Ухвала суду № 44799799, 03.06.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
816/3178/14
Номер документу
44799799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2015 р.Справа № 816/3178/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Спаскіна О.А.

Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника позивача - Крамаренко В.В.

представника відповідача - Без'язичного В.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Лубниводоканал" Лубенської міської ради на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.03.2015р. по справі № 816/3178/14

за позовом Комунального підприємства "Лубниводоканал" Лубенської міської ради

до Національнї комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг

про скасування постанови,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 березня 2015 року в задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Лубниводоканал" Лубенської міської ради до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про скасування постанови - відмовлено.

Стягнуто з Комунального підприємства "Лубниводоканал" Лубенської міської ради (ідентифікаційний код 36770447 ) на користь Державного бюджету України решту суми судового збору в розмірі 1644 грн. 30 коп. (одна тисяча шістсот сорок чотири гривні тридцять копійок).

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин положення абз. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" та ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що Комунальне підприємство "Лубниводоканал" Лубенської міської ради Полтавської області зареєстроване як юридична особа 16.04.2010, ідентифікаційний код 36770447, та має право здійснювати наступні види діяльності за КВЕД-2010: 36.00 Забір, очищення та постачання води, 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод, 42.21 Будівництво трубопроводів, 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику, 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій АБ № 656006, копія якої наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 58-59/.

04.06.2010 Полтавською обласною державною адміністрацією видано позивачу ліцензію на здійснення господарської діяльності з централізованого водопостачання, водовідведення серії АВ № 527394 зі строком дії - 01.06.2015 /том 2 а.с. 123/.

У термін з 23.06.2014 по 11.07.2014 Управлінням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг у Харківській, Полтавській та Сумській областях на підставі наказу про проведення перевірки № 80 від 10.06.2014 /том 1 а.с. 212/ та посвідчення на проведення перевірки від 10.06.2014 № 47 проведено планову перевірку державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання Комунальним підприємством "Лубниводоканал" Лубенської міської ради вимог Ліцензійних умов з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.01.2013 по 31.03.2014, за результатами якої складено акт № 46 від 11.07.2014 /том 1 а.с. 175-192/.

Вказаний акт перевірки № 46 від 11.07.2014 підписано директором позивача із зауваженнями та доповненнями № 01-04/783 від 11.07.2014. Копія зауважень та доповнень № 01-04/783 від 11.07.2014 наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 44-46/.

18.07.2014 за результатами розгляду на відкритому засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг акта планової перевірки ліцензованої діяльності КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради Полтавської області № 46 від 11.07.2014 встановлено, що КП "Лубни-водоканал" порушило Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Комісії від 10.08.2012 № 279 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.08.2012 за № 1468/21780, у зв'язку з чим винесено постанову № 1083 від 18.07.2014 /том 1 а.с. 50-56/.

Позивач не погодився з постановою № 1083 від 18.07.2014 та звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана постанова № 1083 від 18.07.2014 винесена Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно положень статті 5 Закону України "Про природні монополії" відповідно до цього Закону регулюється діяльність суб'єктів природних монополій, зокрема, у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Частиною 1 статті 7 цього Закону передбачено, що діяльність суб'єктів природних монополій у сферах, визначених у статті 5 цього Закону, а також діяльність суб'єктів господарювання на суміжних ринках підлягає ліцензуванню відповідно до закону.

Згідно частини 1 статті 11 Закону України "Про природні монополії" Національні комісії регулювання природних монополій (далі - комісії) є державними колегіальними органами, які утворюються та ліквідуються Президентом України.

Комісії підпорядковуються Президенту України, підзвітні Верховній Раді України.

Комісії діють на підставі положень, що затверджуються Президентом України.

Указом Президента України від 23.11.2011 № 1073/2011 "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг" утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг /пункт 1 Указу/ та затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (додається) /пункт 2 Указу/.

Однак, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг було ліквідовано Указом Президента України від 27.08.2014 № 692/2014 "Про ліквідацію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг".

Пунктом 2 цього Указу визнано такими, що втратили чинність: Указ Президента України від 23 листопада 2011 року N 1073 "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг"; Указ Президента України від 31 жовтня 2013 року N 601 "Питання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг".

При цьому, Указом Президента України від 27.08.2014 № 694/2014 "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Указом Президента України від 10.09.2014 № 715/2014 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до пункту 1 якого Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України. НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

Таким чином, із прийняттям Указів Президента України від 27.08.2014 № 694/2014 "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та від 10.09.2014 № 715/2014 "Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг фактично наділено функціями державного регулювання у сфері комунальних послуг, які на час виникнення спірних правовідносин здійснювалися Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Відповідно до положень статті 14 Закону України "Про природні монополії" Комісії мають право: приймати в межах своєї компетенції у порядку, встановленому положеннями про комісії, рішення, що є обов'язковими для виконання суб'єктами природних монополій; приймати рішення про накладання штрафів на суб'єктів природних монополій у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про природні монополії" визначено, що рішення комісій приймаються на засіданнях, які проводяться у формі закритих або відкритих слухань. У разі розгляду питань, що мають важливе суспільне значення, засідання проводяться у формі відкритих слухань, в яких беруть участь представники суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднань споживачів і громадськості.

Рішення комісії приймається більшістю голосів від її загального кількісного складу. Голова, інший член відповідної комісії має один голос.

При прийнятті рішень має забезпечуватися додержання прав і законних інтересів громадян, підприємств і суспільства.

Частиною 2 статті 15 цього Закону встановлено, що у разі незгоди з рішенням комісії суб'єкти природних монополій, суб'єкти господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднання споживачів та інші заінтересовані особи мають право у місячний термін з дня одержання копії рішення оскаржити його у судовому порядку.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про природні монополії" суб'єкти природних монополій, на які накладено штраф, сплачують його у тридцятиденний термін з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Як вбачається з матеріалів справи, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг у результаті розгляду 18.07.2014 на відкритому засіданні акта планової перевірки ліцензованої діяльності КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради Полтавської області № 46 від 11.07.2014 встановлено, що КП "Лубни-водоканал" порушило Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Комісії від 10.08.2012 № 279 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.08.2012 за № 1468/21780, та прийнято постанову № 1083 від 18.07.2014 "Про накладення штрафу на Комунальне підприємство "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради Полтавської області за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення" /том 1 а.с. 50-56/.

Пунктом 1 вказаної постанови № 1083 від 18.07.2014 на позивача накладено штраф у розмірі 60000 грн. за наступні порушення:

1) п.п. 3.5.1 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині повідомлення органу ліцензування про всі зміни даних зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, у разі виникнення таких змін, разом з документами, які підтверджують зазначені зміни, протягом десяти робочих днів;

2) абз. 1 п.п. 3.5.2 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині дотримання вимог, установлених Комісією щодо провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії;

3) п.п. 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов в частині надання органу ліцензування інформації про результати провадження (намір щодо провадження) інших видів діяльності;

4) п.п 2.2.10 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині недопущення, зловживання монопольним становищем у будь-якій формі;

5) п.п. 2.2.2 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом виділення пріоритетних звітних господарських сегментів окремо з: централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам); централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод); кожного з інших видів діяльності;

6) п.п. 2.2.1 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства;

7) абзаців 9 п.п. 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5, 3.4.6 та абз. 7 п.п. 3.4.4 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку;

8) п.п 2.3.3. п. 2.3 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині надання органу ліцензування статистичної звітності в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством;

9) п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, абз. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі державного акту на право постійного користування або на право власності на землю;

10) п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання суб'єктами господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, абз. 7 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо допущення тимчасового відхилення якості питної води від вимог державного стандарту на питну воду лише за умови наявності дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, виданого на підставі висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення;

11) п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, абз. 5 ст. 17 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо одержання згідно з законом дозволу на користування надрами у разі використання підземних вод для питного водопостачання;

12) п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме, абз. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку;

13) п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, абз. 5 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про природні монополії" у частині надання органам, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, документів та інформації, необхідних для виконання цими органами своїх повноважень в обсягах та у строки, установлені відповідними органами.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 10.08.2012 № 279 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 р. за N 1468/21780 /надалі - Ліцензійні умови/, встановлюють організаційні, кваліфікаційні та технологічні вимоги провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

Пунктом 1.2 Ліцензійних умов передбачено, що ці Ліцензійні умови є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять (мають намір провадити) діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Таким чином, вказаний нормативно-правовий акт є обов'язковим для позивача.

