Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2009 р. Справа № 2а-18461/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Андрусенко О. О., суддів – Денисюка Р. С., Ксензюка А. Я.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,
за участю представників позивача Сафулька С. Ф., Парфенюка А. С., Красуна В. В., Смаля М. В., представників відповідача – Луцької ОДПІ Сахарук О. В., Мельничука М. В., представника відповідача – ГУДКУ у Волинській області Зізюкіної Ю. Л., представника прокуратури Волинської області Бурди Д. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «СКФ Україна» до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «СКФ Україна» (надалі – позивач, ВАТ «СКФ Україна», товариство) звернулося з позовом до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції (надалі – Луцька ОДПІ, податкова інспекція, податковий орган) та Головного управління державного казначейства України у Волинській області (надалі – ГУДКУ у Волинській області, управління) про стягнення з Державного бюджету України заборгованості по бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість (надалі - ПДВ) за січень, лютий, травень, липень-грудень 2007 року, січень-квітень, червень-грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року в розмірі 5 532 277,59 грн.
У судовому засіданні представник позивача уточнив розмір позовних вимог, просив стягнути 5 535 279,59 грн. заборгованості, пояснивши, що у прохальній частині тексту позовної заяви допущено технічну помилку.
В обґрунтування своїх вимог у позовній заяві позивач зазначає, що право на отримання суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України передбачено п. 1.8 ст. 1, п. п. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки така сума податку має від’ємне значення; рішення про повернення бюджетного відшкодування прийнято ВАТ «СКФ Україна» на підставі п. п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» і ВАТ «СКФ Україна» подано відповідачам податкові декларації, заяви про повернення повної суми бюджетного відшкодування та інші необхідні документи. Позивач вважає, що достовірність заявлених у податкових декларація відомостей перевірено Луцькою ОДПІ, про що складено відповідні довідки та акти, в яких міститься підтвердження відповідача заявлених до бюджетного відшкодування сум, а довідки Луцької ОДПІ за результатами перевірок питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування є остаточними підставами для надання відповідачем органу державного казначейства висновків із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Крім того, товариство вказує на незаконне здійснення відповідачами втручання в мирне володіння майном і в право на бюджетне відшкодування, чим порушено ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зі змінами, внесеними Протоколом № 11, а також прострочення термінів проведення відшкодування.
В судовому засіданні представники позивача заявлені вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач – Луцька ОДПІ позову не визнав, зазначаючи у своїх запереченнях, що на виконання вимог наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» від 03.08.2004 року № 451/501/132, наказу ДПА України «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» від 12.11.2002 року № 538 податковою інспекцією надіслано запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках по ланцюгу до виробника, відповіді на які не отримано, у зв’язку з чим неможливо повністю підтвердити та відшкодувати суми ПДВ, заявлені товариством до бюджетного відшкодування; крім того, вказує на те, що частково невідшкодовані суми знаходяться на розгляді в ДПА України.
В судовому засіданні представники Луцької ОДПІ підтримали наведені у запереченнях доводи, просили в задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідач – ГУДКУ у Волинській області у запереченнях позовних вимог не визнав, зазначаючи, що Луцькою ОДПІ не подавались висновки щодо проведення бюджетного відшкодування ПДВ позивачу на суму 5 535 279,59 грн., а тому відшкодування по деклараціях за січень, лютий, травень, липень-грудень 2007 року, січень-квітень, червень-грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року проводилось у розмірах, визначених податковою інспекцією у відповідних висновках.
У судовому засіданні представник ГУДКУ у Волинській області підтримала наведені у запереченнях доводи, просила в позові відмовити.
Представник прокуратури Волинської області в засіданні суду підтримав доводи Луцької ОДПІ, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідачів, прокуратури, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
Судом встановлено наступне.
