Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2009 р. справа № 2а-9006/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ісаєнко Ю.А.
при секретарі Хріпуновій С.Ю.
за участю
представника позивача Шокурова Г.М.
представника відповідача Галахова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Горлівське трамвайно-тролейбусне управління» до прокурора Центрально-Міського району м.Горлівка Заболотного Ігоря Ігоревича про визнання вимог протиправними,
встановив:
02.06.2009 року КП «Горлівське трамвайно-тролейбусне управління» звернулося до суду з позовом до прокурора Центрально-Міського району м. Горлівки Заболотного І.І. про визнання недійсними вимог, викладених в листах від 19.05.2009 № 1845, від 27.05.2009р. №1991, від 27.05.09р. 1996, від 27.05.2009р. №2000.
В обґрунтування позову посилається на те, що 19.05.2009 від відповідача надійшов лист №1845 від 19.05.2009 року з вимогою у порядку ст.ст. 8, 20 Закону України «Про прокуратуру» надати в строк до 15 години 00 хвилин 19.05.2009 у зв’язку із перевіркою дотримання вимог законодавства при використанні бюджетних коштів оригінали наступних документів: договорів про закупівлю товарів, робіт та послуг за період з 01.01.2009р. по 18.05.2009р., додатків та доповнення до договорів, специфікації; акти виконаних робіт, форми КБ-2В, КБ-3; податкові, товарно-транспортні накладні, виписки банку, що підтверджують перерахування грошових коштів за виконані роботи, надані послуги, придбані товари; акти звірок; довіреності, видаткові накладні; розрахунки та калькуляції по виконанню, закупівлі товарів, робіт, послуг; наряди по виконанню робіт, звіти про виконані роботи; інші документи, що підтверджують закупівлю товарів, робіт та послуг підприємством КП «Горлівське ТТУ» за зазначений період. 27 травня 2009 року надійшов лист прокурора №1991 від 27.05.2009 року з вимогою в порядку ст.ст.8,20 Закону України «Про прокуратуру» надати в строк до 27.05.2009р. у зв’язку з перевіркою дотримання вимог законодавства про використання бюджетних коштів наступні документи: копії штатного розкладу за період з 01.01.2009 по 20.05.2009 року, а також посадові інструкції директора підприємства, його заступників та головного інженера підприємства. 27 травня 2009 року надійшов лист прокурора №1996 від 27.05.2009 року з вимогою в порядку ст.ст.8,20 Закону України «Про прокуратуру» надати в строк до 27.05.2009р. у зв’язку з перевіркою дотримання вимог законодавства при використанні бюджетних коштів наступні документи: копії списків працівників КП «Горлівське ТТУ» за період з 01.01.2009 року по 20.05.2009р. за кожен місяць окремо. 28 травня 2009 року надійшов лист прокурора №2000 від 27.05.2009 року з вимогою в порядку ст.ст.8,20 Закону України «Про прокуратуру» надати в строк до 27.05.2009р. у зв’язку з перевіркою дотримання вимог законодавства при використанні бюджетних коштів наступні документи: копії відомостей нарахування та виплати заробітної плати працівникам КП «Горлівське ТТУ» за період з 01.01.2009р по 10.05.2009р. за кожен місяць окремо. Позивач ці вимоги вважає незаконними та такими, що не підлягають виконанню, оскільки перевірка дотримання вимог діючого законодавства про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні, бюджетні і власні кошти підприємства, а також перевірка дотримання законодавства при використанні бюджетних коштів не є предметом прокурорського нагляду, скільки прокуратура повинна замінювати органи відомчого управління і контролю та втручатись у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить діючому законодавства згідно ст. 19 Закону України «Про прокуратуру».Надані ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» повноваження прокурор зобов’язаний використовувати тільки для виконання покладених на нього функцій, передбачених ст. 121 Конституції України і ст. 5 цього Закону. Прокурор у своїх вимогах не посилається на порушення кримінальної справи та на норми кримінально-процесуального законодавства. Також прокуратура у даному випадку не є підрозділом, що здійснює оперативно-розшукову діяльність згідно ст. 5 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність». Перевірка дотримання законодавства при використанні бюджетних коштів віднесена до повноважень органів КРУ.
Просив суд визнати недійсними вимоги відповідача, викладені в листах від 19.05.2009 № 1845, від 27.05.2009р. №1991, від 27.05.09р. 1996, від 27.05.2009р. №2000.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов. Пояснив, що станом на момент розгляду справи вимоги прокурора виконані у повному обсязі.
Відповідач надав судові заперечення проти позову, у яких посилається на те, що згідно з розділом ХV п. 9 Перехідних положень Конституції України прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинних законів функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів та функцію попереднього слідства – до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів, та до сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування. Такі закони на даний час не прийнято. Посилаючись на ст.ст. 1, 8, 19, 20 Закону України «Про прокуратуру», зазначає, що вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству, є обов’язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки. Прокурор має право доступу до документів і матеріалів, необхідних для проведення перевірки, в т.ч. за письмовою вимогою, письмово вимагати подання в прокуратуру для перевірки таких документів, у т.ч. щодо операцій і рахунків юридичних осіб та інших організацій. Отже, вимоги прокуратури є цілком законними. За наслідками проведеної перевірки із залученням працівників правоохоронних органів району та міста, прокуратурою району 05.06.2009 було порушено кримінальну справу № 14-43918 за ст. 191 ч. 5, ст. 366 ч. 2 КК України відносно посадових осіб КП «Горлівське ТТУ». Просив відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав з причин, наведених у запереченні. Просив суд відмовити у задоволенні позову. Пояснив, що станом на момент розгляду даної справи вимоги прокурора виконані у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини справи.
Позивач – Комунальне підприємство «Горлівське трамвайно-тролейбусне управління» є юридичною особою, зареєстровано 04.07.2002 року виконавчим комітетом Горлівської міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію /а.с. 10/. Підприємство включене до ЄДРПОУ за № 03328267 /а.с. 12/, здійснює свою діяльність на підставі Статуту, затвердженого рішенням міської ради від 21.06.2002 /а.с. 13-16/.
Прокурором Центрально-Міського району м. Горлівки Донецької області Заболотним І.І. на адресу начальника КП «Горлівське трамвайно-тролейбусне управління» за вих. № 1845 від 19.05.2009 року направлено вимогу, зі змісту якої вбачається, що прокуратурою відповідно до інформації відділення державного казначейства проводиться перевірка додержання вимог законодавства України про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні, бюджетні та власні кошти підприємством КП Горлівське ТТУ за період з 01.01.2009 року по 18.05.2009 року, у зв’язку із чим відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» вимагається надання оригіналів наступних документів: договорів про закупівлю товарів, робіт та послуг за період з 01.01.2009р. по 18.05.2009р., додатків та доповнення до договорів, специфікації; актів виконаних робіт, форми КБ-2В, КБ-3; податкових, товарно-транспортних накладних, виписок банку, що підтверджують перерахування грошових коштів за виконанні роботи, надані послуги, придбані товари; актів звірок; довіреностей, видаткових накладних; розрахунків та калькуляції по виконанню, закупівлі товарів, робіт, послуг; нарядів по виконанню робіт, звітів про виконані роботи; інших документів, що підтверджуютьі закупівлю товарів, робіт та послуг підприємством КП «Горлівське ТТУ» за зазначений період. Зазначену інформацію запропоновано надати до прокуратури міста до 15 години 19.05.2009 року або забезпечити доступ до неї (а.с. 6).
27.05.2009 року за вих.№1991, 1996, 2000 прокурором Центрально-Міського району м. Горлівки Донецької області Заболотним І.І. на адресу начальника КП «Горлівське трамвайно-тролейбусне управління» за вих. № 1996 року направлено вимоги, зі змісту яких вбачається, що прокуратурою проводиться перевірка додержання вимог законодавства України при використанні бюджетних коштів, у зв’язку із чим відповідно до ст.ст. 8, 20 Закону України «Про прокуратуру» вимагається надати до прокуратури:
- копії штатного розкладу підприємства за період з 01.01.2009 по 20.05.2009 року, посадові інструкції директора підприємства, його заступників та головного інженера (вимога № 1991) (а.с.7);
- копії списків працівників КП «Горлівське ТТУ» за період з 01.01.2009 року по 20.05.2009р. за кожен місяць окремо (вимога № 1996) (а.с.8);
- копії відомостей нарахування та виплати заробітної плати працівникам КП «Горлівське ТТУ» за період з 01.01.2009р по 10.05.2009р. за кожен місяць окремо (вимога № 2000) (а.с.9).
Станом на момент розгляду даної справи спірні вимоги виконані позивачем у повному обсязі, що не заперечується сторонами.
Згідно до ст. 121 Конституції України прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються:
1) підтримання державного обвинувачення в суді;
2)представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;
3) нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;
4) нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян;
5) нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.
Статтею 123 Конституції України передбачено, що організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом.
Так, відповідноо до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.
Статтею 8 цього Закону встановлено, що вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки. Посадові особи і громадяни зобов'язані з'являтись за викликом прокурора і давати пояснення з обставин, які з'ясовуються прокурорською перевіркою.
Згідно зі ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.
Пунктом 1 ст. 20 цього Закону визначено, що при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право безперешкодно за посвідченням, що підтверджує займану посаду, входити у приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, до військових частин, установ без особливих перепусток, де такі запроваджено; мати доступ до документів і матеріалів, необхідних для проведення перевірки, в тому числі за письмовою вимогою, і таких, що містять комерційну таємницю або конфіденційну інформацію. Письмово вимагати подання в прокуратуру для перевірки зазначених документів та матеріалів, видачі необхідних довідок, в тому числі щодо операцій і рахунків юридичних осіб та інших організацій, для вирішення питань, пов'язаних з перевіркою. Отримання від банків інформації, яка містить банківську таємницю, здійснюється у порядку та обсязі, встановленихЗаконом України "Про банки і банківську діяльність".
Отже, зазначеними вище нормами законодавства передбачено право прокурора направляти вимоги підприємствам щодо надання документів, необхідних для здійснення перевірки.
За змістом вимог 19.05.2009 № 1845, від 27.05.2009р. №1991, від 27.05.09р. 1996, від 27.05.2009р. №2000 прокурором Центрально-Міського району м. Горлівки витребовуються документи, необхідні для проведення перевірки додержання вимог законодавства України при використанні бюджетних коштів, що відповідає п. 1 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру».
Встановивши обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач як суб»єкт владних повноважень діяв у відповідно до вимог діючого законодавства, тобто на підставі, у спосіб та у межах повноважень, що встановлені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України, ст. 9 КАС України).
Тому будь-які підстави для визнання протиправними(недійсними) спірних вимог відсутні, у зв»язку із чим у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
У задоволенні позову Комунального підприємства «Горлівське трамвайно-тролейбусне управління» до прокурора Центрально-Міського району м.Горлівка Заболотного Ігоря Ігоревича про визнання протиправними вимог від 19.05.2009 року № 1845, від 27.05.2009 року № 1991, № 1996, № 2000 - відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 5 серпня 2009 року.
Постанову у повному обсязі складено 10 серпня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаєнко Ю.А.