОМЕР_25, дата відкриття рахунку - 29.04.2013 року, дата повідомлення - 31.05.2013 року).

На підставі вказаного акта перевірки Міжрегіональним ГУ Міндоходів було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000494310 від 11.09.2013 року, яким ПАТ «Укрсоцбанк» за порушення вимог п. 69.2 ст. 69 Податкового кодексу України та відповідно до п. 118.1 ст. 118 цього ж Кодексу, було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 12 920 грн.

Водночас, не погоджуючись з правомірністю прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013 року, позивач скористався процедурою адміністративного оскарження останнього шляхом подання скарги до вищестоящого контролюючого органу, за наслідками розгляду якої рішенням Міністерством доходів і зборів України від 14.10.2013 року № 13110/6/99-99-10-01-15 в задоволенні скарги було відмовлено, а спірне рішення залишено без змін.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 11.09.2013 року № 0000494310 протиправним в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6 460 грн. за 19 рахунками (точний перелік яких наведений вище по тексту судового рішення), а, відтак, таким, що підлягає скасуванню саме в цій частині, позивач звернувся з даним позовом до суду. Свої позовні вимоги позивач в основному обґрунтовує тим, що ПАТ «Укрсоцбанк» не було допущено випадків несвоєчасного повідомлення податкового органу про відкриття 19 рахунків платникам податкам. При цьому, на думку представника позивача, факти наявності в електронних повідомленнях про відкриття рахунків платникам податків недостовірної інформації про найменування податкового органу, де були взятті на облік такі клієнти банку, самі по собі не є свідченням вчинення банком порушення вимог п. 69.2 ст. 69 Податкового кодексу України.

На підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог позивач надав разом з матеріалами позову копії електронних повідомлень-відповідей податкових органів щодо взяття на облік рахунку платника податків в органі держаної податкової служби (форми № П5), сформованих 25.03.2013 року у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ТОВ «Галс Фудз Україна», 10.04.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо Відокремленого структурного підрозділу «Санаторій-профілакторій «Мрія» Державного закладу «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров'я», 15.04.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо Київської обласної профспілкової організації профспілки працівників культури України, 06.02.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ПрАТ «СК «АХА Страхування», 26.04.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ФОП ОСОБА_2, 07.05.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ПП «ІС-Сервіс», 07.05.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо КП «Бюро технічної інвентаризації міста Донецька», 08.04.203 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ПрАТ «БК «Житлопромбуд-8», 19.02.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ПрАТ з ІІ СК «К «Ю Бі І Україна», 31.01.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ТОВ «Промавтогаз», 14.05.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ПП «Інтер'єр-ательє», 26.04.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ФОП ОСОБА_3, 30.04.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ФОП ОСОБА_4, 22.05.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ФОП ОСОБА_5, 22.05.2013 року - у відповіді на надіслані Банком електронні повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ТОВ «НВП «Залізничавтоматика», 04.04.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ПрАТ «СК «Арсенал», 30.04.2013 року - у відповідь на надіслане Банком електронне повідомлення про відкриття рахунку платника податків у фінансові установі щодо ТОВ «ПСМК». Всі копії даних електронних повідомлень-відповідей контролюючого органу містять відомості про відмову у взятті на облік рахунку платника податків з підстави - «відсутність платника податків на обліку в органі державної податкової служби», та у випадку з платником податків ПП «Інтер-ательє» - «відсутність у Єдиному державному реєстрі платника податків - фізичної особи - підприємця або юридичної особи чи її відокремлених підрозділів, які відповідно до законодавства повинні бути включені до Єдиного державного реєстру».

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Приписами норм п. 69.1 ст. 69 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) передбачено, що банки та інші фінансові установи відкривають поточні та інші рахунки платникам податків - юридичним особам (резидентам і нерезидентам) незалежно від організаційно-правової форми, відокремленим підрозділам та представництвам юридичних осіб, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за наявності документів, виданих органами державної податкової служби, що підтверджують взяття їх на облік у таких органах, або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для осіб, взяття на облік яких в органах державної податкової служби здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).

Відповідно до п. 69.2 ст. 69 ПК України (в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунка (включаючи день відкриття/закриття).

У разі відкриття або закриття рахунка платника податків - банку, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, повідомлення надсилається в порядку, визначеному цим пунктом, лише в разі відкриття або закриття кореспондентського рахунка.

У разі відкриття або закриття власного кореспондентського рахунка банки зобов'язані надіслати повідомлення до органу державної податкової служби, в якому обліковуються, в строки, визначені цим пунктом.

