Постанова № 46451856, 09.12.2013, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2013
Номер справи
2а-7826/11/1470
Номер документу
46451856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

09 грудня 2013 року Справа № 2а-7826/11/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Малих О.В., за участю секретаря судового засідання Гарасюти К.С.,

представника позивача:ОСОБА_1, довіреність № 4/НК-01 від 03.01.2013 року,

представника відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 107 від 06.02.2013 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за

адміністративним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський спеціалізований порт Ніка-Тера» (вул. Айвазовського, 23, а/с 1003, м. миколаїв, 54052)

до відповідача: Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні (вул. Івана Франка, 55, м. Одеса, 65049)

про визнання протиправною та скасування постанови № 05/00-01-0009 від 04.10.2011 року,

в с т а н о в и в:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Морський спеціалізований порт Ніка-Тера» (далі - ТОВ МСП «Ніка-Тера»), звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови № 05/00-01-0009 від 04.10.2011 року.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав зазначених в позові, додаткових поясненнях та наданих доказах.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та зазначив, що постанова Інспекції прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства та наданих повноважень.

Відповідно до ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), правосуддя у адміністративних справах здійснюється адміністративними судами, юрисдикція яких поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є справою адміністративної юрисдикції.

Відповідно ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи про усунення порушень у сфері споживання електричної та теплової енергії. Згідно ст.26 України "Про електроенергетику" споживач електроенергії зобовязаний дотримуватися вимог законодавчих норм та договору постачання енергії, несе відповідальність за порушення умов договору, правил користування електричною та тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії та теплової енергії згідно законодавства.

Виходячи з вищенаведених законодавчих норм, державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (в особі її відокремлених підрозділів) є субєктом владних повноважень, який, здійснює державний нагляд в електроенергетиці та приймає обов'язкові до виконання субєктами господарювання приписи.

Враховуючи субєктний склад та характер правовідносин, що виникли між сторонами, даний спір є публічно-правовим й тому дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Представниками сторін надані клопотання про розгляд справи без технічної фіксації судового процесу.

У судовому засіданні 19.12.2013 року проголошено вступну ту резолютивну частини рішення.

Судом встановлено, що ТОВ МСП «Ніка-Тера» зареєстровано виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 08 лютого 1995 року.

На виконання доручення Генеральної прокуратури від 08.09.2011 №07/2/2-21952-11 було доручено здійснити перевірку ТОВ МСП «Ніка-Тера» з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії , з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористувальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання , систем збору і повернення конденсату.

Згідно зазначеного доручення 12 вересня 2011 року, державними інспекторами з енергетичного нагляду було здійснено вихід на територію позивача для проведення перевірки.

У зв'язку з не допуском посадових осіб до перевірки було складено припис №05/00-02-0011 від 12 вересня 2011 року з вимогою до керівника ТОВ МСП «Ніка-Тера» забезпечити безперешкодний доступ державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж позивача.

27 вересня 2011 року, на підставі наказу № 05/00-01-0019 від 23 вересня 2011 року Про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду по енергетичних об'єктах ТОВ МСП «Ніка-Тера» та направлення на проведення заходу № 05/00-01-0019 від 23 вересня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду було здійснено повторний вихід на територію позивача для проведення перевірки виконання припису №05/00-02-0011 від 12 вересня 2011 року.

У зв'язку з не допуском посадових осіб до перевірки було складено припис №05/00-02-0012 від 27 вересня 2011 року з вимогою до керівника ТОВ МСП «Ніка-Тера» забезпечити безперешкодний доступ Державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж позивача.

За ухилення від виконання припису від 12.09.2011 року № 05/00-02-0011 було прийнято Постанову про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 05/00-01-0009 від 04 жовтня 2011 року.

Вважаючи, що у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття постанови №05/00-01-0009 від 04 жовтня 2011 року, а сама постанова є такою, що порушує норми чинного законодавства України ТОВ МСП «Ніка-Тера» звернулося до суду.

Відповідно до Закону України від 05.04.2007р. № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (із змінами, далі Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (ст. 1 Закону № 877-V).

Частиною 1 статті 6 Закону № 877 передбачено перелік підстав для здійснення позапланових заходів, а частиною 2 означеної статті Закону № 877-V встановлено, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Також, відповідно до статті 8 Закону України «Про прокуратуру» вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.

Невиконання без поважних причин законних вимог прокурора тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 20 Закону України «Про прокуратуру» при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних підприємств, установ, організацій та інших структур незалежно від форм власності, а також виділення спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Наказом Міністерства палива та енергетики від 25.06.2008 року № 345 «Про внесення змін до наказу Мінпаливенерго України від 24.12.2004 року № 817», затверджена Інструкція з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (далі - Інструкція).

Ця Інструкція розроблена відповідно до Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про електроенергетику» та Закону України «Про теплопостачання», Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1540, Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929 (із змінами) (далі - Положення), Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 № 1312, Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.99 № 441 (із змінами).

Відповідно до п. 1.2 Інструкції визначено процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії (далі - енергія).

Вимоги цієї Інструкції поширюються на суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та підприємства, установи і організації - споживачів енергії, незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, які обстежуються (далі - суб'єкти господарювання). Дія цієї Інструкції спрямована на забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, галузі електроенергетики, сфери теплопостачання та належного функціонування електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

За змістом п. 7.1 Інструкції у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання припис.

За правилами п. 10.1 у разі створення суб'єктом господарювання перешкод у здійсненні інспектором заходів державного нагляду (у тому числі недопуск) у констатуючій частині акта (пункт 4.3 цієї Інструкції) робиться відповідний запис. Цей акт надається керівнику відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду для вжиття заходів згідно з чинним законодавством.

На підставі вищезазначеного акта керівник відповідного структурного підрозділу інспекції Держенергонагляду (у регіоні, Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, їх відділеннях) відповідно до розділу VIII цієї Інструкції видає суб'єкту господарювання Розпорядження щодо порушення законодавства із застосуванням санкцій, передбачених законодавством (у тому числі щодо зупинення виробництва, виготовлення або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг).

Позивачем надано копію Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року по справі № 2а-9044/11/1470 якою визнано протиправними та скасовано складені Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні приписи № 05/00-02-0011 від 12 вересня 2011 року та № 05/00-02-0012 від 27 вересня 2011 року.

На підставі зазначених приписів заступником Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду видано оскаржувану постанову.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Тому, суд приходить до висновку, що відповідачем необґрунтовано прийнято Постанову №05/00-01-0009 від 04 жовтня 2011 року.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

А також, пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 94 КАС, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 11, 19, 72, 94, 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати Постанову № 05/00-01-0009 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 04.10.2011 року, винесену посадовою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні.

3. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський спеціалізований порт Ніка-Тера» (код ЄДРПОУ 22439446) судовий збір у розмірі 3,40 грн., сплачений за платіжним дорученням № 820 від 13.10.2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.

Суддя О.В. Малих

Постанова оформлена у відповідності до ст. 163 КАС України

та підписана суддею 13 грудня 2013 року.