Протягом січня, лютого, травня, липня-грудня 2007 року, січня-квітня, червня-грудня 2008 року, січня, лютого 2009 року ВАТ «СКФ Україна» подано до Луцької ОДПІ декларації з податку на додану вартість, в яких відображено суми податку, належного до відшкодування, а саме:
- у податковій декларації за січень 2007 року у розмірі 781649 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 16.02.2007 р.);
- у податковій декларації за лютий 2007 року у розмірі 744338 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 19.03.2007 р.);
- у податковій декларації за травень 2007 року у розмірі 664410 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 14.06.2007 р.);
- у податковій декларації за липень 2007 року у розмірі 665456 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 17.08.2007 р.);
- у податковій декларації за серпень 2007 року у розмірі 753510 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 19.09.2007 р.);
- у податковій декларації за вересень 2007 року у розмірі 697331 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 18.10.2007 р.);
- у податковій декларації за жовтень 2007 року у розмірі 613988 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 20.11.2007 р.);
- у податковій декларації за листопад 2007 року у розмірі 567322 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 18.12.2007 р.);
- у податковій декларації за грудень 2007 року у розмірі 788755 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 18.01.2007 р.);
- у податковій декларації за січень 2008 року у розмірі 1051492 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 19.02.2008 р.);
- у податковій декларації за лютий 2008 року у розмірі 3709208 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 13.03.2008 р.);
- у податковій декларації за лютий 2008 року у розмірі 3709208 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 13.03.2008 р.);
- у податковій декларації за березень 2008 року у розмірі 7515915 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 21.04.2008 р.);
- у податковій декларації за квітень 2008 року у розмірі 5259584 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 20.05.2008 р.);
- у податковій декларації за червень 2008 року у розмірі 5031832 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 18.07.2008 р.);
- у податковій декларації за липень 2008 року у розмірі 2846719 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 19.08.2008 р.);
- у податковій декларації за серпень 2008 року у розмірі 4230440 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 15.09.2008 р.);
- у податковій декларації за вересень 2008 року у розмірі 2505382 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 17.10.2008 р.);
- у податковій декларації за жовтень 2008 року у розмірі 3876096 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 18.11.2008 р.);
- у податковій декларації за листопад 2008 року у розмірі 4037419 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 18.12.2008 р.);
- у податковій декларації за грудень 2008 року у розмірі 2290926 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 19.01.2009 р.);
- у податковій декларації за січень 2009 року у розмірі 1653426 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 19.02.2009 р.);
- у податковій декларації за лютий 2009 року у розмірі 2168238 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 19.03.2009 р.).
Всього товариством за вказаний період заявлено до відшкодування 52435436 грн.
З метою перевірки достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку Луцькою ОДПІ проводились перевірки з приводу зазначеного питання, за результатами яких підтверджено правомірність та підставність заявлених до бюджетного відшкодування сум в загальному розмірі 52305174 грн., зокрема:
- згідно Довідки № 01261 від 19.04.2007 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за січень, лютий 2007р.» підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування з ПДВ за січень 2007 року в розмірі 781 649 грн., за лютий – в розмірі 744 338 грн.;
- згідно Довідки № 01403/91/23-4105745160 від 17.08.2007 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за квітень, травень 2007 року» буде підтверджено суму бюджетного відшкодування ПДВ за квітень в розмірі 1333036 грн., за травень 2007 року в розмірі 646410 грн. після отримання відповідей на запити на проведення зустрічних перевірок по основних постачальниках по ланцюгу до виробника»;
- згідно Акту №02530/117/23-4/05745160 від 15.11.2007 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника в банку за липень, серпень 2007 року» підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за липень 2007 року в сумі 368 168,53 грн. та за серпень в сумі 415 968,88 грн., а також буде підтверджено суму бюджетного відшкодування ПДВ за липень в розмірі 290 655,59 грн., за серпень 2007 року в розмірі 332969 грн. після отримання відповідей на запити на проведення зустрічних перевірок по основних постачальниках по ланцюгу до виробника;
- згідно Акту №02551/141/23-4/05745160 від 29.12.2007 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за вересень, жовтень 2007 року» буде підтверджено заявлену ВАТ «СКФ Україна» суму бюджетного відшкодування ПДВ після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за вересень 2007 року в сумі 697331 грн., за жовтень 2007 року в сумі 613988грн.;
- згідно Акту №17/02562/23-4105745160 від 18.02.2008 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника в банку за листопад, грудень 2007 року» буде підтверджено заявлену ВАТ «СКФ Україна» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість після отримання результаті зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за листопад 2007 року в сумі 567322 грн., за грудень 2007 року в сумі 734728 грн.;
- згідно Довідки №46/01821/23-4/05745160 від 11.04.2008 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за січень, лютий 2008 року» буде підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за січень 2008 року в сумі 1051492 грн., за лютий 2008 року в сумі 3709208 грн.;
