ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.07.2015 року Справа № 904/7183/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Пархоменко Н.В. (доповідач)
суддів: Коваль Л.А., Кузнецова В.О.,
при секретарі судового засідання Сусла Я.Б.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився, про день, час, місце розгляду скарги повідомлений належним чином;
від відповідача: не з'явився, про день, час, місце розгляду скарги повідомлений належним чином;
від третьої особи: не з'явився, про день, час, місце розгляду скарги повідомлений належним чином,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2015 року у справі №904/7183/14:
за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до відповідача: Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій з урахування заяви про збільшення позовних вимог просить: внести зміни до п. 7 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Криворізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого від 07.11.2012 року за № 121100004001836, виклавши його в наступній редакції:
"7. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 33 374,63 грн. (2 781,22 грн. на місяць) та вноситься "Орендарем" виключно в грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 року № 2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі № 33217815700021 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992".
Судові витрати по справі позивач просив покласти на відповідача.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2015 року у справі №904/7183/14 (головуючий колегії ОСОБА_2, судді: Рудь І.А., Бєлік В.Г.) в задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що для визначення розміру орендної плати за землю, використовується виключно нормативна грошова оцінка земельних ділянок (підпункт 289.1. статті 289 Податкового кодексу України).
Під час розгляду справи учасники судового процесу єдині у питанні щодо відсутності на 2014 рік нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки за договором між сторонами. Місцевий господарський суд дійшов до висновку, що відсутність відповідної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виключає підстави для внесення запропонованих позивачем змін до договору оренди землі, оскільки такі зміни, передбачають сплату орендної плати в розмірі, що не відповідає чинним приписам Податкового кодексу України.
Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить:
- скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2015 року по справі №904/7183/14 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Криворізької міської ради про внесення змін до договору оренди землі;
- прийняти нове рішення, яким задовольнити вимоги позивача в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що з 01.01.2014 року у місті ОСОБА_3 відсутня нормативна грошова оцінка земель міста, тому відповідно до статті 271.1.2 Податкового кодексу України базою оподаткування виступає площа земельної ділянки, без застосування трикратного розміру земельного податку. Апелянт зазначає, що з 2014 року нараховувати розмір орендної плати необхідно з урахуванням пп. 275.1 ст. 275 Податкового кодексу України, відповідного до якого ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються у таких розмірах: у населених пунктах з чисельністю населення від 500 000 до 1 000 000 осіб 3,05 грн. за 1 м2.
Враховуючи, що нормативна грошова оцінка у м. Кривому Розі відсутня, змінився розмір оплати за землю у всьому місті та базова вартість 1 м2 земель міста, на думку апелянта, розрахунок орендної плати за земельні ділянки здійснюється згідно Податкового кодексу України та рішення Криворізької міської ради №2088 від 26.06.2013 року, за формулою: (площа земельної ділянки) х 3,05 (ставка податку) х (коефіцієнт диференціації згідно рішення №2088 від 26.06.2013 року) х 2,5 (коефіцієнт міста обласного значення) = (орендна плата за рік), тобто: 2 918 х 3,05 х 1,5 х 2,5 = 33 374,63 грн.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.06.2015 року апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2015 року у справі №904/7183/14 прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя: Пархоменко Н.В., суддів: Коваль Л.А., Чередка А.Є., розгляд скарги призначений у судове засіданні на 09.07.2015 року.
Розпорядженням секретаря судової палати від 09.07.2015 року у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Чередка А.Є., визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Пархоменко Н.В. (доповідач), суддів: Коваль Л.А., Кузнецова В.О.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 09.07.2015 року апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2015 року у справі №904/7183/14 прийнято до свого провадження колегією суддів у складі головуючого судді Пархоменко Н.В. (доповідач), суддів: Коваль Л.А., Кузнецова В.О.
У судове засідання, яке відбулося 09.07.2015 року, представник апелянта не з'явився, про день, час та місце розгляду апеляційної скарги був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали) судової повістки №4900028001881, яке отримане позивачем 18.06.2015 року. Про причини неявки в судове засідання апеляційний господарський суд апелянт не повідомив.
