Постанова № 4505700, 04.08.2009, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2009
Номер справи
2а-18494/09/0370
Номер документу
4505700
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2009 р.                     Справа № 2а-18494/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Тиновському Д.В.,

за участю прокурора Бурди Д.П.,

представника позивача Рогака В.А.,

представників Луцької ОДПІ Михалко Н.О., Бугайова А.О.,

представника Головного управління Держказначейства у Волинській області Петрунів Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста Трейд» до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад та грудень 2007 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Веста Трейд» (далі – позивач, ТзОВ «Веста Трейд») звернулось з позовом до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції (далі – Луцька ОДПІ), Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (далі – ГУ ДКУ у Волинській області), у якому просить стягнути на його користь з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад та грудень 2007 року у розмірі 2178282 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що згідно з поданими податковими деклараціями з ПДВ за листопад та грудень 2007 року товариством задекларовано суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку. Відповідно до поданих товариством заяв на бюджетне відшкодування Луцькою ОДПІ було проведено виїзну позапланову перевірку ТзОВ «Веста Трейд» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку за листопад, грудень 2007 року, за наслідками якої підтверджено суму бюджетного відшкодування за листопад 2007 року у розмірі 1872034 грн., за грудень 2007 року – 306248 грн., однак відшкодування вказаних сум в строк, визначений Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР (далі – Закон №168/97-ВР), не проведено, оскільки Луцькою ОДПІ не надано висновків до органу державного казначейства із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.

Відповідач – Луцька ОДПІ у запереченнях на позовну заяву зазначив, що відповідно до п.5 наказу Державної податкової адміністрації України від 12.11.2002 року №538 «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» у ході проведення документальної перевірки заявленого до відшкодування ПДВ проводяться зустрічні перевірки основних постачальників (до виробника або імпортера товарів, робіт, послуг). Станом на 23.07.2009 року залишок невідшкодованих сум з ПДВ по ТзОВ «Веста Трейд» за листопад та грудень 2007 року становить 2178281,67 грн. За наслідками зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника підтверджено заявлені до бюджетного відшкодування суми за листопад 2007 року у розмірі 1872034 грн., за грудень 2007 року – 219895,50 грн., непідтвердженою залишається сума бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за грудень 2007 року у розмірі 86352,17 грн. Луцькою ОДПІ підтверджені суми було віднесено до Реєстру про відшкодування ПДВ, який листом ДПА України від 10.06.2009 року був повернутий на доопрацювання. Згідно вимог наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» від 03.08.2004 року №451/501/132 відшкодуванню з бюджету підлягає сума податку на додану вартість, по якій наступив термін відшкодування, виходячи з результатів завершених документальних перевірок, включаючи стовідсоткове проведення зустрічних перевірок по ланцюгу поставок товарів (робіт, послуг) до виробника (імпортера). Оскільки на даний час наявний залишок непідтверджених сум, то підстав для відшкодування сум ПДВ немає, у зв’язку з чим Луцька ОДПІ просить в задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представники Луцької ОДПІ підтримали подані суду заперечення, вважають, що позивачем пропущено строк звернення до суду, та просили у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у запереченнях.

Відповідач – ГУ ДКУ у Волинській області в запереченнях на адміністративний позов зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відшкодування ПДВ з державного бюджету здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків податкового органу або за рішенням суду. Оскільки висновки Луцької ОДПІ про суми відшкодування ПДВ по деклараціях за листопад та грудень 2007 року ТзОВ «Веста Трейд» до відповідача не надходили, правових підстав для такого відшкодування немає.

В судовому засіданні представник ГУ ДКУ у Волинській області підтримала вказані заперечення на адміністративний позов в повному обсязі.

Прокурор в судовому засіданні адміністративний позов визнав в частині підтверджених до бюджетного відшкодування сум, однак заперечив проти задоволення позову в частині стягнення з держбюджету непідтвердженої суми в розмірі 86352,17 грн.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.

Судом встановлено, що згідно поданих позивачем до Луцької ОДПІ податкових декларацій з ПДВ ТзОВ «Веста Трейд» відображено суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, за листопад 2007 року – 1873662 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 20.12.2007 р.), за грудень 2007 року – 747599 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 21.01.2008 р.)

Згідно акту №28/02216/23-4/32630257 від 13.03.2008 року про результати виїзної позапланової перевірки ТзОВ «Веста Трейд» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за листопад, грудень 2007 року, проведеної Луцькою ОДПІ, перевіркою буде підтверджено суму бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2007 року у розмірі 1872034 грн., за грудень 2007 року у розмірі 747581 грн. після надходження зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.

Податковим повідомленням-рішенням Луцької ОДПІ від 18.05.2009 року №0000892399/0, яке не оспорювалось позивачем, ТзОВ «Веста Трейд» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2007 року у розмірі 441333,33 грн.

Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

Згідно із підпунктом «а» підпункту 7.7.2 п.7.7 ст.7 цього Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Відповідно до пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Підпунктом 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідно до пункту 9 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-XII органи державної податкової служби проводять позапланову виїзну перевірку, якщо платником подано декларацію з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

На цій підставі податковим органом проведено виїзну позапланову перевірку ТзОВ «Веста Трейд» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за листопад, грудень 2007 року, за результатами якої складено вищезгаданий акт.

