ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2013 р. Справа № 804/6913/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Потолової Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про стягнення з ПАТ «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» адміністративно-господарських санкцій у сумі 54 946 312грн. 64коп. та пені у сумі 10 989грн. 26коп.
Позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд розглянути справу в порядку письмового провадження (т.3 а.с.40).
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, письмові заперечення проти позову з додатками долучені до матеріалів справи (т.1 а.с.13-250; т.2 а.с.1-250;т.3 а.с.1-28).Просить суд відмовити у задоволенні позову.
Також, представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (т.3 а.с.42).
За викладених обставин, з урахуванням приписів ч.6 ст.128 КАС України, судом на місці ухвалено щодо здійснення подальшого розгляду адміністративної справи на підставі наявних у ній доказів, в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, при розгляді справи виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» зареєстроване виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 08.04.2004р.
25.07.2007р., ПАТ «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» зареєстроване у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке в своїй діяльності використовує найману працю за №42/0173 (т.3 а.с.35).
28.01.2013 р. до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідачем був наданий «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів» згідно форми № 10-ПІ за 2012 рік, згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2012 році становила 32539 осіб. Відповідно, чисельність інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить 1302 особи. Проте, у 2012 році на підприємстві працювало лише 454 особи (штатних працівників), яким встановлена інвалідність, що підтверджено матеріалами справи (т.1 а.с. 4). Таким чином, у 2012 році на підприємстві відповідача обліковувалось вільних місць для працевлаштування інвалідів у кількості 848 осіб.
Впродовж 2012 року відповідачем регулярно (щомісячно) до Криворізького міського центру зайнятості надавалась звітність про наявність вакансій за формою № 3-ПН,що підтверджується копіями звітів з відміткою центру зайнятості про їх отримання від 31.01.2012 р., 29.02.2012 р., 15.03.2012 р., 21.03.2012 р., 31.03.2012 р., 30.04.2012 р., 21.05.2012 р., 14.06.2012 р., 30.06.2012 р., 31.07.2012 р., 31.08.2012 р., 06.09.2012 р., 12.09.2012 р., 19.09.2012 р., 21.09.2012 р., 27.09.2012 р., 08.10.2012 р., 31.10.2012р., 08.11.2012р., 15.11.2012р., 22.11.2012р., 30.11.2012р., 13.12.2012р., 20.12.2012р., 27.12.2012р. (т.1 а.с.24-93)
Згідно наказу Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» №1055 «Про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів на комбінаті» від 30.12.2005р. на підприємстві відповідача додатково створено 1500 робочих місць для працевлаштування інвалідів (т.1 а.с.19), на виконання якого відповідачем видано розпорядження №71 від 16.02.2006р. про організацію працевлаштування інвалідів на підприємстві.(т.3 а.с.43)
Також, до суду надано лист Криворізького міського центру зайнятості від 01.06.2013 року №05-14/1690 про підтвердження інформації про надання звітів з вакансіями для інвалідів (т.1а.с.102) та копії листів, якими відповідач повідомляв управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про можливість працевлаштування інвалідів. (т.1 а.с.94-101)
При цьому, випадків відмови підприємством у працевлаштуванні інвалідів, центром зайнятості не зафіксовано.
Відповідно до списку інвалідів, прийнятих на Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» у 2012 році, за 2012 рік на підприємство відповідача прийнято 16 інвалідів, з яких 5 за направленням центру зайнятості. (т.1 а.с.106)
Позивачем за незайняті робочі місця на Публічному акціонерному товаристві «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» для працевлаштування 848 інвалідів у 2012 році, нараховані адміністративно-господарські санкції у сумі 54 946 312грн. 64коп.
Відповідачем своєчасно не сплачені нараховані адміністративно-господарські санкції, в результаті чого, позивачем було нараховано пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій у сумі 10 989грн. 26коп.
У звязку із несплатою Публічним акціонерним товариством «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» в добровільному порядку суми нарахованих адміністративно-господарських санкцій та пені, позивач звернувся до суду за захистом державних інтересів з відповідним позовом.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що відповідач як роботодавець, що використовує найману працю 32 539 особи, зобов'язаний був забезпечити у 2012 році встановлення нормативу 1 302 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів, а фактично на підприємстві були працевлаштовані лише 454 інваліди. Таким чином, за 848 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2013 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 54 946 312грн. 64коп. У звязку із несплатою відповідачем заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій, позивачем на таку заборгованість було розраховано пеню у розмірі 10 989грн.26коп.
Таким чином, позивач вважає, що несплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій та пені до Фонду соціального захисту інвалідів завдає значної шкоди державним інтересам та не дозволяє в повній мірі створити інвалідам необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя.
Відповідач проти позову заперечує.(т.1 а.с.13) В обґрунтування заперечень зазначає наступне.
Протягом 2012 року Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» вживало всіх передбачених чинним законодавством заходів із забезпечення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Зокрема у 2012 році підприємством щомісячно надавалися до Криворізького міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій складені за формою № 3-ПН, також відповідач регулярно повідомляв ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м.Кривого Рогу, як орган уповноважений працевлаштовувати інвалідів про можливість працевлаштування інвалідів.