- згідно Акту №94/23-4/05745160 від 20.06.2008 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за березень, квітень 2008 року» буде підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за березень 2008 року в сумі 7 515915 грн., за квітень 2008 року в сумі 5259584 грн.;
- згідно Акту від 18.08.2008 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за травень, червень 2008 року» буде підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за травень 2008 року в сумі 4765589 грн., за квітень 2008 року в сумі 4966701 грн.;
- згідно Довідки № 02012 від 09.10.2008 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за липень 2008 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувався в період з червня 2008 по липень 2008 року» буде підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за липень місяць 2008 року у сумі 2 846 719 грн.;
- згідно Довідки № 1224/23-4/05745160 від 12.11.2008 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за серпень 2008 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з липня 2008 року по серпень 2008 року» буде підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за серпень 2008 року у сумі 4230440 грн.;
- згідно Довідки № 112/23-4/05745160 від 21.01.2009 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за вересень, жовтень 2008 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з серпня 2008 року по жовтень 2008 року» буде підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника за вересень місяць 2008 року у сумі 2505 382грн., за жовтень місяць 2008 року у сумі 3876096 грн.;
- згідно Акту від 01.04.2009 р. «Про результати позапланової виїзної перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за листопад, грудень 2008 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.10.2008 року по 30.11.2008 року» буде підтверджено відображене у декларації за листопад 2008 року бюджетне відшкодування у сумі 4037419 грн., відображене у декларації за грудень 2008 року бюджетне відшкодування у сумі 2290926 грн. при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника;
- згідно Акту № 23-99/05745160 від 14.05.2009 р. «Про результати позапланової виїзної перевірки ВАТ «СКФ Україна» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за січень, лютий 2009 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.12.2008 року по 31.01.2009 року» буде підтверджено відображене у декларації за січень 2008 року бюджетне відшкодування у сумі 1653426 грн., відображене у декларації за лютий 2009 року бюджетне відшкодування у сумі 2168283 грн. при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.
Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (надалі – Закон № 168/97-ВР) передбачено, зокрема, що сума податку, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно підпунктів 7.7.2 та 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У зв’язку з наявністю від’ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за грудень 2006 року, січень, квітень, червень-грудень 2007 року, січень-березень, травень-грудень 2008 року, січень 2009 року та відповідно до зазначених вимог статті 7 Закону № 168/97-ВР ВАТ «СКФ Україна» подало до Луцької ОДПІ податкові декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування за січень, лютий, травень, липень-грудень 2007 року, січень-квітень, червень-грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року.
Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Відповідно до пункту 9 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-XII органи державної податкової служби проводять позапланову виїзну перевірку, якщо платником подано декларацію з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
На цій підставі податковим органом проведено позапланові виїзні перевірки ВАТ «СКФ Україна» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за січень, лютий, травень, липень-грудень 2007 року, січень-квітень, червень-грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року, за результатами яких складено вищезазначені довідки та акти.
З матеріалів справи, зокрема податкових декларацій за вказаний період, довідок та актів перевірок Луцької ОДПІ, вбачається, що податковим органом при перевірці визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування порушено встановлений підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР 30-денний термін, протягом якого необхідно провести відповідну перевірку, а саме:
- щодо сум, визначених у податковій декларації за січень 2007 року – на 32 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за лютий 2007 року – на 1 день;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за травень 2007 року – на 34 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за липень 2007 року – на 60 днів;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за серпень 2007 року – на 27 днів;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за вересень 2007 року – на 42 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за жовтень 2007 року – на 9 днів;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за листопад 2007 року – на 32 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за грудень 2007 року – на 1 день;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за січень 2008 року – на 22 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за березень 2008 року – на 30 днів;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за квітень 2008 року – на 1 день;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за червень 2008 року – на 1 день;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за липень 2008 року – на 21 днів;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за серпень 2008 року - на 28 днів;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за вересень 2008 року – на 66 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за жовтень 2008 року – на 34 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за листопад 2008 року – на 74 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за грудень 2008 року – на 42 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за січень 2009 року – на 54 дні;
- щодо сум, визначених у податковій декларації за лютий 2009 року – на 26 дні.
