Постанова № 4599966, 07.05.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2009
Номер справи
2-а-7664/08/2070
Номер документу
4599966
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07.05.2009 р.                                                                                 № 2-а- 7664/08/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Перцової Т.С. при секретарі судового засідання Ульященко Л.М.

за участю представників сторін :

позивача –не з'явився

відповідача –Єфім'євої М.О., Уднікової Н.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Харківське Державне авіційне орденів Жовтневої революції та ТрудовогоЧервоного прапору ВП

до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові

провизнання податкового повідомлення-рішення недійсим,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Харківське державне авіаційне орденів Жовтневої Революції таТрудового Червоного Прапору виробничого підприємства (надалі – ХДАВП), звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові (надалі – СДПІ ВПП у м.Харкові), в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 27.03.2008р. №0000770841/3, від 27.03.08 №0000760841/3 та від 27.03.08 № 0000750841/3.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити. В обґрунтування позовних вимог посилався на ст.14 Закону України „про плату за землю”, ст.ст.4, 5, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі Закону № 2181). Наполягав на тому, що Харківське державне авіаційне орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробниче підприємство самостійно визначивши та перерахувавши суми земельного податку, виконало своє зобов’язання за визначеними ним періодами, що виключає до нього застосування штрафних санкцій, передбаченими пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України 2181. Вказує на те, що законом України «Про плату за землю» визначено строки сплати податкового зобов’язання із земельного податку, проте жодним чином не визначено строки виникнення податкового боргу із цього податку, інформація про наявність якого міститься в оскаржуваних рішеннях. На підставі викладеного, вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 27.03.2008р. №0000770841/3, від 27.03.08 №0000760841/3 та від 27.03.08 №0000750841/3 прийняті СДПІ ВПП у м.Харкові помилково, а тому підлягають скасуванню.

29.04.2009 року представник позивача надав до суду заяву, в якій просить суд здійснювати подальший розгляд справи у відсутність представника позивача.

Відповідач, СДПІ ВПП у м.Харкові в своїх запереченнях на позов та її представник у судовому засіданні з позовними вимогами не погодились та просили суд відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування заперечень послалися на п.1 ст.2, ст.10, ч.1 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ст.ст.14, 17, 26 Закону України „Про плату за землю”, ст.ст.10, 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, п.1.11 ст.1, ст.ст. 4, 5, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Наголошують на тому, що порушення, які були встановлені в ході перевірки, зафіксовані належним чином, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення, прийняті на підставі результатів перевірки та за наслідками апеляційного оскарження, відповідають діючому законодавству. В зв’язку з наведеним, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що 15.10.2007 року СДПІ ВПП у м.Харкові була проведена невиїзна документальна перевірка ХДАВП з питань дотримання своєчасності сплати нарахованих (узгоджених) сум податкових зобов’язань з податку на землю з 30.03.2007р. по 21.09.2007р.. за результатами якої було винесено акт № 3080/41-014/14308894 від 15.10.2007р.

Актом встановлено, що 31.01.07 р. ХДАВП надано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові податковий розрахунок з земельного податку за 2007 рік (вхідний №2414) у строки, визначені законом для річного звітного періоду. Згідно податкового розрахунку земельного податку підприємством нараховано до сплати земельний податок у розмірі 467503,35 грн. щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

27.02.2007 року позивачем подано Уточнюючий податковий розрахунок земельного податку вхідний № 21447 від 27.02.2007 року у відповідності до якого ХДАВП нараховано до сплати земельний податок у розмірі 615908,48 грн. щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, у зв’язку з припиненням з 01.01,2007 року дії пільги наданої ст. 2 Закону України «Про державну підтримку літакобудівної промисловості.

20.08.2007 року ХДАВП надано Уточнюючий податковий розрахунок земельного податку вхідний № 12573 від 20.08.2007 року у відповідності до якого ХДАВП у першому півріччі 2007 року нараховано до сплати земельний податок у розмірі 615908.48 грн. щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, а в другому півріччі (липень-грудень 2007р.) нараховано до сплати земельний податок у розмірі 175145.26 грн. щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Рішенням 14 сесії 5 скликання Харківської міської ради від 04.07.2007 року № 172/07 «Про надання Харківському державному авіаційному виробничому підприємству пільги з плати за землю па друге півріччя 2007 року» ХДАВП звільнено від сплати податку па землю з липня 2007 року по 31 грудня 2007 у розмірі 99% від суми, що надходить у бюджет міста Харкова.

З урахуванням викладеного за висновками вказаного акту перевірки встановлено, що станом та 20.09.2007 року сума заборгованості по сплаті податку на землю склала 3254687,66 грн. (з урахуванням уточнюючого розрахунку земельного податку на 2007 рік (вхідний №у 12573 від 20.08.2007). Фактичне погашення узгоджених податкових зобов’язань проведено 20.09.2007 року шляхом зарахування коштів у сумі 50000,00 грн. по платіжному документу від 20.09.2007 року №14123, вилучених згідно «Акту про спрямування готівки у розрахунок погашення податкового боргу платника податків» та 21.09.2007року шляхом сплати підприємством коштів у сумі 3301000,00 грн. згідно платіжного доручення від 21.09.2007 року № 1. В зв’язку з чим, в акті перевірки зроблено висновок про те, що ХДАВП в порушення ст. 17 Закону України „Про плату за землю” частину суми узгоджених щомісячних податкових зобов’язань по сплаті земельного податку за 2007 р. у розмірі 3254687,66 грн. сплатило несвоєчасно.

