Постанова № 4601448, 13.02.2009, Севастопольський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
13.02.2009
Номер справи
5020-3/160
Номер документу
4601448
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

10 лютого 2009 року  

Справа № 5020-3/160

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Антонової І.В.,

суддів Ткаченка М.І.,

Прокопанич Г.К.,

за участю представників сторін:

позивача: не з`явився;

відповідача: ОСОБА_2 дов. № 3681 від 24.07.2008 року;

третьої особи: не з`явився;

розглянувши апеляційну скаргу комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя Головко В.О.) від 09 грудня 2008 року у справі № 5020-3/160

за позовом Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" (вул. Адм. Октябрьського, 8-2, м.Севастополь, 99011)

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, м.Севастополь, 99007)

3-тя особа - Фонд комунального майна Севастопольської міської ради (вул. Луначарського, 5, м.Севастополь, 99011)

про спонукання до внесення змін до договору оренди ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство Севастопольської міської ради "Аррікон" звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди комунального майна № 432 від 29.11.2006 року, укладеного між сторонами, шляхом підписання додаткової угоди в редакції позивача.

Позов обґрунтовано посиланням на вимоги частини третьої статті 118 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", згідно з якою договори оренди державного та комунального майна, укладені до 01.01.2007 року, у шестимісячний строк підлягають обов'язковому перегляду. Тому, на думку позивача, спірний договір оренди № 432 від 29.11.2006 року повинен бути переглянутий з подальшим внесенням змін до його умов в частині розміру орендної плати.

Рішенням господарського суду міста Севастополя від 09.12.2008 року у справі № 5020-3/160 у задоволенні позову Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" відмовлено.

При прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що Методика розрахунку та порядку використання плати за орендну державного майна, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786 із внесеними до неї змінами Постановою № 1846, встановлює порядок розрахунку плати за оренду лише державного майна та не розповсюджується на правовідносини оренди комунального майна.

Не погодившись з рішенням господарського суду м.Севастополя, Комунальне підприємство Севастопольської міської ради "Аррікон" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, як прийнятого неповному дослідженні обставин справи.

Позивач в апеляційній скарзі зазначає, що право визначати розмір орендної плати належить виключно до компетенції власника, у даному випадку - міської ради. Кабінет Міністрів України не вправі встановлювати орендні ставки за оренду об'єктів комунальної власності, оскільки ці повноваження віднесені спеціальним Законом України "Про оренду державного та комунального майна" до компетенції відповідної ради. Законодавством передбачено право Кабінету Міністрів України встановлювати індикативні ставки орендної плати, а не конкретні ставки для державного та комунального майна.

Представник відповідача у судовому засіданні з доводами апеляційної скарги не погодився, вважає оскаржуване рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Після оголошеної у судовому засіданні перерви з 27 січня по 10 лютого 2009 року, представник позивача та третьої особи у судове засідання не з`явились.

У зв'язку з відпусткою судді Котлярової О.Л., на підставі розпорядження в.о. голови Севастопольського апеляційного господарського суду, у складі судової колегії було здійснено заміну на суддю Прокопанич Г.К.

Повторно розглянувши справу в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судовою колегією встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 25.11.2006 року між Комунальним підприємством Севастопольської міської ради "Аррікон" та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір оренди нерухомого майна державної власності, за умовами якого фізична особа-підприємець ОСОБА_1 прийняла від орендодавця - КП "Аррікон" у строкове платне користування нерухоме майно -вбудовано-прибудовані приміщення магазину літер "А" № 292 загальною площею 1434,50 кв.м., розташоване за адресою: місто Севастополь, вул. Тараса Шевченко, 13 (а.с.11-15). Факт передачу майна підтверджується актом приймання-передачі (а.с.16)

Відповідно до пункту 3.1 договору річна орендна плата складає 110471,00 грн.

Згідно з пунктом 3.2. договору орендна плата за перший місяць оренди складає 11047,00 грн. та 1434,50 грн. за поточне обслуговування і перераховується орендарем орендодавцю на його розрахунковий рахунок щоквартально не пізніше 20 числа поточного місяця.

Пунктом 3.4 договору передбачено, що сторони договору зобов'язані переглянути розмір орендної плати на вимогу однієї із сторін у випадку зміни діючих цін та тарифів, а також в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Строк дії договору встановлений пунктом 7.1 договору -до 30.09.2009 року.

