ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/1473/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Молодецького Р.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мекенченко М.А.,
представників позивача - Шевченко М.М.,
представника відповідача - Тімощук А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Інтерресурс" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області, Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області, про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
07 травня 2015 року Приватне підприємство "Інтерресурс" /надалі - позивач; ПП "Інтерресурс"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області /надалі - відповідач; ДПІ у м. Полтаві/ про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.04.2015 №0014991501 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 177033,75 грн, з яких: 141627,00 грн за основним платежем, 25406,75 грн за штрафними (фінансовими) санкціями.
В обґрунтовування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тимчасово, до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних та кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України. На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 12.01.2011 №15 "Про затвердження переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість", термін дії якої визначався до 01.01.2015.
Законом України від 28.12.2014 №71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", що набрав чинності з 01.01.2015, зокрема, в абзаці першому пункту 23 цифри "2015 року" змінено цифрами "2017 року".
На підставі чого позивач вважає, що законом пільговий режим оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД, продовжено до 01.01.2017, а тому вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 26 травня 2015 року в прядку частини першої статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України допущено заміну первинного відповідача Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області на належного відповідача - Державну податкову інспекцію у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області.
Ухвалою суду від 5 червня 2015 року в прядку частини першої статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України до участі у справі у якості другого відповідача залучено Державну податкову інспекцію у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області.
У судовому засіданні представник позивача вимоги адміністративного позову підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні вимоги позовної заяви не визнав, у задоволенні позовних вимог просив відмовити, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №136 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №15 "Про затвердження переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість". Постанова набула чинності з дня її офіційного опублікування - газета "Урядовий кур'єр" №58, а саме 31.03.2015. Таким чином, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 до 30.03.2015 включно, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, ПП "Інтерресурс" зареєстровано у якості юридичної особи з 03.08.1999 (код ЄДРПОУ 30486304) та перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Полтаві /а.с. 26/.
25.03.2015 посадовою особою ДПІ у м. Полтаві проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ПП "Інтерресурс" за січень 2015 року /а.с. 12-13/.
За результатами перевірки встановлено, що ПП "Інтерресурс" декларує операції, які звільнені від оподаткування (ряд.5) у розмірі 708134,00 грн.
Відповідно додатку 6 до декларації з ПДВ за січень 2015 року підприємство декларує операції звільнені від оподаткування згідно з п.23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, а саме, продаж металобрухту.
Згідно реєстру виданих і отриманих податкових накладних за січень 2015 року ПП "Інтерресурс" здійснив реалізацію металобрухту ТОВ "Метінвест - ресурс" та ПАТ "ХМЗ" на суму 73716,50 грн.
Відповідно пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, до 1 січня 2017 року, від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, в тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.
Разом з тим Податковим кодексом України встановлено, що переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів мають бути затверджені Кабінетом Міністрів України. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2014 року № 43 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15" діяла до 1 січня 2015 року.
Тобто, пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України встановлено право на застосування пільги, проте механізм реалізації якого визначається постановою Кабінету Міністрів України і застосувати дане право без переліку таких товарів не можливо.
У акті перевірки контролюючий орган зазначив, що операції з постачання, у тому числі, операції з імпорту, відходів та брухту кольорових металів, що здійснювались суб'єктами господарювання з 01.01.2015 і до дати набрання чинності відповідними нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
З огляду на викладене контролюючий орган дійшов висновку про порушення ПП "Інтерресурс" положень пункту 187.1 статті 187 та пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, у зв'язку з чим на знижено податкові зобов'язання на 141 627,00 грн та занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до загального фонду державного бюджету за січень 2015 року на 141 627,00 грн.
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт від 25.03.2015 №121/16-01-15-01/30486304.
На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Полтаві прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.04.2015 №0014991501 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 177033,75 грн, з яких: 141627,00 грн за основним платежем, 25406,75 грн за штрафними фінансовими санкціями /а.с. 14/.
Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням від 22.04.2015 №0014991501, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню від 22.04.2015 №0014991501, суд дійшов наступних висновків.
Підставою для прийняття контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення стало встановлене згідно акту перевірки заниження податкових зобов'язань на 141627,00 грн та заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до загального фонду державного бюджету за січень 2015 року на 141 627,00 грн.
Так, відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 36.5 статті 36 Податкового кодексу України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Податкового кодексу України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.
За змістом положень підпунктів 200.1, 200.2 статті 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Згідно до пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Відповідно до статті 194 Податкового кодексу України, операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною.
Податок становить 20 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.
Пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України визначено, що тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №15 від 12.01.2011 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість" затверджено відповідні переліки.
Постановою Кабінету Міністрів України №43 від 05.02.2014 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15" у назві та пункті 1 постанови цифри і слово "1 січня 2014" замінено цифрами і словом "1 січня 2015", у додатках до постанови: 1) у назві додатків 1 і 2 цифри і слово "1 січня 2014" замінено цифрами і словом "1 січня 2015".
При цьому, вказана постанова Кабінету Міністрів України в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, містила перелік до 01 січня 2015 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №136 внесено до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість" такі зміни: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово "1 січня 2015" замінити цифрами і словом "1 січня 2017"; у назві додатків 1 і 2 до постанови цифри і слово "1 січня 2015" замінити цифрами і словом "1 січня 2017". Ця постанова набирає чинності з дня опублікування.
Так, пунктом 5 Указу Президента України від 10 червня 1997 року №503/97 "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" встановлено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.
Судом встановлено, що постанову Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №136 опубліковано у газеті "Урядовий кур'єр" №58 (5432) від 31 березня 2015 року, тому постанова набула чинності саме з цієї дати.
Таким чином, з 01.01.2015 були відсутні діючі переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 Розділу XX Кодексу.
Постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №136 не вносить зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №15, а затверджує новий перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операцій з постачання яких, зокрема операції з імпорту, та встановлює новий термін, а саме до 1 січня 2017 року, звільняються від обкладання податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.
З аналізу вище зазначених норм суд приходить до висновку, що хоча положення абзацу першого, пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України хоч і містять посилання щодо звільнення він оподаткування податком на додану вартість операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних та кольорових металів до 01 січня 2017 року, але застосування вище зазначеного положення унеможливлюється без відповідної постанови Кабінетом Міністрів України, яка затверджує перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, звільняються від обкладання податком на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що контролюючим органом правомірно встановлено порушення ПП "Інтерресурс" вимог законодавства, а саме, що операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання за січень 2015 року, підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за основною ставкою 20 відсотків, а отже оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято у відповідності до норм чинного законодавства.
В силу частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як визначено частиною першою статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
У відповідності до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Водночас, суд акцентує увагу на положеннях частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення від 22.04.2015 №0014991501.
Отже, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Інтерресурс" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області, Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області, про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення, відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 08 червня 2015 року.
Суддя Р.І. Молодецький