Постанова № 4563840, 22.06.2009, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2009
Номер справи
2-а-2633/09/0270
Номер документу
4563840
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця,    вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 

22 червня 2009 р.                                                                                                                  Справа № 2-а-2633/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд

Під головуванням судді: Дончика В.В.,

при секретарі судового засідання: Ваталінській М.А.,

за участю:представника позивача - Вдовиченко М.І.,представника відповідача - Долиняного С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (далі-ТОВ) "Екстрема-Сервіс" до Державної податкової інспекції (далі-ДПІ) у м. Вінниці про визнання протиправними та часткове скасування рішень

 

                                                            в с т а н о в и в :                                      

В червні 2009 року ТОВ “Екстрема-Сервіс” звернулось в суд з позовом до ДПІ у м. Вінниці про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0011142340 від 26.11.2008 року в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4080 грн., № 0013222340 від 29.12.2008 року в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1020 грн., № 0010222340 від 17.11.2008 року в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4080 грн. за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, підставою винесення яких був висновок, що розрахункові операції при наданні гральних послуг повинні проводитись через реєстратори розрахункових операцій –гральні автомати.

Оскаржуваним рішенням передували акти перевірок діяльності залів гральних автоматів щодо контролю за здійсненнями розрахункових операцій в  сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, якими встановлено, що розрахункові операції при наданні гральних послуг проводяться через реєстратори розрахункових операцій - гральні автомати, які не зареєстровані, не опломбовані та не переведені у фіскальний режим роботи, тобто останні не оснащені фіскальною пам’яттю і не працюють в режимі реєстраторів розрахункових операцій, що є порушенням пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов повністю.

Відповідач проти позовних вимог заперечував та просив суд в задоволені позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ “Екстрема-Сервіс”, юридична адреса проспект Юності,14А, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 32754657, зареєстровано, як юридичну особу, Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 26.07.2004 року, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 143949 (а.с.42).

22.05.2006 року Міністерством фінансів України ТОВ “Екстрема-Сервіс” видано Ліцензію серії АВ № 082904 “Організація діяльності з проведення азартних ігор (діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах”.

Також встановлено, що Гадяцькою міжрайонною державною податковою інспекцією Полтавської області 27.09.2008 року здійснено перевірку залу гральних автоматів, розташованого за адресою: вул.Жовтнева,197, смт.Котельва, Гадяцький район, Полтавська область, що належить ТОВ “Екстрема-Сервіс”, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, про що складено акт перевірки № 0043/16/15/23/3384475132754657 від 27.09.2008 року, на підставі якого відповідачем прийняте рішення № 0011142340 від 26.11.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4330 грн. за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”(далі - Закон № 265/95-ВР). Позивачем частково виконане дане рішення та сплачено 250 грн. штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих відповідачем за порушення пункту 2 статті 3 Закону № 265/95-ВР (а.с.22-24, 27).

5.12.2008 року Державною податковою адміністрацією у Волинській області здійснено перевірку залу гральних автоматів, розташованого за адресою: вул. Брестська,5, м.Ковель, Волинська область, що належить ТОВ “Екстрема-Сервіс”, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, про що складено акт перевірки № 0482/03/20/23/32754657 від 5.12.2008 року, на підставі якого відповідачем прийняте рішення № 0013222340 від 29.12.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1120 грн. за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”(далі - Закон № 265/95-ВР). Позивачем частково виконане дане рішення та сплачено 100 грн. штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих відповідачем за порушення пункту 2 статті 3 Закону № 265/95-ВР (а.с.56-58, 60).

13.09.2008 року Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя Донецької області здійснено перевірку залу гральних автоматів, розташованого за адресою: вул. Будівельників,58, м.Маріуполь, Донецька область, що належить ТОВ “Екстрема-Сервіс”, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, про що складено акт перевірки № 0050/05/81/23/3371633/32754657 від 13.09.2008 року, на підставі якого відповідачем прийняте рішення № 0010222340 від 17.11.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4920 грн. за порушення пунктів 1,9,13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”(далі - Закон № 265/95-ВР). Позивачем частково виконане дане рішення та сплачено 840 грн. штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих відповідачем за порушення пунктів 9, 13 статті 3 Закону № 265/95-ВР (а.с.88-90, 93).

Суттю позовних вимог позивача, є оскарження рішень ДПІ у м. Вінниці щодо встановлення порушень пункту 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР, тобто не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

До такого висновку податкові органи прийшли з тих підстав, що розрахункові операції при наданні гральних послуг проведенні через гральні автомати, які не зареєстровані, не опломбовані у встановленому порядку та не переведені у фіскальний режим роботи.