Згідно п. 69.3 ст. 69 цього Кодексу, орган державної податкової служби протягом трьох робочих днів з дня отримання повідомлення від фінансової установи про відкриття рахунка зобов'язаний направити повідомлення про взяття рахунка на облік або відмову у взятті органом державної податкової служби рахунка на облік із зазначенням підстав.

Датою початку видаткових операцій за рахунком платника податків, визначеного пунктом 69.1 цієї статті (крім банку), у банках та інших фінансових установах є дата отримання банком або іншою фінансовою установою повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунка на облік в органах державної податкової служби (п. 69.4 ст. 69 ПК України).

В силу норми п. 69.6 ст. 69 ПК України, банки та інші фінансові установи за невиконання норм цієї статті несуть відповідальність, передбачену цим Кодексом.

Так, згідно положень п. 118.1 ст. 118 ПК України, неподання банками або іншими фінансовими установами відповідним органам державної податкової служби в установлений статтею 69 цього Кодексу строк повідомлення про відкриття або закриття рахунків платників податків - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 340 гривень за кожний випадок неподання або затримки.

При цьому, у відповідності до п. 69.5 ст. 69 ПК України, порядок подання та форма і зміст повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах, перелік підстав для відмови органів державної податкової служби у взятті рахунків на облік визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, за погодженням з відповідними державними органами, які регулюють діяльність фінансових установ, а саме: Наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2012 року № 426 «Про затвердження Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби», що був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2012 року за № 613/20926 та діяв на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Порядок № 426).

Так, у відповідності до п. 1.2 Порядку № 426, цей Порядок визначає послідовність дій банків та інших фінансових установ при наданні повідомлень про відкриття або закриття рахунків (далі - Повідомлення) платників податків - юридичних осіб, у тому числі відкритих через їх відокремлені підрозділи, та самозайнятих фізичних осіб (далі - Платники податків) до органів державної податкової служби (далі - органи ДПС), в яких обліковуються Платники податків, та відкриття або закриття банками власних кореспондентських рахунків, а також форму і зміст повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах, перелік підстав для відмови органів ДПС у взятті рахунків на облік.

Положеннями п. 2.1 Порядку № 426 передбачено, що Національний банк України, банки та інші фінансові установи (далі - фінансові установи) протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунків Платників податків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису з посиленими сертифікатами відкритих ключів засобами електронної пошти мережі Інтернет (далі - засоби телекомунікаційного зв'язку) на адресу Інформаційного порталу Державної податкової служби України (далі - адреса ДПС України).

Орган ДПС протягом трьох робочих днів з дня отримання Повідомлення в електронному вигляді зобов'язаний надіслати до фінансової установи засобами телекомунікаційного зв'язку електронне повідомлення-відповідь щодо взяття рахунка на облік в органі ДПС (далі - Повідомлення-відповідь), структура якого визначається згідно з додатком 1 до цього Порядку. У разі відмови в узятті рахунка на облік Повідомлення-відповідь повинно містити підставу відмови (п. 2.4 Порядку № 426).

Датою початку видаткових операцій за рахунком Платника податків (крім банку) у фінансовій установі є дата однієї з подій, що настала першою: отримання фінансовою установою Повідомлення-відповіді з відміткою про взяття рахунка на облік в органі ДПС або реєстрації отримання фінансовою установою корінця Повідомлення з відміткою про взяття рахунка на облік в органі ДПС (п. 2.6 Порядку № 426).

Зокрема, затверджена форма копії електронного повідомлення-відповіді органу ДПС щодо взяття на облік рахунка платника податків в органі державної податкової служби, що долучається до справи платника податків у фінансовій установі, міститься в додатку 7 до цього Порядку.

В свою чергу, п. 3.1 Порядку № 426 встановлений перелік підстав для відмови в узятті органом ДПС рахунка на облік, серед яких є, в тому числі: відсутність Платника податків на обліку в органі ДПС; відсутність у Єдиному державному реєстрі платника податків - фізичної особи - підприємця або юридичної особи чи її відокремлених підрозділів, які відповідно до законодавства повинні бути включені до Єдиного державного реєстру.

З контексту вищенаведених норм вбачається, що п. 69.2 ст. 69 ПК України та п. 2.1 п. 2 Порядку № 426 чітко встановлюють обов'язок банку повідомляти про відкриття/закриття рахунків саме до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків (клієнт банку).

