Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2009 р. справа № 2а-78/08/0570
11 год. 30 хв. зал судового засідання № 1
.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко О. М. при секретарі судового засідання Дремовій І.М. розглянув у відкритому судовому засіданні Донецького окружного адміністративного суду справу за позовом: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк
до Державної податкової інспекції в м. Дзержинську
про визнання недійсним податкового повідомлення –рішення від 13.06.2007 р. № 0001251500/0.
За участю
представників сторін:
від позивача: Кошуба В.О. за довір.
від відповідача: Осадчий М.В. –за довір.
Позивач, Комунальне підприємство «Донецькоблводоканал», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Дзержинську про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 13.06.2007 р. № 00012515000/0 про нарахування податкового зобов’язання у сумі 25442,38 грн., в т.ч. за основним платежем у сумі 24230,84 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 1211,54 грн.
Ухвалою суду від 04.03.2009 р. позивача замінено на його правонаступника –Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем –за результатами камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідачем було складено акт від 01.06.2007 № 464/15-05524216, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 00012515000/0 від 13.06.2007 за порушення п. 5.5 «Інструкції про порядок обчислення та стягнення забруднення навколишнього природного середовища», підприємством занижено податкове зобов»язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 25442,38 грн. Позивач зазначає, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування, що встановлено ст. 49 Водного кодексу України. Відповідно до ст. 56 Водного кодексу України, п. 9 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321, припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно п. 5.5 Інструкції, у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється в п’ятикратному розмірі.
Також позивач зазначив, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2008 у справі №2-а-218/08 затверджено мирову угоду, укладену між комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу»та Державним управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, відповідно до умов якої всі умови водокористування, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005 дійсні до отримання дозволу № УКР-ДОН-3339 від 14.06.2007. Тобто у період з 01.01.2007 по 14.06.2007 діяли ліміти скидів, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005. Таким чином, відповідач не мав правових підстав для донарахування податкового зобов’язання і прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Тому просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, надавши заперечення, відповідно до яких зазначив, що Державною податковою інспекцією у м. Дзержинську була проведена невиїзна (камеральна) перевірка наданого комунальним підприємством «Донецькоблводоканал»до податкових органів податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2007 року, за результатами якої складено акт перевірки № 464/15-05524216 від 01.06.2007 р.
За результатами перевірки встановлені порушення п. 5.5 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, які привели до зниження нарахованого збору в сумі 25442,38 грн., тобто платником у податковому розрахунку збору вказані ліміти на скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти і нарахування збору за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти обчислені в межах ліміту. Листом № 156 від 27.04.2007 Горлівський відділ комплексного використання водних ресурсів про Донецькому регіональному управлінні водних ресурсів повідомило, що у підприємства відсутні дозвільні документи на спеціальне водокористування на 1 кв. 2007 р.
На підставі викладеного, просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.
Дзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства є структурним підрозділом без юридичного статусу комунального підприємства «Донецькоблводоканал», здійснює свою діяльність з метою виробництва та централізованого постачання питної води, водовідведення споживачам у порядку, встановленому законодавством України відповідності до Положення від 27.12.2006.
14.09.2007 рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради №5/11-322 «Про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал»з метою вирішення соціальних проблем області в частині забезпечення потреби в послугах централізованого водопостачання, формування єдиної тарифної політики в сфері централізованого водопостачання і водовідведення, а також стабільного функціонування єдиного технологічного комплексу водопостачання Донецької області, на виконання Програми реформування і розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Донецької області на 2005-2009 роки і період до 2015 року, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 №1731, припинено діяльність комунального підприємства «Донецькоблводоканал»шляхом приєднання до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».
Під час здійснення відповідачем камеральної перевірки податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2007 року, наданого Дзержинським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства комунальним підприємством «Донецькоблводоканал».
За результатами перевірки складено акт № 464/15-05524216 від 01.06.2007 р. яким встановлені порушення п.п. 5.5 п. 5 Інструкції «Щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України 17.03.2005 №111, зареєстрована Мінюстом України 01.04.2005 за №357/10637, за результатами перевірки розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища, встановлено, що збір за скиди у водні об”єкти обраховано не в п”ятикратному розмірі, хоча у платника у звітному періоді були відсутні затверджені у встановленому порядку ліміти на скиди забруднюючих речовин у водні об”єкти.
На підставі зазначеного акту перевірки 13.06.2007 прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001251500/0 за порушення п.5.5 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.08.1999 за № 544/3837 та визначено суму податкового зобов’язання у розмірі 25442,38 грн.: за основним платежем –24230,84 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями –1211,54 грн.
Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими нормативними актами.
Згідно п. 5.5 п. 5 Інструкції про порядок обчислення та стягнення збору за забруднення навколишнього природного середовища, у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється і сплачується в п'ятикратному розмірі.
Відповідно до вимог п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно з Законом України «Про внесення змін до Водного кодексу України», спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Ст. 49 Водного кодексу України передбачено, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення. Однією з підстав припинення права юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування є закінчення строку спеціального водокористування, як зазначено у ст. 55 Водного кодексу України. Строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно зі ст. 56 Водного кодексу України, п. 9 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування», затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321, припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Таким чином, в даному випадку, в Донецькій області таким органом є Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.
20.03.2008 Донецьким окружним адміністративним судом затверджено мирову угоду між комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу»та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та встановлено, що умови дозволів на спецводокористування, які були видані КП «Донецькоблводоканал»вважаються дійсними для КП «Компанія «Вода Донбасу»; у зв’язку з незмінністю умов водокористування, які вказані у дозволі № Укр-Дон 2978 від 21.12.2005, виданому ВУВКГ м.Шахтраська, вважаються дійсними до отримання договору № Укр-Дон 3339 від 14.06.2007.
На підставі вищезначеного, враховуючи те, що відповідно до мирової угоди умови дозволу КП «Компанія «Вода Донбасу»на спецводокористування дійсні до отримання договору № Укр-Дон 3339 від 14.06.2007, суд вважає, що позов комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»до Державної податкової інспекції в м. Дзержинську про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 13.06.007 р. № 0001251500/0 на суму 25442,38 грн. підлягає задоволенню.
Керуючись, Конституцією України, Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ст. ст. 2-15, 17-18, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк до Державної податкової інспекції в м. Джержинську про визнання недійсним податкового повідомлення –рішення від 13.06.2007 р. № 0001251500/0 –задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення – рішення від 13.06.2007 р. № 0001251500/0.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьку судовий збір в розмірі 3,40 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 16 квітня 2009 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складено 21.04.2009 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції з дня складання в повному обсязі постанови шляхом подачі в десятиденний строк заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О. М. Кониченко