Проте з такими висновками суд погодитись не може з наступних підстав.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом  № 265/95-ВР.

Відповідно до пункту 1 статті 3 цього Закону, суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

За визначеннями даними в статті 2 Закону №265/95-ВР, автомат з продажу товарів (послуг) це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.

Згідно статті 12 Закону № 265/95-ВР встановлено, що на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція, і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року № 1315 (зі змінами та доповненнями) затверджено Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій відповідно до якого Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій це перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Частиною 1 статті 13 Закону № 265/95-ВР визначено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 199 від 18.02.2002 р. “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування”передбачено оснащення реєстраторів розрахункових операцій фіскальними блоками, які забезпечують безумовне виконання ними фіскальних функцій, містить вимоги до фіскального блока, фіскальної пам’яті збереження інформації, тощо.

Пунктом 2 зазначеної Постанови визначено поняття “фіскалізація” це перехід від нефіскального до фіскального режиму роботи реєстратора. Фіскалізація проводиться один раз за весь період експлуатації реєстратора (пункт 3 Постанови).

Розкриваючи ширше поняття "фіскалізації" та досліджуючи процес переходу від нефіскального до фіскального режиму роботи реєстратора слід виходити з нижче приведених термінів, визначених Законом № 265/95-ВР:

- фіскальні функції – це здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо);

- фіскальна пам'ять - це запам'ятовуючий пристрій у складі реєстратора розрахункових операцій, призначений для одноразового занесення, зберігання і багаторазового зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, яку неможливо змінити або знищити без пошкодження самого пристрою;

- фіскальний режим роботи - це режим роботи реєстратора розрахункових операцій, який забезпечує безумовне виконання ним фіскальних функцій.

Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Міністерства фінансів України № 40/374 від 18.04.2006 року затверджено Ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор згідно яких під терміном “гральний автомат”слід розуміти механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання  (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично.

Дане визначення не містить вказівки на те, що гральний автомат виконує фіскальні функції, а іншого виду гральних автоматів законодавець не визначає. В судовому засіданні встановлено, що гральні автомати, які використовує у своїй діяльності позивач та які були предметом перевірки податковими інспекторами, сертифіковані відповідно до чинного законодавства, а реалізація технічної можливості оснащення їх фіскальною пам’яттю можлива лише за умови наявності дозволених до застосування запам’ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті), внесених в установленому порядку до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Проте дійсно, Постановою Кабінету Міністрів України № 121 від 07.02.2001 року “Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій”(зі змінами та доповненнями) Міністерство промислової політики зобов’язано забезпечити до 1 лютого 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам’ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють, та згідно встановлених термінів переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій використання гральних автоматів до 31 грудня 2006 року.

Виходячи з висновків актів перевірок, позивачу ставиться в провину використання гральних автоматів які не переведені у фіскальний режим роботи.

Оскільки станом на вересень-грудень 2008 року (місяці проведення перевірок, щодо контролю за порядком проведення готівкових розрахунків за товари (послуги)), запам’ятовуючі пристрої (фіскальна пам’ять) для оснащення гральних автоматів не були включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, то у ТОВ “Екстрема-Сервіс” підстав застосовувати у своїй діяльності інші реєстратори розрахункових операцій ніж ті, що включені до Державного реєстру не було.

Під час перевірок залів гральних автоматів, що належать ТОВ “Екстрема-Сервіс” розрахункові операції проводились з використанням зареєстрованих, опломбованих у встановленому порядку та переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій типу "Datex.MP 5000", "Samsung ER-350F UA.01.i", “Mini-600.02.ME”, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, і їх використання в діяльності підприємства по наданню послуг в сфері грального бізнесу є цілком виправданим та правомірним з огляду на відсутність в Державному реєстрі запам’ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення гральних автоматів та неможливістю використання інших реєстраторів розрахункових операцій ніж тих, що включені до Державного реєстру.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження  з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку щодо відсутності порушень з боку позивача пункту 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР, а тому рішення ДПІ у м. Вінниці щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення даної норми закону є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства (далі –КАС) України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до статті 86 цього ж Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі наведеного, керуючись статтями 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

 

 

                                                          п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Вінниці № 0011142340 від 26.11.2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4080 (чотири тисячі вісімдесят) грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Вінниці № 0013222340 від 29.12.2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Вінниці № 0010222340 від 17.11.2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4080 (чотири тисячі вісімдесят) грн.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

 

Повний текст постанови оформлено 26.06.2009 року

Суддя                                                                                       Дончик Віталій Володимирович