ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 29.05.09 | Справа №2а-8041/08/8
(11:40 год.) м. Сімферополь Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі Кушнової А.О. , розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Керченського міського центру зайнятості третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Керчі про спонукання до виконання певних дій за участю представників сторін : від позивача: не з'явився, від відповідача: не з'явився, від третьої особи : не з'явився,
Суть спору: ОСОБА_1 звернулась до Керченського міського суду з адміністративним позовом до Керченського міського центру зайнятості про спонукання до виконання певних дій. Ухвалою Керченського міського суду АРК від 03.11.2008 р. адміністративну справу було передано до Окружного адміністративного суду АР Крим відповідно до ст.18, 22 КАС України. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.12.2008 р. адміністративна справа була прийнята до провадження, призначено попереднє судове засідання на 30.03.2009 р. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.03.2009 р. закінчено підготовче провадження, справа призначена до розгляду на 23.04.2009 р. 16.04.09 р. на адресу суду надійшла заява, якою позивач уточнив позовні вимоги, а саме просив суд зобов'язати відповідача прийняти рішення про направлення позивача на дострокову пенсію з 16.10.08 р. Ухвалою суду від 23.04.09 р. до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача було залучено Управління Пенсійного фонду України в м. Керчі В судове засідання, що відбулося 29.05.09 р., позивач та відповідач не з'явились, надіславши клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Позивач наполягав на задоволенні позовних вимог, а відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, з мотивів, викладених у відзиву. Третя особа явку свого представника у судове засідання 29.05.09 р. не забезпечила, про день, час та місце слухання справи повідомлена належним чином. Розглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, 07.10.08 р. була звільнена з посади головного інспектора загального сектору Керченської митниці за п.1 ст.40 КЗпП України (у зв'язку з ліквідацією установи), що підтверджується копією трудової книжки та на час звільнення страховий стаж перевищував 20 років (а.с.7-10). 16.10.08 р. наказом Керченського міського центру зайнятості № НТ 081016 позивачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю, що підтверджується витягом з наказів Керченського міського центру зайнятості (а.с.37). Відповідно до копії трудової книжки позивача, 08.11.08 р. Керченським міським центром зайнятості розпочато виплату позивачу допомоги по безробіттю відповідно до ст..22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с.44). Судом встановлено, що позивач звертався з заявою до Керченського міського центру зайнятості про надання направлення до місцевих органів ПФУ для оформлення дострокового виходу на пенсію відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та про зняття позивача з обліку (а.с.45), але їй було відмовлено відповідачем з посиланням на те, що законодавством не передбачений порядок направлення громадян на достроковий вихід на пенсію, що унеможливлює використання позивачем цього права. Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного. Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України). Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до п.2 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби. Зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта. Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Отже «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним. «У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами. «У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень. Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи. Відповідно до ч. 1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права, та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю в умовах ринкової економіки і рівноправності різних форм власності визначає Закон України “Про зайнятість населення” № 803-ХІІ від 01.03.1991 р. (далі -Закон №803). Відповідно до ст.1 Закону № 803 зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва. Відповідно до ч.ч.1,4 ст. 2 Закону № 803 безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу. У разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу. Реєстрація громадян провадиться при пред'явленні паспорта і трудової книжки, а в разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, які їх замінюють. Відповідно до ст.18 Закону №803 для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Згідно ст.21 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” N 3721-XII від 16.12.1993 р. особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії. Статтею 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1988-ХІІ від 05.11.1991 р. встановлено, що право на пенсію за віком мають жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років. Відповідно до п. «г» ч.1 ст.26 Закону №803 працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, і військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб передпенсійного віку, які мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії. Отже, вивільнена особа передпенсійного віку повинна зареєструватися в державній службі зайнятості як така, що шукає роботу, протягом семи днів після її звільнення. Реєстрація провадиться у центрі зайнятості за місцем постійного проживання громадянина за умови пред'явлення ним паспорта і трудової книжки, а в разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, що їх замінюють (ч.4 ст. 2 Закону № 803). Як встановлено судом, ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1, виданим Керченським МУ ГУ МВС України у Криму (а.