ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2015 року Справа № 876/14538/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І.,Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інстанції у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.10.2013 року у справі за позовом Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид» в особі Чопської філії до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
У липні 2013 року Закарпатська обласна кредитна спілка «Бескид» в особі Чопської філії звернулася з позовом до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позивач посилався на те, що відповідачем за результатами камеральної перевірки складено акт №922/15-01/34326048 від 10.06.2013 року на підставі якого прийнято спірне податкове повідомлення-рішення на загальну суму 1191,00 грн. за порушення вимог п.49.18 ст. 49 ПК України, а саме неподання податкових декларацій з податку на прибуток за 2010-2012 рік.
Вважав спірне податкове повідомлення-рішення протиправним, оскільки Закарпатська обласна кредитна спілка «Бескид» є неприбутковою організацією, яка звільнена від подання декларацій з податку на прибуток підприємств, тому і Чопська філія не мала подавати декларації з податку на прибуток.
Позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №000586150143/15-01/22109660/97 від 27.06.2013 року.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.10.2013 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №000586150143/15-01/22109660/97 від 27.06.2013 року.
Постанову суду першої інстанції оскаржила Державна податкова інспекція у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області, подавши на неї апеляційну скаргу.
В обґрунтування апеляційних вимог вказує на те, що Чопська філія Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид» включена до реєстру неприбуткових організацій тільки 13.06.2013 року №22/15-01, а тому в перевірений період, за 2010-2012 роки, повинна була подавати декларації про податок на прибуток підприємств за кожний звітний період.
Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Особи, які беруть участь в справі, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте в судове засідання не прибули, що є підставою для її розгляду в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
У справі встановлено, що відповідачем було проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача з податку на прибуток за результатами якої складено акт від 10.06.2013 року №922/15-01/34326048.
Актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог п. 49.18 ст.49 ПК України, а саме: не подано податкові декларації з податку на прибуток приватних підприємств з 2010 року по 2012 рік за наступні податкові періоди: І півріччя 2010 року (граничний строк подання 09.08.2010 року), у зв'язку з чим донараховано штрафні санкції на суму 170,00 гривень; три квартали 2010 року (граничний строк подання 09.11.2010 року), у зв'язку з чим донараховано штрафні санкцій на суму 170,00 гривень; 2010 рік (граничний строк подання 09.02.2011 року), у зв'язку з чим донараховано штрафні санкцій на суму 170,00 гривень; І квартал 2011 року (граничний строк подання 10.05.2011 року), у зв'язку з чим донараховано штрафні санкцій на суму 1,00 гривня; II квартал 2011 року (граничний строк подання 09.08.2011 року); II-III квартали 2011 року (граничний строк подання 09.11.2011 року); ІІ-ІV квартали 2011 року (граничний строк подання 09.02.2012 року); І квартал 2012 року (граничний строк подання 10.05.2012 року), у зв'язку з чим донараховано штрафні санкцій на суму 170,00 гривень; І півріччя 2012 року (граничний строк подання 09.08.2012 року), у зв'язку з чим донараховано штрафні санкцій на суму 170,00 гривень; три квартали 2012 року (граничний строк подання 09.11.2012 року), у зв'язку з чим донараховано штрафні санкцій на суму 170,00 гривень; 2012 рік (граничний строк подання 11.02.2013 року), у зв'язку з чим донараховано штрафні санкцій на суму 170,00 гривень (а.с.8-11).
На підставі акту перевірки відповідачем було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27.06.2013 року №000586150143/15-01/22109660/97, яким позивачу донараховано штрафні санкції за не подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств з 2010 року по 2012 року на загальну суму 1191,00 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Чопська філія є структурним підрозділом Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид», не є юридичною особою та діє під керівництвом органів управління кредитної спілки, тому не внесення філії до Реєстру неприбуткових організацій не покладає неї обовязок здійснювати оподаткування доходів та звітувати на загальних підставах.
Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку вказаним відносинам, враховує наступне.
З матеріалів справи видно, що Чопська філія є відокремленим підрозділом Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид», без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Закарпатська обласна кредитна спілка «Бескид» є неприбутковою організацією, що підтверджується рішенням від 25.03.2005 року про внесення організації (установи) до Реєстру неприбуткових організацій та Статутом Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид».
