Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2009 р.Справа № 22-а-4788/09
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду в складі : Головуючого –судді Сіренко О.І.
Суддів Спаскіна О.А.
Любчич Л.В.
За участю секретаря Касян В.Ю.
Розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу Кременчуцької об»єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області та прокурора Полтавської області на постанову господарського суду Полтавської області від 1 серпня 2008 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство «Глобинський свинокомплекс" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області за участю прокурора Полтавської області про скасування (визнання нечинними) податкових повідомлень-рішень № Ю00022302/0/1542 від 23.05.2008р. та № 0000012302/0/34 від 23.05.2008р.,
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство «Глобинський свинокомплекс" звернулось до суду з позовом, в якому просило скасувати (визнати нечинними) податкове повідомлення-рішення №0000022302/0/1542 від 23.05.2008 року , яким позивачу визначено суму податкового зобов»язання ( з урахуванням штрафних санкцій) за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (роботах, послугах) за основним платежем 617935 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 308967,50 грн. та податкове повідомлення –рішення №0000012302/0/34 від 23.05.2008р., яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування ( у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов»язань наступних періодів) у розмірі 7871 грн. та накладено штраф у розмірі 3935,50 грн.
1 серпня 2008 року постановою господарського суду Полтавської області позов ТОВ «Науково –виробниче підприємство «Глобинський свинокомплекс»задоволено у повному обсязі.
В апеляційній скарзі Кременчуцька ОДПІ в Полтавській області та прокурор Полтавської області просять постанову суду скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити товариству з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство «Глобинський свинокомплекс" в позові у повному обсязі. При цьому посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду першої інстанції фактичним обставинам справи.
Колегія суддів, вислухавши суддю –доповідача, пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг та заперечення на скарги, приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав :
Судом встановлено, що на підставі направлення від 08.05.2008р. відповідачем Кременчуцькою ОДПІ здійснено позапланову документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "Глобинський свинокомплекс" з питань достовірності рахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника листопад, грудень 2006р., січень, лютий 2007р., та правомірності підстав для зменшення позивачем податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2007р., січень, лютий, березень 2008р.
За результатами перевірки відповідачем виявлено порушення позивачем вимог п.2 та п.12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробні підприємства молоко і м"ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805.
Перевіркою встановлено, що до складу податкового кредиту загальної декларації за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень , листопад, грудень 2007р., січень, лютий 2008р. товариство включило операції по придбанню товарів (робіт, послуг), які пов"язані з проведенням операцій з поставки переробним підприємствам продукції власного виробництва (м"ясо в живій вазі), за нульовою ставкою ПДВ.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт перевірки 3818/23- 309/33604720 від 20.05.2008р. та винесені податкові повідомлення-рішення №000022302/0/1542 від 23.05.2008р. про визначення суми податкового зобов"язання із штрафними санкціями у розмірі 926 902,50 грн. та №0000012302/0/34 від 23.05.2008р. яким зменшено суму бюджетного відшкодування у розмірі 7871,00 грн. та накладено (штраф у розмірі 3 935,50 грн.
В Акті перевірки відповідач посилається на те що, суми від"ємного значення податку на додану вартість, що виникли у сільськогосподарських товаровиробників в результаті здійснення операцій з поставки переробним підприємствам молока та м"яса живою вагою за нульовою ставкою включаються до спеціальної декларації, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом.
Починаючи з дати опублікування Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. № 596 операції з поставки молока та м"яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками на переробні підприємства за нульовою ставкою та податковий кредит, пов"язані з придбанням ТМЦ для виробництва зазначених товарів і підлягають відображенню в спецдекларації № 1.
Задовольняючи позов товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство «Глобинський свинокомплекс «, суд першої інстанції виходив з того, що у спец декларацію, по якій сума податку на додану вартість залишається у розпорядженні суб"єкта господарювання і спрямовується на підтримку власного виробництва, заборонено включати операції з продажу сільськогосподарськими виробниками переробним підприємствам молока та м"яса живою вагою.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Відповідно до змін до Закону України "Про податок на додану вартість" , внесених згідно із Законом N 273-У ( 273-16 ) від 19.10.2006, операції з поставки переробним підприємствам молока та м"яса живою вагою сільськогосподарським товаровиробникам всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою до 01.01.2008р.