Підпунктом 3.5.1 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов визначено, що при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення суб'єкт господарювання повинен також дотримуватися таких вимог: повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії; у разі виникнення таких змін протягом десяти робочих днів подати до органу ліцензування відповідне повідомлення в письмовій формі разом з документами або їх засвідченими в установленому порядку копіями, які підтверджують зазначені зміни.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки, що позивачем не повідомлено орган ліцензування: про збільшення статутного капіталу в 2013 році; про збільшення вартості основних засобів за рахунок їх придбання, капітального ремонту та безоплатної передачі; про кадрові зміни; про внесення змін у штатний розпис підприємства /том 1 а.с. 24/.

На час отримання позивачем ліцензії технологічні, організаційні, кваліфікаційні та особливі вимоги провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення були встановлені Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженими наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 14 лютого 2001 р. N 35/34, які втратили чинність 08.11.2013.

Позивачем зазначено, що на час отримання ліцензії перелік документів, які додавалися ним заяви на отримання ліцензії до Полтавської ОДА відрізняється від того, які мають додаватися до заяви на даний час. Зокрема, позивачем подавалася: заява встановленого зразка; свідоцтво про державну реєстрацію та довідка про включення до єдиного державного реєстру, завірені нотаріально; довідка про наявність матеріально-технічної бази, необхідної для провадження відповідного виду діяльності, за підписом суб'єкта господарювання; довідка про відповідність чисельності персоналу та його кваліфікаційного рівня нормативним вимогам провадження відповідного виду діяльності, за підписом суб'єкта господарювання; технологічний регламент експлуатації системи водопостачання та водовідведення, за підписом суб'єкта господарювання; копія атестату акредитації лабораторії, яка проводить лабораторний контроль, або договір на проведення таких робіт з акредитованими лабораторіями інших організацій, засвідчена в установленому порядку, на підтвердження чого надав роздруківку з офіційного веб-сайту Полтавської ОДА з вимогами до оформлення документів, що додавалися до заяви про видачу ліцензії /том 1 а.с. 136, 168-171/.

Разом з тим, як вбачається з наведеного переліку документів, довідка про наявність матеріально-технічної бази, необхідної для провадження відповідного виду діяльності, містить, зокрема, відомості про вартість основних фондів, а довідка про відповідність чисельності персоналу та його кваліфікаційного рівня нормативним вимогам провадження відповідного виду діяльності має мітити відомості про професійний та кваліфікаційний склад ІТР та робітників /том 1 а.с. 170/.

Проведеною перевіркою встановлено, що згідно зі змінами до Статуту позивача: від 13.06.2013, від 18.09.2013, від 23.12.2013, затвердженими рішеннями Лубенської міської ради від 12.04.2013, від 06.09.2013, від 19.12.2013, відповідно у 2013 році відбулося збільшення статутного капіталу на 470 тис. грн., які були використані позивачем на придбання та ремонт основних засобів /том 1 а.с. 151, 152, 157, том 2 а.с. 1/.

За 2013 рік вартість основних засобів підприємства збільшилась на 729 тис. грн., за І квартал 2014 року - на 88 тис. грн.. за рахунок капітального ремонту, придбання та безкоштовного отримання основних засобів. Так, за 2013 рік придбано основних засобів на суму 205,3 тис. грн. В І кварталі 2014 року позивачем придбано 3 плавних пускача АSD-44 та 58, насос СМ 100-65-200/4, частотний перетворювач з шафою управління на суму 48 тис. грн. у 2013 році позивачу безоплатно передані основні засоби на суму 152,3 тис. грн. Також в 2013 році позивачем проведено капітальний ремонт основних засобів: ПНС № 4 біофільтру, двох екскаваторів, 2 автомашини ГАЗ-53 та ВАЗ 21099, САУ Каскад ГЕЦ ПЧ на загальну суму 357,4 тис. грн., і за І квартал 2014 року ремонт ЗІЛ 130 на суму 12,2 тис. грн. Крім того, у квітні 2013 року списано кранову установку КС3577 на базі автомобіля МАЗ5334. Стосовно чисельності персоналу: за перевіряємий період звільнено 29 осіб, прийнято - 27 осіб. На підприємстві створено новий підрозділ - виробничо-вимірювальна лабораторія у складі відділу водозабірних споруд та підвищувальних насосних станцій, із кількістю штатних одиниць -3 /том 2 а.с. 2, зворот а.с. 97, а.с. 98-100, 115-122/.

Про зазначені вище зміни, які відбулися протягом перевіряємого періоду, позивач не повідомляв Національну комісію, що є порушенням п.п. 3.5.1 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов.

Таким чином, висновки Національної комісії про порушення позивачем п.п. 3.5.1 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині повідомлення органу ліцензування про всі зміни даних зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, у разі виникнення таких змін, разом з документами, які підтверджують зазначені зміни, протягом десяти робочих днів є правомірними.

Розпорядженням Комісії від 23.08.2013 № 45 "Про встановлення вимог КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності" із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 11 жовтня 2013 року N 176, Комунальному підприємству "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради (ЄДРПОУ 36770447, 37500, Полтавська обл., м. Лубни, вул. Авіаторська, 52) при провадженні ним інших, крім ліцензованих, видів діяльності, а саме: діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування у цих сферах (розроблення технічних умов на проектування водопроводу і каналізації та виконання будівельно-монтажних робіт); монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціювання (оперативно-технічне обслуговування абонентських мереж); вантажний автомобільний транспорт; технічні випробування та дослідження (хіміко-бактеріологічний аналіз води, хіміко-бактеріологічний аналіз стоків, послуги електротехнічної лабораторії); надання інших допоміжних комерційних послуг (послуги по зняттю і установці лічильників після проведення періодичної повірки, опломбування/розпломбування приладів обліку води за заявою споживачів (фізичних осіб); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устаткування (надання послуг з повірки приладів обліку води), встановлено такі вимоги: обов'язкове ведення бухгалтерського обліку інших, крім ліцензованих, видів діяльності окремо від обліку господарської діяльності, що належить до сфери природних монополій; недопущення субсидіювання інших, крім ліцензованих, видів діяльності за рахунок господарської діяльності, що належить до сфери природних монополій; необхідність надання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, інформації про результати виконання вимог при провадженні інших, крім ліцензованих, видів діяльності у вигляді квартальних та річних звітів у встановленому законодавством порядку; недопущення при провадженні інших, крім ліцензованих, видів діяльності зловживання монопольним становищем; провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності лише в разі беззбитковості кожного з них.

Доказів оскарження вказаного рішення та його скасування позивачем до суду не надано.

Відтак, вказане рішення є чинним та обов'язкове для виконання позивачем.

Абзацом 1 п.п. 3.5.2 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов встановлено, що при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення суб'єкт господарювання повинен також дотримуватись вимог, установлених Комісією щодо провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії.