Відповідно до пп. 2.1. п. 2 розділу 1 Статуту Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид» вона є неприбутковою організацією, заснованою фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки .
Згідно до Положенням, затвердженого рішенням Спостережної ради Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид», у відповідності до протоколу №4б від 24.02.2006 року (далі - Положення) Чопська філія створена з метою задоволення потреб членів Кредитної спілки, що проживають у географічній віддаленості від її офісу, взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових коштів членів кредитної спілки .
У відповідності до пп. 7.11.4 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року № 334/94-ВР(далі - Закон України № 334/94-ВР) (чинного на час виникнення спірних правовідносин) від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "в" підпункту 7.11.1 отримані у вигляді коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством.
Відповідно до абз. "в" пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України № 334/94-ВР (чинного на час виникнення спірних правовідносин) ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є пенсійними фондами, кредитними спілками, створеними у порядку, визначеному законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, згідно з пп. "в" п. 157.1 ст. 157 якого вказано, що ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які, зокрема, є кредитними спілками, пенсійними фондами, створеними в порядку визначеному відповідними законами.
У відповідності до п. 157.12 ст. 157 ПК України право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку встановленому законодавством.
Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється в порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Згідно п. 157.14 ст. 157 ПК України Центральний орган державної податкової служби встановлює порядок обліку і подання звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організації із Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Узагальнюючи наведені норми законодавства, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що пільгами в оподаткуванні податку на прибуток підприємств користуються неприбуткові організації, які внесені до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Спір у справі зводиться до того, чи повинен відокремлений підрозділ неприбуткової організації, не зареєстрований у Реєстрі неприбуткових організацій, подавати декларації по податку на прибуток підприємств.
Згідно з п.1.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 року №232, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 року за №291/2095, та який був чинним до лютого 2011 року, Реєстр неприбуткових організацій та установ це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 ст. 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняються від сплати податку на прибуток.
Проте, наказом ДПА України від 21.01.2011 року №37 затверджено нове Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.02.2011 року за №161/18899, згідно п. 1 якого передбачено, що це Положення розроблено відповідно до ст. 157 розділу ІІІ ПК України. Пунктом 2 Положення передбачено, що Реєстр неприбуткових установ та організацій це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи, організації та їх відокремлені підрозділи, визначені підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПК України, доходи яких згідно ст. 157 розділу ІІІ ПК України звільняються від сплати податку на прибуток.
З наведеного видно, що з 09.02.2011 року на відокремлені підрозділи неприбуткових організацій покладено обовязок реєструватися у Реєстрі неприбуткових установ та організацій у разі бажання користуватися пільгами у оподаткуванні, визначеними ст. 157 ПК України.
Відповідальність платника за порушення граничних строків подання податкової звітності з податку на прибуток передбачена п. 120.1 ст. 120 ПК України, відповідно до якої неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобовязаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Відповідно до п.п.47.1.1 п. 47.1 ст. 47 ПК України, відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить.
З наявних у матеріалах справи розрахунків видно, що штрафні санкції у розмірі 1191,00 грн. до позивача застосовані за неподання податкових декларацій за 2010-2012 роки.
Оскільки у Чопської філії у 2010 році були відсутні підстави для реєстрації в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, тому судова колегія приходить до переконання, що спірне податкове повідомлення-рішення в частині застосування до позивача штрафних санкцій за неподання податкових декларацій за 2010 рік в розмірі 510 грн. згідно наявного в справі розрахунку, підлягає скасуванню.
Що стосується штрафних санкцій за неподання податкових декларацій за 2011-2012 роки, то слід зазначити, що податковий орган довів належними доказами законність своїх дій, а тому в цій частині спірне податкове повідомлення скасуванню не підлягає.
Пунктом четвертим частини 1 статті 202 КАС України передбачено, що підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову у частині застосування до Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид» штрафних санкцій за 2010 рік у розмірі 510 (пятсот десять) гривень. В решті позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інстанції у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області задовольнити частково.
Скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.10.2013 року у справі №807/2551/13-а та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інстанції у м. Ужгороді №000586150143/15-01/22109660/97 від 27.06.2013 року у частині застосування до Закарпатської обласної кредитної спілки «Бескид» штрафних санкцій за 2010 рік у розмірі 510 (пятсот десять) гривень.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
ОСОБА_1