Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 липня 2015 р. № 820/6239/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участі секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" до державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати податкове повідомлення-рішення від 21 травня 2015 року, складене підставі акта перевірки від 17.04.2015 року №1745/20-30-15-01-10/3311875, таким що складене з порушенням та всупереч нормам чинного законодавства; визнати податкове повідомлення-рішення від 21 травня 2015 року, складене підставі акта перевірки від 17.04.2015 року №1745/20-30-15-01-10/3311875, незаконним та недійсним; податкове повідомлення-рішення від 21 травня 2015 року № (нечитабельний) складене підставі акта перевірки від 17.04.2015 року №1745/20-30-15-01-10/3311875, скасувати в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкове повідомлення-рішення прийняте контролюючим органом без дотримання податкового законодавства України, а зафіксовані в акті перевірки висновки не відповідають дійсним обставинам справи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги і доводи заявленого позову, просив прийняти рішення про задоволення позову.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де вказав, що контролюючим органом правомірно зафіксовано порушення чинного податкового законодавства України, а отже і винесене на підставі висновків перевірки податкове повідомлення - рішення є законним, просив у позові відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку:
Позивач як юридична особа зареєстрований виконавчим комітетом Харківської міської ради 10.08.2004 року, про що свідчить довідка з головного управління статистики у Харківській області №591401 (а.с. 30).
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" узято на облік в органах доходів і зборів з 17.08.2004 року за реєстраційним номером 16665, що підтверджується довідкою №52478 від 12.08.2010 року (а.с. 31).
Позивач є платником податку на додану вартість з 27.08.2010 року, про що останньому видано свідоцтво відповідного зразка №100298802 (а.с. 32).
Товариством з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" отримано ліцензію. серія АВ №611366 на зайняття діяльністю пов'язаною із заготівлею, переробкою металобрухту чорних металів (а.с. 33).
Судовим розглядом встановлено, що позивачем 20.02.2015 року подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість №9019172656 за січень 2015 року, в якій позивач по операціям з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації застосував нульову ставку податку на додану вартість (а.с. 38-39).
Обсяг таких операцій включено позивачем до рядку 5 декларацій ПДВ відповідних періодів "Операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)".
Фахівцем державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області проведено камеральну електронну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" (код 33118755) за січень 2015 року, результати якої оформлені актом №1745/20-30-15-01-10/33118755, яким зафіксовано порушення платником податків вимог п. 23 підрозділу 2 розділу XX перехідних положень, в результаті чого занижено податкові зобов'язання по декларації за січень 2015 року в сумі 149545 грн. (а.с. 10-13).
На підставі вище вказаного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 21.05.2015 року, яким ТОВ "АЛЬТ-МЕТАЛ" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість на загальну суму 156825 грн., з яких основний платіж +104550 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) 52275 грн. (а.с. 9).
Суд погоджується із встановленими відповідачем порушеннями через наступне:
Положеннями п.30.1, п.30.2, п.30.3 ст.30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платника податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Згідно з п. 185.1 ст.185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до п. 194.1 ст.194 Податкового кодексу України операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною (20 відсотків).
Відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Таким чином, операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів звільняються від оподаткування ПДВ за наявності їх Переліку, який повинен затверджуватись Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 12.01.2011 року № 15 "Про затвердження переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість".
Законом України від 19.12.2013 року № 713-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків", між іншим, в абзаці першому пункту 23 цифри та слова "1 січня 2014 року" було змінено цифрами та словами "1 січня 2015 року", а після слів та цифр "(крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00)" доповнено словами та цифрами", а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД".
При цьому даний пункт, як і раніше, передбачав, що перелік таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Отже, дію пункту 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в частині звільнення операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД, продовжено до 01.01.2015 року, законом № 713, що набрав чинності 01.01.2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року № 43 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15, а саме: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово "1 січня 2014" замінити цифрами і словом "1 січня 2015".
Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71) продовжено до 01.01.2017 дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Водночас дія постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 (далі - Постанова № 15), якою затверджені переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, обмежувалась лише 2014 роком. Станом на 01.01.2015 відповідного нормативно-правового акта Уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію Постанови № 15, прийнято не було.
Таким чином, з 01.01.2015 року були відсутні чинні переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до норм Закону № 71 від 28 грудня 2014 року та Кодексу Кабінет Міністрів України Постановою №136 від 25.03.2015 вніс зміни до Постанови №15 від 12 січня 2011 року, згідно з якими продовжено дію вказаних переліків до 01.01.2017 року.
Постанова № 136 набрала чинності з дня опублікування (газета "Урядовий кур'єр" № 58 від 31.03.2015), а саме 31.03.2015 року.
Отже, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 до 31.03.2015 (включно), підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що на момент виписки податкових накладних з постачання металобрухту не було затверджено Кабінетом Міністрів переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ.
Таким чином, висновки контролюючого органу про порушення позивачем вимог п.23 підрозділу 2 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу, в результаті чого занижено податкові зобов'язання в декларації за січень 2015 року в сумі 149545 грн.. є обґрунтованими.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій та рішень.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд знаходить позов таким, що задоволенню не підлягає.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", який набув чинності 23.10.2013 року, внесені зміни до Закону України "Про судовий збір", зокрема підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру розмірі судового збору становить 2 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірі мінімальних заробітних плат, а за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 313,65 грн., що становить 10 відсотків від розміру ставки судового збору, з урахуванням розміру майнових вимог.
В даному випадку, враховуючи майнові вимоги позивача, при поданні адміністративного позову, товариством з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" повинно бути сплачено не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, тобто судовий збір у розмірі 1827,00 грн.
Враховуючи, що у задоволені адміністративного позову відмовлено, суд приходить до висновку про необхідність стягнення на користь бюджету недоплачену суму судового збору у розмірі 1485,27 грн.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" до державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" (м. Харків, вул. Чичибабіна, оф.212, А-7, код 33118755) на користь державного бюджету України (одержувач-УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код ОКПО 37999628, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011) судовий збір у розмірі 1485,27 грн. (одна тисяча чотириста вісімдесят п'ять гривень 27 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10 липня 2015 року.
Суддя М.О. Лук'яненко