Постанова № 4577407, 16.07.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2009
Номер справи
2а-3240/09/2370
Номер документу
4577407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2009 року Справа № 2а-3240/09/2370

18 год. 30 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гаращенка В.В.,

при секретарі: Бондар Т.П.,

за участю:

представника позивача: Кодоли О.В. - начальник управління;

представників відповідач: Трояна Д.Т., Процюка О.В. - за довіреностями;

представників третьої особи: Добровольської С.А., Сеник Т.В. - за довіреностями;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіно Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Ватутінське автотранспортне підприємство 17163» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіно Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом до ВАТ «Ватутінське АТП 17163» про стягнення 4615 грн. 48 коп. посилаючись на наявність у відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.11.2008 року по 01.03.2009 року.

Позивач та його представники в судовому засіданні підтримали заявлений позов та просили його задовольнити повністю.

Відповідач та його представники проти заявленого позову та його задоволення категорично заперечили з мотивів наданих в поясненні та запереченні на адміністративний позов.

Ухвалою суду, за клопотанням позивача, до участі у розгляді справи, залучено управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, так як пенсіонер, який отримує пільгову пенсію, як колишній працівник відповідача, знаходиться на обліку в даної третьої особи, крім того в управлінні ПФУ в Звенигородському районі знаходяться всі матеріали щодо призначення та нарахування пільгової пенсії, тому його представники можуть в судовому засіданні надати відповідні пояснення.

Заслухавши пояснення сторін та третьої особи, розглянувши подане заперечення, документи та інші матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Керуючись, ст.ст. 23,24 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - «КАС України» розгляд справи здійснювався суддею одноособово. При цьому, особи, які брали участь у справі та їх представники, належного клопотання про колегіальний розгляд справи не заявляли.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів України поширюється, в тому числі, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Законом.

Зміст п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачає, що справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В свою чергу, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, це орган державної влади, який здійснює владні управлінські функції, що визначено Положенням про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30 квітня 2002 року.

Разом з тим, відповідно до п. 2.1 зазначеного положення основними завданнями управління є:

• збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду;

• забезпечення призначення і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат відповідно до чинного законодавства;

• ефективне використання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, здійснення у межах своєї компетенції контрольних функцій;

Відповідно до покладених на нього завдань управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Також положенням ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено право територіального органу Пенсійного фонду України, у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Отже, спір за участю управління Пенсійного фонду України та суб'єкта господарювання про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду України є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, а саме: органу виконавчої влади, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю витрат та надходжень платежів до фонду, відповідає вищенаведеному нормативному визначенню адміністративної справи, а також під перелік публічно-правових справ, на які не поширюється компетенція адміністративних судів, визначений ч. 2 ст. 17 КАС України, зазначена справа не підпадає.

Крім того, помилковим є твердження представника відповідача, що даною справою вирішується спір щодо відшкодування збитків чи шкоди. Наведене спростовується тим, що одним з принципів за яким здійснюється загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є обов'язковість фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, тоді коли відшкодування збитків чи шкоди, в свою чергу є мірою цивільно-правової відповідальності в результаті порушення цивільного (особистого) права чи інтересу.

Дані обставини є загальновідомими і відповідно до п. 2 ст. 72 КАС України, їх не потрібно доказувати.

Регулювання правового становища щодо обставин на яких виник спір по даній справи здійснюється, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - «Закон №1058-IV»), Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - «Закон №1788-XII»), Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - «Закон №400/97-ВР»), Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 16 січня 2003 р. №36 (далі - «Постанова №36»), Постановою  Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 1 серпня 1992 р. №442. (далі - «Постанова №442»), Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. №21-1 (далі - «Інструкція») та іншими нормативно-правовими актами щодо пенсійного забезпечення.

Матеріалами справи встановлено, що ВАТ «Ватутінське АТП 17163» є юридичною особою з 04.12.1995 року, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №157702 (ідентифікаційний код 03119397).