З матеріалів справи, зокрема, податкових декларацій за вказаний період та акту перевірки Луцької ОДПІ, вбачається, що податковим органом при перевірці визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування порушено встановлений підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону №168/97-ВР 30-денний термін, протягом якого необхідно провести відповідну перевірку, а саме:

- щодо сум, визначених у податковій декларації за листопад 2007 року – на 52 дні;

- щодо сум, визначених у податковій декларації за грудень 2007 року – на 21 день;

Актом перевірки Луцької ОДПІ підтверджено достовірність нарахування бюджетного відшкодування за листопад, грудень 2007 року на загальну суму 2619615 грн.

Згідно частини 2 підпункту 7.7.5, підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону №168/97-ВР податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Отже, згідно вищевказаних норм Закону №168/97-ВР вбачається, що право у платника податку на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом.

Всупереч наведених вимог Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновків із зазначенням повної суми, що підлягала відшкодуванню з бюджету за період листопад, грудень 2007 року. Більше того, 18 травня 2009 року Луцька ОДПІ приймає податкове повідомлення-рішення, яким зменшує позивачу суму бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2007 року у розмірі 441333,33 грн. на підставі акту перевірки №165/2399/32630257 від 15.05.2009 року, тобто фактично проводить повторну перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ. Підставність та причини проведення перевірки від 15.05.2009 року представники Луцької ОДПІ в судовому засіданні пояснити не змогли, разом з тим позивачем не оспорюється вказане податкове повідомлення-рішення.

Таким чином, станом на 18.05.2009 року Луцькою ОДПІ підтверджено достовірність нарахування суми бюджетного відшкодування за листопад, грудень 2007 року у загальному розмірі 2178281,67 грн., яка станом на 04.08.2009 року залишається невідшкодованою.

З пояснень представників Луцької ОДПІ в судовому засіданні вбачається, що сума бюджетного відшкодування за листопад, грудень 2007 року у загальному розмірі 2091929,50 грн., яка підтверджена зустрічними перевірками, включена до Реєстру про відшкодування ПДВ, що подається до ДПА України, непідтвердженою залишається сума бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за грудень 2007 року у розмірі 86352,17 грн. Надати висновки на відшкодування сум ПДВ в загальному розмірі 2178281,67 грн. неможливо, оскільки на виконання пункту 5 наказу ДПА України «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» від 12.11.2002 року №538 (надалі – наказ №538), наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» від 3 серпня 2004 року №451/501/132 (надалі – наказ №451/501/132) Луцькою ОДПІ надіслано запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведені норми Закону №168/97-ВР, суд не приймає до уваги доводи Луцької ОДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ, оскільки Закон №168/97-ВР не ставить у залежність право платника податку на відшкодування від’ємного значення сум ПДВ від отримання відповідей на запити щодо сплати ПДВ контрагентами по ланцюгу до виробника, а передбачає обов’язок (частина 2 підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону №168/97-ВР) податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації. Крім того, накази №538 та №451/501/132 також не містять заборони на надання висновку за відсутності відповідей на запити.

Оскільки проведеними перевірками підтверджено правомірність заявлених позивачем до бюджетного відшкодування сум в розмірі 2178281,67 грн. по деклараціях за листопад, грудень 2007 року, доказів про невідповідність заявлених до відшкодування сум відповідачем - Луцькою ОДПІ не подано, а тому суд вважає, що ненадання податковим органом висновків на відшкодування ПДВ ТзОВ «Веста Трейд» на вказану суму є протиправною бездіяльністю останнього.

Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.

Враховуючи те, що станом на 04.08.2009 року товариству не відшкодовано 2178281,67 грн. ПДВ, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування у вказаному розмірі є підставними та підлягають до задоволення.

Суд не приймає до уваги посилання представників Луцької ОДПІ на пропуск позивачем строку звернення до суду з огляду на наступне. Відповідно до ч.2, ч.3 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, проте цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду. Згідно із п.п.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Аналізуючи норми Закону №168/97-ВР, можна зробити висновок, що право у платника податку на бюджетне відшкодування сум ПДВ виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом. Податкову декларацію з ПДВ за листопад 2007 року, подану ТзОВ «Веста Трейд», Луцька ОДПІ отримала 20.12.2007 року, податкову декларацію з ПДВ за грудень 2007 року – 21.01.2008 року, таким чином, суд вважає, що право на бюджетне відшкодування суми у розмірі 2178281,67 грн. позивачем не втрачено. Одночасно судом встановлено, що будь-яких рішень стосовно повного або часткового проведення бюджетного відшкодування сум ПДВ чи неможливості такого Луцька ОДПІ не приймала і позивача не повідомляла, а тому визначити конкретний день, коли останній повинен був дізнатись про порушення свого права, фактично неможливо. Крім того, з врахуванням прийнятого Луцькою ОДПІ податкового повідомлення-рішення від 18.05.2009 року, проведенням додаткових заходів щодо підтвердження заявлених до відшкодування сум ПДВ, а також враховуючи, що позивачем встановлено неповернення суми бюджетного відшкодування за листопад, грудень 2007 року станом на 13.07.2009 року, тому суд приходить до висновку, що ТзОВ «Веста Трейд» не пропущено строк звернення до адміністративного суду.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста Трейд» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад та грудень 2007 року в розмірі 2178281,67 грн. (два мільйони сто сімдесят вісім тисяч двісті вісімдесят одна грн. 67 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – з 10 серпня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий-суддя                               Н.Б.Плахтій