Однак, перевіркою встановлено та зафіксовано в акті, що вимоги вказаного розпорядження підприємством не виконані в частині провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності лише в разі беззбитковості кожного з них. Так, згідно з інформацією про витрати, доходи та прибутки з інших видів діяльності по КП "Лубни-водоканал" фінансовим результатом від виду діяльності "Ремонт і технічне обслуговування електронного та оптичного устаткування (надання послуг з повірки приладів обліку води") є збиток: за 2013 рік в сумі 67,2 тис. грн. без ПДВ та за І кварталі 2014 року - 22,6 тис. грн. без ПДВ /том 2 а.с. 8-9/.

Перевірка була здійснена Національною комісією за період з 01.01.2013 по 31.03.2014, а отже, дія розпорядження Комісії від 23.08.2013 № 45 "Про встановлення вимог КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності" із змінами і доповненнями поширювалося і на період, за який здійснювалася перевірка позивача, тому суд відхиляє доводи позивача про те, що позивач не підлягає відповідальності за невиконання вказаного розпорядження.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем порушено абз. 1 п.п. 3.5.2 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов в частині дотримання вимог, установлених Комісією щодо провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії.

Перевіркою встановлено, що згідно рішення виконавчого комітету Лубенської міської ради від 28.04.2010 № 97 "Про визначення виконавця послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення" підприємство з 01.05.2010 визначено виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення. Разом з тим, підприємство не повідомило Комісію про вищезазначену діяльність для встановлення вимог /том 2 а.с. 9/.

Ліцензійними умовами передбачається надання послуг і ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності по централізованому водопостачанню і водовідведенню окремо від надання житлово-комунальної послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення, що є іншим видом діяльності.

Відповідно до п.п. 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення суб'єкт господарювання повинен також дотримуватися таких вимог: надавати органу ліцензування інформацію про результати провадження (намір щодо провадження) інших видів діяльності.

Позивач у період, за який здійснено перевірку та у який діяли Ліцензійні умови, не повідомляв Комісію про вищезазначену діяльність для встановлення вимог, а отже, не надав органу ліцензування інформацію про результати провадження (намір щодо провадження) інших видів діяльності, тому суд погоджується з висновками перевірки про порушення позивачем п.п. 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов.

Перевіркою встановлено, що споживачів категорії "населення", які мають заборгованість по оплаті за централізованого водопостачання понад три місяці, позивачем відключено від системи централізованого водопостачання, шляхом опломбування запірної арматури на водопровідному вводі. Наприклад, абоненту ОСОБА_4 (особовий рахунок НОМЕР_1) 27.09.2013 направлено попередження щодо необхідності сплати боргу за водопостачання, який станом на 01.09.2013 склав - 223,52 грн., і у разі не погашення його, буде призупинено подачу води, а матеріали передані до суду для стягнення боргу /том 2 зворот а.с. 214/. На підставі акту на відключення 29.10.2013 абоненту ОСОБА_4 контролерами підприємства проведено відключення від системи централізованого комунального водопостачання шляхом опломбування запірної арматури на водопровідному вводі пломбою № 08653424 /том 2 а.с. 215/. Після оплати боргу, 31.10.2013 споживачеві поновлено водопостачання, про що складено акт /том 2 зворот а.а. 215/.

Так, згідно довідки КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради, копія якої наявна у матеріалах справи /том 4 зворот а.с. 57/, за період 2013 рік - І квартал 2014 року було проведено відключення водопостачання абонентам водоканалу м. Лубни по причині дебіторської заборгованості за надані послуги з водопостачання та/або водовідведення, а саме: за 2013 рік відключено водопостачання 36 абонентам з подальшим відновленням послуг після оплати 32 абонентам. З них, зокрема, споживачам приватного сектору - 25 абонентам, після оплати заборгованості підключено 21 абонент. За 2014 рік відключено водопостачання 11 абонентам приватного сектора, з них відновлено надання послуг з водопостачання після оплати заборгованості - 3 абонентам.

Згідно з наданим позивачем до перевірки реєстром споживачів, які відключені за несплату від водопостачання та водовідведення за період 2013 рік - І квартал 2014 року, за 2013 рік позивачем здійснило відключення 36 абонентам (приватний сектор) від систем водопостачання, частині з яких поновлено водопостачання після оплати боргу /том 2 а.с. 212-213/. Копії попереджень, актів на відключення, виписок за житлово-комунальні послуги, довідок про розмір платежів за житлово-комунальні послуги наявні у матеріалах справи /том 2 а.с. 217-238/.

Разом з тим, у договорах, які укладаються позивачем зі споживачами, не передбачені такі санкції, як відключення споживачів у разі заборгованості по оплаті за надані послуги /том 2 а.с. 239-242/.

Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" підприємства питного водопостачання мають право у разі внесення споживачем не в повному обсязі плати за використану питну воду обмежити його питне водопостачання до рівня екологічної броні питного водопостачання.

Статтею 16-1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" встановлено, що з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру через припинення питного водопостачання споживачам (крім населення) у разі несплати або внесення не в повному обсязі плати за використану ними питну воду встановлюється екологічна броня питного водопостачання.

Оплата питної води, використаної в межах встановленої екологічної броні питного водопостачання, здійснюється за рахунок коштів відповідних споживачів (крім населення).

Порядок обмеження та складання переліку споживачів питної води, до яких застосовується обмеження питного водопостачання до рівня екологічної броні питного водопостачання, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавством України встановлено право підприємства питного водопостачання у разі внесення споживачем не в повному обсязі плати за використану питну воду обмежити його питне водопостачання до рівня екологічної броні питного водопостачання. При цьому вказані обмеження питного водопостачання до рівня екологічної броні питного водопостачання не застосовуються до населення.

Підпунктом 2.2.10 пункту 2.2 Ліцензійних умов передбачено недопущення, зловживання монопольним становищем у будь-якій формі.

Суб'єкт господарської діяльності не має права відмовити у приєднанні до своїх мереж водопостачання та/або водовідведення мереж споживача (та/або створювати будь-які перешкоди) у разі виконання останнім відповідних технічних умов на підключення (приєднання).

Суб'єкти господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення не можуть припиняти свою діяльність або зменшувати обсяги постачання питної води та водовідведення, якщо необхідність такого обмеження не встановлена законодавством України.

Відповідно до пункту 2.1 Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення, повинні дотримуватися актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Частиною 2 статті 10 Закону України "Про природні монополії" встановлено, що суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.

Відтак, вчинення позивачем дій щодо відключення споживачів категорії "населення" від централізованого водопостачання є порушенням п. 2.1 розділу II Ліцензійних умов у частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, частини 2 статті 10 Закону України "Про природні монополії" та є порушенням п.п. 2.2.10 п. 2.2 розділу II Ліцензійних умов.

Судовим розглядом встановлено, що наказом КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради № 476-ОД від 29.12.2012 затверджено Положення про облікову політику КП "Лубни-водоканал" на 2013 рік /том 3 а.с. 39-54/.

Наказом КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради № 378-ОД від 31.12.2013 затверджено Положення про облікову політику КП "Лубни-водоканал" на 2014 рік /том 3 а.с. 21-38/.

Пунктами 9.1 розділу 9 зазначених Положень про облікову політику передбачено ведення бухгалтерського обліку на Підприємстві згідно із Законом України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №996-ХІУ, затвердженими Міністерством фінансів України положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення окремого обліку доходів і витрат на підприємствах, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення" від 01.06.2011 № 584.

Перевіркою встановлено, що план рахунків Підприємства, Порядок розподілу витрат за видами діяльності на Підприємстві відсутні.

