Ухвала суду № 45711090, 15.06.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2015
Номер справи
2а-0770/3721/12
Номер документу
45711090
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2015 року Справа № 876/6158/13

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПліша М.А.,

суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В :

товариство з обмеженою відповідальністю «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції в якому просило, з урахуванням уточнень (а.с.191) скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 25.12.2009 р. №554/0002392320/0/16478 в частині 233118,00 грн. бюджетного відшкодування за жовтень 2009 року та №47/0002392320/1/1600 від 10.02.2010р. в частині 233118,00 грн. бюджетного відшкодування за жовтень 2009 року.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції від 25.12.2009р. №554/0002392320/0/16478 в частині 233118,00 грн. бюджетного відшкодування за жовтень 2009 року та №47/0002392320/1/1600 від 10.02.2010р. в частині 233118,00 грн. бюджетного відшкодування за жовтень 2009 року.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція оскаржила його в апеляційному порядку, вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що строк звернення платника податків з позовом до адміністративного суду щодо оскарження рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання визначений на підставі норм статей 5 та 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» і становить 1095 днів з моменту отримання відповідного податкового повідомлення. При цьому наслідки пропущення зазначеного строку регулюються статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Однак, Ужгородська МДПІ Закарпатської області ДПС звертала увагу суду на той факт, що 27.09.2010 року Вищим адміністративним судом України у звязку з виникненням у судовій практиці питань, повязаних із визначенням строку для звернення платників податків з адміністративним позовом щодо оскарження рішень контролюючих органів про нарахування податкового зобовязання, було видано Лист №1343/11/13-10 згідно якого загальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, визначений частиною другою статті 99 цього Кодексу, зменшено з одного року до шести місяців.

Крім того, нова редакція статті 99 КАС України містить частину пяту, яка передбачає спеціальний строк скорочений строк в один місяць для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення субєкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.

Таким чином, із моменту набрання чинності змін до КАС України строки для звернення особи з позовом про визнання протиправним податкових повідомлень-рішень встановлені безпосередньо цим Кодексом, тому при судовому оскарженні податкових повідомлень рішень відсутні підстави для застосування норм інших законів, зокрема підпункту 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 згаданого вище Закону для визначення строку звернення до адміністративного суду.

Таким чином, до позовів платників податків про оскарження податкових повідомлень-рішень встановлено місячний строк звернення до адміністративного суду і податковий орган просив залишити позовні вимоги без розгляду.

Крім того апелянт зазначає, що згідно з поданою позивачем податковою декларацією з ПДВ за вересень 2009 року та розрахунком суми бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок платника складає 2634 525 грн.

Згідно з даними розрахунку суми бюджетного відшкодування:

залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми по податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 9757425 грн.;

частина залишку відємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), становить 2634525 грн.;

сума, що підлягає відшкодуванню, становить 2634525 грн.

Згідно довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок відємного значення попереднього податкового періоду (ряд.24 податкової декларації звітного періоду) складається із сум ПДВ, які виникли в звітних періодах: 10 2008р. - 565 956 грн.; 11 2008р. - 1 473 279 грн.; 12 2008р. - 2 381 352 грн.;01 2009р. - 254 205 грн.; 02_2009р. - 1 266 189 грн.; 03_2009р,-438 936 грн.; 05_2009р. - 546 516 грн.; 07_2009р. - 435 367 грн.; 08 2009р. - 2 395 625 грн.

Згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за жовтень 2009 року (вх. № НОМЕР_1 від 19.11.2009) та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок платника, складає 2587631 грн.

Згідно з даними розрахунку суми бюджетного відшкодування:

залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає статі до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 9660359 грн.;

частина залишку відємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), становить 2587631 грн.;

сума, що підлягає відшкодуванню, становить 2587631 грн.

Згідно довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок відємного значення попереднього податкового періоду (ряд.24 податкової декларації звітного періоду) складається із сум ПДВ, які виникли в таких звітних періодах: 10 2008р,- 565956 грн.; 11 2008р. - 1473279 грн.; 12 2008р. -2381352 грн.; 01 2009р. - 254205 грн.; 02 2009р,- 1266189 грн.; 03 2009р. - 438936 грн.; 05 2009р,- 546516 грн.; 07 2009р,- 148662 грн.;08.2009р.-47805 грн.; 09 2009р.-2537459 грн.

Перевіркою встановлено порушення пп.4.2 ст.4, пп. 7.2.3. п. 7.2, пп. 7.5.1. п. 7.5, пп. 7.7.1., 7.7.2 п.7.7, ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно поданої товариством податковою декларації з ПДВ за вересень 2009 року (вх. № НОМЕР_2 від 15.10.2009), відємне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту становить 2537459 грн. Загальна сума податкових зобовязань за вересень місяць згідно поданої декларації складає 473618,0 грн. Загальна сума податкового кредиту за вересень 2009 року згідно поданої декларації складає 3011077 грн.

