ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" червня 2015 р. м. Київ К/800/13875/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.
суддів Ємельянової В.І.
Швеця В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії, -
встановила:
У листопаді 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України» з урахуванням довідки №78098 від 28.05.2012.
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 26 грудня 2013 року в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 26 грудня 2013 року скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_2 про перерахунок пенсії за період з 01.04.2013 по 05.05.2013 залишено без розгляду. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 06.05.2013 відповідно до посадових окладів, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України». В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області подало касаційну скаргу, в якій посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року та постанову Ворошиловського районного суду м.Донецька від 26 грудня 2013 року скасувати та закрити провадження у справі.
Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що ОСОБА_2 є військовим пенсіонером, звільненим в запас з посади старшого викладача. Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років. У зв'язку зі зміною розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців та, відповідно, до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії, однак йому було відмовлено.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01 січня 2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 3 цієї Постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами.
На виконання пункту 12 частини 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07 листопада 2007 року № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України Міністром оборони України видано наказ від 28 липня 2008 року № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Разом з цим, суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову, а суд апеляційної інстанції приймаючи рішення про часткове задоволення позову, не дослідили та не надали належної правової оцінки тому, що позивач звернувся з позовом про перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України», проте просив здійснити такий перерахунок з урахуванням довідки Донецького обласного військового комісаріату №78098 від 28.05.2012 виданої ОСОБА_2, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2014.
Колегія суддів зазначає, що вказаним обставинам суди попередніх інстанцій належної правової оцінки не надали, а тому ухвалені ними судові рішення не можна вважати законними та обґрунтованими.
Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Ухвалені у даній справі судові рішення названим вимогам процесуального закону не відповідають.
Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій під час прийняття рішення по суті спору у даній справі було порушено норми процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до пункту 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи і не можуть бути усунені судом касаційної інстанції.
Оскільки передбачені процесуальним законодавством межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені судами попередніх інстанцій, рішення у справі підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції. Під час нового розгляду справи необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати і перевірити всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, і в залежності від встановленого, правильно визначити норми матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та прийняти обґрунтоване і законне судове рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задовольнити частково.
Постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 26 грудня 2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії - скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді В.І. Ємельянова
В.В. Швець