Крім цього, відповідач зазначив, що до центрів зайнятості міста ОСОБА_1 з метою пошуку роботи протягом 2012 року звернулося 418 осіб яким встановлена інвалідність, що є значно меншою кількістю встановленого для підприємства відповідача нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Отже, працевлаштувати нормативну кількість інвалідів, тобто зайняти робочі місця інвалідами, було неможливо з обєктивних причин, оскільки розрахований норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача значно перевищує фактичну кількість інвалідів, які звернулися за працевлаштуванням у центри зайнятості міста ОСОБА_1.
Також, відповідач зазначає, що забезпечення працевлаштування інвалідів можливе лише при наявності направлення або звернення інваліда на підприємство, з урахуванням індивідуальних медичних показань та стану здоровя конкретного інваліда, який має бажання працювати. Таким чином, зайнятість робочих місць інвалідами може бути забезпечена лише при наявності направлень або звернень інвалідів для працевлаштування. З огляду на їх відсутність, зайнятість робочих місць інвалідами неможлива.
За таких обставин, відповідач вважає, що його вина у незабезпеченні нормативу працевлаштування інвалідів відсутня, внаслідок обєктивних обставин та причин, які від нього не залежать, тому відповідальність за незайнятість робочих місць інвалідами на нього не може бути покладена.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство, з правом найму робочої сили, забезпечує визначену, відповідно до закону, кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема, інвалідів. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі Закон).
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (зі змінами та доповненнями) підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Частиною першою статті 18 Закону встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Частиною 3 ст.18 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно ст.20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 25 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю.
Аналіз вищевказаних норм дає підстави дійти до висновку, що на підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, покладено обов'язок, по-перше, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; по-друге, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; по-третє, якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
При цьому, обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Як вже зазначалось раніше, відповідач як роботодавець, що використовує найману працю 32 539 осіб, зобов'язаний був забезпечити у 2012 році встановлення нормативу 1 302 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів, а фактично на підприємстві були працевлаштовані 454 інваліди.
Відповідно до абз.3 п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №70від 31 січня 2007р., інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Зазначеною нормою конкретизовано передбачений статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» обов'язок підприємств надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, в частині подання такої інформації за встановленою формою, а також в частині періодичності її надання.
Як вбачається з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» надало до Криворізького міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій, а саме станом на: 31.01.2012р., 29.02.2012р., 15.03.2012р., 21.03.2012р., 31.03.2012р., 30.04.2012р., 21.05.2012р., 14.06.2012р., 30.06.2012р., 31.07.2012р., 31.08.2012р., 06.09.2012р., 12.09.2012р., 19.09.2012р., 21.09.2012р., 27.09.2012р., 08.10.2012р., 31.10.2012р., 08.11.2012р., 15.11.2012р., 22.11.2012р., 30.11.2012р., 13.12.2012р., 20.12.2012р., 27.12.2012р. (т.1 а.с.24-93), що, також, підтверджується листом Криворізького міського центру зайнятості №05-14/1690 від 01.06.2013р. (т.1 а.с.102).
Крім того, протягом 2012 року відповідач повідомляв ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м.Кривого Рогу про можливість працевлаштування інвалідів, що підтверджується листами ПАТ «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг», а саме: №05-48 від 06.01.2012р. 1434 вільних місць для інвалідів, №05-452 від 09.03.2012р. 1311 вільних місць для інвалідів, №05-791 від 12.04.2012р. 1300 вільних місць для інвалідів, №05-1182 від 14.06.2012р. 1299 вільних місць для інвалідів, №05-1521 від 24.07.2012р. 1302 вільних місць для інвалідів, №05-2429 від 15.10.2012р. 1252 вільних місць для інвалідів, №05-2878 від 16.11.2012р. 12484 вільних місць для інвалідів, №05-3163 від 05.12.2012р. 1246 вільних місць для інвалідів (т.1 а.с.94-101).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної ради м.Кривого Рогу №04/2340 від 06.06.2013р. підтверджується, що від відповідача протягом 2012 року надходила інформація про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів.(т.1 а.с.105)
Як вбачається із матеріалів справи, на підприємстві протягом 2012 року працевлаштовані 16 інвалідів, з яких 5 осіб - за направленням центрів зайнятості, інші 11 осіб - самостійно відповідачем, що підтверджується списком працевлаштованих на підприємстві інвалідів у 2012 році, копіями наказів про прийняття на роботу інвалідів з копіями довідок МСЕК та направленнями центру зайнятості. (т.1 а.с.106,128-164)
Викладене свідчить про виконання відповідачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів, вставлених ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», та вжиття всіх додаткових заходів для працевлаштування інвалідів на підприємстві, зокрема належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць, та потреби у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування. Таким чином, відповідачем виконані вимоги ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Разом з тим, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим кодексом України, а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Судом встановлено, що у діях відповідача відсутній склад правопорушення, отже на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З врахуванням вищевикладеного, враховуючи, що відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, вини в діях відповідача щодо не працевлаштування інвалідів не встановлено, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал ОСОБА_1 Ріг» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Г.В. Потолова
.........