Причиною виникнення відємного значення є придбанням обладнання та придбання товарно-матеріальних цінностей (елементів зєднання, розєднання, провідники, матеріальні цінності для власного виробництва) на митній території України та здійснення експортних операцій.

Згідно поданою ТзОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» до Ужгородської МДПІ податковою декларацією з ПДВ за жовтень 2009 року (вх. № НОМЕР_1 від 19.11.2009), відємне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту становить 2 793540 грн. Загальна сума податкових зобовязань за жовтень місяць згідно поданої декларації ТзОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» складає 718 929,0 грн. Загальна сума податкового кредиту за жовтень 2009 року згідно поданої декларації ТзОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» складає 3512469 грн. Перевіркою встановлено, що ТзОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» включено до складу податкового кредиту за жовтень 2009 року податкові накладні, які були виписані у звітних податкових періодах вересень 2009 року на суму ПДВ в розмірі 238796,54 грн. згідно додатку до Акту перевірки № 4.3.1

Відповідно до пп.7.4.1. п. 7.4, ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8 цього Закону, протягом такого звітного періоду. Відповідно до підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 вказаного Закону датою виникнення права на податковий кредит є дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків: або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг). При цьому, відповідно до пункту 7.2.3 пункт 7.2 статті 7 цього ж Закону податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках, оригінал якої надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Таким чином, податкова накладна отримується покупцем у звітному періоді, на який припадає дата виникнення податкових зобов'язань продавця (правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань встановлені пунктом 7.3 статті 7 Закону).

Поряд з цим, пунктом 4.4 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», передбачено, що якщо платник самостійно виявив помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, то такий платник зобов'язаний подати в порядку, установленому для подання декларацій з податку на додану вартість (без урахування граничного терміну подання, але з урахуванням строків давності, встановлених статтею 15 Закону), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі уточнюючий розрахунок). Одним уточнюючим розрахунком може бути виправлено помилки лише однієї раніше поданої декларації. Платник податку має право не подавати вказаний розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі декларації за будь-який наступний звітний (податковий) період з урахуванням зазначених у першому абзаці строків давності та положень пункту 17.2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Такий спосіб самостійного виправлення платником помилки може бути застосований у разі виправлення у декларації звітного (податкового) періоду помилок лише однієї раніше поданої декларації.

Виходячи з вищенаведеного, перевіркою встановлено, що в порушення пп. 7.2.3. п. 7.2, п.п.7.5.1 п. 7.5 ст.7, пп.7.4.1 п. 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» ТзОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» суму по податковим накладним виписаним у вересні 2009 року в частині 238796,54 грн. невірно відображено в складі показника податкового кредиту за рядком 10.1 Податкової декларації з ПДВ за жовтень 2009 року. Дана сума ПДВ відповідно до вимог абз. 2 пункту 4.4 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» із змінами і доповненнями може бути відображена в рядку 16 податкової декларації з ПДВ за жовтень 2009 року. А сума ПДВ в розмірі 11037,29 грн. по податковим накладним, виписаним у звітних податкових періодах квітень - серпень 2009 року відповідно до вимог абз. 1 пункту 4.4 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» повинна відноситись до складу податкового кредиту відповідного періоду шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за відповідний податковий період.

Таким чином, перевіркою встановлено, що ТзОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» завищено суму податкового кредиту з ПДВ за жовтень 2009 року в розмірі 11037 грн.

Причиною виникнення відємного значення є придбанням обладнання та придбання товарно-матеріальних цінностей (елементів зєднання, розєднання, провідники, матеріальні цінності для власного виробництва) на митній території України та здійснення експортних операцій.

Крім того, перевіркою показників Довідки щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додатку 2 до податкової декларації) за жовтень 2009 року встановлено порушення пп.7.7.1, пп. 7.7.2 Закону України «Про податок на додану вартість» бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг).

Товариство в Довідці «Щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» (додаток 2 до декларації за жовтень 2009 року) недостовірно визначені показники.

Таким чином, підприємством порушено п.4.2 ст.4, пп. 7.2.3. п. 7.2, пп. 7.5.1. п. 7.5, пп.7.4.1 п.7.4 ст.7, пп.7.7.1, 7.7.2 п 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» в результаті чого документальною перевіркою встановлено завищення бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТзОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» за жовтень 2009 року на суму 233 118,0 грн.