01.07.2015 року від Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради надійшла заява (вих. №1727 від 25.06.2015 року), в якій третя особа проти задоволення апеляційної скарги заперечувала та просила залишити рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2015 року у справі №904/7183/14 без змін.
08.07.2015 року від Криворізька міська рада Дніпропетровської області надійшло клопотання, в якому відповідач проти задоволення апеляційної скарги заперечує та просить відкласти розгляд справи у зв'язку зі зайнятістю представника в іншому судовому засіданні.
У судове засідання, яке відбулося 09.07.2015 року представники сторін не з'явилися, про день, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.
Апеляційний суд, дослідивши наявні у справі докази, перевіривши правильність висновків, повноту їх дослідження місцевим господарським судом вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено господарським судом та підтверджується матеріалами справи, 15.03.2011 року між Криворізькою міською радою (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до пункту 1 якого орендодавець на підставі рішення міської ради від 29.09.2010 року № 4085 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови для розташування магазину продовольчих товарів, яка знаходиться на вул. Незалежності України, 21 б у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу.
Відповідно до пункту 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,2918 га. Кадастровий номер ділянки - 1211000000:03:633:0056 (пункт 4 договору).
Договір укладено на 5 років (пункт 6 договору).
Вказаний договір підписаний сторонами та зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.08.2011 року за №121100004000617.
Земельну ділянку житлової та громадської забудови площею 0,0554 га для розташування магазину продовольчих товарів на вул. Незалежності України, 21-б у Довгинцівському районі міста передано в оренду Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 згідно акту приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 17).
Відповідно до пункту 7 договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок ОСОБА_3 № 332 178 157 00021 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992.
Зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається в судовому порядку (пункт 36 договору).
26.06.2013 року Криворізькою міською радою прийнято рішення №2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу", яким затверджено та введено в дію з 01.01.2014 року ставки податку за земельні ділянки на території міста, визначені відповідно до вимог пункту 1 статті 275 Податкового кодексу України, як для міста обласного значення з чисельністю населення від 500 до 1000 тис. осіб; розміри коефіцієнтів диференціації ставки земельного податку за користування земельними ділянками певного функціонального використання та місцезнаходження в межах міста (а.с.18-28).
Відповідно до пунктів 2, 3 цього рішення надано згоду орендарям земельних ділянок на внесення змін до діючих договорів оренди землі у частині розміру річної орендної плати за землю; рекомендовано "орендарям" земельних ділянок протягом другого півріччя 2013 року звернутися до міської ради з питанням внесення відповідних змін до діючих договорів оренди.
29.07.2014 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Криворізької міської ради з пропозицією внести зміни до договору оренди земельної ділянки, виклавши пункт 7 договору в наступній редакції:
"7. Річна орендна плата встановлюється у розмірі, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 року № 2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі №33217815700021 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992".
Клопотання про внесення змін до договору оренди земельної ділянки мотивоване відсутністю нормативної грошової оцінки у місті ОСОБА_3, тому базою оподаткування є площа земельної ділянки без застосування трикратного розміру земельного податку (а.с. 29).
Згідно відповіді Управління земельних ресурсів виконавчого комітету Криворізької міської ради від 22.08.2014 року за вих. №2698 орендна плата за землю починаючи з 01.01.2014 року здійснюється на підставі Податкового кодексу України з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 року №2088 "Про ставки податку за землі на території м. Кривого Рогу", тому відсутні підстави для внесення запропонованих орендарем змін щодо розміру орендної плати (а.с. 30).
Відповідно статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюються з урахуванням індексу інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (стаття 21 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до частини 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України та частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").
Таким чином, законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.
Згідно з пунктом 14.1.72 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Водночас, відповідно до пункту 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Отже, земельний податок і орендна плата за своєю правовою природою є різними видами платежів, які мають різний порядок обчислення та нарахування, при цьому основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель.
