Постанова № 4505950, 16.04.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2009
Номер справи
2а-73/08/0570
Номер документу
4505950
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2009 р.                                                                                 справа № 2а-73/08/0570

11 год. 10 хв. зал судового засідання № 1

.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко О. М. при секретарі судового засідання Дремовій І.М. розглянув у відкритому судовому засіданні Донецького окружного адміністративного суду справу позовну заяву: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк

до Державної податкової інспекції в м. Торезі

про визнання недійсним податкового повідомлення –рішення від 16.06.2007 р. № 0000961510/0.

За участю

представників сторін:

від позивача: Кошуба В.О. за довір.

від відповідача: Мочкаєв Ю.І. –за довір.

Позивач, Комунальне підприємство «Донецькоблводоканал», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Торезі про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 16.07.2007 р. №0000961510/0 про нарахування податкового зобов’язання у сумі 26539,80 грн., в т.ч. за основним платежем у сумі 25276 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 1263,80 грн.

Ухвалою суду від 04.03.2009 р. позивача замінено на його правонаступника –Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем –за результатами камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідачем було складено акт від 04.06.2007 № 17/15-014-3/05524311, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000661510/0 від 16.06.2007 за порушення п. 8 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», підприємством занижено податкове зобов»язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 25276 грн. Позивач зазначає, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування, що встановлено ст. 49 Водного кодексу України. Відповідно до ст. 56 Водного кодексу України, п. 9 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321, припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно п. 8 Порядку, у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється в п’ятикратному розмірі.

Також позивач зазначив, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2008 у справі №2-а-218/08 затверджено мирову угоду, укладену між комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу»та Державним управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, відповідно до умов якої всі умови водокористування, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005 дійсні до отримання дозволу № УКР-ДОН-3339 від 14.06.2007. Тобто у період з 01.01.2007 по 14.06.2007 діяли ліміти скидів, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005. Таким чином, відповідач не мав правових підстав для донарахування податкового зобов’язання і прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Тому просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, надавши заперечення, відповідно до яких зазначив, що відповідно до п. 1.1 ст. 1 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІП "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платники податків це юридичні особи. їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції. Згідно п. 2.1 наказу ДПА України від 21.06.2001 р. № 253 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій»платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності, чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), неподаткові доходи, пеню та штрафні санкції, у тому числі особи, які відповідно до чинного законодавства мають статус податкових агентів.

Згідно довідки статистики Торезьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства є філією (відокремленим підрозділом) комунального підприємстві «Донецькоблводоканал».

Відповідно до п. 4.2 Положення про Торезьке ВУВКГ виробниче управління зобов'язане здійснювати податковий облік, вести податкову звітність, забезпечувати своєчасну сплату податки та інших обов'язкових платежів.

Тому на підставі вищенаведеного платником податку є Торезьке ВУВКГ.

В п. 4.1 вищенаведеного Порядку мова йде про реєстри податкових повідомлень, направлених юридичним та фізичним особам., отже податкове повідомлення - рішення може бути зареєстровані тільки у реєстрі для юридичних осіб.

На підставі викладеного, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.

Торезьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства є структурним підрозділом без юридичного статусу комунального підприємства «Донецькоблводоканал», здійснює свою діяльність з метою виробництва та централізованого постачання питної води, водовідведення споживачам у порядку, встановленому законодавством України відповідності до Положення від 27.12.2006.

14.09.2007 рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради №5/11-322 «Про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал»з метою вирішення соціальних проблем області в частині забезпечення потреби в послугах централізованого водопостачання, формування єдиної тарифної політики в сфері централізованого водопостачання і водовідведення, а також стабільного функціонування єдиного технологічного комплексу водопостачання Донецької області, на виконання Програми реформування і розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Донецької області на 2005-2009 роки і період до 2015 року, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 №1731, припинено діяльність комунального підприємства «Донецькоблводоканал»шляхом приєднання до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».

Камеральною перевіркою встановлено, що розмір податкового зобов”язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зазначеного Торезьким ВУВКГ у податковому розрахунку № 6464 від 07.05.07 р. обчислено в межах ліміту, без врахування того, що станом на 01.01.07 р. у підприємства закінчився термін дії дозволу на здійснення спеціального використання водних ресурсів. Пунктом.8 "Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору ", затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999 р. № 303 із змінами та доповненнями передбачено, що у разі відсутності у платника збору затверджених в установленому порядку лімітів скидів збір справляється за скиди у водні об'єкти, як за понадлімітні відповідно до їх фактичних обсягів в п”ятикратному розмірі. Підприємство нарахувало збір за забруднення навколишнього середовища у розмірі 7384,01 грн, необхідно нарахувати у розмірі 32660,01грн.

В порушення п.8 "Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору", затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999 № 303 зі змінами та доповненнями, підприємством занижено податкове зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 25276грн.

На підставі зазначеного акту перевірки 16.06.2007 прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000961510/0 за порушення п. 8 "Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору", затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999 № 303 та визначено суму податкового зобов’язання у розмірі 26539,8 грн.: за основним платежем –25276 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями –1263,8 грн.

Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими нормативно правовими актами.

Згідно п. п. Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього боргу, за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі.

Відповідно до вимог п. 6.1 ст. 6 вищезазначеного закону, у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Згідно з Законом України «Про внесення змін до Водного кодексу України», спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Ст. 49 Водного кодексу України передбачено, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення. Однією з підстав припинення права юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування є закінчення строку спеціального водокористування, як зазначено у ст. 55 Водного кодексу України. Строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно зі ст. 56 Водного кодексу України, п. 9 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування», затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321, припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Таким чином, в даному випадку, в Донецькій області таким органом є Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

20.03.2008 Донецьким окружним адміністративним судом затверджено мирову угоду між комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу»та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та встановлено, що умови дозволів на спецводокористування, які були видані КП «Донецькоблводоканал»вважаються дійсними для КП «Компанія «Вода Донбасу»; у зв’язку з незмінністю умов водокористування, які вказані у дозволі № Укр-Дон 2978 від 21.12.2005, виданому ВУВКГ м.Шахтраська, вважаються дійсними до отримання договору № Укр-Дон 3339 від 14.06.2007.

На підставі вищезначеного, враховуючи те, що відповідно до мирової угоди умови дозволу КП «Компанія «Вода Донбасу»на спецводокористування дійсні до отримання договору № Укр-Дон 3339 від 14.06.2007, суд вважає, що позов комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»до Державної податкової інспекції в м. Торезі про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 16.06.007 № 0000961510/0 на суму 26539,80 грн. підлягає задоволенню.

Керуючись, Конституцією України, Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ст. ст. 2-15, 17-18, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьку до Державної податкової інспекції в м. Торезі про визнання недійсним податкового повідомлення –рішення від 16.06.2007 р. № 0000961510/0 –задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення – рішення від 16.06.2007 р. № 0000961510/0.

Стягнути з Державного бюджету на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьку судовий збір в розмірі 3,40 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 16 квітня 2009 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складено 21.04.2009 р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції з дня складання в повному обсязі постанови шляхом подачі в десятиденний строк заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О. М. Кониченко