На підставі висновків даного акту у відповідності до ч.1 ст.17 Закону України „Про плату за землю” та пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000 № 2181 „Про порядок погашення зобов’язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами” 16.10.2007 року СДПІ ВПП у м.Харкові були прийняті податкові повідомлення-рішення про зобов’язання сплатити штраф у відповідному розмірі. Так, податковим повідомленням-рішення № 0000750841/0 ХДАВП визначено суму штрафу в розмірі 923862,63 грн., податковим повідомленням-рішення № 0000760841/0 визначено суму штрафу в розмірі 246363,40 грн., податковим повідомленням-рішення № 0000770841/0 визначено суму штрафу в розмірі 17514,53 грн.

Не погодившись з вищенаведеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач почав процедуру адміністративного оскарження, шляхом подання первісної скарги до СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові та подання повторних скарг до ДПА у Харківській області та ДПА України.

За наслідками апеляційного оскарження СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові були прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 27.03.2008р. №0000770841/3, від 27.03.08 №0000760841/3 та від 27.03.08 № 0000750841/3 на такі ж саме суми штрафу, що із дріб’ю 0, 1 та 2.

Суд вважає за необхідне зазначити, що в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях в якості підстав для визначення строку сплати відповідач посилається на ст. 17 Закону України «Про плату за землю» та пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платник податків зобов’язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про плату за землю» земельний податок належить до загальнодержавного податку.

Відповідно до ст.14 Закону України „Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму земельного податку по орендній платі, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов’язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року.

Строки сплати узгоджених сум податкових зобов’язань із земельного податку визначаються положеннями ст. 17 Закону України «Про плату за землю» а саме, податкове зобов’язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Статтею 26 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники податку за порушення норм цього Закону несуть відповідальність, передбачену Земельним Кодексом України та законами України.

Законом України з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів, включаючи нарахування та сплату пені, штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачена відповідальність за несплату узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків у вигляді штрафу, яка поширюється в тому числі і на платника податків, який не сплатив узгоджену суму податкового зобов’язання із земельного податку протягом граничного строку.

Тобто, штраф застосовується до платників податків, які не сплачують узгоджені суми податкових зобов’язань протягом граничних строків, визначених Законом України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Припис підпункту 17.1.7 пункту 17.1 стані 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» кореспондує положенню підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону, яке у свою чергу, містить посилання на граничний строк підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону, а цей підпункт установлює, що для його цілей під терміном „базовий податковий період” слід розумітити податковий період, визначений відповідним законом з питань оподаткування.

Судом встановлено, що позивач задекларовані суми податкових зобов’язань з земельного податку відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України „Про плату за землю” сплатив з затримкою відповідно на 22, 175, 81 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірах, визначених оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.

Відповідно до положень п. 1.2 ст.1 Закону № 2181 податкове зобов’язання - це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1 ст.5 Закону України № 2181).

Платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену ним у податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст.4 зазначеного закону для подання податкової декларації. Позивач є платником земельного податку та, керуючись вищезазначеною нормою, подав до відповідача податкові розрахунки земельного податку, якими самостійно визначив податкові зобов’язання з земельного податку юридичних осіб (п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181).

Згідно з п.п. 2.2 ст. 2 „Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 № 110, податкове зобов’язання – це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів (податків, зборів, обов’язкових платежів, штрафних (фінансових) санкцій). Тобто, поняття податкових зобов’язань включає і штрафні санкції.

У відповідності до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах : при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

З огляду на вищенаведене, відповідно до положень п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, п.п. 6.1.7 п. 6.1 Інструкції 110, розмір штрафу за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов’язання розраховується, виходячи з фактично сплаченої (погашеної) суми податкового боргу, а штраф може застосовуватися виключно за фактом сплати (погашення) податкового боргу.

Слід відмітити, що поясненнями представників сторін та наданою до суду копіями квитанції № ПН3086 від 20.09.2007 року на суму 50000,00 грн. та платіжного доручення № 1 від 20.09.2007р. на суму 3301000,00 грн. підтверджено, що податкові зобов’язання по податку на землю за спірні періоди сплачені позивачем несвоєчасно. Крім того, в наведених розрахункових документах зазначено в призначенні платежу : „земельний податок”, „погашення податкової заборгованості по земельному податку” без вказівки періоду, за який спрямовуються кошти.

За таких обставин, ДПІ скориставшись положеннями п.7.7 ст.7 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” правомірно провело зарахування коштів у рахунок погашення податкового боргу платника податку (ХДАВП) відповідно у сумах 50000,00 грн. та 3301000,00 грн.

Згідно з ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем не було доведено відсутність порушень з його боку, більш того, несвоєчасність сплати податкових зобов’язань за минулі податкові періоди позивачем не заперечувалась, а відтак, відповідач правомірно застосував до позивача штрафні санкції згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

В зв’язку з чим, суд робить висновок про те, що Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Харкові при винесенні податкових повідомлень-рішень від 27.03.2008р. №0000770841/3, від 27.03.08 №0000760841/3 та від 27.03.08 № 0000750841/3 діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом з дотриманням вимог ч.3 ст.2 КАС України.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 8,19 Конституції України, ст.ст. 4, 7, 8, 11, 17, 19, 71, ч. 1 ст. 158, ст.ст. 160-163, 167, 186 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові про скасування податкових повідомлень-рішень – відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова виготовлена та підписана 12.05.2009 року.

Суддя                                                                       Перцова Т.С.

З оригіналом згідно.