с.11). Тобто на час звільнення позивачки їй виповнилось 53 роки 7 місяців 18 днів. Згідно наявної в матеріалах справи копії трудової книжки позивачку було звільнено з посади головного інспектора загального сектору Керченської митниці за п.1 ст.40 КЗпП України, у зв'язку з ліквідацією Керченської митниці 7 жовтня 2008 року (а.с.10). Відповідно до записів у трудовій книжці, страховий стаж позивача складав більше 20 років (а.с.5-6). Позивач зверталась із заявою до Керченського міського центру зайнятості про надання направлення до місцевих органів ПФУ для оформлення дострокового виходу на пенсію відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та про зняття позивача з обліку (а.с.45). Таким чином позивачем дотримано всіх вимог законодавства для отримання права на дострокову пенсію. Посилання відповідача на відсутність правових підстав для задоволення позову, у зв'язку з виключенням підпункту "г" частини першої пункту 1 статті 26 Закону №803 згідно із Законом України від 28.12.2007 р. N 107-V “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", суд не приймає до уваги у зв'язку з наступним. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) № 10-рп/2008 - пп.3 п. 22 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, щодо виключення ст.21 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та зміни, внесені пунктом 88 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, щодо виключення пп. "г" ч.1 п.1 ст.26 Закону України “Про зайнятість населення” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Рішення конституційного суду набирає законної сили з моменту проголошення. Суд визначає, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом. Крім того, суд також вважає необхідним зазначити, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів. Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на достроковий вихід на пенсію, у зв'язку з чим, дії відповідача у цій частині є протиправними та не відповідають діючому законодавству. Щодо дати з якої позивач має право на достроковий вихід на пенсію, судом встановлено наступне. В матеріалах справи є копія заяви позивача від 16.10.08 р. адресована відповідачу, в якій позивач повідомляє, що у якості підприємця не зареєстрована, в теперішній час не працює, в тому числі за сумісництвом, підтверджує факт відсутності заробітної плати та інших доказів, однак в цій заяві не висловлено бажання позивача про достроковий вихід на пенсію (а.с.43). Суд критично ставиться до заяви позивача від 31.03.09 р., адресованої також відповідачу про видачу позивачу направлення до місцевих органів ПФУ для оформлення дострокового виходу на пенсію саме в частині дати - 16.10.08 р., оскільки сама заява датована 31.03.09 р., заява не містить доказів про дату її отримання відповідачем та число 16.10.08 р. дописане ручкою без зазначення, ким зроблено таке доповнення, що не дає суду підстав прийняти дану заяву як доказ правомірності вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про дострокову пенсію саме з 16.10.08 р. Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку стосовно часткової обґрунтованості позовних вимог, а саме у частині наявності права у позивача на отримання дострокової пенсії та вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про направлення позивача на дострокову пенсію обґрунтованою, а у частині позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти рішення про направлення позивача на дострокову пенсію саме з 16.10.08 р. - не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Відповідно до частини 3 статті 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволений частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог. Враховуючи, що пропорційність стягнення судових витрат не поширюється на правовідносини, пов'язані з немайновими вимогами, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача судовий збір у сумі 03,40 грн. Судом встановлено, що при подачі позову позивач сплатив судовий збір у сумі 3.40 грн., що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.5), отже на користь позивача підлягає стягненню з Державного бюджету України сума сплаченого ним при поданні позову судового збору у розмірі - 3.40 грн. Постанову у повному обсязі складено та проголошено 29.05.09 р. Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, ПОСТАНОВИВ: 1. Позов задовольнити частково. 2. Зобов'язати відповідача Керченський міський центр зайнятості (АРК, м. Керч, вул. Кірова, 5, код ЄДР 20708617, р/р не відомі) прийняти рішення про направлення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на достроковий вихід на пенсію на пільгових умовах. 3. В решті позовних вимог відмовити. 4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) 03,40 грн. судового збору. 5. За заявою позивача після набрання постановою суду законної сили видати виконавчі листи.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кушнова А.О.