Довідками та актами перевірок Луцької ОДПІ підтверджено достовірність нарахування бюджетного відшкодування за січень, лютий, травень, липень-грудень 2007 року, січень-квітень, червень-грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року на загальну суму 52305174 грн.
Згідно частини 2 підпункту 7.7.5, підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Всупереч наведених вимог, Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновків із зазначенням повної суми, що підлягала відшкодуванню з бюджету за період січень, лютий, травень, липень-грудень 2007 року, січень-квітень, червень-грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року.
Згідно виписки ГУДКУ у Волинській області по відшкодуванню ПДВ за вказаний період, реєстру платіжних доручень по відшкодуванню ПДВ по ВАТ «СКФ Україна» за період з січня 2007 року по лютий 2009 року, наданого ВГРУ Приватбанку, позивачу, починаючи з 22.05.2007 року по 12.06.2009 року, відшкодовано 46769896,41 грн. ПДВ з Державного бюджету України.
Станом на 28.07.2009 року невідшкодованою є сума 5 535 279,59 грн.
З пояснень представників Луцької ОДПІ встановлено, що надати висновки на відшкодування сум ПДВ в загальному розмірі 5 535 279,59 грн. неможливо, оскільки на виконання пункту 5 наказу ДПА України «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» від 12.11.2002 року № 538 (надалі – наказ № 538), наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» від 3 серпня 2004 року № 451/501/132 (надалі – наказ № 451/501/132) Луцькою ОДПІ надіслано запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках. Крім того, частково невідшкодовані суми знаходяться на розгляді в ДПА України.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведені норми Закону № 168/97-ВР, суд не приймає до уваги доводи Луцької ОДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ, оскільки Закон № 168/97-ВР не ставить у залежність право платника податку на відшкодування від’ємного значення сум ПДВ від отримання відповідей на запити щодо сплати ПДВ контрагентами по ланцюгу до виробника, а передбачає обов’язок (частина 2 підпункту 7.7.5пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР) податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації. Крім того, накази № 538 та № 451/501/132 також не містять заборони на надання висновку за відсутності відповідей на запити.
Оскільки відповідними довідками та актами перевірок підтверджено правомірність заявлених позивачем до бюджетного відшкодування сум в розмірі 5 535 279,59 грн. у деклараціях за січень, лютий, травень, липень-грудень 2007 року, січень-квітень, червень-грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року, доказів про невідповідність заявлених до відшкодування сум відповідачем - Луцькою ОДПІ не подано, суд дійшов висновку, що бездіяльність податкової інспекції, яка виявилась у ненаданні висновків на відшкодування ПДВ ВАТ «СКФ Україна» на загальну суму 5 535 279,59 грн., є протиправною.
Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.
Враховуючи те, що станом на 28.07.2009 року товариству не відшкодовано 5535279,59 грн. ПДВ, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України даної суми бюджетного відшкодування є підставними та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи наведене, з Державного бюджету України підлягає до стягнення на користь позивача 1700 грн. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову згідно платіжного доручення № 3109 від 10.07.2009 року.
Керуючись ч. 1 ст. 94, ст. ст. 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Конституції України, Закону України «Про податок на додану вартість», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «СКФ Україна» 5 535 279 (п’ять мільйонів п’ятсот тридцять п’ять тисяч двісті сімдесят дев’ять) грн. 59 (п’ятдесят дев’ять) коп. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за січень, лютий, травень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2007 року, січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «СКФ Україна» 1700 (одна тисяча сімсот) грн. витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – 3 серпня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Головуючий - суддя О. О. Андрусенко Судді Р. С. Денисюк А. Я. Ксензюк