Ухвала суду № 4457192, 01.06.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2009
Номер справи
22-а-7706/09
Номер документу
4457192
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2009 р.Справа № 22-а-7706/09

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Григоров А.М. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Харківськї області на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 03.12.2008р. по справі№2-а-7703/08/2070

за позовом Відкрите акціонерне товариство "Агрокомбінат "Слобожанський"

до Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Харківськї області, Головне управління Державного казначейства України у Харківській області

про стягнення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Відкрите акціонерне товариство "Агрокомбінат "Слобожанський", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чугуївської ОДПІ у Харківській області, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, в якому просив суд стягнути з бюджету (р/р з 1118030600460, код платежу 14010200, відкритого на ім'я Чугуївського ВДК Харківської області в УДК Харківської області МФО 851011) на користь Відкритого сільськогосподарського акціонерного товариства «Агрокомбінат «Слобожанський», код ЄДРПОУ 00858148, розташованого за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Леніна, № 1, (Р/р 26003961053039 ЗАТ «НУМБ» філія м. Харкова МФО 350385 код банку 22643649) від'ємне значення сум ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету за квітень 2007 р., травень 2007 р., червень 2007 р., та відображене у деклараціях за звітні періоди травень 2007 р., червень 2007 р., липень 2007 р., в загальній сумі 2264987,00 грн.; стягнути з Державного бюджету на користь відкритого сільськогосподарського акціонерного товариства «Агрокомбінат «Слобожанський» судові витрати на судовий збір в сумі 1703,40 грн. Під час розгляду справи позивач уточнив свої позовні вимоги в частині стягнення з бюджету на його користь з 197819,00 грн. за деклараціями за звітні періоди травень 2007 р. - 67265 грн., червень 2007 р. - 14134 грн., липень 2007 р. - 116420 грн., та судові витрати. В обґрунтування позову позивач вказав, що він правомірно визначив суми ПДВ, які належали до відшкодування позивачу з бюджету, підтверджуються даними податкової декларації з ПДВ за спірний період, а також документами бухгалтерського і податкового обліку.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від03 грудня 2008 року по справі№2-а-7703/08 позов Відкритого акціонерного товариства "Агрокомбінат "Слобожанський" задоволено.

Чугуївська ОДПІ не погоджується з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2008 року по справі№2-а-7703/08 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на незавершеність перевірок по ланцюгу.

Представник апелянта в судовому засіданні підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі.

Позивач проти апеляційної скарги заперечував.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва № 30115585 та має індивідуальний податковий № 008581420439.

Суми заявлені до бюджетно відшкодування за травень 2007 р. - 67265 грн., червень 2007 р. -14134 грн., липень 2007 р. - 116420 грн. фактично сплачені до бюджету.

Позивач є виробником сільськогосподарської продукції (молока та м'яса живою вагою), при реалізації якої в порядку п. 6.2.6. Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97- ВР оподаткування проводиться за нульовою ставкою.

"Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 р. № 805 (далі - Порядок № 805) встановив механізм нарахування та виплат дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам усіх форм власності і господарювання, включаючи особисті підсобні господарства населення (далі сільськогосподарські товаровиробники), за реалізовані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів, нараховуючи податок на додану вартість за нульовою ставкою.

ВСАТ «Агрокомбінат «Слобожанський» є платником ПДВ з операцій, оподаткування яких передбачено на загальних підставах за ставкою 20 %.

Порядок обчислення і сплати податку на додану вартість визначений ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97 (далі - Закон № 168/97)

У відповідності до пп. 7.7.4. пп. 7.7. ст. 7 Закону № 168/97 платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Встановлено, що ВСАТ "Агрокомбінат "Слобожанський" як платник податку, прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування за спірний звітний період, своєчасно надало 1-му відповідачу - Чугуївській ОДПІ Харківської області податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний період травень, червень, липень 2007 р., в якій визначена сума ПДВ, що підлягає відшкодуванню, а також надало заяву про повернення повної суми бюджетного відшкодування, яка була відображена у відповідній податковій декларації.

Також ВСАТ «Агрокомбінат «Слобожанський» у встановлені законодавством терміни після подання декларації податковому органу подало органу Державного казначейства України - Чугуївському ВДК Харківської області копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття.

У відповідності до пп. 7.7.5. пп. 7.7. ст. 7 Закону № 168/97 протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

У податковій декларації з ПДВ за звітний період - травень 2007 р. визначено від'ємне значення ПДВ, що підлягає відшкодуванню за звітний період - квітень 2007 р.. Строк відшкодування з державного бюджету України цієї суми настав 25.08.2007 р.. У податковій декларації з ПДВ за звітний період - червень 2007 р. визначено від'ємне значення ПДВ, що підлягає відшкодуванню за звітний період - травень 2007 р.. Строк відшкодування з державного бюджету України цієї суми настав 25.09.2007 р.. У податковій декларації з ПДВ за звітний період - липень 2007 р. визначено від'ємне значення ПДВ, що підлягає відшкодуванню за звітний період - червень 2007 р.. Строк відшкодування з державного бюджету України цієї суми настав 25.10.2007 р..

Порядок обчислення і сплати, а також отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість визначений ст. 7 Закону № 168/97, і п.п. 7.7.1. цієї статті встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності — зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

П.п. 7.7.2. ст. 7 Закону № 168/97 встановлено, що за умови, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а)          бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б)          залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Встановлено, що 1-м відповідачем були проведені виїзні позапланові перевірки позивача за спірні звітні періоди, за якими складені відповідні довідки. Суми, належні до відшкодування за відомостями позивача, повністю підтверджуються даним цих довідок. Згідно з пп. 7.7.6. пп. 7.7. ст. 7 Закону № 168/97 на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Також встановлено, що у відповідності до платіжних документів, копії яких містяться в матеріалах справи, ВСАТ «Агрокомбінат «Слобожанський»» провів оплату по податковим накладним на суму 197819,00 яка була здійснена саме в тих звітних періодах за які заявлено бюджетне відшкодування з ПДВ.

У відповідності до вимог ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не було надано доказів спростовуючи твердження позивача. Що стосується посилання першого відповідача на неможливість проведення зустрічних перевірок по ланцюгу, як підставу винесення оскарженого податкового повідомлення рішення, які є обов'язковою вимогою наказів Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005 № 350 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість", від 06.09.2005 № 386/ДСК "Щодо контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість", яким внесено зміни до наказу ДПА України від 24.04.2003 № 196/ДСК з врахуванням змін, внесених наказом ДПА України від 26.05.2005 № 187/ДСК.

У відповідності як положень ст. 19, 61, 67 Конституції України так і ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, положення наказів Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005 № 350 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість", від 06.09.2005 № 386/ДСК "Щодо контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість", яким внесено зміни до наказу ДПА України від 24.04.2003 № 196/ДСК з врахуванням змін, внесених наказом ДПА України від 26.05.2005 № 187/ДСК не є законами України, а є лише наказами для внутрішнього користування.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, та зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не впливають на правомірність прийнятого рішення.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Харківськї області залишити без задоволення.

постанову Харківський окружний адміністративний суд від 03.12.2008р. по справі№2-а-7703/08/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Мельнікова Л.В. Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г. Повний текст ухвали виготовлений 09.06.2009 р.