Статтею 13 Закону № 1788-XII визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зокрема п.п. «б-з» зазначеної статті Закону визначено, що до цих категорій також належать, зокрема:

• відповідно до п. «б» працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Постановою №36;

• відповідно до п. «з» водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.

До таких важких і шкідливих виробництв, відповідно до Постанови №36 належать зокрема: водії автотранспортних засобів, які виконували роботи на поверхні шахт, рудників і дренажних шахт. Роботи на промислових майданчиках будівництва шахт, рудників, розрізів, кар'єрів, копалень, драг, метрополітенів, тунелів, підземних каналів та інших підземних споруд. Гірничі роботи з рекультивації земель, буріння технічних свердловин, профілактики та гасіння підземних пожеж, пожеж на териконах і породних відвалах.

Відповідно до довідок виданих відповідачем, датованих 15 червня 2006 року за №23, 15 червня 2007 року за №14, 09 січня 2009 року за №2 вбачається, що ОСОБА_1, особа, яка отримує пенсію на пільгових умовах, дійсно працював у відповідача в періоди часу з 1971 по 1985 рік водієм великих вантажних автомобілів, на роботах по транспортуванню вскришних порід на вугільних розрізах та кар'єрах, перевезення видобутого вугілля тощо. 15 травня 1985 року звільнився за власним бажанням.

Крім того, проведеними працівниками позивача перевірками та складеними за їх результатами актами перевірки обґрунтованості видачі та змісту довідки на пільгове пенсійне забезпечення, датованих 23.11.2006 року та 26.06.2009 року, підтверджується, що ОСОБА_1 працював водієм у відповідача та був зайнятий у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв повний робочий день.

Посилання представника відповідача на те, що з ВАТ Ватутінське АТП 17163 неправомірно стягують витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки відповідач не проходив атестацію робочих місць за умовами праці, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, то суд звертає увагу, що відповідно до порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою №442, вказаний порядок діє з 1992 року.

В той же час, відповідно до вимог п. «а» ст. 100 Закону № 1788-XII особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Таким чином, пенсійний фонд правомірно не врахував наявності у відповідача відповідної атестації, оскілки ОСОБА_1 до введення в дію вищевказаного Закону та Порядку мав відповідний віковий стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію.

Пунктом 1 ст. 1 Закону №400/97-ВР визначено, що п латниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених п. 1 та 2 ст. 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» ст. 13 Закону №1788-XII до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього ж Закону.

Другим абзацом п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР визначена ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100% від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 статті 2 цього Закону.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України (ст. 3 Закону № 400/97-ВР).

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII .

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з п. 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у пп. 2.1.1 п. 2.1 цієї Інструкції, - також 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень згаданого Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV , які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

З огляду на викладені норми Законів, Постанов та Інструкції, суд приходить до висновку, що відповідач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівник якого отримує пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пільгової пенсії цьому працівнику.

Згідно наданих розрахунків за період з 01.11.2008 року по 01.03.2009 року фактичні витрати позивача на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1, як колишньому працівнику відповідача, на пільгових умовах склали 4615 грн. 48 коп.

Відповідач здійснені позивачем витрати останньому не відшкодував.

Відповідно до ст. 23 Закону № 1058-ІV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

З огляду на викладене, суд оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, при цьому безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши їх, приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 17, 23, 24, 49-51, 53, 70, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Ватутінське автотранспортне підприємство 17163», Черкаська область, м. Ватутіно, вул. Кірова, 28, код ЄДРПОУ 03119397 на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіно Черкаської області, 20250, м. Ватутіно, вул. Леніна, 14, код ЄДРПОУ 21366573 заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.11.2008 року по 01.03.2009 року в сумі 4 615 (чотири тисячі шістсот п'ятнадцять) грн. 48 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 23 липня 2007 року.

Суддя   В.В. Гаращенко