Наведене узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 08.04.2015 року у справі № 916/2439/14, що є обов'язковим для застосування господарським судом відповідно до ст. 11128 Господарського процесуального кодексу України.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті14 Податкового кодексу України (в редакції станом на день прийняття оскаржуваного рішення) визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України регламентовано, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; та площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до підпунктів 288.1, 288.2 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Згідно з підпунктами 288.5.1, 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції Законів України №1166 від 27.03.2014 року та №71-VІІІ від 28.12.2014 року) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 обґрунтовує позовні вимоги тим, що орендну плату необхідно нараховувати на підставі підпункту 275.1 статті 275 Податкового кодексу України, згідно з якою зазначено, що ставки податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються, зокрема, у таких розмірах: у населених пунктах з чисельністю населення від 500 000 до 1 000 000 чоловік 3,05 грн. за 1 кв.м.
З набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року № 71-VІІІ (з 01.01.2015 року) зазначену норму статті 275 Податкового кодексу України було виключено, а отже, на день прийняття оскаржуваного рішення господарським судом (27.04.2015 року) Податковий кодекс України не містив норми, якою було встановлено ставки податку на землю, нормативну грошову оцінку якої не проведено.
За викладених обставин, апеляційний господарський суд погоджується із висновком місцевого господарського суду про те, що запропонований позивачем порядок формування розміру орендної плати, беручи за основу земельний податок, що встановлюється Податковим кодексом України, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 року №2088 "Про ставки податку на земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" не відповідає чинному законодавству.
Апеляційний господарський суд вважає позовні не підлягають задоволення також з таких підстав.
У прохальній частині позову Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 просить зміни до внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного між Криворізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, який зареєстровано 07.11.2012 року за № 121100004001836.
Між тим, в позовній заяві позивач посилається та надав до суду договір оренди земельної ділянки, укладений 15.03.2011 року між Криворізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, який зареєстровано 10.08.2011 року за №121100004000617. Тобто, позивач просить внести зміни не до спірного договору оренди земельної ділянки (про який йдеться в позовній заяві та копію якого додано до позовної заяви), а зовсім до іншого договору оренди земельної ділянки. При цьому апеляційний господарський суд враховує також ті обставини, що справа №904/7183/14 розглядалася господарським судом Дніпропетровської області протягом тривалого часу (порушено провадження у справі 22.09.2014 року, рішення прийнято 27.04.2015 року) достатнього для уточнення позовних вимог щодо номеру та дати договору оренди земельної ділянки, в пункт 7 якого позивач просить внести зміни.
Відповідно до частини 2 статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Відповідно до пункту 12 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" не підлягає скасуванню судове рішення, якщо апеляційною інстанцією буде з'ясовано, що його резолютивна частина є правильною, хоча б відповідні висновки місцевого господарського суду й не були належним чином обґрунтовані у мотивувальній частині рішення. Водночас апеляційний господарський суд у мотивувальній частині своєї постанови не лише вправі, а й повинен зазначити власну правову кваліфікацію спірних відносин та правову оцінку обставин справи.
Таким чином, апеляційний господарський суд не вбачає підстави, передбачені статтею 104 Господарського процесуального кодексу України, для скасування рішення суду першої інстанції та, відповідно, підстави для задоволення апеляційної скарги.
Таким чином, апеляційний господарський суд не вбачає підстав, передбачених статтею 104 Господарського процесуального кодексу України, для зміни або скасування рішення суду першої інстанції та, відповідно, підстав для задоволення апеляційної скарги.
Розглянувши клопотання Криворізької міської ради Дніпропетровської області про відкладення розгляду справи у звязку із зайнятістю представника в іншому судовому засіданні, апеляційний господарський суд не вбачає підстав для його задоволення.
При цьому апеляційний господарський суд виходить з того, що відповідач не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - п'ятою статті 28 Господарського процесуального кодексу України, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Крім того, до клопотання про відкладення розгляду справи не додано доказів на підтвердження зайнятості представника у іншому судовому засіданні.
Судовий збір за подання апеляційної скарги відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України відносяться на позивача.
Керуючись статтями 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2015 року у справі №904/7183/14 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2015 року у справі №904/7183/14 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Н.В. Пархоменко
Суддя Л.А. Коваль
Суддя В.О. Кузнецов