Крім того, перевіркою наданих позивачем документів (наказ про облікову політику, головної книги, оборотно-сальдових відомостей по рахункам 23,90,91,92,93,94,79,703) і інформації /том 3 а.с. 20/ встановлено наступне.

Для ведення обліку на Підприємстві використовується бухгалтерська програма "1С:Бухгалтерія". Прямі витрати ліцензованої діяльності обліковуються на рахунку 231 (головна книга). Деталізація по видам ліцензованої діяльності централізованого водопостачання та водовідведення ведеться в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 231.

Прямі витрати по іншим видам діяльності, на які встановлені вимоги щодо провадження інших, крім ліцензованих видів діяльності, обліковуються на рахунку 232 вцілому.

Доходи від операційної діяльності (товарів, робіт, послуг) обліковуються на рахунку 703 (головна книга) з деталізацією в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 703 по видам діяльності: водопостачання, водовідведення, інші послуги. Водопостачання від водовідведення ведеться окремо.

Однак, облік доходів і витрат по кожному виду діяльності на окремих субрахунках на Підприємстві не ведеться.

Водночас, прямі витрати з іншої діяльності формуються по закінченню облікового періоду по факту надання відповідних платних послуг шляхом сторнування прямих витрат ліцензованої діяльності, після чого встановлюється відсоток для здійснення розподілу витрат по рахунках 91,92,93,94,96,97,98 та інших доходів по рахунках 71,732,74,76, який ведеться вручну.

Перевіркою встановлено, що окремий облік доходів і витрат на послуги централізованого постачання холодної води та водовідведення на Підприємстві не ведеться.

Копії оборотно-сальдових відомостей, у тому числі по рах. 703, наявні у матеріалах справи /том 3 а.с. 57- 64, 83-89/.

Відповідно до підпункту 2.2.2 пункту 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом виділення пріоритетних звітних господарських сегментів окремо з: централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам); централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод); кожного з інших видів діяльності.

З огляду на вищевикладене колегія суддів погоджується з доводами відповідача щодо порушення позивачем підпункту 2.2.2. пункту 2.2. розділу II Ліцензійних умов щодо ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом виділення пріоритетних звітних господарських сегментів окремо з: централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам); централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод); кожного з інших видів діяльності.

Згідно наданої позивачем до перевірки інформації про кількість договорів, укладених ліцензіатом із споживачами станом на 31.03.2014 кількість договорів на послуги централізованого водопостачання, укладених підприємством з населенням (власники будинків у приватному секторі) становить 4045, що складає 41,1% від загальної кількості споживачів (населення приватний сектор) - 9831; кількість договорів на послуги централізованого водовідведення, укладених підприємством з населенням (власники будинків у приватному секторі) становить 292, що складає 44,8% від загальної кількості споживачів (населення приватний сектор) - 652 /том 1 а.с. 184/.

Отже, ліцензіатом не укладено договори (попередні договори) на послуги централізованого водопостачання та водовідведення зі споживачами населенням - власниками будинків у приватному секторі.

Відповідно до п.п. 2.2.1 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення можливе при виконанні таких умов, зокрема, наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством; виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Згідно з частиною 1-3 статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Виробник послуг може бути їх виконавцем.

Частиною 5 статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Пунктом 1 частини 3 статті 20 цього Закону передбачено, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Згідно пункту 3 частини 2 статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Форма та зміст (умови) типового договору затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 "Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій".

Таким чином, укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору.

При цьому обов'язок підготувати на укласти із споживачем договір покладено саме на виконавця послуг, у даному випадку на позивача.

Позивачем також не надано до суду доказів того, що ним вчинялися відповідні дії з метою виконання обов'язку укладення договорів із споживачами населенням - власниками будинків у приватному секторі.

Твердження позивача щодо того, що споживачі - власниками будинків у приватному секторі у кількості 5786 осіб /9831- 4045/ ухиляються від укладення договорів не підтверджені належними та допустимим доказами.

Верховним Судом України в постанові від 10.10.2012 у справі № 6-110цс12 /реєстраційний номер 26497408/ висловлено правову позицію, що виходячи із загальних засад цивільного законодавства та судочинства, права особи на захист у суді порушених або невизнаних прав, меж здійснення особою цивільних прав і виконання цивільних обов'язків (ст. ст. 3, 6, 12 - 15, 20 ЦК України, ст. ст. 3-5 ЦПК України) можна дійти висновку про те, що в разі невизнання споживачем права виробника, (виконавця) послуг на укладення договору про надання житлово-комунальних послуг, який відповідає вимогам типового договору, таке право підлягає захисту судом на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов'язкової дії.

Таким чином, відсутність у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства є порушенням вимог п.п. 2.2.1 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками перевірки про порушення позивачем п.п. 2.2.1 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства, що полягає у тому, що кількість договорів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення укладених підприємством зі споживачами складає: з населенням (власники будинків у приватному секторі) 41,1% від загальної кількості.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки /том 1 а.с. 29-30/, що загалом по підприємству із загальної кількості 66 точок технологічного обліку водопостачання приладами обліку обладнано 12, забезпеченість становить 18,2%. Із загальної кількості 15 точок технологічного обліку водовідведення приладами обліку не обладнана жодна, забезпеченість становить 0%.

Детальна інформація щодо стану забезпечення технологічними приладами обліку водопостачання та водовідведення наведена у пункті 40 Інформаційної довідки, яка є додатком до акту перевірки /том 2 а.с. 18-19/.

Абзацом 9 п.п. 3.4 1 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють централізоване водопостачання, повинні здійснювати централізоване водопостачання із застосуванням приладів обліку.

Згідно з абз. 9 п.п. 3.4.3, 3.4.5, 3.4.6 розділу ІІІ Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, які здійснюють централізоване водопостачання в частині виробництва питної води, повинні здійснювати виробництво питної води із застосуванням приладів обліку на етапах підйому та очищення води.

Суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють централізоване водовідведення в частині відведення стічних вод, повинні здійснювати відведення стічних вод із застосуванням приладів обліку на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення.

Суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють централізоване водовідведення в частині очищення стічних вод, повинні здійснювати очищення стічних вод із застосуванням приладів обліку.

Відповідно до абз. 7 п.п. 3.4.4 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, які здійснюють централізоване водопостачання в частині транспортування питної води, повинні здійснювати транспортування питної води із застосуванням приладів обліку.

Оскільки позивачем не забезпечено виконання встановленого законодавством обов'язку здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування на очисні споруди, їх очищення та скиду після очищення із застосуванням приладів обліку, колегія суддів погоджується з висновками перевірки про порушення позивачем вимог абз. 9 п.п. 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5, 3.4.6 та абз. 7 п.п. 3.4.4 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки /том 1 а.с. 31-34/ несвоєчасне надання форм обов'язкової звітності до Національної комісії та Управління Національної комісії, а саме: за листопад 2013 (звіти 2-НКРЕ, 5-НКРЕ) на паперових носіях - 26.12.2013, за лютий 2014 (звіти 4-НКП, 5-НКП, 6-НКП) - 26.03.2014. Крім того, підприємством до Національної комісії та Управління Національної комісії не надано за 2013 рік: звіти за формою № 4-НКП-водопостачання/водовідведення (місячна), № 5-НКП-водопостачання (місячна), № 6-НКП- водовідведення (місячна), № 8-НКП-ЖКК (квартальна), № 9-НКП-інвестиції вода (квартальна), № 11-НКП-технічний паспорт вода (річна), № 12-НКП-інвестиції вода підсумковий (річна); копію звіту форми № 1С-водопостачання, водовідведення "Звіт про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг водопостачання та водовідведення"; копію звіту ф. № 2 "Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)"; копію звіту ф. № 11-МТП (річна) "Звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії"; звіти за жовтень 2013 року на паперових носіях за формою 2-НКРЕ-водопостачання/водовідведення, № 5-НКРЕ-водопостачання, № 5НКРЕ-водовідведення; за І квартал 2014 року: звіт за формою № 9-НКП-інвестиції вода (квартальна); копію звіту форми № 1С-водопостачання, водовідведення "Звіт про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг водопостачання та водовідведення".

Також перевіркою правильності заповнення звітності виявлено: заповнення не в повному обсязі звітів ф. 6-НКРЕ-ЖКК за 2013 рік та ф. 8-НКП-ЖКК за І квартал 2014 року, не визначені показники граф 13, 15, 17 "ураховано в діючих тарифах". Не надана розшифровка статті "інші операційні доходи" (рядок 420 до звіту ф. 8-НКП-ЖКК); розбіжність показників в звітах ф. 6-НКРЕ-ЖКК за 2013 рік та ф. 8-НКП-ЖКК за І квартал 2014 року з показниками звіту ф. № 2 "Звіт про фінансові результати"; розбіжність показників собівартості водопостачання та водовідведення між звітами ф. 6-НКРЕ-ЖКК за 2013 рік, ф. 8-НКП-ЖКК за І кварталі 2014 року та звітами ф. 1С-водопостачання, водовідведення.

Щодо достовірності показників перевіркою встановлено та зафіксовано в акті, що у звітах ф. 6-НКРЕ-ЖКК за 2013 рік, ф. 8-НКП-ЖКК за І кварталі 2014 року показники не відповідають даним первинного обліку. Так, наприклад, згідно з даними первинного обліку та інформації підприємства, сума фактично отриманих бюджетних коштів на відшкодування пільг та субсидій склала: за 2013 рік - 1444,8 тис. грн., тоді як у звітах ф. 5-НКРЕ та ф. 6-НКРЕ-ЖКК зазначені суми в розмірі 1384 тис. грн. та 1382 тис. грн. відповідно; за І квартал 2014 року - 241,8 тис. грн., тоді як у звітах форм 5,6-НКП та 8-НКП-ЖКК зазначені суми в розмірах 367 тис. грн.

Загальні показники витрат електричної енергії за 2013 рік у звітності визначені в сумі 4166 тис. грн., а в натуральних показниках - 4210 тис. кВт/год, за даними оборотно-сальдових відомостей по рахунках 23, 91, 92,93 фактична сума витрат склала - 4286,92 тис. грн. за 4218,1 тис.кВт/год. Крім того, витрати електроенергії, яка використовується на опалення об'єктів водопостачання та водовідведення: КНС № 1,3,4,5,6,8, ПНС № 1,4 та ОС № 1,2 в прямих витратах підприємством віднесені в повному обсязі на витрати електроенергії для технологічних потреб, тобто без розподілу по елементам витрат (прямі, загальновиробничі). За даними первинного обліку та інформації про витрати, доходи та прибутки з інших видів діяльності за 2013 рік та І півріччя 2014 року фінансовим результатом від звичайної діяльності після оподаткування, в частині інших видів діяльності, крім ліцензованих, є прибуток в сумі 52,8 тис. грн. та 9,7 тис. грн. відповідно. Однак, у звітах ф. 6-НКРЕ-ЖКК (рядок 400, графа 20) та ф. 8-НКП-ЖКК (рядок 450, графа 20) є прибуток у сумі 50 тис. грн. та 20 тис. грн. відповідно. У рядку 370 звіту ф. 8-НКП-ЖКК за І квартал 2014 року загальні доходи від відпущеної продукції (послуг) визначені у сумі 3253 тис. грн. (1446 тис. грн.-водопостачання та 1807 тис. грн. - водовідведення), що не відповідає даним первинного обліку 3342 тис. грн. (1448 тис. грн.-водопостачання та 1814 тис. грн. - водовідведення, 80,8 тис. грн. - інші послуги)

Згідно з положеннями частини 1 статті 10 Закону України "Про природні монополії" суб'єкти природних монополій зобов'язані надавати органам, які регулюють їх діяльність, документи та інформацію, необхідні для виконання цими органами своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені відповідними органами.

Відповідно до пункту 1.3 Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 11.10.2013 № 202 /надалі - Правила/, ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, яка підлягає державному регулюванню Комісією (далі - ліцензіати).

Пунктом 1.6 Правил визначено, що подання до Комісії форм звітності здійснюється з метою перевірки та аналізу ліцензованої діяльності ліцензіата, виявлення порушень ліцензованої діяльності та їх усунення, а також для врахування звітних даних при встановленні або перегляді тарифів.

Відповідно до пункту 1.4 Правил ліцензіати зобов'язані подавати такі форми звітності:

N 1-НКП-тепло (місячна) "Звіт про виробництво теплової енергії та використання енергетичних ресурсів" (додаток 1);N 2-НКП-тепло (місячна) "Звіт про транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами" (додаток 2);N 3-НКП-тепло (місячна) "Звіт про розрахунки за спожиту теплову енергію та послуги з транспортування теплової енергії" (додаток 3);N 4-НКП-водопостачання/водовідведення (місячна) "Звіт про обсяги натуральних показників ліцензіатів з централізованого водопостачання та/або водовідведення" (додаток 4);N 5-НКП-водопостачання (місячна) "Звіт про розрахунки за централізоване водопостачання" (додаток 5);N 6-НКП-водовідведення (місячна) "Звіт про розрахунки за централізоване водовідведення" (додаток 6);N 7-НКП-інвестиції тепло (квартальна) "Звіт щодо виконання інвестиційної програми ліцензіатами у сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії" (додаток 7);N 8-НКП-ЖКК (квартальна) "Звіт про фінансові результати та виконання кошторису витрат з ліцензованих видів діяльності" (додаток 8);N 9-НКП-інвестиції вода (квартальна) "Звіт щодо виконання інвестиційної програми ліцензіатами у сфері централізованого водопостачання та водовідведення" (додаток 9);N 10-НКП-технічний паспорт тепло (річна) "Узагальнена технічна характеристика об'єктів теплопостачання (технічний паспорт)" (додаток 10);N 11-НКП-технічна характеристика вода (річна) "Узагальнена технічна характеристика об'єктів водопостачання та водовідведення" (додаток 11);N 12-НКП-інвестиції вода підсумковий "Підсумковий звіт щодо виконання інвестиційної програми ліцензіатами у сфері централізованого водопостачання та водовідведення" (додаток 12).

Пунктом 1.5 Правил передбачено, що додатково ліцензіати подають до Комісії такі завірені в установленому законодавством порядку копії форм звітності: N 6-НКРЕ-енерговиробництво (квартальна) "Звіт про ліцензовану діяльність суб'єктів господарювання з виробництва електричної та теплової енергії", затверджена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 04 жовтня 2012 року N 1257 "Про затвердження форм звітності НКРЕ у сферах електроенергетики та теплопостачання та інструкцій щодо їх заповнення", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2012 року за N 1791/22103; N 1С-теплопостачання "Звіт про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг теплопостачання"; N 1С-водопостачання, водовідведення "Звіт про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг водопостачання та водовідведення"; N 2 "Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)" (додаток 1 до наказу Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року N 73 "Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за N 336/22868); N 11-МТП (річна) "Звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії", затверджена наказом Державного комітету статистики України від 05 вересня 2013 року N 268 "Про затвердження форм державних статистичних спостережень зі статистики енергетики та діяльності бірж"; N 1-теп (річна) "Звіт про постачання теплоенергії", затверджена наказом Державної служби статистики України від 01 серпня 2013 року N 232.

Розділом ІІ вказаного Порядку врегульовано порядок складення та подання форм звітності.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку усі показники звітів мають ґрунтуватися на достовірних даних первинного обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних. Звіти підписуються керівником (власником) або уповноваженою особою ліцензіата, головним бухгалтером, виконавцем та скріплюються печаткою. Зазначаються телефон, факс, електронна пошта.

Згідно з пунктом 2.4 Порядку ліцензіати електронною поштою та на паперових носіях подають звіти до Комісії та відповідного ТО Комісії.

Підпунктом 2.3.3. п. 2.3 розділу ІІ Ліцензійних умов встановлено, що суб'єкти господарювання зобов'язані надавати до органу ліцензування статистичну звітність в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством.

Таким чином, позивачем порушено вимоги п.п 2.3.3. п. 2.3 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині надання органу ліцензування статистичної звітності в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством.

Також, у ході перевірки виявлено факти не надання підприємством відповідей, інформації та документів на запити Комісії.

Детальні відомості про надання інформації на запит Національної комісії за 2013 рік та за 2014 рік викладено у інформаційній довідці, яка є додатком до акту /том 2 а.с. 9-14/.

Щодо своєчасного надання документів, інформації на запити Комісії встановлено наступне.

Відповідно до ухвали засідання робочої групи стосовно розгляду питань надання розрахунків КП "Лубни-водоканал" від 25.12.2012, Підприємство зобов'язане в термін до 26.01.2013 розробити та надати до Комісії проект інвестиційної програми, на 2013 рік, про що було повідомлено листом від 21.01.2013 №173/02-11-06. Проект інвестиційної програми Підприємством не надано, без письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів. Лист від 22.03.2013 №938/01-06-07 Національної комісії направлено до Підприємства на виконання протоколу робочої наради від 14.03.2013, на якій було вирішено у термін до 01 квітня 2013 року: сформувати та надати до Комісії, затверджені в установленому порядку річний баланс та річні плани ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення на 2013 рік з урахуванням фактичних показників діяльності підприємства; надати розрахунки собівартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, постанов НКРЕ від 17.02.2011 № 243 і № 245; розрахунок діючих загальновиробничих норм витрат палива і електроенергії та їх фактичного використання; розробити проекти інвестиційної програми та програми використання амортизаційних відрахувань. Рішення протоколу робочої наради Підприємством не виконано, письмових пояснень не надано.

Відповідно до листів Національної комісії від 02.12.2013 № 4819/02-07-6 та від 12.12.2013 №5066/02-06-06 /том 4 а.с. 18, 19/ Підприємству необхідно було надати до Комісії річну звітність за 2013 рік за формами і поясненнями до їх заповнення у терміни, які визначені правилами організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Комісії від 11.10.2013 №202. В ході перевірки встановлено, що вказана звітність до Національної комісії та Управління Національної комісії підприємством не надавалась.

Відповідно до пункту 2.1 Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення, повинні дотримуватися актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно з абз. 5 частини 1 статті 10 Закону України "Про природні монополії" суб'єкти природних монополій зобов'язані надавати органам, які регулюють їх діяльність, документи та інформацію, необхідні для виконання цими органами своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені відповідними органами

Таким чином, суд погоджується з висновком перевірки про порушення позивачем пункту 2.1 розділу II Ліцензійних умов в частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, абзацу п'ятого частини першої статті 10 Закону України "Про природні монополії" щодо надання органам, які регулюють їх діяльність, документів та інформації, необхідної для виконання цими органами своїх повноважень, в обсяги та у строки, встановлені відповідними органами. Відповідно до частини 2 статті 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі таких документів: дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод); ліцензії на господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення; державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку; висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на фасовану питну воду.

Статтею 2 цього Закону визначено, що дія цього Закону поширюється на всі суб'єкти господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об'єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, а також на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води, станом джерел та систем питного водопостачання, а також споживачів питної води.

Відтак, дія Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" поширюється на позивача та наявність державного акту на право користування або на право власності на землю є необхідною умовою для провадження діяльності позивача.

Пунктом 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов передбачено, що суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення, повинні дотримуватися актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Однак, перевіркою встановлено, що із 56 земельних ділянок, які використовуються підприємством для виробничих потреб, документами, що підтверджують право постійного користування або право власності на земельні ділянки не оформлені на 56 ділянок (забезпеченість - 0%).

Позивачем не було надано до суду державних актів на право постійного користування земельними ділянками.

Пунктом 4.5 Статуту КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради Полтавської області передбачено, що підприємство здійснює володіння, користування землею і іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства /том 1 а.с. 143/.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до п. "а" частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельного кодексу України.

Згідно з положеннями частини 1 статті 123 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Таким чином, позивач, який є комунальним підприємством, має право на отримання у користування земельних ділянок державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Як вбачається з витягу з рішення 58 сесії 5 скликання Лубенської міської ради Полтавської області від 26.08.2010 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування, право власності та право оренди юридичних осіб та фізичних осіб" КП "Лубни-водоканал" надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування на земельні ділянки для збирання, очищення та розподілення води за адресами згідно наведеного у рішенні переліку /том 2 а.с. 141/.

Однак, позивачем не надано доказів виготовлення та подання до відповідних органів технічної документації для отримання земельних ділянок у постійне користування.

Таким чином, позивач у перевіряємий період провадив свою діяльність за відсутності державного акта на право постійного користування на землю, що є порушенням приписів п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, абз. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання".

Перевіркою встановлено, що на 3 із 3 водозаборів позивача відсутні спеціальні дозволи на користування надрами (забезпеченість - 0 %) /том 1 а.с. 25, том 2 а.с. 5/.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність відповідно до порядку спеціального водокористування, пов'язаного із застосуванням водопровідних мереж, споруд, технічних пристроїв для забору води безпосередньо з водних об'єктів.

Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У дозволі на спеціальне водокористування визначаються ліміти та строки спеціального водокористування.

Строки спеціального водокористування встановлюються органом, який видає дозвіл на спеціальне водокористування.

У разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.

Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення, повинні дотримуватися актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками перевірки про порушення позивачем п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, абз. 5 ст. 17 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо одержання згідно з законом дозволу на користування надрами у разі використання підземних вод для питного водопостачання, що полягає у відсутності спеціальних дозволів на користування надрами на 3 із 3 водозаборів підприємства (забезпеченість - 0%).

Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність, зокрема, на підставі технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 2.1 Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення, повинні дотримуватися актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Відтак, наявність технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку, є необхідною умовою для провадження діяльності позивача.

Згідно положень Статуту КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради майно закріплено за Підприємством на праві повного господарського відання /том 1 а.с. 143/.

Однак, за результатами перевірки встановлено, що із необхідних 125 технічних проектів на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, на Підприємстві в наявності 28 проектів, які погоджені та затверджені згідно з діючим законодавством. Разом з тим, відсутні 97 технічних проектів, що становить 77,6% /том 1 а.с. 26-27, том 2 а.с. 7-8/.

Так, згідно письмової пояснювальної записки начальника ВТВ ОСОБА_5 в архіві наявні проекти вуличних водоводів в кількості 28 штук, копії титульних листів яких додаються; решта вуличних проектів на водопостачання та водовідведення в кількості 97 штук при зміні власника підприємства не були передані до архіву /том 4 а.с. 37-57/.

Вимоги абз. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" є обов'язковими для виконання позивачем та вказана норма не містить жодних винятків.

При цьому, КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради зареєстроване як юридична особа 16.04.2010 /том 1 а.с. 58-59/, тобто позивач мав достатньо часу для виконання вимог, встановлених абз. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", однак, не вчинив жодних дій, спрямованих на виконання таких вимог Закону.

Таким чином, позивач провадить свою діяльність за відсутності технічних проектів на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погоджених і затверджених в установленому порядку, що є порушенням п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов та абз. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання".

Вибірковою перевіркою журналів хімічних аналізів води та за довідкою позивача встановлено, що в перевіряємий період були в наявності відхилення показників якості питної води, а саме: на водозабірних майданчиках №1,2- фториди до 2.5 мг/дмЗ, хлориди до 450 мг/дмЗ ; на водозабірному майданчику №3 - фториди до 2.5 мг/дмЗ /том 2 а.с. 4/.

Згідно Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 18.10.2010 № 05.03.02-04/7.75.70 зазначені відхилення мали допуск на 3 роки, до 18.10.2013 р. /том 1 а.с. 193/.

Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" /у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин/ підприємства питного водопостачання мають право допускати тимчасове відхилення якості питної води від вимог державного стандарту на питну воду лише за умови наявності дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, виданого на підставі висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Лубенське міжрайонне управління Головного управління Держсанепідемслужби у Полатвській області листом від 24.12.2013 надало Підприємству тимчасове погодження на реалізацію питної води, що подається населенню міста Лубни з відхиленням показників якості питної води, а саме: по вмісту сухого залишку до 1500 мг/дмЗ, хлоридів до 350 мг/дмЗ; заліза до 1,0 мг/дмЗ; амонію до 2,0 мг/дмЗ /том 2 а.с. 145/.

Однак, з 18.10.2013 року Підприємство не має дозволу на відхилення показників якості питної води по наступним показникам: фториди до 2.5 мг/дмЗ та хлориди до 450 мг/дмЗ.

Однак, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, не був створений.

Таким чином, відповідач не виконав приписи законодавства України та не отримав відповідний дозвіл центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання з поважних причин через відсутність механізму отримання такого дозволу у зв'язку з відсутністю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання.

Пунктом 18 частини 1 статті 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій (штрафів) до суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках у випадках і розмірах, передбачених законом.

Відповідно до положень частини 1 статті 17 Закону України "Про природні монополії" Національні комісії регулювання діяльності суб'єктів природних монополій накладають штрафи на суб'єктів природних монополій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень органів, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, та порушення умов та правил здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умов) - у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пункт 1 оскаржуваної постанови № 1083 від 18.07.2014, яким на позивача накладено штраф у розмірі 60000 грн., ґрунтується на вимогах законодавства України.

Пунктом 2 оскаржуваної постанови № 1083 від 18.07.2014 КП "Лубни-водоканал" зобов'язано:

до 01.10.2014 усунути порушення: - п.п. 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов в частині надання органу ліцензування інформації про результати провадження (намір щодо провадження) інших видів діяльності;- п.п. 2.2.2 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом виділення пріоритетних звітних господарських сегментів окремо з: централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам); централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод); кожного з інших видів діяльності;

до 31.12.2014 усунути порушення:- п.п. 2.2.1 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства;- абзаців 9 п.п. 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5, 3.4.6 та абз. 7 п.п. 3.4.4 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку;- п.п. 2.27 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; - п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема: абз. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі державного акту на право постійного користування або на право власності на землю;абз. 5 ст. 17 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо одержання згідно з законом дозволу на користування надрами у разі використання підземних вод для питного водопостачання;загальнодержавної цільової програми "Питна вода України" на 2011-2020 роки, затверджену Законом України від 20.11.2011 № 3933-УІ, та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.09.2010 № 316 у частині розроблення схем оптимізації роботи систем централізованого водопостачання;абз. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку;абз. 2 п.п. 10.2.1 п. 10.2 розділу 10 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 21.07.1995 за № 231/767, щодо зберігання в архіві служби обліку технічної документації і паспортів витратомірів та водолічильників.

Пунктом 3 оскаржуваної постанови позивача зобов'язано забезпечити безумовне дотримання:- п.п. 3.5.1 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині повідомлення органу ліцензування про всі зміни даних зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, у разі виникнення таких змін, разом з документами, які підтверджують зазначені зміни, протягом десяти робочих днів;- абз. 1 п.п. 3.5.2 п. 3.5 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині дотримання вимог, установлених Комісією щодо провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії;- п.п 2.2.10 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині недопущення, зловживання монопольним становищем у будь-якій формі;- абз. 7 п.п. 3.4.2, 3.4.5, 3.4.6 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів водовідведення;- п.п 2.3.3. п. 2.3 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині надання органу ліцензування статистичної звітності в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством;- п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема:абз. 7 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо допущення тимчасового відхилення якості питної води від вимог державного стандарту на питну воду лише за умови наявності дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, виданого на підставі висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення;абз. 5 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про природні монополії" у частині надання органам, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, документів та інформації, необхідних для виконання цими органами своїх повноважень в обсягах та у строки, установлені відповідними органами /том 1 а.с. 54-55/.

Відповідно до п.п. 2.2.7 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення можливе при виконанні таких умов, зокрема, наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг.

Однак, згідно з письмовою довідкою позивача про стан забезпечення приладами обліку із загальної кількості вводів багатоквартирних житлових будинків - 234, обладнано приладами обліку 4 вводи, (забезпеченість становить 1,7 %); із 9831 вводів будинків приватного сектору обладнано приладами обліку 8651, (забезпеченість становить 88 %); із 63 вводів бюджетних установ та організацій обладнано приладом обліку 62 вводи, що становить 98,4 %; із 472 вводів інших споживачів, обладнані приладами обліку 457 вводів, що становить 96,8 % /том 3 а.с. 121/

Таким чином, із загальної кількості вводів - 10600 обладнано приладами обліку 9174, що складає 86,5%.

Відповідачем враховано, що позивачем було встановлено 4 загальнобудинкових приладів обліку холодної води (у тому числі бойлерів).

Отже, на час перевірки не було обладнано приладами обліку 1426 вводів, що є порушенням вимог п.п. 2.2.7 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов.

У письмових поясненнях, наданих під час перевірки представником позивача, зокрема, зазначено, що питання додаткових засобів обліку для споживачів м. Лубни не є актуальним, оскільки рішенням 28 сесії 6 скликання Лубенської міської ради Полтавської області від 14.12.2012 "Про повірку засобів обліку води у м. Лубни" заборонено КП "Лубни-водоканал" справляти плату за нормативами (нормами) споживання води за наявності у споживачів квартирних засобів обліку без урахування їх показань, крім випадків, передбачених чинним законодавством. пояснено, що рішенням та перерахунком допущено до експлуатації понад 1000 водолічильників термін повірки яких минув.

Як вбачається з матеріалів справи, 28 сесією 6 скликання Лубенської міської ради Полтавської області прийнято рішення від 14.12.2012 "Про повірку засобів обліку води у м. Лубни", пунктом 1 якого заборонено КП "Лубни-водоканал" справляти плату за нормативами (нормами) споживання води за наявності у споживачів квартирних засобів обліку без урахування їх показань, крім випадків, передбачених чинним законодавством, та пунктом 2 вказаного рішення КП "Лубни-водоканал" зобов'язано при наданні послуг з водопостачання та водовідведення: проводити повірку засобів обліку води відповідно до ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, передбачивши порядок відшкодування витрат; привести у відповідність до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Типового договору про водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 договори про надання послуг водопостачання та водовідведення у частині проведення періодичної повірки засобів обліку води /том 3 а.с. 122/.

Постановою Лубенського районного суду Полтавської області від 26.04.2013 у справі № 539/465/13-а, яка набрала законної сили, у задоволенні позовних вимог КП "Лубни-водоканал" до Лубенської міської ради про скасування рішення відмовлено /том 4 а.с. 158-159/.

Абзацом 1 п.24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" /у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин/, витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, з розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг.

За приписами ч.3 ст.28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Отже, проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки здійснюється за рахунок виконавця зазначених послуг, а витрати понесені виконавцем включаються у тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та сплачуються споживачем щомісячно.

Крім того, вимоги Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг 10.08.2012 N 279 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 р. за N 1468/21780, у тому числі п.п. 2.2.7 п. 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов, є обов'язковими для виконання позивачем та їх виконання не ставиться у залежність від уявлення ліцензіата про актуальність чи не актуальність питань, пов'язаних з виконанням вимог Ліцензійних умов.

Таким чином, доводи позивача про не актуальність питання встановлення приладів обліку є необґрунтованими.

Пунктом 1 Закону України "Про Загальнодержавну цільову програму "Питна вода України" на 2011 - 2020 роки" затверджено Загальнодержавну цільову програму "Питна вода України" на 2011 - 2020 роки (далі - Програма), що додається.

Підпунктом 4 пункту 2 додатка 2 до Закону України "Про загальнодержавну програму "Питна вода України" на 2011-2020 роки" передбачено розроблення схем оптимізації роботи систем централізованого водопостачання та водовідведення до 2013 року.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 14.12.2012 N 630, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг 14.12.2012 N 381 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 січня 2013 р. за N 98/22630, схеми оптимізації роботи систем централізованого водопостачання та водовідведення - технічний документ техніко-економічного розвитку у сфері централізованого водопостачання та водовідведення відповідного населеного пункту або регіону.

Пунктом 2.7 цього Порядку передбачено, що планування заходів інвестиційної програми, у першу чергу, базується на заходах, передбачених схемою оптимізації роботи систем централізованого водопостачання та водовідведення, результатах проведеного енергетичного аудиту (за наявності), результативних показниках.

Перевіркою встановлено, що на Підприємстві наявна проектно-кошторисна документація "Оптимізація роботи системи централізованого водопостачання та впровадження енергозберігаючих заходів в м. Лубни ("Перший пусковий комплекс" і "Другий пусковий комплекс"), яка затверджена рішенням виконавчого комітету Лубенської міськради № 155 від 30.06.2010.

Однак, на підприємстві відсутня Схема оптимізації роботи системи централізованого водовідведення.

Відповідно до пункту 2.1 Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення, повинні дотримуватися актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

З огляду на вищевикладене, суд погоджується з висновками перевірки про порушення позивачем п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання суб'єктами господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, вимог п.п. 4 п. 2 додатка 2 до Закону України "Про загальнодержавну програму "Питна вода України" на 2011-2020 роки" щодо завдань і заходів з виконання Загальнодержавної цільової програми "Питна вода України "на 2011-2020 роки" в частині розроблення до 2013 року схем оптимізації роботи систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки, що на 10 приладів (рівнеміри), які встановлені на резервуарах чистої води, відсутні паспорти приладів обліку.

Відповідно до п.п. 10.2.1 п. 10.2 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 5 липня 1995 р. N 30 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 21 липня 1995 р. за N 231/767, в архіві служби обліку та реалізації води повинні зберігатися технічна документація і паспорти витратомірів і водолічильників.

Підпунктом 2.1.8 п. 2.1 вказаних Правил визначено, що для забезпечення якісної, безперебійної і економічної роботи керівництво виробника зобов'язане ЗВТ, які використовуються при вимірюванні витрати та кількості питної води і стічних вод, повинні бути занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, або пройти державну метрологічну атестацію. ЗВТ, що перебувають в експлуатації, повинні бути повірені, методики виконання вимірювань повинні бути атестовані відповідно до чинного законодавства.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" засіб вимірювальної техніки - технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики.

Частиною 1, 2 статті 11 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації.

Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" об'єктами державного метрологічного контролю і нагляду, зокрема, є засоби вимірювальної техніки.

Рівнемір - прилад для заміру рівнів води у свердловинах, шуферах, колодязях та т.п.

Витратомір - пристрій або устаткування для вимірювання витрат в однофазових потоках рідини чи газу або сипкої речовини.

Таким чином, рівнеміри, як і витратоміри, використовуються для здійснення замірів, а відтак підпадають під визначення засобу вимірювальної техніки, який відповідно до статті 19 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" є об'єктом державного метрологічного контролю, а відтак рівнеміри як і витратоміри та водолічильники повинні бути забезпечені технічною документацією і паспортами.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками перевірки про порушення позивачем п. 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині дотримання суб'єктами господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема, вимог абз. 2 п.п. 10.2.1 п. 10.2 розділу 10 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30.

Перевіркою встановлено, що згідно зі звітами про виконання планово-попереджувальних ремонтів встановлено, що за 2013 рік та І квартал 2014 року роботи по поточному та капітальному ремонту на 25 об'єктах водопостачання виконані на суму 213 тис. грн., що складає 100%.

Планово-попереджувальні ремонти об'єктів водовідведення в І кварталі 2014 року виконано на 100%.

В 2013 році із запланованих 11 робіт на суму 122 тис. грн., виконано 10 робіт на суму 108,0 тис. грн., що складає 88,5 %

Невиконані роботи по заміні розподільчих лотків секції вторинних відстійників на очисних спорудах №2 на суму 14 тис. грн.

Відповідно до абз. 7 п.п. 3.4.2 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов суб'єкти господарювання, які здійснюють централізоване водовідведення, повинні проводити планово-попереджувальні ремонти об'єктів водовідведення відповідно до вимог законодавства.

Згідно з абз. 7 п.п. 3.4.5 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють централізоване водовідведення в частині відведення стічних вод, повинні проводити планово-попереджувальні ремонти об'єктів з відведення стічних вод відповідно до вимог законодавства.

Абзацом 7 п.п. 3.4.6 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють централізоване водовідведення в частині очищення стічних вод, повинні проводити планово-попереджувальні ремонти об'єктів з очищення стічних вод відповідно до вимог законодавства.

З огляду на вищевикладене, позивачем допущено порушення вимог абз. 7 п.п. 3.4.2, 3.4.5, 3.4.6 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов у частині проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів водовідведення.

Пунктом 2 оскаржуваної постанови позивача зобов'язано усунути порушення, виявлені під час перевірки та зафіксовані в акті, вчинення яких підтверджено у ході розгляду даної справи.

Пунктом 3 оскаржуваної постанови позивача зобов'язано забезпечити безумовне дотримання вимог Ліцензійних умов.

За приписами пункту 1.2 яких вказані Ліцензійні умови є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять (мають намір провадити) діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відтак, зобов'язання позивача дотримуватися приписів Ліцензійних умов, порушення яких встановлено під час проведення перевірки, та які в силу приписів самих Ліцензійних умов обов'язковими для виконання позивачем, жодним чином не може порушувати прав та інтересів позивача.

Відповідно до пункту 6.1 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 283 від 10.03.2012, на підставі акта планової (позапланової) перевірки з висновками про порушення Ліцензійних умов протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта Комісія приймає рішення про усунення порушень, виявлених під час перевірки, та/або про накладення санкцій.

Отже, доводи апеляційної скарги позивача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи вимог абз. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" та норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.

З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Лубниводоканал" Лубенської міської ради залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.03.2015р. по справі № 816/3178/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Любчич Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 08.06.2015 р.