Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02.09.2009 р. № 2-а- 39011/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі: представника позивача –Драчук О.О., представника відповідача –Лисенка М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом
Державного підприємства «Харківвибухпром»
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова
провизнання нечинним повідомлення – рішення ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд з урахуванням уточнень адміністративного позову визнати нечинним повідомлення - рішення № 0000801530/0 від 19.03.2009 року прийняте ДПІ у Ленінському районі м. Харкова про нарахування обов’язкового платежу та штрафних санкцій на загальну суму 36553,45 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у січні 2008 року керівництво підприємства добровільно задекларувало земельну ділянку. У зв’язку з неможливістю використання задекларованої земельної ділянки підприємство надало уточнюючу декларацію. Згідно ст. 15 Закону України «Про сплату за землю», зобов’язання платити за землю виникає з дня виникнення права власності чи права на постійне користування. Підприємство такого права не має і фактично у своїй діяльності земельну ділянку не використовує. Підприємство отримало акт камеральної перевірки, розрахунок штрафних санкцій та повідомлення-рішення №0000801530/0 від 19.03.2009 року прийняте ДПІ в Ленінському районі м. Харкова. Позивач, вважає, дії вчинені ДПІ в Ленінському районі м. Харкова не відповідають діючому законодавству України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволені адміністративного позову. При цьому представник відповідача зазначив, що ДПІ у Ленінському районі м. Харкова, 6.03.2009 року була проведена камеральна перевірка ДП „Харківвибухпром", що до сплати земельного податку, під час проведення перевірки було встановлено порушення ст.ст. 13,15 Закону України «Про плату за землю», так як було занижено розрахунок земельного податку за 2008 рік, згідно уточнюючого розрахунку земельного податку за 2008 рік. У зв'язку з тим, що підприємство не використовує земельну ділянку, то ним було подано уточнюючий розрахунок в якому він зменшив плату за земельну ділянку. Згідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-111, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. ДП «Харківвибухпром» рішенням Харківської міської ради була виділена земельна ділянка за адресою вул. Керамічна 50, яка була зареєстрована та зареєстрована у земельному кадастрі. На цій ділянці розташована виробнича база позивача. Позивач у 2005, 2006, 2007 році декларував зобов'язання, що до сплати земельного податку за користування земельною ділянкою за адресою: м. Харків , вул. Керамічна 50, та ним ці зобов'язання були сплачені у повному обсязі. У листі Вищого арбітражного суду України від 07.02.00р.№ 01-8/48 "Про деякі питання практики вирішення спорів за участю податкових органів" зазначено, що відсутність оформлених документів на земельну ділянку не звільняє власників та землекористувачів від сплати земельного податку. За порушення Закону України "Про плату за землю" платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України (стаття 26 Закону). Таким чином, поданий позивачем 3.02.09р. уточнюючий розрахунок не відповідає вимогам Наказу ДПАУ від 26.10.2001р. № 434, а тому не може бути прийнятий до уваги і не є підставою для коригування податкового зобов'язання по земельному податку. Та обставина, що позивач не оформив права на користування спірною земельною ділянкою відповідно до вимог Земельного кодексу України не є підставою для висновку про відсутність у позивача права на користування цією земельною ділянкою, оскільки термін для оформлення права користування продовжений до 2008 р. відповідно до Постанови Верховної Ради України від 18.12.90 р. "Про земельну реформу". За таких обставин ДПІ в Ленінському районі м. Харкова оскаржуване податкове повідомлення-рішення вважає законним та обґрунтованим.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
06.03.2008 року фахівцями Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Харкова була проведена камеральна перевірка ДП «Харківвибухпром» щодо сплати земельного податку.
За результатами перевірки складено акт від 06.03.2009 року № 441/15-315/00292184.
Перевіркою було встановлено, що ДП «Харківвибухпром» порушено вимоги ст. 13, 15 Закону України «Про плату за землю», а саме: було занижено розрахунок земельного податку за 2008 р. Сума плати за землю на 2008 р. згідно уточнюючого розрахунку земельного податку № 93268 від 03.02.2009 р. зменшується на 34812,81 грн., починаючи з січня 2008 р. на (2901,04 грн. щомісячно).
На підставі акту перевірки від 06.03.2009 року № 441/15-315/00292184 начальником Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова було винесено податкове повідомлення - рішення №0000801530/0 від 19.03.2009 року у зв’язку з чим визначено суму податкового зобов’язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) у відношенні ДП «Харківвибухпром» на загальну суму 36553,45 грн.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535-XII, із змінами та доповненнями в редакції на час виникнення спірних правовідносин (надалі – Закону № 2535-XII) (далі- Закону № 2535-XII), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди.
За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2535-XII об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Згідно ст. 13 Закону № 2535-XII підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 14 Закону № 2535-XII, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Приписами ст. 17 Закону № 2535-XII визначено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Отже, виходячи із вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що у ДП «Харківвибухпром» не виникло обов’язку сплачувати земельний податок, оскільки останній, відповідно до вищенаведених норм чинного законодавства України, не є суб'єктом плати за землю (платником) так як не є власником земельної ділянки, земельної части (паю) або землекористувачем.
Як вбачається з матеріалів справи, висновком № 339-32 від 08.10.2007 року щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову було зазначено, що земельна ділянка не придатна для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель (виробничі, складські, побутові та допоміжні приміщення, гаражі). Проект землеустрою щодо відведення ділянки ДП «Харківвибухпром» для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель (виробничі, складські, побутові та допоміжні приміщення, гаражі) по вул. Керамічній, 50 у Ленінському районі м. Харкова відхиляється від погодження через відсутність вихідних даних щодо впливу об’єкта на довкілля, дотримання нормативної санітарно-захисної зони проведення заходів щодо оздоровлення ґрунту і ліквідації джерел забруднення у зв’язку з перевищенням ГДК шкідливих речовин у ґрунті, можливості забезпечення водопостачання та водовідведення, організації видалення відходів, функціонального призначення ряду будівель і споруд, на які не надані технічні паспорти та не забезпечений доступ для їх обстеження.
ДП «Харківвибухпром» до начальника ДПІ в Ленінському районі м. Харкова, у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку а також фактичним не використанням її, направило уточнений розрахунок земельного податку на 2008 рік.
Судом встановлено, що у картку особового рахунку платника із сплати земельного податку з юридичних осіб ДПІ у Ленінському районі м. Харкова були внесені відповідні зміни і станом на 08.09.2008 року заборгованість по земельному податку відсутня, що підтверджується матеріалами справи.
У листі від 11 серпня 2009 року № 21/7402 Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» повідомлено, що станом на 10.08.2009 року згідно Книг реєстрації державних актів на право власності на землю громадян, юридичних осіб та договорів оренди, постійного та тимчасового користування землею по м. Харкову за період з 1995 по 2009 рік, документів, які посвідчують право власності чи користування на земельну ділянку за адресою: м. Харків, вуя. Керамічна, 50 за ДП «Харківвибухпром» в Державному реєстрі земель не зареєстровано.
Отже, виходячи із вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що до позивача помилково застосована сума податкового зобов’язання на загальну суму у розмірі 36553,45 грн., оскільки підприємство не має право власності або права користування земельною ділянкою за адресою: м. Харків, вул. Керамічна, 50 та фактично у своїй діяльності земельну ділянку не використовує.
При зазначених обставинах, позовні вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 7, 86, 94, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного підприємства «Харківвибухпром» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про визнання нечинним повідомлення – рішення - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0000801530/0 від 19.03.2009 року Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Харкова.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 08.09.2009 року.
Суддя Кухар М.Д.