ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 23.06.09 | Справа №2а-5283/09/8/0170
(16:15) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Дрягіні В.П., розглянув у відкритому судовому засіданніадміністративну справу за позовом Джанкойського міськрайоного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення за участю представників: від позивача - ОСОБА_2, довіреність № 01-07/1044 від 21.05.08 р., від відповідача - не з'явився, Суть спору: Джанкойський міськрайоний центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про стягнення з відповідача матеріальної допомоги по безробіттю у сумі 639,25 грн. Ухвалами Окружного адміністративного суду АРК від 07.04.09 р. було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду. У судовому засіданні 23.06.09 р. представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відповідач у судове засідання 23.06.09 р. не з'явився, хоча про час, дату та місце судового розгляду справи був сповіщений належним чином, про причини не явки суду не повідомив. Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд ВСТАНОВИВ:
17.11.04 р. ОСОБА_1 звернулась до Джанкойського міськрайонного центру зайнятості з заявами про поновлення статусу безробітного, де вона зазначала, що не зареєстрована у якості суб'єкта підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, доходів не має та зобов'язалась у разі працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру, та в разі здійснення іншої діяльності, яка надає прибуток, повідомити Джанкойський міськрайонний центр зайнятості (а.с.5). Наказом Джанкойського міськрайонного центру зайнятості № НТ041117 від 17.11.04 р. ОСОБА_1 було поновлено статус безробітного та призначена матеріальна допомога по безробіттю з 05.03.08 р., що підтверджується витягом із наказів Джанкойського міськрайонного центру зайнятості про прийняття рішення по ОСОБА_1 (а.с.8). Наказом Джанкойського міськрайонного центру зайнятості № НТ 050901 від 01.09.05 р. виплата матеріальної допомого по безробіттю ОСОБА_1 була припинена з 01.09.05 р., у зв'язку з закінченням строку виплати, а наказом від 27.10.08 р. № НТ081027 відповідача було знято з обліку у зв'язку з невідвідуванням ОСОБА_1 центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин (а.с.8) При проведенні звірки між Джанкойським міськрайонним центром зайнятості та Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією було встановлено, що ОСОБА_1 31.12.04 р. була звільнена з філії ЗАТ «Паллада» КЗ «Паллада», де працювала та отримувала дохід (а.с.18-19). Позивач 10.12.08 р. направив запит № 01-07/2146 до філії ЗАТ «Паллада» КЗ «Паллада» з метоювиявлення періоду праці відповідача на цьому підприємстві. На вищезазначений запит позивача, Філія ЗАТ «Паллада» 22.12.08 р. повідомила, що ОСОБА_1 працювала у філії ЗАТ «Паллада» Консервний завод «Паллада» з 15.08.04 р. по 31.12.04 р. на підставі угоди б/н від 16.08.04 р. та надала копію угоди від 16.08.04 р. (а.с.9-10). Позивач у позові зазначає, що відповідач інформацію про своє працевлаштування скрив від Джанкойського міськрайонного центру зайнятості, у зв'язку з чим відповідачу не законно було поновлено статус безробітного та не законно призначена допомога по безробіттю та нарахована допомога по безробіттю за період з 05.03.05 р. по 31.08.05 р. у сумі 639,25, з вини відповідача, у зв'язку з чим Фонду завдано збитків на суму 639,25 грн., які підлягають поверненню відповідачем. Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представника позивача, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають повному задоволенню, виходячи з наступного. Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду (ч.1 ст.8). Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом (ч.2 ст. 8). Згідно з частиною другою статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Отже, судом встановлено, що позивач є установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 є республіканським органом виконавчої влади. Таким чином Джанкойський міськрайонний центр зайнятості у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень. Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року (далі Закон № 1533). Відповідно до ст. 1 Закону № 1533 загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (п.1 ч.1 ст.1); -страховик - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (п.5 ч.1 ст.1); -страховий випадок - це подія, через яку: а) застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; б) застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття (п.8 ч.1 ст.1). Судом встановлено, що центри зайнятості населення відносяться до робочих органів виконавчої дирекції Фонду, у той же час повноваження центрів зайнятості також визначені абзацом 9 пункту 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, відповідно до якого Державна служба зайнятості має право в установленому законодавством порядку подавати громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняти і відкладати їх виплати. Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357, якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Відповідно до п.7 цього Порядку у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства. Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону. Таким чином, судом встановлено, що позивач, будучі суб'єктом владних повноважень, відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення з громадян безпідставних виплат у вигляді допомоги по безробіттю. Суд зазначає, що відповідно до ст.6 Закону України № 1533 право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи. Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до даних персональної картки № 010701804111700001 відноситься до застрахованих осіб, які мають право на матеріальне забезпечення. Таким чином, судом встановлено, що відповідач відповідно до ст.6 Закону України № 1533 має право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги. Згідно зі ст.25 Закону України “Про зайнятість населення” держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю. Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Згідно зі ст.7 Закону України № 1533 одним з видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності. Відповідно до п.1 ст.22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Згідно з п.3 ст. 22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Суд зазначає, що 17.11.04 р. ОСОБА_1 звернулась до Джанкойського міськрайонного центру зайнятості з заявами про поновлення статусу безробітного, де вона зазначала, що не зареєстрована у якості суб'єкта підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, доходів не має та зобов'язалась у разі працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру, та в разі здійснення іншої діяльності, яка надає прибуток, повідомити Джанкойський міськрайонний цент зайнятості (а.с.5). Суд зазначає, що у витягу із наказів “Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України “Про зайнятість населення, “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та нормативними актами щодо їх застосування”від 28.10.08 року зазначено, що Наказом від 17.11.04 року № НТ041117 ОСОБА_1 поновлено статус безробітного з 17.11.04 року; Наказом від 14.03.05 року № НТ050314 поновлено виплату матеріальної допомоги по безробіттю відповідно до п.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” з 05.03.05 р. по 31.08.05 р. та розпочато виплату матеріальної допомоги по безробіттю з 05.03.05 р.; Наказом від 01.09.05 року № НТ 050901 припинено виплату матеріальної допомоги по безробіттю у зв'язку із закінченням строку виплати відповідно до п.п.12 п.1 ст.31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”; Наказом від 27.10.08 року № НТ 081027 відповідача знято з обліку відповідно до п.20 “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової ії виплати для організації безробітними підприємницької діяльності”, у зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин. За проведенням звірки з Джанкойською ОДПІ та листом філії ЗАТ «Паллада» КЗ «Паллада» від 22.12.08р. Джанкойським міськрайонним центром зайнятості встановлено, що відповідач працювала в ЗАТ «Паллада» КЗ «Паллада» з 15.08.04р. по 31.12.04р. Відповідно до ч.ч.2,3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено наступне: застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення в наслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. В порушення вимог вказаних у ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відповідач не повідомила позивача про те, що вона працювала. Відповідно до абз. 1 п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення відповідачу внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. Згідно з п 6, та п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою та відшкодування приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства. Судом встановлено, що відповідачу нарахована та виплачена допомога по безробіттю за період з 05.03.05р. по 31.08.05 р. у сумі 639,25 грн., що підтверджується розрахунком суми матеріальної допомоги по безробіттю за цей період (а.с.13). Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі. Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача. В судовому засіданні 23.06.09 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову виготовлено 30.06.09 року. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ПОСТАНОВИВ: 1. Позов задовольнити повністю. 2. Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (АДРЕСА_1, р/р не відомі) на користь Джанкойського міськрайонного центру зайнятості (р/р 37178001000094 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код ЄДР 20742815) допомогу по безробіттю у сумі 639,25 грн. 3. Після набрання постановою законної сили, за заявою позивача видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кушнова А.О.