Пункт 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість «встановлює порядок акумулювання сум податку на додану вартість, так до 1 січня 2008 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Відповідно до ч. З пункту 11.29. Закону України „Про податок на додану вартість" зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до державного бюджету України в безспірному порядку".
Механізм акумуляції та використання коштів з податку на додану вартість регулюється також Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1999р. № 271.
Так, відповідно до вказаного Порядку на підставі даних бухгалтерського та податкового обліку сільськогосподарський товаровиробник складає декларацію з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, крім операцій з продажу переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, і в терміни, передбачені законодавством для звітності, подають її до органів державної податкової служби. Одночасно з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням із Міністерством аграрної політики.
Таким чином суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що у спец декларацію, по якій сума податку на додану вартість залишається у розпорядженні суб’єкта господарювання і спрямовується на підтримку власного виробництва, заборонено включати операції з продажу сільськогосподарськими виробниками переробним підприємствам молока та м"яса живою вагою.
Крім того, відповідно до п. 6.2.6 п.6.2 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" у тому числі до 1 січня 2008 року за нульовою ставкою оподатковуються операції поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.
Зазначена норма Закону закріплена у Довіднику пільг № 43, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів, затверджених Державною податковою адміністрацією України 01.10.2007 року, в якому під кодом 14010139 надана пільга наступного змісту: суми податку на додану вартість, сплачені постачальниками за матеріально-технічні ресурси, які підлягають відшкодуванню з бюджету при: поставці переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.
Згідно Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805, цей Порядок прийнятий з метою підтримки сільськогосподарських виробників тваринницької продукції та своєчасного перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість".
Відповідно до п. 2 Порядку сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою.
З аналізу положень цього Порядку вбачається, що він не містить вимог щодо віднесення таких операцій до скороченої (спеціальної) декларації, крім того, зазначений Порядок не регулює питання відображення операцій по реалізації молока та м'яса переробним підприємствам у деклараціях по ПДВ.
Механізм відображення операцій у деклараціях по ПДВ врегульований Порядком заповнення та падання податкової декларації по податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166.
Питання декларування ПДВ та відображення операцій з реалізації молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам, а також операцій з придбання товарів (робіт, послуг) для виробництва продукції тваринництва у загальній декларації з ПДВ регулюється Порядком № 166.
Відповідно до підпункту 5.3.1. Порядку № 166 у рядках 1 - 5 декларації вказуються загальні обсяги поставки, за якими у платника в даному звітному періоді виникло податкове зобов'язання(оподатковувані за ставкою 20 відсотків, нульовою ставкою, звільнені від оподаткування відповідно до статті 5 Закону та тимчасово звільнені від оподаткування відповідно до статті 11 Закону чи інших нормативно-правових актів), та обсяги поставки, що не є об'єктом оподаткування (пункт 3 2 статті 3 Закону).
Отже, операції з поставки молока та м'яса в живій вазі сільгоспвиробниками на переробні підприємства за нульовою ставкою та податковий кредит, пов'язаний з придбанням ТМЦ для виробництва зазначених товарів, підлягають відображенню в декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом.
З податкового повідомлення - рішення, яке оспорюється, вбачається, що сума бюджетного відшкодування по податку на додану вартість визначена згідно з п.п. "б", "в" ц.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Згідно зазначених норм Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; контролюючий орган внаслідок проведення перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Відповідач не надав чітких та зрозумілих доказів визначення суми податкових зобов'язання у податковому повідомленні - рішенні, яке оспорюється, в розумінні зазначених
норм спеціального Закону з питань оподаткування, в акті ненормативного характеру йдеться про зменшення суми бюджетного відшкодування.
З огляду на вищезазначене, керуючись ст..ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги Кременчуцької об»єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області та прокурора Полтавської області - залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Полтавської області від 1 серпня 2008 року –залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 23 червня 2009 року.
Головуючий Сіренко О.І.
Судді Спаскін О.А.
Любчич Л.В.