Судовою колегією встановлено, що Комунальне підприємство "Аррікон" листом від 30.07.2008 № 421 звернулось до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди.

У вказаному листі позивач послався на вимоги Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Постанову Кабінету Міністрів України від 27.12.2006року № 1846 "Про внесення змін до Методики розрахунку та порядку використання плати за орендну державного майна" та рішення Севастопольської міської ради № 1617 від 13.03.2007 року "Про розрахунок орендної плати за оренду майна, що є власністю територіальної громади міста Севастополя та пропорціях визначення плати за оренду майна, що є власністю територіальної громади м. Севастополя", а також вказав на необхідність здійснення перегляду розміру орендної плати, запропонувавши відповідачеві внести зміни до договору оренди відповідно до протоколу узгодження змін (а.с.8, 10).

Відповідно до пункту 3.1 договору оренди в редакції протоколу узгодження змін до договору оренди, що запропонована орендодавцем, орендна плата визначається на підставі рішення Севастопольської міської ради № 1617 від 13.03.2007 року і складає 195226,85 грн. на рік. Орендна плата визначена виходячи з орендної ставки 12%, 15 %, 18%, 100% від вартості об'єкта оренди, визначеної незалежною оцінкою майна, що передається в оренду, станом на 31.03.2007 року (а.с.8).

Згідно з пунктом 3.2 договору оренди в редакції позивача, орендна плата складає 19561,74 грн. за місяць оренди та 1448,70 грн. за технічне обслуговуання і перераховується орендарем орендодавцеві не пізніше 20 числа поточного місяця з 01.04.2007 року.

Відмова фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 внести зміни до договору оренди комунального майна № 432 від 29.11.2006 року шляхом підписання додаткової угоди в редакції позивача, стала підставою для звернення Комунального підприємства "Аррікон" до суду із даним позовом.

Вислухавши пояснення присутніх у судовому засіданні 27.01.2009 року представників сторін, третьої особи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 3 статті 760 Цивільного кодексу України особливості найму окремих видів майна встановлюється Цивільним кодексом України або іншим Законом.

Таким законом по відношенню до спірного договору оренди є Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 2269-ХІІ від 10.04.1992 року.

Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

За приписами частини 2 статті 21 вказаного Закону розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Статтею 118 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах. Орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 3 статті 118 вказаного Закону передбачено, що договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.

Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 301-р від 23.05.2007 року, відповідно до статті 118 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" рекомендувати органам місцевого самоврядування застосовувати у 2007 році орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств та нерухомого державного майна, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786, під час визначення розміру орендної плати за комунальне майно, що передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі.

За приписами частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють повноваження щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Як вбачається зі змісту пункту 3.1 договору оренди від 25.11.2006 року, сторони передбачили, що розмір орендної плати визначається згідно із Методикою, затвердженою рішенням міської ради № 344 від 13.11.2002 року.

Згідно з рішенням Севастопольської міської ради V скликання № 1617 від 18.03.2007 року "Про розрахунок орендної плати за оренду майна, яке є власністю територіальної громади м. Севастополя, та пропорціях розподілу плати за оренду майна, що є власністю територіальної громади м. Севастополя" розрахунок розміру орендної плати здійснюється згідно з Методикою розрахунку орендної плати, визначеної для розрахунку розміру орендної плати за використання державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 року зі змінами та доповненнями.

На підставі викладеного судова колегія вважає необґрунтованим висновок господарського суду м.Севастополя про те, що Методика розрахунку та порядку використання плати за орендну державного майна, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786, до розрахунку орендної плати за комунальне майно не застосовується.

Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено порядок зміни та розірвання господарських договорів. Так, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Судовою колегією встановлено, що позивачем дотримано зазначений вище порядок -надіслано відповідачеві пропозицію про зміну умов договору та встановлено строк для надання відповіді. Судовою колегією також встановлено обґрунтованість вимог Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" про внесення змін до договору оренди комунального майна № 432 від 29.11.2006 року.

Згідно з частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. У даному випадку є наявними передбачені законом підстави для внесення змін до спірного договору оренди в судовому порядку.