Крім того, постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 року № 492 затверджено Інструкцію про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах (надалі - Інструкція № 492), яка регулює правовідносини, що виникають під час відкриття банками, їх відокремленими підрозділами, які здійснюють банківську діяльність від імені банку, та філіями іноземних банків в Україні (далі - банки) поточних і вкладних (депозитних) рахунків у національній та іноземних валютах суб'єктам господарювання, фізичним особам, іноземним представництвам, нерезидентам-інвесторам, об'єднанню європейських футбольних асоціацій (далі - УЄФА) (далі - клієнти).

Так, п. 1.13 Інструкції № 492 (в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що банк зобов'язаний у встановленому законодавством України порядку надіслати повідомлення до відповідного органу державної податкової служби про відкриття або закриття поточного/вкладного (депозитного) рахунку такого клієнта: юридичної особи - резидента; відокремленого підрозділу; іноземного представництва, яке відповідно до законодавства України зобов'язане сплачувати податки і збори; нерезидента-інвестора, який є учасником угоди про розподіл продукції відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції»; фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Особа, що відкриває рахунок фізичній особі (власник рахунку/представник власника рахунку/особа, яка відкриває рахунок на користь третьої особи), зобов'язана письмово повідомити банк про наявність або відсутність у власника рахунку статусу підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Банк має право проводити видаткові операції за рахунком клієнта юридичної особи - резидента, відокремленого підрозділу, іноземного представництва, яке відповідно до законодавства України зобов'язане сплачувати податки і збори, нерезидента-інвестора, який є учасником угоди про розподіл продукції відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції», фізичної особи-підприємця, фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, починаючи з дати отримання банком повідомлення-відповіді або корінця повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунку на облік в органах державної податкової служби (далі - повідомлення).

При цьому, у разі зміни місцезнаходження (місця проживання) власник рахунку - суб'єкт господарювання в місячний строк з дня державної реєстрації цих змін має подати до банку документ/копію документа, що підтверджує державну реєстрацію зміни місцезнаходження (місця проживання) власника рахунку - суб'єкта господарювання.

У разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання, що пов'язане із зміною адміністративного району (міста), цей клієнт додатково в місячний строк після зняття з обліку органом державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням має подати документ / копію документа, що підтверджує взяття його на облік органом державної податкової служби за новим місцезнаходженням.

Копії документів, зазначених у цьому пункті, зберігаються у справі з юридичного оформлення рахунку.

На підставі поданих документів уносяться відповідні зміни до картки із зразками підписів і відбитка печатки (картки із зразками підписів) або подається нова картка (п. 1.15 Інструкції № 492).

Відповідно до п. 3.2 Інструкції № 492, якщо юридична особа не має рахунку в цьому банку, то для відкриття їй поточного рахунку потрібно подати такі документи: заяву про відкриття поточного рахунку (додаток 1). Заяву підписує керівник юридичної особи або інша уповноважена на це особа; копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту/засновницького договору/установчого акта/положення), засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально. Положення юридичних осіб публічного права, які затверджуються розпорядчими актами Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, засвідчення не потребують. Юридичні особи публічного права, які діють на підставі законів, установчий документ не подають; копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчену органом, що видав довідку, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; картку із зразками підписів і відбитка печатки (додаток 2), засвідчену нотаріально або організацією, якій клієнт адміністративно підпорядкований, в установленому порядку. До картки включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до законодавства України або установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів.

Якщо фізична особа-підприємець не має рахунків у цьому банку, то для відкриття поточного рахунку їй потрібно подати до банку такі документи: заяву про відкриття поточного рахунку (додаток 3), що підписана фізичною особою-підприємцем; копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи-підприємця на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи-підприємця на облік в органі Пенсійного фонду України; картку із зразками підписів (додаток 4). Зразки підписів засвідчуються підписом уповноваженого працівника банку або нотаріально (п. 3.4 Інструкції №492 в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Якщо суб'єкт господарювання вже має в цьому банку поточний рахунок, цей клієнт ідентифікований банком і сформована справа з юридичного оформлення рахунку, то відкриття нового поточного рахунку (зокрема, поточного рахунку за спеціальним режимом використання, поточного рахунку в іноземній валюті) здійснюється за умови подання цим клієнтом заяви про відкриття поточного рахунку та засвідченої в установленому порядку картки із зразками підписів і відбитка печатки (картки із зразками підписів). Додатково до цих документів подається клопотання юридичної особи, якщо відкривається новий поточний рахунок відокремленого підрозділу (п. 3.9 Інструкції №492 в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