Виходячи із вищевикладеного просить скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.03.2013 року та винести нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що Ужгородською МДПІ проведено перевірку позивача, про що складено акт від 16.12.2009 р. № 169/23-2/32836226 «Про результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» код ЄДРПОУ 32836226, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень, жовтень 2009 року» на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.12.2009 р. № 554/0002392320/0/16478, яким позивачу зменшено суму заявленого до бюджетного відшкодування ПДВ у жовтні 2009 року на 233 118,00 грн. Позивач оскаржував вказане податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку і за наслідками розгляду скарги Ужгородською МДПІ було прийнято Рішення про результати розгляду первинної скарги від 10.02.2010 р. № 1592/10/10, яким Ужгородська МДПІ залишила без змін податкове повідомлення-рішення від 25.12.2009 р. № 554/0002392320/0/16478, а скаргу без задоволення. За наслідками прийнятого рішення Ужгородською МДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 10.02.2010 р. № 47/0002392320/1/1600, яким позивачу зменшено у жовтні 2009 року суму заявленого бюджетного відшкодування на 233118,00 грн..

Розглядаючи спір судом першої інстанції зясовано, що позивач задекларував у вересні 2009 року відємне значення різниці між сумою податкового кредиту та сумою податкових зобовязань, що складає 9757425,00 грн. (ряд. 24 Декларації з ПДВ за вересень 2009 року). Залишок відємного значення у розмірі 7122900,00 грн. після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту жовтня 2009 року. Позивач задекларував у жовтні 2009 року також відємне значення різниці між сумою податкового кредиту та сумою податкових зобовязань, що складає 9660359.00 грн. (ряд. 24 Декларації з ПДВ за жовтень 2009 року). Позивач задекларував до бюджетного відшкодування у жовтні 2009 року суму ПДВ у розмірі 2587631,00грн., сплачених постачальникам товарів (послуг), на митницю та нарахованих з вартості послуг нерезидентів, отриманих на території України, у попередніх до жовтня 2009 року податкових періодах.

Вказана сума у розмірі 2587631,00 грн. складається з: 1 782 734,00 грн. податку на додану вартість, сплаченого у вересні 2009 року митним органам при імпорті ТМЦ грошовими коштами; 430765,77 грн. податку на додану вартість, сплаченого постачальникам товарів та послуг на території України у вересні 2009 року згідно податкових накладних, включених у рядок 24 Декларації з ПДВ за жовтень 2009 року (які не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів і не погашали податкові зобовязання наступних звітних періодів). Факт сплати вказаної суми підтверджується наданими позивачем у судове засідання та дослідженими судом письмовими доказами, а саме платіжними дорученнями, що підтверджують сплату податку на додану вартість у розмірі 430765,77 грн. у вересні 2009 року, та податковими накладними; 374 131,00 грн. податку на додану вартість, нарахованого та фактично сплаченого з вартості послуг, наданих нерезидентами на території України. Вказану суму було включено до податкових зобовязань у ряд. 7 Декларації з податку на додану вартість за серпень 2009 року, пізніше до податкового кредиту у ряд. 12.4. Декларації з податку на додану вартість за вересень 2009 року та, відповідно, до бюджетного відшкодування у жовтні 2009 року.

Відповідно при наявності відємного значення різниці між сумою податкових зобовязань та сумою податкового кредиту у вересні 2009 року, а також маючи відємне значення різниці між сумою податкових зобовязань та сумою податкового кредиту у жовтні 2009 року у сумі 9 660 359,00 грн., позивач заявив до бюджетного відшкодування суму у розмірі 2 587 631,00 грн. податку на додану вартість, сплаченого у вересні 2009 року митним органам при імпорті ТМЦ грошовими коштами, сплаченого у вересні 2009 року грошовими коштами постачальникам товарів і послуг на території України, а також фактично сплаченого з вартості послуг, наданих нерезидентами на території України, згідно пп. 7.3.6. п. 7.3. та пп. 7.5.1. п.7.5. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Заявлена до відшкодування у жовтні 2009 року сума ПДВ у розмірі 2 587 631,00 грн. включає в себе суму у розмірі 233118,00 грн. згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Розглядаючи спір судом першої інстанції вірно враховано, що згідно пп.7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Згідно пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Відповідно до пп. 7.7.1 та 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 зазначеного вище Закону право платника податків на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за наявності відємного значення різниці між сумою податкових зобовязань та сумою податкового кредиту у попередньому до звітного періоді; а також відємного значення різниці між сумою податкових зобовязань та сумою податкового кредиту у звітному податковому періоді, фактично сплаченого у попередніх податкових періодах та включеного до податкового кредиту.

Згідно підпункту 5.12.2. Наказу ДПА України від 17.03.2008 року № 159, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.03.2008 р. за № 224/14915, яким затверджено Зміни до податкової звітності з податку на додану вартість та що був чинним на дату виникнення спірних правовідносин, бюджетному відшкодуванню підлягає частина відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобовязання наступних звітних періодів (рядок 24 Декларації з ПДВ).

З урахуванням викладеного суд першої інстанції дійшов до підставного висновку про правомірність формування позивачем суми бюджетного відшкодування у жовтні 2009 року, у т.ч. включення відповідної суми податку на додану вартість згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень до бюджетного відшкодування, а отже спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню у частині 233118,00 грн. за жовтень 2009 року.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року по справі № 2а-0770/3721/12 без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Т.І. Шинкар

ОСОБА_1