За таких обставин, судова колегія вважає апеляційну скаргу обґрунтованою, рішення господарського суду м.Севастополя - підлягаючим скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

Частиною 5 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до частини 3 статті 105 Господарського процесуального кодексу України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Задовольняючи позовні вимоги Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон", суд апеляційної інстанції зазначає, що у зв`язку з набранням чинності постави суду апеляційної інстанції з 10.02.2009 року, додаткова угода до договору оренди комунального майна № 432 від 29.11.2006 року набирає чинності також з 10.02.2009 року.

Керуючись статтями 101, 103 п.2, 101 ч.1 п.п.1, 4, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" задовольнити.

Рішення господарського суду міста Севастополя від 09 грудня 2008 року у справі № 5020-3/160 скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позов Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" задовольнити.

Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 внести зміни до договору оренди комунального майна № 432 від 29.11.2006 року шляхом підписання додаткової угоди в редакції Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" наступного змісту:

"Пункт 1.1. З метою ефективного використання комунального майна і досягнення найвищих результатів господарської діяльності Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду нерухоме майно - вбудовано-прибудовані приміщення магазину загальною площею 1448,70 кв.м. з входом в підвал, двома крильцями і сходами, зокрема: вбудовано-прибудовані нежитлові приміщення магазину з № ІІІ-1 по № ІІІ-18, з № IV-1 по № ІV-4 загальною площею 786,30 кв.м., приміщення підвалу з № ІІ-1 по № ІІ-20 загальною площею 662,40 кв.м., розташовані за адресою: м. Севастополь, вул. Шевченка Тараса, будинок. 13 (тринадцять), що перебуває на балансі КП СГС "Аррікон" (далі -об'єкт оренди), вартість якого складає, згідно з незалежною оцінкою вартості станом на «31»березня 2007 року - 1132 930 (один мільйон сто тридцять дві тисячі дев'ятсот тридцять) гривень (без урахування ПДВ), зокрема приміщення підвалу - 150 810 (сто п'ятдесят тисяч вісімсот десять) гривень, приміщення першого поверху - 982 120 (дев'ятсот вісімдесят дві тисячі сто двадцять) гривень. Незалежна оцінка вартості об'єкту оренди є невід'ємною частиною цього договору (Додаток № 1)

Пункт 2.2. Об'єкт оренди залишається на балансі Орендодавця, з вказівкою, що це майно передане в оренду і зараховано на зовнішньо балансовий рахунок Орендаря з вказівкою, що майно є орендованим і оплачується Орендарем з 10.02.2009 року в сумі 19648, 66 гривень в т.ч. ПДВ і технічне обслуговування на розрахунковий рахунок Орендодавця щомісячно. Амортизаційні відрахування на орендоване майно нараховуються балансоутримувачем. Амортизаційні відрахування від вартості орендованого майна являються власністю Орендодавця.

Пункт 3.1 Розмір орендної плати визначається відповідно до рішення Севастопольської міської ради № 1617 від 13.03.2007 року і складає 195 226, 85 (сто дев'яносто п'ять тисяч двісті двадцять шість грн. 85 коп.) гривень на рік. Орендна плата визначена, виходячи з орендної ставки 12%, 15%, 18%, 100% від вартості об'єкту оренди, визначеної незалежною оцінкою передаваємого в оренду майна станом на «31»березня 2007 року. Амортизаційні відрахування і вартість послуг Орендодавця не включаються в орендну плату.

Пункт 3.2. Орендна плата складає 19 561, 74 (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот шістдесят одна грн. 74 коп. в т.ч. ПДВ 20 %) гривень за місяць оренди (станом на квітень 2007 року) і технічне обслуговування: 1 448, 70 (кв.м.) х 0,06 (грн.) = 86,92 гривень в т.ч. ПДВ і перераховується Орендарем Орендодавцеві не пізніше 20 числа поточного місяця з 10.02.2009 року (Додаток № 2).

Орендна плата повинна перераховуватися на рахунок КП СГС "Аррікон".

Оподаткування орендної плати відбувається відповідно до вимог чинного законодавства".

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1м.Севастополь, 99007; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства Севастопольської міської ради "Аррікон" (вул. Адмірала Октябрскького, 8 кв.2; р/р 26000945207871 в СФ АКБ УСБ м.Севастополя, МФО 324195, код ОКПО 20711909 ) 127,50 грн. держмита, а також 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Господарському суду міста Севастополя видати накази.

Головуючий суддя І.В. Антонова

Судді М.І. Ткаченко

Г.К. Прокопанич