З огляду на вищенаведені правові норми вбачається, що при відкритті поточного рахунку юридична особа та фізична особа-підприємець надає банку не лише копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, але й ряд інших, у тому числі, копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України

З наявних у справі матеріалів (зокрема, копій електронних повідомлень-відповідей форми № П5, де містяться відомості про дату надходження до центрального органу електронних повідомлень Банку про відкриття рахунків платникам податків) вбачається, що не заперечується представниками сторін, що повідомлення про відкриття рахунків платників податків у ПАТ «Укрсоцбанк» направлялись позивачем у триденний строк, але не за місцем податкової реєстрації клієнтів цього банку.

За даними матеріалів перевірки позивача (додаток 1 до акта перевірки від 23.08.2013 року № 1036/43-10/00039019) в частині вказаних вище 19 рахунків, за якими податковим органом було відмовлено у взятті їх на облік, з наведених у копіях електронних повідомлень-відповідей форми № П5 підстав, Банком було вжито заходів щодо повторного направлення повідомлень про відкриття відповідним платникам податків рахунків з достовірними відомостями щодо місць податкового обліку останніх (а саме - протягом травня 2013 року). Дані обставини представником позивача в судовому засіданні не заперечувалися та законність дій контролюючого органу щодо відмови у взятті на облік 19 спірних рахунків платників податків у кожному випадку також визнається.

Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку, що повідомлення про відкриття рахунків платників податків у ПАТ «Укрсоцбанк» направлялись позивачем за місцем реєстрації клієнтів банку з порушенням триденного строку, а тому висновок податкового органу про порушення позивачем вказаних норм п. 69.2 ст. 69 ПК України та п. 2.1 п. 2 Порядку № 426 в частині, що оскаржується позивачем, на думку суду, є обґрунтованим.

Що ж до тверджень представника позивача про відсутність у нього обов'язку по перевірці відомостей, що зазначаються платниками податків при подачі документів для відкриття рахунків у банку, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року №755-IV (надалі - Закон № 755), відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Так, в Єдиному державному реєстрі, зокрема, містяться відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, а також відомості, отримані в порядку взаємного обміну інформацією з відомчих реєстрів органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України: дата та номер запису про взяття та зняття з обліку, назва та ідентифікаційні коди органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, у яких юридична особа перебуває на обліку; дата надходження від органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України до державного реєстратора документів (повідомлень, інформації), передбачених цим Законом, у зв'язку з припиненням юридичної особи із зазначенням прізвища, імені та по батькові посадової особи, яка підписала документ; дані органів статистики про основний вид економічної діяльності юридичної особи, визначений на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками діяльності за рік; дані Пенсійного фонду України про реєстраційний номер платника єдиного внеску, клас професійного ризику виробництва платника єдиного внеску за основним видом його економічної діяльності; у разі зміни місцезнаходження юридичної особи - термін, до якого юридична особа перебуває на обліку в органі доходів і зборів за місцем попередньої реєстрації (ч. 2 ст. 17 Закону № 755).

При цьому, у силу приписів ч. 1 ст. 18 Закону № 755, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення та зняття арештів на рахунки та майно (ч. 1 ст. 20 Закону № 755).

Крім того, положеннями п. 1.16 Порядку № 492 визначено, що документи, подані клієнтом для відкриття рахунків, мають бути чинними та містити достовірну інформацію на час їх подання банку. За наявності в банку підтвердженої інформації про те, що будь-який з поданих документів є нечинним, банк відмовляє особі у відкритті рахунку.

Таким чинним, законодавством передбачається можливість здійснення Банком перевірки відомостей, що надаються клієнтом (платником податку) для відкриття рахунку у такому банку.

Разом з тим, з контексту норми п. 118.1 ст. 118 ПК України вбачається, що законодавець не ставить застосування штрафних санкцій за порушення встановлених термінів повідомлення банком відповідного податкового органу про відкриття/закриття банківських рахунків платникам податків в залежність від наявності вини банку. Підставою для застосування встановлених цією статтею Кодексу санкцій є лише факт порушення встановленого законом терміну.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що контролюючим органом правомірно накладено на позивача штрафні санкції, у відповідності до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, в частині, яка не визнається позивачем.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, суд, оцінюючи спірне рішення відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а, відтак, такими, що підлягають не задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок