ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2009 року м. Полтава справа № 2-а-10988/09
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Удовіченко С.О.
При секретарі - Ясківець М.П .,
за участю:
представника позивача -ОСОБА_1.,
представників відповідача - ОСОБА_2., ОСОБА_3.,
представника третьої особи - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтава справу за позовом Полтавського обласного радіотелевізійного передавального центру до Державної податкової інспекції у м. Полтава про скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
06 листопада 2008 р. позивач Полтавський обласний радіотелевізійний передавальний центр (надалі - Позивач ) звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтава (надалі - Відповідач) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000272302/0 від 16.07.2008 року 272 539,48 грн., посилаючись на те, що вказане повідомлення - рішення прийнято відповідачем всупереч вимогам Закону України «Про радіочастотний ресурс України» № 1876-IV від 24.06.2004 року (надалі - Закон України № 1876- IV), оскільки підприємство не є користувачем радіочастотного ресурсу, не отримував ліцензій на користування частотним ресурсом для потреб телерадіомовлення, а тільки має ліцензії на технічне обслуговування і експлуатацію мереж ефірного телебачення і радіомовлення на підставі договорів з телерадіокомпаніями, а тому не повинен сплачувати до бюджету збір за користування радіочастотним ресурсом.
В ході судового розгляду справи позивачем надано клопотання про зміну позовних вимог, відповідно до якого просить зменшити суму позовних вимог замість 272539,48 грн. на 190 337 грн. 63 коп., а також визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000272302/2 від 01.12.2008 року замість податкового повідомлення - рішення № 0000272302/0 від 16.07.2008 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.07.2009 року до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору було залучено Державне підприємство «Український державний центр радіочастот» в особі філії центру «Укрчастотнагляд».
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях, зазначали, що позивач є суб'єктом господарювання, який надає послуги технічними засобами по розповсюдженню телерадіопрограм, послуги телерадіозв'язку, а тому користується радіочастотним ресурсом і відповідно до пп. 2 п. 4 ст. 5 розділу ІІ Закону України «Про радіочастотний ресурс України» є платником збору за використання радіочастотного ресурсу України, однак всупереч вимог ст. 57 зазначеного Закону не сплачував щомісячних зборів, в результаті чого утворилась заборгованість, яка складає за період з 01.10.2006 р. по 23.06.2008 р. - 190 337, 63 грн. в тому числі основний платіж 126 665,09 грн., штрафна (фінансова) санкція 63672,54 грн.
Представник третьої особи в судовому засіданні в задоволенні позову просив відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків .
Судом встановлено, що Державне підприємство - Полтавський обласний радіотелевізійний передавальний центр створене на загальнодержавній власності наказом Міністерства зв'язку України від 20.02.1993 р. № 87, входить до складу Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у м. Полтаві здійснено виїзну позапланову перевірку Полтавського обласного радіотелевізійного передавального центру за період з 01.10.2006 р. по 23.06.2008 р. з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складено акт перевірки від 08.07.2008р. № 1238/23-6/01187779.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем: п. 2, 8 ст. 57 Закону України «Про радіочастотний ресурс в Україні» в результаті чого не нараховано та не сплачено щомісячного збору за використання радіочастотного ресурсу України в сумі 181 466, 32 грн., в т. ч. по періодам: за 2006 рік: жовтень -16574,60 грн., листопад - 16574,60 грн., грудень 16479,68 грн., 2007 рік: січень - 16479,68 грн., лютий - 16479,68 грн., березень - 16479,68 грн., квітень - 16479,68 грн., травень - 16479,68 грн.,червень - 16479,68 грн.,липень - 16479,68 грн., серпень - 16479,68 грн..
Позивачем вищевказаний акт, підписано із запереченнями № 686/01-20 від 08.07.2008 р., що долучені до матеріалів справи.
На підставі акту від 08.07.2008р. № 1238/23-6/01187779 відповідачем винесено податкове рішення-повідомлення № 0000272301/0 від 16.07.2008 року всього на суму 272 539,48 грн., в тому числі - за основним платежем 181 466,32 грн. та за штрафними санкціями 91073,16 грн.
Не погодившись з вказаним рішенням позивач оскаржив його до Державної податкової адміністрації України в Полтавській області, про що свідчить скарга від 19.09.2008 р. за № 955/01-20, що наявна в матеріалах справи.
За результатами розгляду вказаної скарги Державною податкової адміністрацією України в Полтавській області було призначено позапланову перевірку з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету збору за використання радіочастотного ресурсу України за період з 01.10.2006 по 23.06.2008 року.
На підставі направлення № 901 від 07.11.2008 р. інспектором податкової служби ОСОБА_5 з 07.11.2008 р. по 10.11.2008 р. проведено виїзну позапланову перевірку позивача, за результатами якої, складено акт № 2210/23/01187779 від 10.11.2008 р., яким встановлено порушення п. 2,8 ст. 57 Закону України «Про радіочастотний ресурс в Україні» в результаті чого не нараховано та не сплачено щомісячного збору за використання радіочастотного ресурсу України в сумі 126 665,09 грн., в тому числі по періодам: жовтень 2006 р.- 11592,67 грн., листопад 2006 р - 11592,67 грн., грудень 2006 р.-11497,75 грн., з січня по серпень 2007 р. по 11 497,75 грн.
На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкове рішення-повідомлення № 0000272302/2 від 01.12.2008 року, яким зменшено суму податкового боргу до 190 337,63 грн., а саме: збір за користування радіочастотами в сумі 126 665,05 грн. та застосовано штрафні санкції згідно п.п.17.1.1 , 17.1.2,17.1.3 ст. 17 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджети та державними цільовими фондами» в сумі 63 672,54 грн. (розрахунок штрафних санкцій наявний в матеріалах справи.)
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно Статуту Полтавського обласного радіотелевізійного передавального центру, що долучено до матеріалів справа, затвердженого 02.11.1995 р. Президентом Концерну РРТ, підприємство створено з метою забезпечення народного господарства та населення України радіомовлення, радіозв'язку та телебачення. Основними напрямками діяльності Підприємства зокрема, є розповсюдження телевізійних, телеграфної та іншої інформації через різні передавальні засоби , згідно договорів з телерадіокомпаніями, підприємствами, установами, та організаціями, а також з іншими замовниками, які мають ліцензії на такі види діяльності та на право користування каналом мовлення у відповідності з чинним законодавством.
Згідно наявних в матеріалах справа копій ліцензій позивач здійснює технічне обслуговування і експлуатацію мереж ефірного телемовлення на території міста Полтави та Полтавської області відповідно до Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері телекомунікацій з технічного обслуговування і експлуатації мереж ефірного теле- та радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж, надання в користування каналів електрозв'язку, затверджених наказом Мінтрансзв'язку України від 10.11.2004 року № 984 і зареєстрованих в Мін'юсті України 12.11.2004 року за № 1448/10047.
Згідно положень статті 1 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користування радіочастотним ресурсом - це діяльність, пов'язана із застосуванням радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, що випромінюють електромагнітну енергію в навколишній простір у межах радіочастотного ресурсу, а користувачем радіочастотного ресурсу - є юридична або фізична особа, діяльність якої безпосередньо пов'язана з користуванням радіочастотним ресурсом відповідно до законодавства.
При цьому вказаний Закон визначає, що радіочастотним ресурсом - є частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до Законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.
Статтею 5 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» (в редакції, яка діяла на час проведення перевірки) користувачі радіочастотного ресурсу України поділяються на спеціальних та загальних. До спеціальних віднесені підрозділи і організації Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства з надзвичайних ситуацій України та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони, Державного департаменту з питань виконання покарань, Державної податкової адміністрації України (у частині застосування радіоелектронних засобів податковою міліцією), якщо їх діяльність пов'язана з використанням радіоелектронних засобів виключно для виконання функціональних обов'язків і за умови їх фінансування виключно за рахунок Державного бюджету України, а також Міністерства транспорту України в частині застосування радіоелектронних засобів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України та забезпечення польотів і в частині застосування радіоелектронних засобів Державною спеціальною службою транспорту.
Оскільки позивач не належить до спеціальних користувачів, то в розумінні вказаної статті є загальним користувачем радіочастотного ресурсу України.
Загальна категорія користувачів радіочастотного ресурсу України поділяється на суб'єктів господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг, за винятком розповсюдження телерадіопрограм та суб'єктів господарювання, які здійснюють розповсюдження телерадіопрограм із застосуванням власних або орендованих радіоелектронних засобів.
Як встановлено в судовому засіданні та не спростовується сторонами, позивач надає послуги по розповсюдженню телерадіопрограм із використанням телерадіомовних передавачів та радіорелейних ліній.
Згідно листа Полтавської філії Центру «Укрчастотнагляд» № 05-06/397 від 16.01.08 року та додатків до нього позивач має та експлуатує: радіорелейні станції (згідно переліку) в кількості 29, РЕЗ телебачення (згідно переліку) в кількості 53 та РЕЗ радіозв'язку (згідно переліку) в кількості 11 , які ним використовуються для транслювання програм.
Крім того, Полтавському обласному радіотелевізійному передавальному центру 08.12.2006 року Національною комісією з питань регулювання зв'язку України видана ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, серія АВ 120498.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач у спірний період з 01.10.2006 р. по 31.08.2007 р. був користувачем радіочастот та на нього в повній мірі розповсюджувалася дія Закону України «Про радіочастотний ресурс України».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користувач радіочастот зобов'язаний вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому НКРЗ порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.
Згідно ст. 57 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користувачі радіочастот зобов'язані сплачувати збір за використання радіочастотного ресурсу України.
Отже, за період з 01.10.2006 р. по 31.08.2007 р. позивач повинен був сплачувати збір за використання радіочастотного ресурсу України, сума якого, згідно розрахунку наявного в матеріалах справи, додаток № 1, №2, №3 до акту перевірки № 2210/23/01187779 від 10.11.2008 р становить 126 665,05 грн.
Посилання позивача на відсутність в нього ліцензії на користування радіочастотним ресурсом для потреб телерадіомовлення як на підставу не сплати збору, суд вважає безпідставним, оскільки вказане посилання не спростовує того, що позивач був користувачем радіочастотного ресурсу України у спірний період.
Суд, також, не приймає до уваги посилання позивача на положення п.467 Постанови Кабінету Міністрів України № 720 від 09.08.06 року, якою затверджено «Правила надання та отримання телекомунікаційних послуг», оскільки її положення регулюють правовідносини, що виникають між оператором, провайдерами телекомунікацій і споживачами телекомунікаційних послуг і не стосуються взаємовідносин оператора з бюджетом.
Правовідносини у сфері користування радіочастотами врегульовані Законом України «Про радіочастотний ресурс України», відповідно до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» - збір за використання радіочастотного ресурсу включений до загальнодержавних податків та зборів.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Полтавського обласного радіотелевізійного передавального центру необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 5, 6, 57 Закону України «Про радіочастотний ресурс України», ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного радіотелевізійного передавального центру до Державної податкової інспекції у м. Полтава про скасування податкового повідомлення - рішення відмовити .
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
Постанову в повному обсязі виготовлено «07» вересня 2009 року.
Суддя С.О. Удовіченко