ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2015 р. Справа № 592/3440/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 05.05.2015р. по справі № 592/3440/15-а
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
09 квітня 2015 року ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2В.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просив:
- визнати дії відповідача щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2, яку він отримував у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01 квітня 2015 року протиправними;
- зобовязати відповідача виплатити пенсію позивачу, призначену у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з 01 квітня 2015 року виходячи з посадового окладу 1250 грн., окладу за військовим званням - 130 грн., з врахуванням складових пенсії, а саме: процентної надбавки за вислугу років - 40%, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 10%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, премії 10%, виходячи з посадового окладу 1250 грн.
05 травня 2015 року постановою Ковпаківського районного суду м. Суми адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2 , яку він отримував у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2015 року, протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити пенсію ОСОБА_2, призначену у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року з 01.04.2015 року виходячи з посадового окладу 1250 грн. , окладу за військовим званням - 130 грн. , з врахуванням складових пенсії, а саме: процентної надбавки за вислугу років - 40 % , надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 10 % , надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50 % , премії 10 % , виходячи з посадового окладу 1250 грн.
В задоволенні решти вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, не погодившись із рішенням суду, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне зясування обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Вказує, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки нормам Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII, нормами якого прямо встановлено обмеження щодо виплати пенсії у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року посадовим особам місцевого самоврядування у період служби в органах місцевого самоврядування. Оскільки ОСОБА_2 на даний час обіймає посаду у Сумській міській раді та відповідно має статус посадової особи органу місцевого самоврядування, з 01 квітня 2015 року на нього розповсюджуються обмеження, встановлені Законом №213-VIII.
Заявник зазначає також, що суд першої інстанції протиправно перебрав на себе функції органу Пенсійного фонду України, визначивши у резолютивній частині оскаржуваної постанови розміри складових грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого обчислюється пенсія, що суперечить конституційному принципу поділу влади, а також порушує норми процесуального законодавства.
ОСОБА_2 у письмових запереченнях просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, посилаючись на те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 22 березня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою, в якій просив надати інформацію про те, чи приймалось рішення щодо припинення виплати ОСОБА_2 пенсії як особі, яка працює посадовою особою місцевого самоврядування і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01 квітня 2015 року.
27 березня 2015 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області листом за вих. №2-публ позивача повідомлено, що на підставі змін, внесених до частини 7 статті 13 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII, ОСОБА_2 з 01.04.2015 року буде припинено виплату пенсії як посадовій особі органу місцевого самоврядування (а.с.25).
Задовольняючи позов ОСОБА_2 в частині визнання дій протиправними та зобовязання відповідача виплатити призначену позивачу пенсію з 01.04.2015 року, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивачеві призначена та має виплачуватись на виконання судових рішень у справах №592/1117/14-а та №592/13340/14-а.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.14).
На виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.02.2014 року по справі №592/1117/14-а, залишеної без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2014 року (а.с.15-19), позивачу проведено перерахунок пенсії з 04.08.2013 року відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" з відповідними виплатами.
Крім того, відповідно до постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.01.2015 року по справі №592/13340/14-а, залишеної без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 року, з 19.06.2014 року перерахунок пенсії позивачу здійснюється виходячи з посадового окладу 1250 грн., включно з надбавками та преміями, що входять до складу грошового забезпечення позивача (а.с.21-24).
Між тим, з 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України від 2 березня 2015 року N 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", пунктом 9 якого частину сьому статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 33, ст. 175) доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються".
Згідно копії трудової книжки ОСОБА_2, з 16 січня 2008 року останній прийнятий на посаду спеціаліста 2-ї категорії правового управління Сумської міської ради з присвоєнням 12 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад та на даний час продовжує працювати в Сумській міській раді зі збереженням статусу посадової особи місцевого самоврядування (а.с.26-27).
Таким чином, позивач, отримуючи пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 16.01.2008 року і по даний час є посадовою особою місцевого самоврядування, а отже дія Закону України від 2 березня 2015 року N 213-VIII в частині встановленого обмеження щодо отримання пенсії особами у період служби в органах місцевого самоврядування на нього поширюється в повному обсязі.
За таких обставин, враховуючи зміни в законодавстві, яким врегульовано відносини в сфері пенсійного забезпечення, з 01 квітня 2015 року виплата пенсії ОСОБА_2 відповідачем припинена правомірно. При цьому, постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.01.2015 року по справі №592/13340/14-а та постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.01.2015 року по справі №592/13340/14-а виконані в повному обсязі по 31 березня 2015 року включно. Підстави для подальшої виплати позивачу спірної пенсії у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року тимчасово відсутні з огляду на норму пункту 9 Закону від 2 березня 2015 року N 213-VIII.
Колегія суддів зауважує також, що зміни, внесені Законом №213-VIII до статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399; 2006 р., N 37, ст. 318) дійсно підлягають застосуванню до спірних правовідносин, проте такі норми не містять вичерпного переліку обмежень, що застосовуються в період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року в частині обмеження позивача в праві на отримання пенсії. Враховуючи, що позивач крім того має статус посадової особи місцевого самоврядування, застосуванню також підлягає норма пункту 9 Закону №213-VIII.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що підстави для задоволення позову ОСОБА_2 відсутні, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню як така, що ухвалена з порушенням норм матеріального права.
Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - задовольнити.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 05.05.2015р. по справі № 592/3440/15-а - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою ОСОБА_2 в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови виготовлений 24.06.2015 р.
Помічник судді Цюпак О.П.